• ۱۳۹۸ دوشنبه ۱ مهر
  • اِلأِثنين ٢٣ محرم ١٤٤١
  • Monday, September 23, 2019
کلیدواژه: 31385
تاریخ انتشار:۱۳۹۵ پنج شنبه ۱۱ شهريور، ساعت 12:01
تاریخ بروزرسانی:۱۳۹۵/۶/۱۱

بخشهای درمانی:

Ccu
از نظر لغوی به معنای بخش مراقبت های ویژه قلبی است که منطبق با جدیدترین دستورالعمل های مراقبتی می‌باشد. بیماران قلبی که احتیاج به مراقبت‌های ویژه دارند در این بخش بستری می‌شوند. بیمارستان دارای بخش CCU به ظرفیت 8 تخت می‌باشد که بیماران از اورژانس و یا از سایر بخش ها در این بخش بستری و ویزیت می‌شوند.
این بخش سیستم مانیتورینگ ویژه ای دارد که هر کدام از مانیتورها به مانیتور مرکزی متصل می‌باشد، همچنین مجهز به سیستم اخباری است که در مواقع خطر و تغییر علائم حیاتی بیمار هشدار می‌دهد..X –RAY پرتابل،  دستگاه اکو رادیوگرافی پرتابل از جمله تجهیزات بخش می‌باشد. مانیتورها مجهز به سیستم اندازه گیری ریتم، ریت، تعداد تنفس، فشارخون، SPO2، CVP، درجه حرارت و فشار شریانی است که زمان اندازه گیری کلیه آیتمهای ذکر شده قابل تنظیم و کنترل از مانیتور سانترال می‌باشد که این مانیتور قابل تنظیم برای بزرگسالان می‌باشد هر تخت بیمار مجهز به این مانیتورهای Bed side می‌باشد و هر unit بیمار مجهز به کنسول، پمپ انفوزیون، پمپ سرنگ، ساکشن و اکسیژن می‌باشد.
- در صورت نیاز به تعبیه Pace macker موقت به صورت اورژانس، این عمل در بخش امکان پذیر می‌باشد.
- بیماران بستری در CCU دائماً از طریق مانیتور کنترل می‌شوند و به ازای هر 2 تخت بستری یک پرستار آموزش دیده CCU مسئول مراقبت از بیماران می‌باشد و در صورت نیاز متخصصین بر بالین بیمار حاضر می‌شود، پرستاران بخش مراقبت های ویژه نیاز به دانش و مهارت ویژه دارند، تشخیص و دیس ریتمی‌های مختلف و اطلاع به پزشک در صورت بروز دیس ریتمی ها خطرناک، انجام انتوباسیون در موارد ضروری و تسلط کامل بر روند احیاء قلبی ـ ریوی از مهارت های پرستاران CCU می‌باشد.

اتاق عمل های مرکزی
جراحی همواره به عنوان یک راه درمان مهم و گاه تنها راه درمان برای بسیاری از بیماریها به شمار می رود. در گذر زمان به مدد پیشرفت سریع تکنولوژی، متدهای جراحی نیز تغییرات زیادی پیدا کرده اند. در بیمارستان سعی شده است به یاری پزشکان متخصص و با تجربه و وجود تجهیزات منحصر به فرد و مدرن بیمارستان، خدمات متنوع و شایسته ای به بیماران ارائه شود. به یمن وجود همین تجهیزات پیشرفته و پزشکان متبحر بسیاری از این اعمال جراحی در بیمارستان قابل انجام است.
اعمال جراحی متنوع دیگری نظیر هیسترکتومی و کله سیستکتومی نیز در این مرکز به کمک لاپاراسکوپ انجام می شود. اعمال جراحی پروستاتباز و TURP))، برداشتن سنگهای ادراری به کمک یورتروسکوپ، اعمال جراحی تخصصی کودکان، جراحی های پیچیده در بیماران دچار سرطانهای معده، مری، کلیه کولون و سایر قسمتهای دستگاه گوارش، جراحی های ستون مهره و سیستم اعصاب مرکزی، جراحی های اورتوپدی، جراحی های زنان و زایمان، جراحی های گوش، حلق، بینی و چشم از نمونه های دیگر اعمال جراحی قابل انجام در بیمارستان است.
