• ۱۳۹۸ چهارشنبه ۲۷ شهريور
  • اِلأَربِعا ١٨ محرم ١٤٤١
  • Wednesday, September 18, 2019
کلیدواژه: 31934
تاریخ انتشار:۱۳۹۵ پنج شنبه ۲۵ شهريور، ساعت 11:19
تاریخ بروزرسانی:۱۳۹۵/۶/۲۵

پزشکان اورژانس:

دکترعلی رضایاری                                      متخصص طب اورژانس    مسئول بخش

دکتر یاشار عظیمی                                   پزشک عمومی
دکتر عباسعلی بختیاری زاده
دکتر احمد آتابای
دکتر محمد باقر اقوامی آملی
دکتر بهزاد پوری
دکتر بهناز شفیعی
دکتر آرامش شمس
دکتر بایرامعلی غیبی آقبلاغ
دکترمریم مزجی
دکتر رسول درویش

سرپرستاربخش:    آقای یونس تلنگ

بخش اورژانس
بخش حساس و مهمی از طب شامل اورژانسهای پزشکی است. تصادفات مختلف رانندگی، حوادث مختلف ضمن کار، مسمومیت ها، جراحتهای حین نزاع و نیز سایر وضعیتهای خطرناک ناشی از برخی بیماریها نظیر Acute MI و یا کومای هیپراسمولار دیابتی، از علل مهم بروز وضعیتهای اورژانس در یک بیمار می باشند. در چنین شرایطی گاه نجات جان بیمار در دقایق و ثانیه ها رقم می خورد و به این ترتیب مداخله سریع تیم پزشکی اهمیتی حیاتی می یابد. به عبارت دیگر ارزیابی سریع وضعیت بیمار، تشخیص سریع و در صورت لزوم انجام اقدامات تشخیصی مناسب، درمان مناسب و حفظ شرایط پایدار همودینامیک در بیمار در حداقل زمان و با حداکثر کیفیت جهت حصول بهترین نتیجه از ضروریات شغلی غیر قابل انکار پرسنل شاغل در اورژانس است. از این نظر سعی شده است در اورژانس بیمارستان چه از نظر تجهیزات و چه از نظر نیروی انسانی شرایط لازم برای نیل به اهداف مذکور فراهم آید.
اورژانس بیمارستان دارای ١٣ تخت بالغین، ٢ تخت ویژه کودکان، یک انکوباتور، واحد تریاژ و اسکرنینگ، اتاق پانسمان، یک اتاق ایزوله، یک اتاق CPR، یک اتاق عمل ،یک اتاق گچ گیری و یک انبار تجهیزات می باشد. تمامی تختهای بیماران واتاق ایزوله، دارای مانیتور Bed Side می باشد. علاوه بر این، تمامی تختهای مزبور توسط یک سیستم Cordless مجهز به یک نرم افزار بسیار پیشرفته به مانیتور مرکزی موجود در ایستگاه پرستاری متصل می باشند. به این ترتیب کادر پرستاری و پزشکان در هر لحظه قادرند علایم حیاتی و تراسه الکتروکاردیوگرافیک بیمار را کنترل نمایند. مانیتورهای مدرن نصب شده در کنار هر تخت قادر است در هر لحظه علایم حیاتی بیمار شامل فشار خون، ضربان قلب، تعداد تنفس، میزان اشباع اکسیژن شریانی و کارکرد الکتریکی قلب را در هر یک از  لید استاندارد الکتروکاردیوگرافی ثبت نماید.
در طراحی اورژانس سعی شده است از فضاهای بخش به نحو مؤثری استفاده شود. بر همین اساس، کنسولهای متصل به بازوهای متحرک در کنار هر یک از تختها باعث شده که اولاً قدرت مانور تجهیزات نصب شده بر روی کنسولها افزایش یابد و ثانیاً تجهیزات مختلف هر یک از تختها فضای کمتری اشغال نمایند. هنگامی که بیمار نیازمند اقدامات احیاست مزایای این طراحی ویژه، بیشتر آشکار می شود.
