زمان انتشار: ۱۳۹۷ چهارشنبه ۱۵ فروردين ساعت 18:20 تاریخ بروزرسانی : ۱۳۹۷/۵/۲۸ ساعت 06:48    تعداد بازدید: 4604    کد مطلب: 23185

این خبر در راستای آشنایی مخاطبان با حق و حقوق قانونی خویش منتشر می شود؛(حقوق شهروندی)
اخبار کوتاه با موضوع« بیمه تامین اجتماعی ، تعهدات ، خدمات »


 

------------------------------------------------------

مشمولان پرداخت پروتز و اروتز چه کسانی و چه نوع بیمه‌شدگانی هستند؟
به تمامی بیمه‌شدگان اجباری، اختیاری، توافقی، باربران، قالیبافان و شاغلان صنایع دستی کددار، رانندگان درون و برون شهری، مقرری‌بگیران بیمه بیکاری و مستمری‌بگیرانی که درمان آنها مطابق ماده 89 قانون تامین‌اجتماعی با کسر دو درصد مستمری انجام می‌شود و نیز تمامی افراد تحت تکفل بیمه‌شدگان  و مستمری‌‌بگیران مذکور، کمک‌هزینه انواع پروتز و اروتز بر اساس تعرفه‌های اعلام شده از سوی سازمان تامین‌اجتماعی تعلق می‌گیرد.

کمک‌هزینه پروتز و اروتز به چه نوع بیمه‌شدگان و مستمری‌بگیرانی تعلق نمی‌گیرد؟
کمک‌هزینه پروتز و اروتز به بیمه‌شدگان حِرف و مشاغل آزاد و زیرمجموعه‌های آن (مانند بیمه نویسندگان و هنرمندان، بیمه‌شدگان مددجوی کمیته امداد و بهزیستی، بیمه‌شدگان نخبگان و استعدادهای برتر و...) و افراد تحت تکفل آن‌ها، همچنین به بیمه‌شدگان شاغل در کارگاه‌های مشمول پورسانتاژ واگذاری درمان یا تعهدات کوتاه‌مدت که در آن با عدم‌پرداخت بخشی از حق بیمه توسط کارفرما درمان یا تعهدات کوتاه‌مدت به کارفرما واگذار شده است و افراد تحت تکفل آن‌ها و نیز به مستمری‌بگیرانی که حق بیمه درمان آن‌ها به‌جای کسر دودرصد مستمری به‌صورت سرانه‌ای کسر می‌شود (مثلا در سال 1396 بابت این‌گونه مستمری‌بگیران به‌ازای هر دفترچه بیمه، مبلغ 40000 تومان از مستمری ماهانه آنان کسر می‌شد.)  پرداخت نمی‌شود.

درمورداستفاده مجدد از پروتزها  توضیح می‌دهید.
استفاده مجدد از اقلام زیر با رعایت دوره تمدید، بلامانع بوده و سایر اقلام صرفا برای یکبار به مشمولان پرداخت می‌شود.

تذکر: به‌منظور مساعدت به مستمری‌بگیران بازنشسته و ازکارافتاده کلی، هزینه عینک طبی (شیشه و فریم که تعرفه پرداختی بابت آن در حال حاضر 40000  تومان است) صرفا بابت یکی از انواع عینک (دوربین، نزدیک‌بین و آستیگمات) همچنین پروتز دندان مصنوعی (تعرفه پرداختی بابت دندان‌مصنوعی کامل در حال حاضر 200000 تومان است) در صورتی‌که از تاریخ آخرین پرداخت به آنان حداقل 10سال گذشته باشد، حداکثر برای یک‌بار دیگر با رعایت سایر شرایط قابل پرداخت خواهد بود. قابل ذکر است در این خصوص تاریخ برقراری مستمری، ملاک عمل نبوده و تاریخ استفاده قبلی مبنای پرداخت مجدد  است.

برای پرداخت هزینه‌های پروتز و اروتز از سوی تامین‌اجتماعی چه مدارکی مورد نیاز است؟
هزینه تمامی اقلام بر اساس تجویز پزشک متخصص مرتبط با نوع پروتز و ارائه فاکتور با توجه به تعرفه‌های موجود در تامین‌اجتماعی قابل بررسی و پرداخت  است، به استثنای پروتز دندان که صرفا با گواهی و فاکتور دندان‌پزشکان و دندان‌سازان تجربی (دارای مجوز از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی) و نیز عینک طبی که  با تجویز چشم‌پزشکان یا اپتومتریست‌ها و فاکتور خرید از عینک‌سازی‌ها نیز قابل پرداخت است.

لطفا در خصوص نحوه و شرایط پرداخت هزینه کنتاکت لنز توضیح دهید.
در صورتی‌که مجموع عیب انکساری دو چشم از 10 نمره بالاتر باشد یا اختلاف قدرت انکساری دو چشم بیش از 4‌نمره باشد، بهای کنتاکت لنز (لنز متحرک) با تجویز پزشک متخصص معالج (چشم‌پزشک) و تایید شورای پزشکی سازمان تامین‌اجتماعی مطابق تعرفه موجود در تامین‌اجتماعی قابل پرداخت خواهد بود و در این قبیل موارد دیگر بهای پروتز عینک پرداخت نخواهد شد. ضمنا در موارد تجویز کنتاکت لنز، چنانچه از تاریخ آخرین پرداخت هزینه عینک طبی (شیشه و فریم) بیش از 2 سال گذشته باشد، پرداخت هزینه کنتاکت لنز با رعایت سایر شرایط بلامانع است. در غیر این‌صورت بهای کنتاکت لنز پس از کسر مبلغ پرداختی بابت عینک طبی (شیشه و فریم) قابل پرداخت خواهد بود.

هزینه پروتز دست مصنوعی الکترونیکی در چه صورتی پرداخت می‌شود؟
منحصرا به آن دسته از بیمه‌شدگانی که بر اثر حوادث ناشی از کار، نیازمند استفاده از پروتز دست مصنوعی الکترونیکی می‌شوند، مشروط بر اینکه با استفاده از این پروتز بیش از یک‌سوم کارایی قبلی خود را به‌دست آورده و در نتیجه از کارافتاده کلی تلقی نشوند، هزینه مزبور بر اساس تعرفه‌های جمعیت هلال‌احمر و با تایید کمیسیون پزشکی قابل پرداخت است.

لطفا در خصوص نحوه پرداخت پارشیل چنددندانی به مشمولان توضیح دهید.
حداکثر تعداد پارشیل چنددندانی قابل پرداخت برای هر فک 8 عدد و در مجموع برای دو فک 16 عدد  است. ضمناً مبالغ پرداختی بابت پارشیل چنددندانی در زمان پرداخت یک‌ دست دندان کامل و نیم دست دندان کسر نمی‌شود.

نکته 1- سازمان تامین‌اجتماعی هیچ‌گونه تعهدی در پرداخت هزینه دست و  پای مصنوعی، چشم مصنوعی، حنجره مصنوعی، ویلچر، سمعک، اسپلینت آرنج با مفصل، به آن دسته از بیمه‌شدگان و افراد تحت تکفل آنان که قبل از شروع پرداخت حق بیمه یا قرارگرفتن جزء افراد تحت تکفل، نیاز به استفاده از پروتزهای مذکور را داشته‌اند، ندارد.

نکته 2- در مواردی که قیمت وسایل کمک‌پزشکی بر اساس فاکتور از قیمت تعیین شده در تعرفه‌های تامین‌اجتماعی کمتر باشد، مبلغ مندرج در فاکتور پرداخت می‌شود.

نکته 3- سازمان تامین‌اجتماعی هیچ‌گونه مسئولیتی در قبال شکستن یا مفقودشدن یا تعمیر وسایل کمک‌پزشکی ندارد.