4 اتاق عمل مدرن بیمارستان واقع در طبقه اول که امکان تصویربرداری حین جراحی را فراهم می کند، انجام بزرگترین و پیچیده ترین اعمال جراحی را در این بیمارستان را میسر کرده است. بخشی از تجهیزات اتاق عمل شامل موارد زیر است:  سیستم های پیشرفته  سیستوسکوپی، یورتروسکوپی، برونکوسکوپی، انواع لاپاراسکوپ، آرتروسکوپ ،دستگاههای بیهوشی معتبر دراگر، فابیوس ، مانیتورینگ های کامل و با تمام امکانات لازم دراعمال جنرال با تجهیزات کامل، لارنگوسکوپ فیبراپتیک جهت Difficult Intubations، چراغهای سیالتیک Triumph، Martin و ALM ، تخت های الکترونیکی با قابلیت انجام انواع پوزیشن های لازم،  میکروسکوپ های زایس جهت اعمال جراحی چشم، گوش و مغز و اعصاب، میکروسکوپ Moller برای اعمال جراحی چشم، دستگاه فیکو جهت اعمال کاتاراکت، کوترهای دوقطبی، بای پولار،  ساکشن های Medela با قدرت مکش بالا و بدون صدا، دستگاه فلوروسکوپ c-arm،  تخت های انتقال بیماران که مجهز به انواع پوزیشن ها و Bed side می‌باشد، اکسیژن و N2O سنترال، مورد استفاده قرار می گیرد، سیستم HIS جهت سرعت و سهولت در انجام کار، دستگاههای الکتروشوک با پدل های داخلی و خارجی، دستگاه ABG، دستگاه رادیولوژی پرتابل ودستگاه اتوکلاو پلاسما ،وست شوی  واتوکلاو های مجهز.
در طراحی ساختمان توجه ویژه ای به امر آموزش در حوزه های مختلف شده است. به این منظور دو فضای خاص و وسیع و مجهز به سیستمهای سمعی بصری در نظر گرفته شده است. تا بیماران و نیز پرسنل به فراخور، تحت آموزشهای دوره ای قرار گیرند.
علاوه بر این اتاقهای خاصی مخصوص پزشکان مهمان (ایرانی وخارجی) بیمارستان طراحی شده تا در زمان حضور این پزشکان مورد استفاده قرار گیرند.

بخش جراحی
بخش جراحی در طبقه یک بیمارستان با 50 تخت (جراحی زنان وجراحی مردان به تفکیک) قرار گرفته است. هر بخش شامل 5 اتاق 4 تخته، 3 اتاق یک تخته و 2 اتاق ایزوله می‌باشد. یک اتاق کار تمیز و یک اتاق کار کثیف بصورت مجزا، سرویس بهداشتی ویژه معلولین، اتاق معاینه، انبار تجهیزات و یک آبدارخانه کاملاً مجهز برای هر یک از این بخشها در نظر گرفته شده است. یکی دیگر از ویژگیهای منحصر به فرد بخشهای جراحی وجود "اتاق روز" در این بخشهاست. این اتاق امکان ملاقات همراهیان بیمار با پزشکان یا پرستاران بخش را در فضایی صمیمی و راحت مهیا می سازد.
بیمارانی که تحت اعمال جراحی اورولوژی شامل جراحی TURP، TULP، TURBT، واریکوسل، انواع هرنی و یا سایر اعمال پیچیده تر جراحی نظیر نفرکتومی، اعمال جراحی ارتوپدی،جراحی زنان وزایمان ،جراحی مغز واعصاب،جراحی گوش وحلق وبینی، جراحی عروق، جراحی های کولورکتال،  جراحی توراکس و سایر جراحی های عمومی شامل آپاندکتومی و کله سیستکتومی قرار می گیرند در این بخش بستری می‌شوند.