تختهای اورژانس نیز دارای ویژگیهای منحصر به فردی است. این تختها دارای تشکهای ٣ قسمتی است و در زمان حرکت، صدای اندکی ایجاد می کنند، که این امر حداکثر رفاه را برای بیمار در وضعیتهای مختلف ایجاد میکند. ارتفاع این تختها نیز به راحتی و به سرعت قابل تنظیم است.
در اتاق CPR اورژانس بیمارستان کلیه تجهیزات عملیات CPR،BLS و ALS مهیاست. ٢ دستگاه ساکشن پرتابل (علاوه بر ساکشن مرکزی)، دستگاهAutopulse ، دستگاه ونتیلاتور پرتابل ، Heart monitoring، Heart Monitoring+ DC shock، امکانات تعبیه Pace maker موقت و CVP Line از جمله این امکانات است.
در اتاق عمل بخش اورژانس، اعمال جراحی کوچک و نیز اعمال جراحی اورژانس نظیر تعبیه Chest Tube انجام می گیرد.
گردش کار در اورژانس بر اساس سیستم تریاژ ESI، طراحی شده است. بر این مبناء ابتدا به بیمار توسط پرستار تریاژ، اولویت سفید، سبز یا قرمز داده می شود. سپس بیماران دارای اولویت سبز و سفید توسط پزشک مستقر در اسکرنینگ ویزیت می شوند. بیماران دارای سطح تریاژ ١و٢ مستقیماً به اتاق CPR یا بخش وارد می شوند و بلافاصله توسط پزشک طب اورژانس و پزشک عمومی مستقر در بخش معاینه و اقدامات لازم برای آنان آغاز می شود. کلیه استانداردهای ACI و نیز استانداردهای اعتبار بخشی ملی در مورد اورژانس، در این بخش پیاده سازی و اجرا شده است.
بخش اورژانس همچنین به سه دستگاه آمبولانس مجهز می‌باشد. امکانات کامل CPR و انتقال بیماران نیازمند به ICU در این آمبولانسها در نظر گرفته شده است.
بخشهای آزمایشگاه، سی تی اسکن، رادیولوژی و اتاقهای عمل نیز در موارد اضطراری در اختیار اورژانس می باشند. علاوه بر اینها بخش اورژانس بیمارستان توانایی سرویس دهی به اورژانس هوایی را نیز دارد.
تیمی از پرستاران خبره، پزشکان و متخصصین مجرب امور درمانی بخش را برعهده دارند. جهت تسریع امور و رفاه بیشتر بیماران مراجعه کننده به اورژانس، پذیرش و ترخیص بیماران در این بخش به صورت مستقل انجام می‌شود. جهت تسریع امور درمانی بیمار، کلیه مراحل پذیرش، درخواست اقدامات پاراکلینیک، تجویز دارو و ترخیص بیماران از طریق سیستم HIS انجام میگیرد. این نرم افزار توانمند و بطور گسترده مورد استفاده قرار گرفته، خطا های انسانی را نیز به حداقل رسانده است.
تلاش پرسنل بخش در جهت حفظ انضباط کاری و ایجاد محیطی عاری از تنش ونیز وجود امکانات مختلف رفاهی، حداکثر آسایش را برای مراجعین و بیماران فراهم می آورد.
در سایه الطاف خداوند یکتا و به مدد تجربه پرسنل متبحر و نیز تجهیزات منحصر به فرد و مدرن بخش، از ابتدای افتتاح تاکنون، اورژانس بیمارستان توانسته است به طیف وسیعی از بیماران دچار وضعیتهای اورژانس شامل بیماران دچار سکته قلبی، ادم حاد ریه، کتواسیدوز دیابتی، حوادث جاده ای شامل انواع ضربه های سر، شکستگی ها، مسمومیت ها و نظایر آن، خدمات پزشکی ارائه کند.

آپارات سراسری - استان ها سروش سراسری - استانها
اظهار نظرات | 0
captcha