----------------------------------------------

#آیا_می_دانید ⁉️(رابطه بین میزان سابقه بیمه پردازی و دریافت بیمه بیکاری)

اگر فرد بین  ٦ تا ٢٤ ماه #سابقه پرداخت #حق_بیمه داشته و #مجرد باشد، ٦ ماه مقرری #بیمه_بیکاری دریافت می کند و درصورتی که با همین سابقه #متاهل باشد حداکثر ١٢ ماه از این مقرری استفاده می کند.

درصورتی که #سابقه پرداخت #حق_بیمه ٢٥ ماه تا ١٠ سال و #مجرد باشد ١٢ ماه و در صورتی که #متاهل باشد ١٨ ماه مستحق دریافت #بیمه_بیکاری است.

برای #سابقه پرداخت #حق_بیمه ١٠ تا ١٥ سال و #مجرد، ١٨ ماه مقرری #بیمه_بیکاری تعریف شده است و برای افراد #متاهل با همین مدت سابقه پرداخت حق بیمه ٢٦ ماه برای دریافت این مقرری مشخص شده است.

در صورتی که #بیمه_شده میان ١٥ تا ٢٠ سال #سابقه #حق_بیمه داشته باشد و غیر ارادی #بیکار شود برای  افراد #مجرد ٢٦ ماه و #متاهل ٣٦ ماه مدت دریافت مقرری #بیمه_بیکاری تعیین شده است.

#بیمه_شده_بیکار که دارای ٢٠ سال #سابقه پرداخت #حق_بیمه به بالا و #مجرد باشد ٣٦ ماه و با همین سابقه و #متاهل ٥٠ ماه از مقرری #بیمه_بیکاری می تواند استفاده کند.

--------------------------------------------------------

#تکمیل_سوابق 🔍

👷🏼 💼 افرادی که در مقاطعی #اشتغال_به_کار نداشته اند و #حق_بیمه برای آنها پرداخت نشده و میان #سوابق #بیمه ای آنها خلا ایجاد شده است، #سابقه بیمه ای برای آن مقاطع ایجاد نمی شود. فقط برای کسانی که کار کرده باشند و #کارفرما حق بیمه آنها را پرداخت نکرده باشد، در صورت پرداخت حق بیمه از سوی کارفرما برای ایام مورد نظر سابقه بیمه ای ایجاد می شود.

--------------------------------------------------

#بیمه_ایرانیان_خارج_از_کشور 🇮🇷
#اعزام_نیروی_کار ✈️

📝 درخصوص #بخشنامه بیمه #کارگران #ایرانی اعزامی به خارج از کشور:

🏢 شرکتهای دارای #سابقه #بیمه_پردازی و دارای #کد_کارگاهی #لیست #نیروی_کار_اعزامی به خارج کشور را به سازمان تأمین اجتماعی ارسال می کنند و درباره شرکتهای فاقد کد کارگاهی پس از انجام #بازرسی کدکارگاهی صادر شده و امکان ارسال لیست فراهم می شود.

-------------------------------------------------

#تکمیل_سوابق 🔍

⚖️ رفع خلأ #سوابق #بیمه ای فقط با اثبات #اشتغال و پرداخت #حق_بیمه آن ایام میسر است

-----------------------------------------------

#آیا_می_دانید ⁉️

⏳ برای #سابقه پرداخت #حق_بیمه ١٠ تا ١٥ سال و #مجرد، ١٨ ماه مقرری #بیمه_بیکاری تعریف شده است و برای افراد #متاهل با همین مدت سابقه پرداخت حق بیمه ٢٦ ماه برای دریافت این مقرری مشخص شده است.

--------------------------------------------

#خدمات_الکترونیکی 🌐
#سامانه_سوابق 🖥

🔔 در سامانه #استعلام #سوابق #بیمه تامین اجتماعی امکان #ثبت_نام برای افرادی که فاقد #سیمکارت #تلفن_همراه به نام هستند، امکانپذیر نیست چرا که درج #کد_ملی و شماره همراه فرد #بیمه_شده از اصول #امنیت این سامانه محسوب شده و در صورت هر گونه اختلال در این #مدارک هویتی از ثبت نام فرد جلوگیری می‌شود.

----------------------------------

#قوانین

⚖️ #از_کار_افتادگی بر اثر #حادثه ناشی ازکار

✍🏽 طبق #ماده_۷١ #قانون تامین اجتماعی، #بیمه_شده ای که در اثر حادثه #ناشی_از_کار یا #بیماری حرفه ای #از_کار_افتاده_کلی شناخته شود، بدون در نظر گرفتن مدت پرداخت #حق_بیمه #استحقاق دریافت #مستمری ازکارافتادگی ناشی از کار را خواهد داشت .

----------------------------------------------

#خدمات_الکترونیکی 🌐
#سامانه_سوابق 🖥

🔔 اولین اقدام برای استفاده از سامانه #استعلام #سوابق #بیمه تامین اجتماعی عضویت، وارد کردن اطلاعات هویتی و دریافت #رمز از طریق #پیامک #تلفن_همراه است بنابراین به نام بودن #سیمکارت تلفن همراه از اصول اولیه جهت #ثبت_نام در این سامانه محسوب می‌شود.

----------------------------------------------------

#آیا_می_دانید ⁉️

⏳ درصورتی که #سابقه پرداخت #حق_بیمه ٢٥ ماه تا ١٠ سال و #مجرد باشد ١٢ ماه و در صورتی که #متاهل باشد ١٨ ماه مستحق دریافت #بیمه_بیکاری است.

-----------------------------------------

#صدور_دفترچه_درمانی_المثنی 🔎

❓#آیا_می_دانید صدور #دفترچه #درمانی المثنی آن دسته از #بیمه‌_شدگان و #مستمری_بگیران و افراد #تحت_تکفل آنان که در اثر #حوادث غیر مترقبه #مفقود شود، پس از تکمیل #فرم درخواست صدور دفترچه درمانی #المثنی و تاییدیه از مراجع ذیصلاح صرفاً بدون اخذ وجه #خسارت مربوطه انجام می‌شود.

-------------------------------------------------------------

#قوانین ⚖️
#بیمه_اتباع_خارجی 🌐

🔔 برای بیمه #اتباع خارجی الزام #قانونی وجود دارد

⚖️ تمامی اتباع خارجی که در کشور #اقامت قانونی دارند حق برخورداری از #خدمات و #تعهدات #تامین_اجتماعی را دارند.

--------------------------------

🌏 تداوم و گسترش #خدمات #غیر_حضوری سازمان تامین اجتماعی به #بیمه‌_شدگان، #مستمری‌_بگیران و #کارفرمایان در ردیف مهم‌ترین اولویت‌های سال ۹۷ است.

------------------------------------------------

#اطلاعیه 📜
#خدمات_الکترونیکی 🌐

🛵 فرآیند #صدور و #تجدید_صدور از راه دور #دفترچه های درمانی

🖥 متقاضیان پس از #ثبت درخواست خود در #سامانه، می توانند دفترچه صادر شده را به صورت #حضوری و یا از طریق #پیک در محل مورد نظر دریافت کنند و در تمامی مراحل امکان مشاهده و پیگیری وضعیت ثبت درخواست برای متقاضی فراهم است .

🔜 در آینده ای نزدیک این طرح به تمامی #کارگزاری های سراسر کشور تعمیم داده می شود و متقاضیان می توانند با انتخاب نزدیکترین کارگزاری به محل سکونت خود دفترچه خود را دریافت یا در خواست ارسال از طریق پیک را کنند.