اتاق ها دارای امکانات رفاهی کامل شامل سیستم تهویه مطبوع، تلویزیون ، یخچال می باشد. همچنین هر تخت دارای یک کنسول و هر کنسول شامل اکسیژن مرکزی، ساکشن مرکزی، و سیستم احضار پرستار می باشد.

مراقبت های ویژه نوزادان NICU

بخش مراقبت های ویژه نوزادان بیمارستان یکی از مراکز تخصصی ارجاع نوزادان در منطقه است که امکان سرویس دهی به کلیه نوزادان متولد شده در این مرکز و همچنین نوزادان پذیرفته شده از سایر بیمارستان ها را دارا می باشد. این بخش در طبقه اول بیمارستان و در مجاورت بخش بلوک زایمان واقع شده است. این بخش دارای سه واحد می باشد:
1- واحد اصلی بخش NICU دارای 4 تخت بستری در غالب انکوباتورهای پیشرفته Dragger است که دارای ضمائم مجهز به مانیتورینگ کامل و کنترل درجه حرارت سطح پوست و محیط داخل انکوباتور هستند. برای هر یک از یونیت های بستری نوزاد در این قسمت یک ونتیلاتور وجود دارد که در نوع خود کم نظیر است و امکان تهویه مکانیکی به شیوه VIVE , High Frequency را نیز دارد. در این واحد از مانیتورینگ های قلبی _ تنفسی پیشرفته که HR-RR-NIBP-T (فشار خون، درجه حرارت و ریت قلب و تنفس) را به طور مداوم بصورت Bed side و مرکزی کنترل می کند، استفاده می شود.
از جمله امکانات ویژه دیگر در این قسمت ازNICU وجود  دستگاههای Nasal CPAP، دستگاه ABG برای اندازه گیری گازهای خونی، ونوس کوپ (رگ یاب) برای کمک به گرفتن IV Line به پرستاران ، ، دستگاههای فتوتراپ با کیفیت بالا، یک دستگاه نبولایزر ، ، نگاتوسکوپ و دستگاههای تصویربرداری، سونوگرافی و ونتیلاتور پرتابل، ستهای احیاء کامل جداگانه برای هر نوزاد، می باشد.
2- واحد دیگر این بخش شامل 8 تخت می باشد که پذیرش نوزادانی را  به عهده دارد که این قسمت نیز مجهز به امکانات و تجهیزات کامل می باشد.
3- واحدی نیز جهت انجام مراقبت های هم آغوشی مادرانه (KMC) با دو تخت جهت موارد خاص طبق نظر پزشک NICU در نظر گرفته شده است. مزایای KMC برای نوزاد و مادر به خصوص در نوزادان نارس در تمام دنیا شناخته شده است که مهمترین آنها تغذیه انحصاری با شیر مادر، افزایش اعتماد به نفس در مادر، ترخیص زودتر، تداوم شیردهی، افزایش ارتباط عاطفی مادر و نوزاد و کاهش ریسک عفونت می‌باشد.
هدایت علمی این بخش تحت نظارت مستقیم پزشکان فوق تخصص نوزادان است. چند تن از متخصصین کودکان دوره دیده و دارای سالها تجربه کار NICU نیز در تمام 24 ساعات شبانه روز هدایت بخش رابه عهده دارند. برنامه های آموزشی وپژوهشی پزشکان نیز تحت نظارت پزشکان فوق تخصص نوزادان صورت می پذیرد.
پرستاران بخش NICU علاوه بر پشت سرگذاشتن مراحل آموزشی علمی و عملی متعدد، سابقه فعالیت چندین ساله در بخش های ویژه نوزادان در بیمارستان های معتبر را دارا هستند. نظارت کلی بر فعالیت این گروه توسط سرپرستار و مسئول علمی بخش صورت می گیرد. در هر شیفت کاری یک نفر پرستار مسئول، هدایت امور را بر عهده می گیرد.
