• ۱۳۹۸ چهارشنبه ۲۷ شهريور
  • اِلأَربِعا ١٨ محرم ١٤٤١
  • Wednesday, September 18, 2019
کلیدواژه: 31933
تاریخ انتشار:۱۳۹۵ پنج شنبه ۲۵ شهريور، ساعت 11:05
تاریخ بروزرسانی:۱۳۹۵/۶/۲۵

سرپرستاربخش: خانم سارا ایمری

نام  پزشکان متخصص:

1-دکترنوشفرنیکزاد                    متخصص اطفال            2- دکترمحمدمهدی عباسی         متخصص اطفال               3- دکترمهری آنه منگلی              متخصص اطفال

4- دکترحسین میرویسی             متخصص اطفال            5-دکترمهدی طریقتی       فوق تخصص نوزادان

 

مراقبت های ویژه نوزادان NICU

بخش مراقبت های ویژه نوزادان بیمارستان یکی از مراکز تخصصی ارجاع نوزادان در منطقه است که امکان سرویس دهی به کلیه نوزادان متولد شده در این مرکز و همچنین نوزادان پذیرفته شده از سایر بیمارستان ها را دارا می باشد. این بخش در طبقه اول بیمارستان و در مجاورت بخش بلوک زایمان واقع شده است. این بخش دارای سه واحد می باشد:
١- واحد اصلی بخش NICU دارای ٤ تخت بستری در غالب انکوباتورهای پیشرفته Dragger است که دارای ضمائم مجهز به مانیتورینگ کامل و کنترل درجه حرارت سطح پوست و محیط داخل انکوباتور هستند. برای هر یک از یونیت های بستری نوزاد در این قسمت یک ونتیلاتور وجود دارد که در نوع خود کم نظیر است و امکان تهویه مکانیکی به شیوه VIVE , High Frequency را نیز دارد. در این واحد از مانیتورینگ های قلبی _ تنفسی پیشرفته که HR-RR-NIBP-T (فشار خون، درجه حرارت و ریت قلب و تنفس) را به طور مداوم بصورت Bed side و مرکزی کنترل می کند، استفاده می شود.
از جمله امکانات ویژه دیگر در این قسمت ازNICU وجود  دستگاههای Nasal CPAP، دستگاه ABG برای اندازه گیری گازهای خونی، ونوس کوپ (رگ یاب) برای کمک به گرفتن IV Line به پرستاران ، ، دستگاههای فتوتراپ با کیفیت بالا، یک دستگاه نبولایزر ، ، نگاتوسکوپ و دستگاههای تصویربرداری، سونوگرافی و ونتیلاتور پرتابل، ستهای احیاء کامل جداگانه برای هر نوزاد، می باشد.
٢- واحد دیگر این بخش شامل ٨ تخت می باشد که پذیرش نوزادانی را  به عهده دارد که این قسمت نیز مجهز به امکانات و تجهیزات کامل می باشد.
٣- واحدی نیز جهت انجام مراقبت های هم آغوشی مادرانه (KMC) با دو تخت جهت موارد خاص طبق نظر پزشک NICU در نظر گرفته شده است. مزایای KMC برای نوزاد و مادر به خصوص در نوزادان نارس در تمام دنیا شناخته شده است که مهمترین آنها تغذیه انحصاری با شیر مادر، افزایش اعتماد به نفس در مادر، ترخیص زودتر، تداوم شیردهی، افزایش ارتباط عاطفی مادر و نوزاد و کاهش ریسک عفونت می‌باشد.
هدایت علمی این بخش تحت نظارت مستقیم پزشکان فوق تخصص نوزادان است. چند تن از متخصصین کودکان دوره دیده و دارای سالها تجربه کار NICU نیز در تمام ٢٤ ساعات شبانه روز هدایت بخش رابه عهده دارند. برنامه های آموزشی وپژوهشی پزشکان نیز تحت نظارت پزشکان فوق تخصص نوزادان صورت می پذیرد.
پرستاران بخش NICU علاوه بر پشت سرگذاشتن مراحل آموزشی علمی و عملی متعدد، سابقه فعالیت چندین ساله در بخش های ویژه نوزادان در بیمارستان های معتبر را دارا هستند. نظارت کلی بر فعالیت این گروه توسط سرپرستار و مسئول علمی بخش صورت می گیرد. در هر شیفت کاری یک نفر پرستار مسئول، هدایت امور را بر عهده می گیرد.
نسبت پرستار به بیمار بر اساس سطح بستری نوزادان متفاوت می باشد:
• سطح ٣ شامل نوزادان بدحالی می باشد که نیاز به حمایت تنفسی دارند. در هر شیفت به ازای هر بیمار یک پرستار حضور خواهد داشت.
• سطح ٢ شامل نوزادان بدحالی هستند که نیاز به حمایت تنفسی ندارند. در این سطح به ازای هر ٢ الی ٣ بیمار یک پرستار حضور دارد.
• سطح ١ شامل نوزادانی می باشد که تحت فتوتراپی قرار می گیرند. در این سطح به ازای هر ٥-٤ نوزاد یک پرستار مسئول در تمام مدت ٢٤ ساعت حضور دارد.
بیماران بستری در هر سه سطح مراقبت، علاوه بر برخورداری از امکانات مانیتورینگ مستقل بصورت مرکزی نیز کنترل می شوند.
برای اولین بار در سطح منطقه، اتاق های مجزای استراحت مادران با کلیه امکانات رفاهی لازم در مجاورت NICU جهت دسترسی هر چه بهتر مادر به نوزاد و حضور دائمی وی در نظر گرفته شده است. این اتاقها به بهترین شیوه رنگ آمیزی و مبله شده است. امکانات آموزشی شامل شبکه آموزشی تلویزیون، پمفلت های مختلف، امکان آموزش چهره به چهره توسط پرستاران به مادران مهیا می‌باشد و در ساعات مشخص پزشکان پاسخگوی سؤالات والدین می باشند.
یکی دیگر از موارد کاملاً ملموس و بعضاً متمایز این بخش، امکان حضور مداوم مادران بر بالین فرزندشان و امکان حضور پدر در ساعت غیر ویزیت در بخش جهت ملاقات فرزند و نیز دریافت اطلاعات لازم از وضعیت نوزاد می باشد. پزشکان و پرستاران این بخش خود را مؤظف می دانند که والدین عزیز را در جریان دقیق وضعیت بیمار قرار دهند.
بیماران ترخیص شده از بخش نوزادان جهت کنترل های بعدی در کلینیک های تخصصی کودکان ویزیت می‌شوند.
برای تمامی نوزادان تست شنوایی در کلینیک شنوایی سنجی، معاینات چشم توصیه می شود ،  آزمایش غربالگری بیماریهایتیروئید وpku در موارد مورد نیاز، واکسیناسیون روتین انجام می‌شود.
جهت رفع مشکلات شیردهی مادران متولی شیر وظیفه آموزش های لازم برای هر مادر را به عهده دارد. این مشاوره ها بصورت تلفنی نیز انجام می‌شود.

آپارات سراسری - استان ها سروش سراسری - استانها
اظهار نظرات | 0
captcha