---------------------------------------------

#آیا_می_دانید ⁉️

⏳ حداقل  ٦ ماه و حداکثر ٥٠ ماه مدت زمان دریافت مقرری #بیمه_بیکاری است

-----------------------------------------

#آیا_می_دانید ⁉️

❓آیا می دانید کسانی که کار نکرده باشند و #حق_بیمه آنها نیز #پرداخت نشده باشد و مدارکی در این رابطه وجود نداشته باشد، امکان #تکمیل_سوابق #بیمه_پردازی برای آنان وجود نخواهد داشت.

---------------------------------------

❓#پرسش
برای دریافت #کمک_هزینه_ازدواج چه شرایطی لازم است؟

✅ #پاسخ
طبق #ماده «٨٥» #قانون تأمین اجتماعی:

١- ازدواج #بیمه_شده برای اولین بار باشد.
٢- عقد دائم بوده و در دفاتر #اسناد رسمی ثبت شده باشد.
٣- در تاریخ #ازدواج ارتباط #بیمه شده با #کارفرما قطع نشده باشد.
٤- بیمه شده طی مدت ٥ سال قبل از ازدواج #سابقه ٧٢٠ روز کار و پرداخت #حق_بیمه را داشته باشد.

❓#پرسش

برای دریافت #کمک_هزینه ازدواج چه مدارکی لازم است؟

✅ #پاسخ
١– اصل و تصویر صفحات مورد نیاز عقدنامه.
٢– اصل و تصویر صفحات اول و دوم #شناسنامه #زوجین.
٣– #فرم تعهد کتبی بیمه شده مبنی بر اولین ازدواج.

❓#پرسش

مبلغ کمک هزینه ازدواج چقدر است؟

✅ #پاسخ
مجموع #حقوق و مزایای مشمول کسر حق بیمه طی مدت ٢ سال قبل از ازدواج تقسیم بر ٢٤

🔔🔔 ضمناً در صورتی که مبلغ کمک ازدواج محاسبه شده کمتر از حداقل #دستمزد تاریخ ازدواج باشد، مبلغ قابل پرداخت به حداقل دستمزد سال وقوع عقد افزایش می یابد.

🔔🔔 توجه: در صورت #استحقاق طرفین #عقد، کمک ازدواج به هر دو نفر پرداخت خواهد شد.

---------------------------------------------

❓#پرسش
📝 شرایط ادامه بیمه به صورت #اختیاری چیست؟

✅ #پاسخ
افرادی که قبلاً مشمول #قانون تأمین اجتماعی بوده و به دلیل عدم #اشتغال از پوشش این بیمه خارج شده اند، به نحوی که این گونه اشخاص با دارا بودن حداقل 30 روز #سابقه پرداخت #حق_بیمه، می توانند  بیمه خود را به طور اختیاری ادامه دهند.

🔍 #شرایط ادامه بیمه :

1️⃣ خروج از ردیف #بیمه_شدگان ( عدم شمول بیمه بر آنان )
2️⃣ دارا بودن حداقل 30 روز سابقه پرداخت حق بیمه
3️⃣ حداکثر #شرط_سنی پذیرش تقاضا برای #مردان و #زنان 50 سال

🔸 در صورتی که سن متقاضی در تاریخ ثبت تقاضا بیش از 50 سال باشد، دارا بودن سابقه پرداخت حق بیمه معادل مازاد سنی مقرر الزامی خواهد بود.
🔸 پذیرش درخواست افرادی که بیش از 10 سال سابقه پرداخت حق بیمه دارند بدون رعایت شرط سنی امکان پذیر خواهد بود.
🔸 بیمه شدگانی که حداقل یکبار در اجرای #آیین_نامه های قبلی و این آئین نامه #قرارداد تنظیم و حق بیمه پرداخت نموده اند تا سه (3) مرتبه مجاز به انعقاد قرارداد بدون رعایت شرط سن و سابقه خواهند بود.

------------------------------------------------

#بیمه ☂️

❓#آیا_می_دانید تمامی مشاغلی که تاکنون بیمه نشده اند، مشمول #مقررات بیمه #صاحبان_حرف_و_مشاغل_آزاد شناخته می شوند و پذیرش درخواست و انعقاد #قرارداد با متقاضیان بیمه صاحبان حرف و مشاغل آزاد به جز افرادی که قسمتی و یا کل #حق_بیمه آنان توسط مراجع ذیربط پرداخت می شود، بر اساس اظهارات متقاضی صورت می گیرد.

------------------------------------------------------

#بیمه_ایرانیان_خارج_از_کشور 🇮🇷
#اعزام_نیروی_کار ✈️

🚨 در صورت بروز #حادثه حین کار و یا نیاز #بیمه_شدگان به #خدمات بیمه ای، اثبات #اعزام_نیروی_کار از سوی شرکتها با اعلام قبلی به سازمان تأمین اجتماعی قابل انجام خواهد بود و آن دسته از #کارفرمایان و #پیمانکاران که نیروی کار به خارج از کشور اعزام می کنند، مکلف به اعلام به سازمان تأمین اجتماعی هستند.

------------------------------------------------------

❓#پرسش
نحوه مشاهده #فیش_حقوقی مستمری بگیران چگونه می باشد؟

✅ #پاسخ
#بازنشستگان و #مستمری_بگیران محترم سازمان تامین اجتماعی می توانند فیش حقوقی و احکام #افزایش_مستمری خود را از طریق #نشانی زیر مشاهده نمایند.

----------------------------------------------

#سامانه_سوابق 🖥

🔔 داشتن #کد_ملی و  #سیمکارت #تلفن_همراه به نام فرد #بیمه_شده از جمله موارد ضروری برای استفاده از سامانه #استعلام #سوابق کاری است.

--------------------------------------------------------

❓#پرسش
نحوه مشاهده #سوابق بیمه ای چگونه می باشد؟

✅ #پاسخ
بیمه شده محترم جهت مشاهده سوابقِ #بیمه ای خود با مراجعه به پایگاه اطلاع رسانی سازمان تامین اجتماعی به #نشانی
🌏 www.tamin.ir
📝 و با استفاده از #راهنما ی موجود، در صفحه #سامانه_سوابق بیمه شدگان #ثبت_نام نموده و پس از ایجاد و فعال شدن #حساب_کاربری، از وضعیت #بیمه_پردازی و سوابق پرداخت #حق_بیمه خود مطلع شوید.

---------------------------------------------------------

#طرح_بازرسی_الکترونیکی #بیمه ☂️
#خدمات_الکترونیکی 🌍

❓#آیا_می_دانید در طرح جامع #بازرسی کارگاهی به صورت الکترونیکی هر فرد #شاغل با استفاده از یک #اپلیکیشن می تواند با ارایه مشخصات خود به سیستم #هوشمند #بازرسی_الکترونیک متصل شود و #درخواست_بازرسی از #کارگاه محل کار خود کند.

-----------------------------------------------------

#قوانین ⚖️
#ماده_٩٠ 🔍

👷🏼 افراد #شاغل در #کارگاه ‌ها باید قابلیت و استعداد جسمانی متناسب با کارهای مرجوع را داشته باشند و #کارفرمایان مکلفند قبل از به کارگیری #کارگران، مراحل انجام #معاینه_پزشکی آنها را فراهم سازند.

-------------------------------------------------------------

#آیا_می_دانید ⁉️

⏳ مدت زمان دریافت مقرری #بیمه_بیکاری به #سابقه #بیمه_پردازی فرد بستگی دارد و هر میزان سابقه پرداخت #حق_بیمه بیشتر باشد مدت #استحقاق دریافت مقرری بیمه بیکاری افزایش می یابد.

------------------------------------------------

#سامانه_سوابق 🖥

🌏 سامانه #استعلام #سوابق کاری، امکان آگاهی و احقاق حق از نحوه پرداخت #حق_بیمه از جانب #کارفرمایان را برای #بیمه_شدگان را فراهم کرده است .

