• ۱۳۹۸ چهارشنبه ۲۷ شهريور
  • اِلأَربِعا ١٨ محرم ١٤٤١
  • Wednesday, September 18, 2019
کلیدواژه: 49423
تاریخ انتشار:۱۳۹۶ يکشنبه ۲۳ مهر، ساعت 14:38
تاریخ بروزرسانی:۱۳۹۶/۷/۲۳

مهندس پزشکی:  مهندس آقای حسین دلخواه  ومهندس محسن پارسایی  

 

معرفی واحد مهندسی پزشکی در بیمارستان

مقدمه
روزگاری درمان بیماران عمدتاً منحصر به تجویز دارو ، رعایت رژیم های غذایی خاص و انجام عملیات فیزیکی توسط خود طبیب می گردید. اما پس از انقلاب صنعتی و پیشرفت روزافزون تکنولوژی بویژه از نیمه دوم قرن بیستم امروزه تجهیزات و وسایل پزشکی نقش محوری و عمده ای را در سه حوزه پیشگیری ، تشخیص و درمان بیماری ها ایفا می کنند ؛ بنحوی که اصولاً تصور مرکز درمانی فاقد آنها دور از ذهن می نماید. از طرفی این تجهیزات به جهت وجه سرمایه ای چه از نقطه نظر خرید و چه به لحاظ خدمات پس از فروش ، پارامتر بسیار مهمی در اقتصاد بهداشت مراکز درمانی محسوب می گردند. لذا همانقدر که وجود این تجهیزات و وسایل در صحت عملکرد و موفقیت مراکز درمانی مؤثر و مفید است ، عملکرد نادرست و یا مختل شدن آن ، در روند مراکز درمانی و فعالیت متخصصین اختلال و اشکال و بعضاً صدمات جبران ناپذیر ایجاد می نماید. بنابراین وجود واحدی که در مراکز درمانی بطور تخصصی وظیفه مدیریت بر این سامانه ها را داشته و از طرفی از آخرین دست آوردها و پیشرفت های تکنولوژیکی این عرصه مطلع و آنها را به درستی در اختیار متخصصین امر قرار دهد ، اگرچه در کشور ما تا حدودی جدید و نو ظهور به نظر می رسد ، ولی در کشورهای صاحب علم و تکنولوژی روز ، سالهاست که امری معمول و بدیهی می باشد.

واحد مهندسی پزشکی بیمارستان

تعریف

مجموعه ای است که در سیستم ماتریسی سازمان بیمارستان وظیفه مدیریت کلیه امور مرتبط با تجهیزات و وسایل پزشکی را در راستای تأمین ایمنی لازم برای بیماران و پرسنل و نیز بهره وری بهینه این تجهیزات جهت ارتقاء سه شاخصه کارآیی ، اثربخشی و رضایتمندی بیماران بر عهده دارد.

هدف

الف) استفاده مؤثر از تجهیزات و وسایل پزشکی و بهره گیری بهینه از تمامی قابلیت های آنها
ب) افزایش عمر مفید تجهیزات ، تضمین صحت و دقت عملکرد آنها و جلوگیری از خرابی های زودهنگام و نابهنگام
ج) کاهش هزینه های نگهداری ، تعمیر ، و زمان از کارافتادگی دستگاه ها
د) تأمین ایمنی لازم برای پرسنل و بیماران در ارتباط با تجهیزات و وسایل پزشکی
هـ) هدایت بیمارستان به استفاده از تکنیک ها ، تجهیزات و وسایل نوین متناسب با نیازهای واقعی وتوانایی های مرکز درمانی

وظایف

1- آموزش:
توانایی استفاده صحیح و بجا ، بهره گیری مؤثر از تمامی قابلیت های تجهیزات و وسایل پزشکی ، اجتناب از سوء استفاده و خطرات آنها ، رعایت اصول نگهداری روزمره جهت افزایش عمر مفید تجهیزات و تهیه گزارش های مربوطه ، منوط به آموزش کامل و صحیح کاربران و نیز پاسخگویی مداوم به شبهات و سئوالات آنان می باشد. همچنین این آموزش ها موجب کاهش افت عملکرد واحدهای مرکز درمانی هنگام تعویض پرسنل با نظرات جدید می گردد.