نسبت پرستار به بیمار بر اساس سطح بستری نوزادان متفاوت می باشد:
• سطح 3 شامل نوزادان بدحالی می باشد که نیاز به حمایت تنفسی دارند. در هر شیفت به ازای هر بیمار یک پرستار حضور خواهد داشت.
• سطح 2 شامل نوزادان بدحالی هستند که نیاز به حمایت تنفسی ندارند. در این سطح به ازای هر 2 الی 3 بیمار یک پرستار حضور دارد.
• سطح 1 شامل نوزادانی می باشد که تحت فتوتراپی قرار می گیرند. در این سطح به ازای هر 5-4 نوزاد یک پرستار مسئول در تمام مدت 24 ساعت حضور دارد.
بیماران بستری در هر سه سطح مراقبت، علاوه بر برخورداری از امکانات مانیتورینگ مستقل بصورت مرکزی نیز کنترل می شوند.
برای اولین بار در سطح منطقه، اتاق های مجزای استراحت مادران با کلیه امکانات رفاهی لازم در مجاورت NICU جهت دسترسی هر چه بهتر مادر به نوزاد و حضور دائمی وی در نظر گرفته شده است. این اتاقها به بهترین شیوه رنگ آمیزی و مبله شده است. امکانات آموزشی شامل شبکه آموزشی تلویزیون، پمفلت های مختلف، امکان آموزش چهره به چهره توسط پرستاران به مادران مهیا می‌باشد و در ساعات مشخص پزشکان پاسخگوی سؤالات والدین می باشند.
یکی دیگر از موارد کاملاً ملموس و بعضاً متمایز این بخش، امکان حضور مداوم مادران بر بالین فرزندشان و امکان حضور پدر در ساعت غیر ویزیت در بخش جهت ملاقات فرزند و نیز دریافت اطلاعات لازم از وضعیت نوزاد می باشد. پزشکان و پرستاران این بخش خود را مؤظف می دانند که والدین عزیز را در جریان دقیق وضعیت بیمار قرار دهند.
بیماران ترخیص شده از بخش نوزادان جهت کنترل های بعدی در کلینیک های تخصصی کودکان ویزیت می‌شوند.
برای تمامی نوزادان تست شنوایی در کلینیک شنوایی سنجی، معاینات چشم توصیه می شود ،  آزمایش غربالگری بیماریهایتیروئید وpku در موارد مورد نیاز، واکسیناسیون روتین انجام می‌شود.
جهت رفع مشکلات شیردهی مادران متولی شیر وظیفه آموزش های لازم برای هر مادر را به عهده دارد. این مشاوره ها بصورت تلفنی نیز انجام می‌شود.

بخش اورژانس
بخش حساس و مهمی از طب شامل اورژانسهای پزشکی است. تصادفات مختلف رانندگی، حوادث مختلف ضمن کار، مسمومیت ها، جراحتهای حین نزاع و نیز سایر وضعیتهای خطرناک ناشی از برخی بیماریها نظیر Acute MI و یا کومای هیپراسمولار دیابتی، از علل مهم بروز وضعیتهای اورژانس در یک بیمار می باشند. در چنین شرایطی گاه نجات جان بیمار در دقایق و ثانیه ها رقم می خورد و به این ترتیب مداخله سریع تیم پزشکی اهمیتی حیاتی می یابد. به عبارت دیگر ارزیابی سریع وضعیت بیمار، تشخیص سریع و در صورت لزوم انجام اقدامات تشخیصی مناسب، درمان مناسب و حفظ شرایط پایدار همودینامیک در بیمار در حداقل زمان و با حداکثر کیفیت جهت حصول بهترین نتیجه از ضروریات شغلی غیر قابل انکار پرسنل شاغل در اورژانس است. از این نظر سعی شده است در اورژانس بیمارستان چه از نظر تجهیزات و چه از نظر نیروی انسانی شرایط لازم برای نیل به اهداف مذکور فراهم آید.