----------------------------------------------------------

چگونه می توان مدت خدمت #سربازی را جزء #سوابق بیمه ای محسوب کرد؟

✅ #پاسخ
متقاضی چنانچه در زمان درخواست در ردیف #بیمه_شدگان سازمان قرار داشته باشد و قبل از آن نیز دارای دو سال #سابقه پرداخت #حق_بیمه باشد می تواند با مراجعه به #شعبه محل پرداخت حق بیمه تقاضای خود را مبنی بر احتساب سوابق #خدمت_نظام_وظیفه ارائه نمایند.

------------------------------------------------

#آیا_می_دانید ⁉️
#بیمه_والدین ☂️

🔔 #بیمه_شده برای #تحت_تکفل قرار دادن #والدین، اصل و تصویر #شناسنامه و #کارت_ملی والدین را به هنگام مراجعه به #شعبه سازمان تامین اجتماعی به همراه داشته باشند.

--------------------------------------------------------

#آیا_می_دانید ⁉️
#بیمه_بیکاری ☂️

⚖️ طبق #قانون، #بیکار فردی است که برخلاف میل و اراده خود از کار #اخراج شده و آماده #اشتغال نیز باشد.

--------------------------------------

#قوانین ⚖️
#معاینه_پزشکی 👨🏻‍⚕️

⚖️ بر اساس #ماده_٩٠ #قانون تامین اجتماعی، #کارفرمایان موظفند قبل از به کارگماردن #کارگران نسبت به انجام #معاینات پزشکی آنان اقدام کنند.

--------------------------------------------------

قابل توجه #بیمه_شدگان

👥 آندسته از بیمه­ شدگانی که به هر دلیل #شرایط بهره­ مندی از تعهد #از_کار_افتادگی را ندارند می­ توانند درصورت درخواست و تشخیص #از_کار_افتادگی_کلی، از #تسهیلات #بازنشستگی متناسب با #سنوات پرداخت #حق_بیمه حداقل با ١٠ سال #سابقه و بدون #شرط_سنی استفاده نمایند.

---------------------------------------------

#مدارک لازم برای #صدور_دفترچه_درمانی_المثنی:

1️⃣ تکمیل #فرم درخواست #صدور دفترچه درمانی #المثنی
2️⃣ پرداخت مبلغ خسارت صدور #دفترچه #درمانی المثنی
3️⃣ ارائه اصل و تصویر #شناسنامه و #کارت_ملی صاحب دفترچه #مفقود

-----------------------------------------

📣📣 📝 راه های مختلف #پرداخت #حق_بیمه برای کارفرمایان تامین اجتماعی:

1⃣ از طریق #پرتال اختصاصی کارفرمایان به #نشانی
🌎 portal.tamin.ir

2⃣ 💳 پرداخت حق بیمه با #کارت #شتاب ازطریق #سایت #بانک_رفاه #کارگران
🌎 https://sep.shaparak.ir/privateipg/tamin

3⃣ از طریق #اپلیکیشن #موبایل ٧٢٤ (#سه_سوت)
📱کارفرمایان می توانند #نرم_افزار مورد نظر را از طریق سایت
🌏 👉🏽 http://www.724sep.ir
#دانلود و نسبت به پرداخت #قبوض خود اقدام نمایند.

4⃣ پرداخت حق بیمه از طریق #سامانه مبتنی بر #USSD #بانک رفاه

📱با استفاده از سامانه USSD و وارد کردن #کد #٧١٣*٧٢٤* بر روی گوشی #تلفن_همراه، وارد منوی پرداخت #قبض سازمان تامین اجتماعی شده و با ثبت اطلاعات شناسه قبض، مبلغ قبض، شماره #کارت و #رمز دوم کارت، قبض مربوطه را با هر یک از کارت های عضو شتاب پرداخت نمایید.

----------------------------------------------

#توصیه 🔔
#نوروز 🌱

📣 #بیمه_شدگان و #مستمری_بگیران ارجمند سازمان #تامین_اجتماعی:

✈️ 🚞 قبل از رفتن به سفر از #اعتبار #دفترچه درمانی خود و افراد #خانواده مطمئن شوید.

--------------------------------------------------

#طرح_بازرسی_الکترونیکی #بیمه ☂️
#خدمات_الکترونیکی 🌍

❓#آیا_می_دانید در طرح جامع #بازرسی کارگاهی به صورت الکترونیکی هر فرد #شاغل با استفاده از یک #اپلیکیشن می تواند با ارایه مشخصات خود به سیستم #هوشمند #بازرسی_الکترونیک متصل شود و #درخواست_بازرسی از #کارگاه محل کار خود کند.

-------------------------------------------------

#توصیه 🔔

🏨 هنگام مراجعه به #مراکز_درمانی_طرف_قرارداد این سازمان نیاز به ارائه #دفترچه درمانی است، لذا #بیمه‌_شدگان و #مستمری_بگیران در حفظ و نگهداری دفترچه های درمانی بکوشند.

------------------------------------------------------

هرگاه میزان #از_کار_افتادگی_جزئی ناشی از کار افزایش یابد

هرگاه میزان #از_کار_افتادگی_جزئی ناشی از کار افزایش یابد و این تغییر نتیجه #حادثه منجر به از کار افتادگی باشد، #مستمری از کار افتادگی جزئی حسب مورد به #مستمری کلی #ناشی_از_کار تبدیل و یا میزان مستمری از کار افتادگی جزئی افزایش خواهد یافت .

-------------------------------------------------------

#خدمات_الکترونیکی 🌏

📣📣 قابل توجه #بازنشستگان، #کارفرمایان و #بیمه_شدگان محترم سازمان تأمین اجتماعی:

🌐 جهت بهره برداری از #سامانه های:

1️⃣ #نوبت_دهی #اینترنتی مراکز درمانی
2️⃣ #فیش_حقوقی و احکام #مستمری_بگیران
3️⃣ دریافت #لیست و برگ پرداخت #حق_بیمه
4️⃣ #سامانه_سوابق بیمه شدگان

⚖️ و اخبار و #قوانین تامین اجتماعی به #سایت اداره کل تامین اجتماعی استان قم مراجعه نمایید👇🏽

🌏 www.qom.tamin.ir

-------------------------------------------------------------

#حذف_دفترچه ❌

⁉️ #آیا_می_دانید تمامی #خدمات درمانی بدون نیاز به #دفترچه های کاغذی در #مراکز_ملکی تامین اجتماعی ارائه می شود

--------------------------------------------------------------

#قوانین ⚖️
#بیمه_والدین ☂️

🔍 #شرایط #تحت_پوشش قرار گرفتن #والدین #بیمه_شده و برخورداری آنها از #خدمات سازمان تأمین اجتماعی

1️⃣ #سن #پدر ٦٠ سال تمام و #مادر ٥٥ سال تمام باشد.
2️⃣ تامین معاش پدر و مادر به عهده بیمه شده باشد و از هیچ سازمانی #مستمری دریافت نکنند و یا به تشخیص #کمیسیون_پزشکی موضوع #ماده_٩١ این #قانون #از_کار_افتاده باشند.
3️⃣ در زمان ارائه تقاضای #کفالت برای والدین، آنها بیمه شده سازمان تامین اجتماعی نباشند.

-------------------------------------------------------------------

#قوانین ⚖️
#معاینه_پزشکی 👨‍⚕️

⚖️ بر اساس #ماده_٩٠ #قانون تامین اجتماعی، #کارفرمایان موظفند قبل از به کارگماردن #کارگران نسبت به انجام #معاینات پزشکی آنان اقدام کنند.