2- تأمین ایمنی بیماران و پرسنل:
دستگاه ها و لوازم پزشکی جهت تشخیص و درمان در ارتباط مستقیم با بیماران و پرسنل بوده و می بایست اقدامات امنیتی جهت حفاظت افراد از عوارض مربوطه و همچنین هنگام بروز خرابی ها نظیر تشعشعات ، جریان های نشتی ، ضربات ، آتش سوزی و ... برابر روش های استاندارد و توصیه شده بعمل آید.


3- مدیریت چرخه نصب و تعمیر:
نظارت بر تحویل و نصب و راه اندازی صحیح تجهیزات و لوازم ، قراردادهای خدمات پس از فروش ، اولویت بندی و پیگیری تعمیرات ، فاکتورهای هزینه تعمیرات ، مراحل و کیفیت و چگونگی تعمیر که عمدتاً از سوی شرکت ها انجام می گردد ، می بایست به منظور کاهش زمان از کارافتادگی دستگاه ، کاهش هزینه تعمیرات و عدم نیاز به تعمیرات مکرر صورت پذیرد.
لازم به ذکر است با توجه به تنوع و پیچیدگی دستگاه ها و لوازم پزشکی که در حوزه های مختلف بکار گرفته می شود و از آنجا که امر تعمیر علاوه بر تخصص ، نیازمند آموزش و داشتن ابزار لازم و قطعات یدکی مربوطه می باشد و نیز بعضاً بهانه جویی شرکت ها جهت رفع مسئولیت تعمیرات و یا بزرگنمایی مشکلات و در نتیجه افزایش هزینه های تعمیراتی ، اقدام مستقیم از سوی کارکنان واحد مهندسی پزشکی جهت تعمیر جز در موارد خاص و جزیی و دستگاه های ساده توصیه نمی گردد.


4- نظارت بر انبار طبی و انبار اسقاط:
همان اندازه که تجهیزات و لوازم پزشکی در تشخیص و درمان اهمیت و حساسیت دارد ، رعایت شرایط نگهداری و انبار تجهیزات و لوازم پزشکی و قطعات آنها نیز از اهمیت و حساسیت برخوردار است. از طرفی اهمیت برنامه ریزی جهت تأمین به موقع قطعات و لوازم پزشکی مورد مصرف در بیمارستان نیازی به توضیح ندارد. بعلاوه نظارت بر نحوه اعلام اسقاطی تجهیزات پزشکی ، بکارگیری قطعات سالم موجود در دستگاه اسقاطی جهت راه اندازی سایر دستگاه ها و نیز در صورت امکان تعمیر و راه اندازی دستگاه هایی که به غلط اسقاط اعلام گردیده اند ، در کاهش هزینه های مرکز درمانی می تواند تأثیر بسزایی داشته باشد.


5- مدیریت نگهداری و عملکرد دستگاه:
نگهداری پیشگیرانه (Preventive Maintenance) یا به اختصار PM به مجموعه عملیات و بازرسی هایی گفته می شود که برای جلوگیری از خرابی ناگهانی و افزایش عمر مفید دستگاه به صورت دوره ای صورت می پذیرد. در این راستا برنامه ریزی و تهیه روال های لازم و فرم های مربوط به هر دستگاه با توجه به توصیه ها و نکات اعلام شده از سوی تولیدکننده برای بازدیدهای دوره ای PM انجام می گیرد. از طرفی بررسی صحت عملکرد و دقت پارامترهای خروجی تجهیزات در تشخیص و عملیات درمانی کادر پزشکی نقش تعیین کننده ای دارد. برای اطمینان از عملکرد صحیح تجهیزات و کالیبره نمودن آنها ، می بایست آزمون هایی به شکل دوره ای و با استفاده از ابزارهای ویژه کالیبراسیون بر روی دستگاه انجام پذیرفته و خطاهای موجود تصحیح گردد.