اورژانس بیمارستان دارای 13 تخت بالغین، 2 تخت ویژه کودکان، یک انکوباتور، واحد تریاژ و اسکرنینگ، اتاق پانسمان، یک اتاق ایزوله، یک اتاق CPR، یک اتاق عمل ،یک اتاق گچ گیری و یک انبار تجهیزات می باشد. تمامی تختهای بیماران واتاق ایزوله، دارای مانیتور Bed Side می باشد. علاوه بر این، تمامی تختهای مزبور توسط یک سیستم Cordless مجهز به یک نرم افزار بسیار پیشرفته به مانیتور مرکزی موجود در ایستگاه پرستاری متصل می باشند. به این ترتیب کادر پرستاری و پزشکان در هر لحظه قادرند علایم حیاتی و تراسه الکتروکاردیوگرافیک بیمار را کنترل نمایند. مانیتورهای مدرن نصب شده در کنار هر تخت قادر است در هر لحظه علایم حیاتی بیمار شامل فشار خون، ضربان قلب، تعداد تنفس، میزان اشباع اکسیژن شریانی و کارکرد الکتریکی قلب را در هر یک از  لید استاندارد الکتروکاردیوگرافی ثبت نماید.
در طراحی اورژانس سعی شده است از فضاهای بخش به نحو مؤثری استفاده شود. بر همین اساس، کنسولهای متصل به بازوهای متحرک در کنار هر یک از تختها باعث شده که اولاً قدرت مانور تجهیزات نصب شده بر روی کنسولها افزایش یابد و ثانیاً تجهیزات مختلف هر یک از تختها فضای کمتری اشغال نمایند. هنگامی که بیمار نیازمند اقدامات احیاست مزایای این طراحی ویژه، بیشتر آشکار می شود.
تختهای اورژانس نیز دارای ویژگیهای منحصر به فردی است. این تختها دارای تشکهای 3 قسمتی است و در زمان حرکت، صدای اندکی ایجاد می کنند، که این امر حداکثر رفاه را برای بیمار در وضعیتهای مختلف ایجاد میکند. ارتفاع این تختها نیز به راحتی و به سرعت قابل تنظیم است.
در اتاق CPR اورژانس بیمارستان کلیه تجهیزات عملیات CPR،BLS و ALS مهیاست. 2 دستگاه ساکشن پرتابل (علاوه بر ساکشن مرکزی)، دستگاهAutopulse ، دستگاه ونتیلاتور پرتابل ، Heart monitoring، Heart Monitoring+ DC shock، امکانات تعبیه Pace maker موقت و CVP Line از جمله این امکانات است.
در اتاق عمل بخش اورژانس، اعمال جراحی کوچک و نیز اعمال جراحی اورژانس نظیر تعبیه Chest Tube انجام می گیرد.
گردش کار در اورژانس بر اساس سیستم تریاژ ESI، طراحی شده است. بر این مبناء ابتدا به بیمار توسط پرستار تریاژ، اولویت سفید، سبز یا قرمز داده می شود. سپس بیماران دارای اولویت سبز و سفید توسط پزشک مستقر در اسکرنینگ ویزیت می شوند. بیماران دارای سطح تریاژ 1و2 مستقیماً به اتاق CPR یا بخش وارد می شوند و بلافاصله توسط پزشک طب اورژانس و پزشک عمومی مستقر در بخش معاینه و اقدامات لازم برای آنان آغاز می شود. کلیه استانداردهای ACI و نیز استانداردهای اعتبار بخشی ملی در مورد اورژانس، در این بخش پیاده سازی و اجرا شده است.
بخش اورژانس همچنین به سه دستگاه آمبولانس مجهز می‌باشد. امکانات کامل CPR و انتقال بیماران نیازمند به ICU در این آمبولانسها در نظر گرفته شده است.