------------------------------------------------------------

⚖️ مسئولیت بیمه شدگان دربرابر فقدان #دفترچه درمانی

👥 #بیمه‌_شدگان و #مستمری_بگیران سازمان تامین اجتماعی در صورت #مفقود شدن دفترچه درمانی، موضوع را سریعا به #شعبه تأمین اجتماعی اطلاع دهند تا از #سوء_استفاده ‌های احتمالی از آن جلوگیری شود زیرا تبعات این سوء استفاده #بیمه_شده را نیز در بر می‌گیرد.

------------------------------------------------------

#کارکنان #شاغل در بیمارستانها و سایر #مراکز_بهداشتی و درمانی وابسته به #دستگاههای_اجرایی

✍🏽 طبق مصوبه #هیأت_وزیران (#بخشنامه  ٤٦/٢ مستمریها) متصدیان پست های سازمانی کاردان، کارشناس، کارشناس مسئول، کارشناس ارشد #آزمایشگاه و خدمت گزار (لوله شور) مستقر در واحدهای عملیاتی مراکز #بهداشتی و  #درمانی و #بیمارستان ها، مراکز #روانپزشکی، مراکز بهداشتی و  درمانی #خیریه #دولتی، آزمایشگاههای مرجع انستیتو پاستور ایران، آزمایشگاه تشخیص پزشکی و روتین سازمان #انتقال_خون ایران، آزمایشگاه مرجع سلامت حوزه #وزارت_بهداشت و یا آزمایشگاهای مرجع دانشگاههای #علوم_پزشکی و مراکز آزمایشگاه #تشخیص_طبی به عنوان #مشاغل درجه دو، می توانند از دو ماه #سنوات_ارفاقی به ازای هر سال خدمت تمام با رعایت سایر #شرایط #قانونی بهره مند گردد.

-------------------------------------------------------------------

#آیا_می_دانید ⁉️

👮🏻 امکان تقسیط #حق_بیمه دوران خدمت #سربازی، حداکثر در ١٢ ماه فراهم است

--------------------------------------------------------------

#قوانین ⚖️
#معاینات 👨‍⚕️

🔍 درصورتی که پس از #استخدام مشمولان قانون، معلوم شود که نامبردگان در حین استخدام قابلیت و استعداد کار مرجوع را نداشته و #کارفرما در #معاینه_پزشکی آنها تعلل کرده است و درنتیجه #بیمه_شده دچار #حادثه‌ شده و یا #بیماری او شدت یابد، سازمان تامین اجتماعی #مقررات #قانونی را درباره بیمه‌شده اجرا و هزینه‌های مربوط را طبق #ماده_٥٠ قانون تامین‌اجتماعی از #کارفرما مطالبه و وصول خواهد کرد.

----------------------------------------------------------

بررسی مجدد #کفالت_والدین پس از #فوت بیمه شده

⚖️ چنانچه #بیمه_شده یا #مستمری_بگیر در زمان حیات، #والدین خویش را با رعایت تمامی ضوابط و #مقررات #قانونی #تحت_تکفل خود معرفی نموده باشد، واحد اجرائی موظف است در صورت فوت بیمه شده و یا مستمری بگیر، قبل از برقراری #مستمری_بازماندگان، از پایدار بودن #شرایط کفالت والدین اطمینان حاصل نماید.

------------------------------------------------------

#پرسش_و_پاسخ ❓
#مستمری_بازماندگان ☂️

❓#پرسش
اگر #بیمه_شده ای در حین #استراحت_پزشکی #فوت کند تکلیف #حقوق او چگونه است؟ آیا حقوق کامل تعلق می گیرد؟ یا طبق #سوابق بیمه ای حقوق به او تعلق می گیرد؟

✅ #پاسخ
#مستمری چنین بیمه شده ای با توجه به #سابقه و #دستمزد وی محاسبه می گردد و در صورت احراز #شرایط بند ٣ #ماده_۸٠ #قانون (داشتن سه ماه سابقه در یک سال منتهی به فوت و یک سال سابقه در ده سال منتهی به فوت) #بازماندگان وی کمتر از حداقل دستمزد سالیانه دریافت نمی کنند.

--------------------------------------------------

#آیا_می_دانید ⁉️

☂️ #بیمه_شدگان می توانند #والدین واجد شرایط خود را #تحت_پوشش تامین اجتماعی قرار دهند و از #خدمات این سازمان برخوردار شوند.

--------------------------------------

#پرسش
بابت #بیمه #بازاریاب ها در استانهای دیگر چگونه می توان بیمه رد کرد؟ #بازرسی بعلت عدم رویت بازاریاب ها آنها را تأیید نمی کند؟

✅ #پاسخ
چنانچه #کارگاه در استانهای مختلف دارای #شعبه یا #نمایندگی باشد لازم است به ارائه اسناد و #مدارک مربوطه در استانهای مزبور اقدام به اخذ #کد_کارگاهی نموده و #لیست و #حق_بیمه کارکنان #شاغل در هر #استان را به #شعب تابعه همان استان ارسال و پرداخت نمایند.

-----------------------------------------------------

هشدار سازمان تامین اجتماعی به #بیمه_شدگان و #بازنشستگان؛

🔔🔔 بیمه شدگان فریب #سوء_استفاده کنندگان را نخورند

☎️ در پی #تماس #تلفنی عده ای سودجو با #بیمه شدگان و #مستمری_بگیران سازمان تامین اجتماعی در قالب شرکت های #درمانی برای ارائه #کارت_هوشمند سلامت در ازای دریافت وجه، #سازمان‌_تامین_اجتماعی اعلام می دارد هیچ گونه تماسی از سوی این سازمان با بیمه شدگان و بازنشستگان برای #دریافت_وجه انجام نمی شود و بیمه شدگان فریب #سوء_استفاده کنندگان را نخورند.

-------------------------------------------

#بیمه_ایرانیان_خارج_از_کشور 🇮🇷
#اعزام_نیروی_کار ✈️

🏢 شرکتها، موسسات و پیمانکارانی که نیروی کار ایرانی را به خارج از کشور اعزام می کنند باید اعزام نیروهای خود به خارج از کشور را به سازمان تأمین اجتماعی اعلام کنند تا امکان ارائه #خدمات به #بیمه_شدگان فراهم شود و عدم اعلام اعزام نیروی کار به خارج از کشور تبعات قانونی خواهد داشت.

-----------------------------------

#خدمات قابل ارائه در #کارگزاری ها:

1️⃣ دریافت #لیست #حق_بیمه
2️⃣ #صدور،#تجدید_صدور و #تمدید_اعتبار #دفترچه درمانی
3️⃣ #کمک_هزینه_ازدواج
4️⃣ #کمک_هزینه_کفن_و_دفن
5️⃣ #بازرسی از وضعیت #اشتغال مشمولان #بیمه_بیکاری
6️⃣ انجام #تعهدات_کوتاه_مدت (#اروتز و #پروتز) و...

----------------------------------------------

#بیمه_رانندگان 🚗

❓#پرسش
اینجانب راننده وانت پیکان هستم؛ قبلا در کارخانه ای #اشتغال داشته و ۵ سال #سابقه پرداخت #حق_بیمه بیمه دارم، درحال حاضر چطور می توانم خود را از طریق شغل فعلی ام #بیمه کنم؟

✅ #پاسخ
می توانید در چارچوب #قانون بیمه اجتماعی رانندگان حمل و نقل بار و مسافر با پرداخت حق بیمه با رعایت #ماده_٢۸ قانون تامین اجتماعی نسبت به #بیمه_پردازی خود اقدام نماید.

--------------------------------------

#ماده 39 قانون تامین اجتماعی☂️

❓#آیا_می_دانید طبق #ماده_٣٩ #قانون تامین اجتماعی #کارفرما مکلف است تا پایان آخرین روز ماه بعد، #لیست و #حق_بیمه کارکنان را به سازمان تامین اجتماعی ارائه کند.