6- کارشناسی مشاور خرید تجهیزات و وسایل پزشکی:
نیاز به دقت نظر در خصوص پارامترهای ذیل جهت خرید تجهیزات و وسایل پزشکی برای مرکز درمانی ، واحد مهندسی پزشکی را به عنوان یک عضو مؤثر در کمیته خرید مطرح می نماید:
ـ شناسایی پارامترها و عملکردهای موردنیاز مرکز درمانی بر اساس میزان و نوع مراجعین و انتظارات کادر پزشکی و بر این اساس شناسایی دستگاه هایی که واجد این پارامترها و عملکردها می باشند.
ـ مسائل لازم برای سرویس و نگهداری ، وضعیت سرویس داخل کشور و تأمین قطعات یدکی
ـ کسب اطلاعات فنی لازم در خصوص عملکرد دستگاه در سایر مراکز درمانی داخلی و خارجی
ـ آنالیز صحت و سقم ادعاهای مطرح شده از سوی فروشنده دستگاه
ـ تعیین اطلاعات لازم و تعهدات فنی که از سوی فروشنده می بایست با توجه به نوع دستگاه در اختیار قرار گیرد.
ـ کنترل دستگاه های خریداری شده بر اساس پروفرم های مربوطه و اطمینان از وجود تائیدیه های حاصل از انجام تست های پذیرش یا Acceptance Test


7- کارشناسی اقتصادی تجهیزات پزشکی:
بیمارستان از یک طرف به عنوان مرکزی که هزینه ها و درآمدهایی داشته و می بایست برنامه ریزی جهت ایجاد تعادل و کسب سود بیشتر در آن صورت پذیرد و از طرفی به لحاظ ارتباطی که با جان و سلامتی انسان ها داشته و یکی از مهمترین و بدوی ترین نیازهای بشری را تأمین می نماید ، از منظر اقتصادی بعنوان یک بنگاه اقتصادی خاص که طراحی فرآیندها و تصمیم گیری ها در آن تابع شرایط و محدودیت هایی است ، مدنظر بوده و در این راستا واحد مهندسی پزشکی وظیفه دارد با همکاری واحدهای امور مالی ، انبار ، حسابداری صنعتی ، شاخصه های تخصصی را در حوزه تجهیزات و وسایل پزشکی کارشناسی و جهت تصمیم گیری به مبادی ذیربط ارائه نماید.


8- نظارت بر اجرای استانداردهای فضاهای درمانی در خصوص تجهیزات پزشکی:
تشخیص و اجرای بهینه استانداردهای فضاهای درمانی با توجه به فرآیندهای درمانی در بیمارستان نظیر محل قرارگرفتن تجهیزات و وسایل ، نحوه ارتباط بخش ها و حوزه های مختلف به یکدیگر و نحوه دسترسی به تجهیزاتی که استفاده از آنها میان چند بخش مشترک است و ... از اموری است که می تواند یک مرکز درمانی را در انجام بهینه وظایف خود به ویژه در زمان های حیاتی (Golden Time) یاری رساند.
همچنین در بعضی قسمت های در نظر نگرفتن شرایط فیزیکی و امکانات لازم هم می تواند باعث آسیب رساندن به دستگاه شود و هم اینکه ممکن است عوارض جبران ناپذیری برای پرسنل و بیماران بخش مربوطه و یا بخش های مجاور داشته باشد.


9- مستند سازی و نگهداری اطلاعات:
مستند سازی و نگهداری اطلاعات مربوط به انجام بندهای قبل جهت حفظ سوابق و طبقه بندی آنها برای دسترسی سریع و به موقع به این اطلاعات نظیر شناسنامه های تجهیزات و وسایل پزشکی ، سوابق تعمیراتی ، عملکردی ، PM و کالیبراسیون هر کدام ، سوابق آموزشی پرسنل ، کاتالوگ ها ، دستورالعمل ها ، فیلم ها ، اسلایدها و کتب مرجع مربوط به تجهیزات ، اقدامات امنیتی و سایر موارد مربوط به فعالیت های واحد به لحاظ مراجعات بعدی جهت تصمیم گیری های آتی و تهیه گزارش های مدون خواسته شده ، اهمیت زیادی داشته و می بایست به بهترین وجه صورت پذیرد. توصیه می گردد در این خصوص استاندارد خاصی از سوی وزارت بهداشت و درمان تهیه و جهت یکسان سازی به سراسر کشور ابلاغ گردد.