بخشهای آزمایشگاه، سی تی اسکن، رادیولوژی و اتاقهای عمل نیز در موارد اضطراری در اختیار اورژانس می باشند. علاوه بر اینها بخش اورژانس بیمارستان توانایی سرویس دهی به اورژانس هوایی را نیز دارد.
تیمی از پرستاران خبره، پزشکان و متخصصین مجرب امور درمانی بخش را برعهده دارند. جهت تسریع امور و رفاه بیشتر بیماران مراجعه کننده به اورژانس، پذیرش و ترخیص بیماران در این بخش به صورت مستقل انجام می‌شود. جهت تسریع امور درمانی بیمار، کلیه مراحل پذیرش، درخواست اقدامات پاراکلینیک، تجویز دارو و ترخیص بیماران از طریق سیستم HIS انجام میگیرد. این نرم افزار توانمند و بطور گسترده مورد استفاده قرار گرفته، خطا های انسانی را نیز به حداقل رسانده است.
تلاش پرسنل بخش در جهت حفظ انضباط کاری و ایجاد محیطی عاری از تنش ونیز وجود امکانات مختلف رفاهی، حداکثر آسایش را برای مراجعین و بیماران فراهم می آورد.
در سایه الطاف خداوند یکتا و به مدد تجربه پرسنل متبحر و نیز تجهیزات منحصر به فرد و مدرن بخش، از ابتدای افتتاح تاکنون، اورژانس بیمارستان توانسته است به طیف وسیعی از بیماران دچار وضعیتهای اورژانس شامل بیماران دچار سکته قلبی، ادم حاد ریه، کتواسیدوز دیابتی، حوادث جاده ای شامل انواع ضربه های سر، شکستگی ها، مسمومیت ها و نظایر آن، خدمات پزشکی ارائه کند.

بخش همودیالیز
بخش همودیالیز بیمارستان رضوی از سال1395 با ده تخت فعال در طبقه همکف شروع به فعالیت نمود. این بخش با استفاده از تجربه استادان محترم نفرولوژی و پرسنل پرستاری مجرب به ارائه خدمات به مددجویان عزیز همت می گمارد.
فعالیت عمده بخش همودیالیز، جلوگیری از ایجاد عوارض ناشی از افرایش سموم و مایعات بدن، به بیماران CRF (مبتلا به نارسایی مزمن کلیه)،ARF (نارسایی های حاد کلیوی)، بیماران اورژانس و بیماران میهمان می‌باشد.
بیماران CRF که نیاز به دیالیز دارند با توجه به امکانات موجود بخش با ویزیت و نظر مستقیم پزشک بخش به بخشی معرفی شده و در برنامه هفته ای قرار می گیرند. بیماران اورژانس بستری در بخشها از طریق انجام مشاوره به بخش معرفی و در نوبت دیالیز قرار می گیرند و تا زمانیکه در این بیمارستان بستری بوده و نیاز به همودیالیز دارند در نوبت قرار داده می شوند.
بیماران میهمان در صورت وجود تخت خالی پس از تماس با بیماران و اخذ معرفی از شهرستان محل اقامت و بیمارستانی که تحت همودیالیز قرار می گیرد پذیرش می‌شوند.
ویزیت پزشکان محترم داخلی و نفرولوژی، قلب و در صورت نیاز بیماران سایر مشاوره های تخصصی، اقدامات تشخیصی و پاراکلینیکی لازم شامل آزمایشهای بیوشیمی، هماتولوژی، ایمونولوژی، الکتروکاردیوگرافی، عکس قفسه سینه و ویزیت متخصص محترم تغذیه نیز در این بخش انجام می‌شود. بیماران محترم می توانند در صورت داشتن هرگونه مشکل مستقیماً پرستار مربوطه، سرپرستار بخش یا پزشک مسئول بخش را در جریان قرار دهند.

آپارات سراسری - استان ها سروش سراسری - استانها
اظهار نظرات | 0
captcha