-------------------------------------------------

#مراکز_درمانی_طرف_قرارداد

❓#آیا_می_دانید #بیمه_شدگان #صاحبان_حرف_و_مشاغل_آزاد می توانند با پرداخت حق سرانه #درمان برای خود و افراد #تحت_تکفل، با دریافت #دفترچه درمانی از تمامی امکانات #مراکز_درمانی ملکی سازمان تأمین اجتماعی در سراسر کشور و نیز امکانات مراکز تشخیصی، درمانی و دارویی #طرف_قرارداد این سازمان استفاده کنند.

---------------------------------------------

نوبت عصر پاسخگویی مرکز ارتباطات مردمی (سامانه ١٤٢٠) سازمان تامین اجتماعی فعال شد

☎️ در این مرکز علاوه بر ساعت اداری صبح، از شنبه تا چهارشنبه از ساعت ١٢ ظهر تا ٨ شب و پنج شنبه از ١٢ ظهر تا ٤ عصر نیز، به سئوالات #بیمه_شدگان #پاسخ داده خواهد شد.

------------------------------------------------------

#بیمه کارگران از همان روز اول ☂️

❓#آیا_می_دانید #کارگران از همان روز اول #اشتغال مشمول #قانون تامین اجتماعی هستند.

------------------------------------------

#هزینه_سفر ☂️

❓#آیا_می_دانید #بیمه_شدگان سازمان تامین اجتماعی در صورت دارا بودن #استحقاق #درمان با داشتن اصل #گواهی #پزشک معالج، مبنی بر ضرورت #اعزام به شهر دیگر و تائیدیه #مراجع_پزشکی سازمان تامین اجتماعی می توانند هزینه سفر، #هزینه_فوق_العاده_سفر و #هزینه_اقامت_بیمار_و_همراه را دریافت دارند.

-------------------------------------------------------

زمان طرح ویژه #رایتل برای #بیمه_شدگان تامین اجتماعی تمدید شد

🎁 طرح ویژه رایتل برای بیمه شدگان تامین اجتماعی، شامل یک #سیمکارت اعتباری هدیه و یک بسته خدمات ارتباطی #رایگان یک ساله که به مناسبت #دهه_فجر اجرا شده بود به دلیل استقبال گسترده بیمه شدگان تا نوروز ٩٧ #تمدید شد.

---------------------------------------------------------

#پرسش
آیا #کارفرما در #کارگاه می تواند #شغل #کارگر را با توجه به #سابقه کاری در لیست بیمه به استادکار تغییر دهد؟

✅ #پاسخ
در کارگاه های مشمول #قانون تأمین اجتماعی فارغ از عنوان شغلی فرد #بیمه_شده رعایت حداقل و حداکثر #دستمزد قانون کار از اهمیت برخوردار می باشد، لذا #کارفرمایان می توانند دستمزد #کارگران #شاغل را بین حداقل و حداکثر دستمزد مشمول #کسر_حق_بیمه با رعایت مقررات مربوطه درج و #حق_بیمه آن را به سازمان پرداخت نمایند. درخصوص کارگاه های دارای دستمزد مقطوع نیز رعایت دستمزدهای تعیین شده الزامی می باشد.

-----------------------------------------------

#بیمه بیکاری ☂️

❓#آیا_می_دانید #بیمه_شدگان تأمین اجتماعی در صورتی که به صورت غیرارادی بیکار شوند می توانند تا یک ماه پس از #بیکاری به ادارات کار مراجعه کرده و تقاضای استفاده از مقرری #بیمه_بیکاری ارائه دهند.

-----------------------------------------------------

#دانلود #نرم_افزار #موبایل 📱
#خدمات_الکترونیکی 🌐

📱« #تامین_اجتماعی_من »📱
🔍 این #اپلیکیشن شامل سرویس های ذیل است:

١-  #استعلام آخرین #سابقه
٢-  آخرین #دستمزد
٣-  #استحقاق #درمان
٤-  استعلام بخش #مستمری_بگیران با امکان مشاهده آخرین #فیش_مستمری
٥-  استعلام و نمایش میزان #بدهی های #کارفرمایان
و...

🔔 توجه: درحال حاضر نسخه #اندروید این نرم افزار در دسترس بیمه شدگان قرار دارد.

-----------------------------------------

#پرسش_و_پاسخ ❓

❓#پرسش
آیا می توان بعد از طلاق، #مستمری پدری که #فوت شده را دریافت کرد‌؟

✅ #پاسخ
#فرزندان #اناث متوفی در صورت نداشتن #شغل و شوهر می توانند از مستمری پدر خود بهره مند شوند.

------------------------------------------------

#بیمه مشاغل آزاد

❓#آیا_می_دانید تمام متقاضیانی که حداقل دارای ١٠ سال #سابقه پرداخت #حق_بیمه باشند، می توانند بدون لحاظ #شرط_سنی نسبت به ارائه تقاضا و انعقاد #قرارداد بیمه #صاحبان_حرف_و_مشاغل_آزاد اقدام کنند.

------------------------------------------------

#کتب_درسی 📚
#مدارس 👨🏻‍🏫

📣📣 مفاهیم #بیمه و تأمین اجتماعی با هدف:

١-  فرهنگ‌سازی و بالا بردن سطح دانش و آگاهی عمومی دانش آموزان به ویژه نسل مولد و کارآفرین فردا
٢-  ترویج فرهنگ بیمه های اجتماعی، گسترش پوشش بیمه‌ای و
٣-  توانمندسازی دانش‌آموزان در جهت ایجاد مسئولیت اجتماعی

وارد کتابهای درسی #دانش_آموزان شده است.

-------------------------------------------------------

#پرسش_و_پاسخ ❓

❓#پرسش
بنده #فاقد_بیمه هستم اگر بخواهم خود را به عنوان #کارفرما بیمه کنم هزینه آن چقدر می شود؟

✅ #پاسخ
#بیمه_کارفرمایان در چارچوب تبصره ٥ ماده ٤ قانون تامین اجتماعی صورت می پذیرد از طریق مراجعه به #شعبه می توانید با ارائه #مدارک و مستندات کارفرمایی با پرداخت ٢۷ درصد #حق_بیمه متعلقه از مزایای قانون برخوردار شوید.

#قوانین #ماده_٤ ⚖️

💼 کلیه مدیران اشخاص #حقوقی #غیر_دولتی و همچنین #کارفرمایان اشخاص #حقیقی می توانند در اجرای تبصره ٥ ماده ٤ #قانون تأمین اجتماعی نسبت به #بیمه نمودن خود با ٢۷ درصد حق بیمه متعلقه اقدام نمایند.
👥 کارفرمایان مزبور می توانند به  همراه #لیست و #پرداخت حق بیمه #کارکنان #شاغل نسبت به درج نام خود در ابتدای لیست ماهیانه اقدام و حق بیمه خود را با ٢۷ درصد طبق لیستهای ارسالی پرداخت نمایند.

-----------------------------------------------------

❓#آیا_می_دانید در صورتی که #کارفرما در زمینه #حق_بیمه #کارگران قصور کند، #بیمه_شده می تواند با اطلاع دادن به نزدیکترین #شعبه و یا #مرکز_ارتباط_مردمی این سازمان (☎️ #شماره_تماس ١٤٢٠)، درخواست #بازرسی نماید.

------------------------------------------------------

#پرسش_و_پاسخ ❓
#قوانین ⚖️

❓#پرسش
من #بیمه_پرداز #اختیاری هستم، قبلا در شرکتی مشغول به کار بودم، به مدت 7  الی  8  سال وقفه بین بیمه دارم، آیا می توانم این وقفه را خریداری نمایم؟

✅ #پاسخ
تاریخ شروع #بیمه_‏پردازی #بیمه_شدگان ادامه بیمه به طور اختیاری از تاریخ ثبت درخواست در دبیرخانه #شعبه مربوطه می‏باشد، لذا امکان بیمه پردازی قبل از تاریخ مذکور امکان‏پذیر نمی‏باشد.

