• ۱۳۹۸ چهارشنبه ۲۷ شهريور
  • اِلأَربِعا ١٨ محرم ١٤٤١
  • Wednesday, September 18, 2019
کلیدواژه: 49559
تاریخ انتشار:۱۳۹۶ چهارشنبه ۲۶ مهر، ساعت 12:09
تاریخ بروزرسانی:۱۳۹۶/۷/۲۶
تاریخچه بیمارستان

 بیمارستان آیت اله کاشانی با قدمت قریب به پنجاه سال در منطقه جنوب شرقی تهران در زمینی به مساحت 7375 متر مربع و زیر بنای حدود 7000 متر مربع شامل ساختمان بیمارستان در سه بال شرقی ، شمالی و غربی که به صورت چهار طبقه ( زیر زمین ، همکف و دو طبقه فوقانی ) و درمانگاه و ساختمان شماره3 در سال 1341 به بهره بردای رسیده و از آن زمان تاکنون با حوزه فعالیت وسیعی از جنوب ، جنوب شرقی و بخش عمده ای از منطقه مرکزی تهران ، شهرستان ری ، شهر و شهرکهای جنوبی تهران ، شهرستان ورامین ، پاکدشت و ... به مرور زمان و توسعه مراکز درمانگاهی اقماری از جمله نادرترین بیمارستانهای تامین اجتماعی بوده است که دارای بیشترین واحدهای اقماری می باشد .
 این واحد درمانی نیز همانند سایر مراکز درمانی سازمان تامین اجتماعی قبل از قانون الزام تحت پوشش وزارت بهداری سابق بوده که به همین لحاظ این بیمارستان نقش مرکزیت بهداری جنوب تهران را نیز ایفا می نموده است .
 قدمت نزدیک به نیم قرن این بیمارستان ، فقدان و یاکمبود بیمارستان در این بخش از شهر تهران ، تراکم بسیار زیاد بیمه شدگان و مشمولین تامین اجتماعی ، قرار گرفتن در نزدیکی شهرستانهای ری ، ورامین و شهرکهای بیشمار و همچنین مسیر تردد بیماران شهرستانها و استانهای مرکزی کشور و وجود کارخانجات صنعتی و واحدهای تولیدی متعدد موجب نهادینه شدن این مرکز درمانی در این منطقه گردیده است که همواره این بیمارستان با خیل عظیم مراجعین به واحدهای کلینیکی و پاراکلینیکی سرپایی و بستری روبرو بوده است .
استهلاک ساختمان ، تاسیسات و بهینه نبودن فضاهای پشتیبانی ، درمانی ( اعم از سرپایی و بستری ) و مهم تر از همه محدودیت زمین بیمارستان باعث گردیده است که این واحد در چندین نوبت تاکنون شاهد بازسازی و نوسازی باشد و این نیاز همچنان نیز احساس می گردد .
 از جمله مهم ترین عملیات بازسازی و نوسازی انجام شده در 20 سال بعد از انقلاب شکوهمند اسلامی میتوان موارد ذیل را برشمرد :
 
 بازسازی کلی بیمارستان از لحاظ تغییر فضاهای داخل و تاسیسات مکانیکی و الکتریکی در بدو انقلاب توسط جهاد دانشگاهی
 2-انجام نوسازی بخش های اداری ، مالی بیمارستان به صورت قرینه در دو طرف غرب و شرق درمانگاه بیمارستان توسط شرکت خانه سازی در سال 1372- 1371
 3-بازسازی بال غربی بیمارستان از طریق مقاطعه کاری و تحت نظارت دفتر فنی معاونت درمان سازمان در سال 1375 لغایت بهمن 1377
 علیهذا با عنایت به مطالب پیشگفت ، نیاز به انجام بازسازی بال شرقی ( شامل بخشهای بستری و رادیولوژی ) و بال شمالی ( شامل اطاق عمل و بخشهای بستری ) و همچنین احداث ساختمان 4 طبقه درمانگاه و اورژانس بیمارستان و اتصال آن به قسمت جنوبی ساختمان بیمارستان به منظور توسعه فضاهای درمانگاهی و CCU و تفکیک بخشهای سرپایی و بستری طی مصوبه 1/631 هیات مدیره محترم سازمان مورد تصویب قرار گرفت و در حال حاضر طراحی فاز یک و دو ( معماری و تاسیساتی ) ساختمان مورد نظر توسط واحد فنی شرکت خانه سازی انجام گردیده است
 همچنین بازسازی بال شرقی بیمارستان نیز در اواخر سال 1379 آغاز و در نیمه اول سال 1380 در 4 طبقه به پایان رسیده و بازسازی بال شمالی از نیمه سال 1380 آغاز و در نیمه شعبان سال 1381 به پایان رسیده است که طبقات بازسازی شده شامل : اتاقهای عمل – زایشگاه – پذیرش بخش بستری – سالن انتظار و ... می باشد . در بازسازی انجام شده بالهای شرقی و شمالی دقت و توجه خاص به تاسیسات و فضای فیزیکی به لحاظ گردش و چرخه کار گردیده و از نقطه نظر امکانات رفاهی در اتاقهای بستری دستشویی ، توالت و حمام پیش بینی گردیده است .
 
 4-بازسازی بخشهای اورژانس – CCU – آندوسکوپی و زنان و زایمان از سال 1385 لغایت اردیبهشت 1386
 5-بازسازی آزمایشگاه و توسعه فضای آن از سال 1385 لغایت خرداد 1386
 6-بازسازی فضای داروخانه ، واحد تزریقات و پانسمان درمانگاه شهید عباسی باقر شهر در سال 1385
 7-بازسازی آزمایشگاه پلی کلینیک فدائیان اسلام در سال 1385
 8-بازسازی بخش جراحی زنان در سال 1385
 9-شروع ساخت پروژه 4 طبقه در ضلع جنوبی بیمارستان ( اورژانس - داروخانه – آزمایشگاه – اتاق عمل و CSSD – CCU – Post ccu از تیرماه 1388
 10-احداث فضا جهت CT Scan ، نصب و راه اندازی از بهمن ماه 1389
 11-احداث فضای مناسب جهت نگهبانی – حضوروغیاب – انتظامات و واحد صندوق در اواخر نیمه دوم سال 1389

آپارات سراسری - استان ها سروش سراسری - استانها
اظهار نظرات | 0
captcha