 

شرح وظایف:


1-      مدیریت واحد                                                                                                                               
2-      برنامه ریزی جهت بازدید دوره ای از کلیه بخشهای بیمارستان.
3-      جمع آوری و ثبت اطلاعات مربوط به شناسنامه تجهیزات پزشکی
4-      پیگیری وانجام امور مربوط به واحد مهندسی پزشکی در زمینه حاکمیت بالینی
5-       مستند سازی و تجزیه وتحلیل تعمیرات پزشکی و تنظیم گزارشات مربوطه
6-       نیاز سنجی آموزش در زمینه نگهداشت تجهیزات پزشکی
7-       تهیه دستور العمل های نگهداری اثر بخش و بهینه تجهیزات پزشکی
8-       تهیه دستور العمل ها ی نگهداری پیشگیرانه ونظارت بر آنها
9-        ارزیابی و نظارت بر خدمات پس از فروش شرکتهای تجهیزات پزشکی
10-     نظارت بر نصب و راه اندازی تجهیزات پزشکی
11-    تعیین روند تایید فاکتورهای خدمات پس از فروش و نظارت بر ان
12-    نظارت برقراردادهای خدمات پس از فروش
13-    نظارت برنقل و انتقال تجهزات پزشکی
14-   نظارت بر ارتقاء و به روز رسانی تجهزات پزشکی
15-   پیشنهاد بودجه نگهداشت تجهزات پزشکی مرکز
16-   کنترل و نظارت بر ورود و خروج تجهزات پزشکی مرکز
17-      نظارت و تایید کلیه فاکتورهای تجهزات پزشکی سرمایه ای(اعم از خرید،نگهداری،کالیبراسیون وتعمیر)
18-    عضویت و حضور فعال در کمیته تجهزات پزشکی بیمارستان.
19-     ارائه گزارش عملکرد یکساله"اسنفد ماه هر سال" به اداره تجهزات پزشکی از طریق مدیریت مرکز.
20-     جمع بندی و الویت بندی نیازهای تجهزات پزشکی بیمارستان براساس سطح بندی و رسالت تعریف شده بیمارستان از طرف دانشگاه و انعکاس به
اداره تجهیزات پزشکی در ابتدای هر سال و یا حسب مورد
21-      نظارت بر بهره برداری مناسب از تجهزات پزشکی به ویژه در خصوص اقلام که دارای تاریخ انقضاء هستند و کنترل شرایط نگهداری اقلام خاص که نیاز
به شرایط ویژه دارند.
22-      ارتباط مستمر با اداره تجهیزات پزشکی دانشگاه به صورت مستقیم و همچنین اخذ اخرین بخش نامه ،ابلاغیه ها و اخبار حوزه تجهزات پزشکی از
سایت اداره کل تجهیزات پزشکی وزارت متبوع (WWW.IMED.IR)و اجرای آنها.
23-   تامین ابزار،تجهیزات و اطلاعات اولیه مورد نیاز جهت امکان انجام بررسی ها،آزمایشها،تعمیرات واقدامات اولیه ای که احتمالا در شرایط خاص نیاز به
انجام آنها ضرورت پیدا می کند وبه سادگی قابل برطرف شدن هستند.
24-   حفظ و تکمیل سوابق فنی دستگاههای در حال بهره برداری در مرکز
25-    طراحی و تهیه فرمهای مورد نیاز.
26-   برنامه ریزی برای مکانیزه کردن سیستم مدیریت جامع تجهزات پزشکی و ایجاد شناسنامه الکترونیک
27-   برنامه ریزی برای انجام فرایند های PM،کنترل کیفی ،کالیبراسیون تجهیزات پزشکی و نظارت بر چگونگی اجرای انها.
28-     برنامه ریزی آموزشی کاربری تجهزات پزشکی در مرکز و تهیه دستور العملهای کاربردی حسب نیاز
29-     ایجاد و به روز رسانی کتابخانه تخصصی تجهیزات پزشکی اعم از کاتولوگ،کتب،مجلات و اسناد فنی
30-     کنترل ونظارت بر کلیه خریدهای مواد و تجهزات پزشکی
31-    حضور در نمایشگاه های تخصصی وسمینار های علمی مرتبط.
32-   انجام وظایف و امور محوله تحت نظارت مدیر بیمارستان

آپارات سراسری - استان ها سروش سراسری - استانها
اظهار نظرات | 0
captcha