-------------------------------------------------------------------------

#آیا_می_دانید یکی از #تعهدات سازمان تأمین اجتماعی پرداخت هزینه های مربوط به #وسایل_کمک_پزشکی است و کسانی که به این وسایل نیازدارند با تجویز #پزشک مربوطه به #شعب سازمان مراجعه می کنند و پس از تأیید #شورای_پزشکی یا پزشک معتمد هزینه های مربوطه پرداخت می شود.

----------------------------------------

📣📣 📝 راه های مختلف #پرداخت #حق_بیمه برای کارفرمایان تامین اجتماعی:

1️⃣ از طریق #پرتال اختصاصی کارفرمایان به #نشانی
🌎 portal.tamin.ir

2️⃣ 💳 پرداخت حق بیمه با #کارت #شتاب ازطریق #سایت #بانک_رفاه #کارگران
🌎 https://sep.shaparak.ir/privateipg/tamin

3️⃣ از طریق #اپلیکیشن #موبایل ٧٢٤ (#سه_سوت)
📱کارفرمایان می توانند #نرم_افزار مورد نظر را از طریق سایت
🌏 👉🏽  http://www.724sep.ir
#دانلود و نسبت به پرداخت #قبوض خود اقدام نمایند.

4️⃣ پرداخت حق بیمه از طریق #سامانه مبتنی بر #USSD #بانک رفاه

📱با استفاده از سامانه USSD و وارد کردن #کد #٧١٣*٧٢٤* بر روی گوشی #تلفن_همراه، وارد منوی پرداخت #قبض سازمان تامین اجتماعی شده و با ثبت اطلاعات شناسه قبض، مبلغ قبض، شماره #کارت و #رمز دوم کارت، قبض مربوطه را با هر یک از کارت های عضو شتاب پرداخت نمایید.

---------------------------------------------------

#پرسش
اگر #سرپرست خانواده #فوت کند چند روز وقت داریم برای دریافت #کمک_هزینه_کفن_و_دفن به سازمان تامین اجتماعی مراجعه کنیم؟

✅ #پاسخ
مراجعه برای دریافت #کمک_هزینه #کفن_و_دفن، محدودیت زمانی ندارد.

-----------------------------------------------------

#پرسش_و_پاسخ ❓
#معلمان 👨🏻‍🏫

❓#پرسش
بنده در پیش دبستانی #غیر_دولتی کار می کنم اگر بخواهم #بیمه شوم چطور باید اقدام کنم؟ آیا برای آینده کاری ام #سابقه حساب می شود؟

✅ #پاسخ
با توجه به اینکه در #کارگاه #اشتغال دارید #کارفرما مکلف به ارسال لیست و پرداخت #حق_بیمه متعلقه خواهدبود. در صورت پرداخت حق بیمه سابقه برای شما محسوب می گردد.

-------------------------------------------------

#صاحبان_حرف_و_مشاغل_آزاد

❓#آیا_می_دانید سه نوع #نرخ_حق_بیمه حرف و مشاغل آزاد وجود دارد :

1️⃣ ١٤ درصد (١٢ درصد سهم #بیمه_شده + ٢ درصد سهم #دولت) شامل #بازنشستگی و #فوت بعد از بازنشستگی

2️⃣ نرخ #حق_بیمه ١٦درصد (١٤درصد سهم بیمه شده+ ٢درصد سهم دولت) شامل بازنشستگی و فوت قبل و بعد از بازنشستگی

3️⃣ نرخ حق بیمه ٢٠درصد (١٨درصد سهم بیمه شده+ ٢درصد سهم دولت) شامل بازنشستگی، فوت و ازکارافتادگی است.

-------------------------------------------------------

❓#پرسش
پسری 19 ساله و محصل هستم، پدر و مادرم #فوت کردند و در حال حاضر #مستمری پدرم را دریافت می کنم. به دلیل ادامه تحصیلم اگر بخواهم #معافیت #سربازی بگیرم، آیا حقوقم قطع می شود؟

✅ #پاسخ
#فرزندان ذکوری که بیش از 19 سال #سن داشته باشند تا زمانی که به موجب #مدارک به تحصیلات دانشگاهی اشتغال داشته باشند #استحقاق دریافت #مستمری_بازماندگان را خواهند داشت و چنانچه ترک تحصیل نمایند، با #اشتغال_به_تحصیل مجدد بهره مندی از مستمری امکان پذیر نخواهد بود.

----------------------------------------------------

استراحت_پزشکی 👨🏻‍⚕️

❓#آیا_می_دانید پس از تأیید #پزشک معتمد و یا #شورای_پزشکی #غرامت_دستمزد ایام بیماری به #بیمه_شدگان تأمین اجتماعی پرداخت می شود.

----------------------------------------

❓#پرسش
اگر #بیمه_شده ای از #کارفرما بعلت عدم ارسال لیست و پرداخت #حق_بیمه به سازمان شکایت داشته باشد، امکان برگشت #سوابق هست؟

✅ #پاسخ
در صورت عدم ارسال لیست و پرداخت حق بیمه از سوی کارفرما، با ارائه #مدارک و مستندات دریافت #حقوق و مزد، موضوع قابل بررسی بوده و در صورت احراز از حق بیمه متعلقه از کارفرما قابل پیگیری خواهد بود.

------------------------------------------------

#قوانین ⚖️

⏳ دوره دریافت مقرری #بیمه_بیکاری براساس #سابقه بیمه پردازی و وضعیت تأهل بین ٦ تا ٥٠ ماه است

☂️ دوره دریافت مقرری بیمه بیکاری از ٦ تا ٥٠ ماه است. میزان و مدت دریافت مقرری بیمه بیکاری براساس مدت #بیمه_پردازی قبل از #بیکاری، تعداد افراد #تحت_تکفل و میزان #حقوق فرد در دوره #اشتغال تعیین می شود.

----------------------------------------------

#آیا_می_دانید ⁉️
#کمک_هزینه ☂️

❓آیا می دانید #وسایل_کمک_پزشکی (#اروتز و #پروتز) برای کمک به #درمان یا توانایی بیمار استفاده می شود. اروتز مثل #عینک و #سمعک و پروتز مثل #دست_و_پای_مصنوعی هستند.

------------------------------------

#پرسش
بنده #بیمه_شده شعبه ٤ هستم، می توانم برای #تمدید #دفترچه به #شعب دیگری هم مراجعه کنم؟---

✅ #پاسخ
بلی، امکان دریافت #خدمات دفترچه درمانی (#تجدید_صدور، #تمدید_اعتبار و #المثنی) در کلیه #شعب، #اقماری و #کارگزاری های رسمی سراسر کشور میسر می باشد.

--------------------------------------------------------

#بیمه ☂️
#صاحبان_حرف_و_مشاغل_آزاد--

❓#آیا_می_دانید حداکثر #سن جهت پذیرش درخواست و عقد #قرارداد برای #مردان و #زنان متقاضی بیمه حرف و مشاغل آزاد، ٥٠ سال تمام در زمان ارائه تقاضا است که در غیر این صورت متقاضی باید معادل مازاد سنی مقرر، دارای #سابقه پرداخت #حق_بیمه نزد سازمان تامین اجتماعی باشد.

-------------------------------------------------------

#پرسش
اگر #سرپرست خانواده #فوت کند چند روز وقت داریم برای دریافت #کمک_هزینه_کفن_و_دفن به سازمان تامین اجتماعی مراجعه کنیم؟

✅ #پاسخ
مراجعه برای دریافت #کمک_هزینه #کفن_و_دفن، محدودیت زمانی ندارد.

-----------------------------------------------------------

❓#پرسش
#بیمه شدگانی که ماهیت #شغل آنان کار با #اشعه و #پرتو است، آیا در زمان #بازنشستگی از #سابقه ارفاقی هم بهره مند میشوند؟

✅ #پاسخ
افرادی همچون #رادیولوژیست ها که تحت نظارت سازمان انرژی اتمی باشند از #سنوات_ارفاقی سازمان مذکور برخوردار بوده و چنانچه سابقه #پرداخت #حق_بیمه و #سابقه_ارفاقی آنان به ٣٠ سال تمام برسد میتوانند #بازنشسته شوند.

---------------------------------------------------------

#پرسش
آیا واریز حق بیمه #مشاغل_سخت_و_زیان_آور همزمان با دوران #اشتغال امکان پذیر است؟

✅ #پاسخ
مطابق #قانون و #آیین_نامه اجرایی مشاغل سخت و زیان آور، امکان محاسبه و وصول #حق_بیمه ٤% مشاغل سخت و زیان آور در زمان احراز شرایط #بازنشستگی #بیمه_شده امکان پذیر می باشد.

--------------------------------------------------

❓#پرسش
نحوه مشاهده #سوابق بیمه ای چگونه می باشد؟

✅ #پاسخ
بیمه شده محترم جهت مشاهده سوابقِ #بیمه ای خود با مراجعه به پایگاه اطلاع رسانی سازمان تامین اجتماعی به #نشانی
🌏 www.tamin.ir
📝 و با استفاده از #راهنما ی موجود، در صفحه #سامانه_سوابق بیمه شدگان #ثبت_نام نموده و پس از ایجاد و فعال شدن #حساب_کاربری، از وضعیت #بیمه_پردازی و سوابق پرداخت #حق_بیمه خود مطلع شوید.

-------------------------------------------------------------

#پرسش
📝 شرایط ادامه بیمه به صورت #اختیاری چیست؟

✅ #پاسخ
افرادی که قبلاً مشمول #قانون تأمین اجتماعی بوده و به دلیل عدم #اشتغال از پوشش این بیمه خارج شده اند، به نحوی که این گونه اشخاص با دارا بودن حداقل 30 روز #سابقه پرداخت #حق_بیمه، می توانند  بیمه خود را به طور اختیاری ادامه دهند.

🔍 #شرایط ادامه بیمه :

1️⃣ خروج از ردیف #بیمه_شدگان ( عدم شمول بیمه بر آنان )
2️⃣ دارا بودن حداقل 30 روز سابقه پرداخت حق بیمه
3️⃣ حداکثر #شرط_سنی پذیرش تقاضا برای #مردان و #زنان 50 سال

🔸 در صورتی که سن متقاضی در تاریخ ثبت تقاضا بیش از 50 سال باشد، دارا بودن سابقه پرداخت حق بیمه معادل مازاد سنی مقرر الزامی خواهد بود.
🔸 پذیرش درخواست افرادی که بیش از 10 سال سابقه پرداخت حق بیمه دارند بدون رعایت شرط سنی امکان پذیر خواهد بود.
🔸 بیمه شدگانی که حداقل یکبار در اجرای #آیین_نامه های قبلی و این آئین نامه #قرارداد تنظیم و حق بیمه پرداخت نموده اند تا سه (3) مرتبه مجاز به انعقاد قرارداد بدون رعایت شرط سن و سابقه خواهند بود.

----------------------------------------------------------------

#پرسش
چگونه می توان مدت خدمت #سربازی را جزء #سوابق بیمه ای محسوب کرد؟

✅ #پاسخ
متقاضی چنانچه در زمان درخواست در ردیف #بیمه_شدگان سازمان قرار داشته باشد و قبل از آن نیز دارای دو سال #سابقه پرداخت #حق_بیمه باشد می تواند با مراجعه به #شعبه محل پرداخت حق بیمه تقاضای خود را مبنی بر احتساب سوابق #خدمت_نظام_وظیفه ارائه نمایند.

-------------------------------------------------------------

#پرسش
#شرایط دریافت مقرری #بیمه_بیکاری چیست؟

✅ #پاسخ
١- #بیکاری بدون میل و اراده شخصی
٢- مراجعه ظرف ٣٠ روز به واحدهای تعاون، کار و رفاه اجتماعی
٣- داشتن حداقل ٦ ماه #سابقه برای #کارگران دائمی
٤- داشتن حداقل یکسال سابقه کار و پرداخت #حق_بیمه در آخرین #کارگاه برای کارگران #قراردادی

----------------------------------------------------------------

#کمک_هزینه_ازدواج 💍

❓آیا می دانید #بیمه_شده باید طی ٥ سال قبل از تاریخ #ازدواج، حداقل به مدت ٧٢٠ روز #سابقه کار داشته و #حق_بیمه این مدت را پرداخت کرده باشد تا #استحقاق دریافت کمک هزینه ازدواج را داشته باشد.

------------------------------------------------------------

#پرسش
مسئولیت #کارفرما در قبال #حوادث #ناشی_از_کار چیست؟

✅ #پاسخ
در صورتی که ثابت شود وقوع #حادثه مستقیما ناشی از عدم رعایت #مقررات #بهداشتی و احتیاط لازم از جانب کارفرما یا #نماینده او بوده سازمان هزینه های مربوط به #معالجه، #غرامت و #مستمری ها و... را پرداخت و از کارفرما به نسبت تقصیر #مطالبه و وصول خواهد نمود.

---------------------------------------------------------------------

#وسایل_کمک_پزشکی 👓

❓آیا می دانید #کمک_هزینه چشم مصنوعی هر ٥ سال یکبار، کفش طبی کلاب فوت هر ٢ سال یکبار (حداکثر تا پایان ١٥ سالگی) و کنتاکت لنز هر ١٠ سال یک بار پرداخت می گردد.

-------------------------------------------------------------

 #قوانین ⚖️

#مستمری  #از_کار_افتادگی ☂️

🔍 #سوابق موثر در تعیین میزان مستمری از کار افتادگی و مزایای جانبی

📝 سوابقی که صرفاً در تعیین میزان مستمری و پرداخت مزایای جانبی موثر می باشند عبارتند از:

1️⃣ #سنوات_ارفاقی مشمولین #قانون_حفاظت_در_برابر_اشعه مصوب ٢٠ / ٠١ / ١٣٦۸

2️⃣ #سابقه پرداخت #حق_بیمه دوران انقطاع بیمه شدگان #اختیاری و #صاحبان_حرف_و_مشاغل_آزاد

3️⃣ در صورتی که #بیمه_شده بدون احتساب سوابق پرداخت حق بیمه صاحبان حرف و مشاغل آزاد با نرخ های ١٢ و ١٤ درصد، شروط #ماده_۷٥ قانون را احراز نماید.

4️⃣ سوابق مازاد سنی.

5️⃣ سوابق #کارفرمایان #حقیقی و #حقوقی #غیر_دولتی

------------------------------------------------------------------

❓#پرسش
منظور از #حق_بیمه چیست و چطور محاسبه می شود؟

✅ #پاسخ
طبق #ماده ٢ #قانون تامین اجتماعی:
حق بیمه عبارت از وجوهی است که به حکم این قانون و برای استفاده از مزایای موضوع آن به سازمان پرداخت می گردد که ٧% سهم #بیمه_شده،٢٠% سهم #کارفرما و ٣% بابت #بیمه_بیکاری (سهم کارفرما) محاسبه می شود.

-----------------------------------------------

آیا می دانید احراز شرایط #بازنشستگی یا #از_کار_افتادگی_کلی، منجر به قطع مقرری #بیمه_بیکاری می شود.

---------------------------------------------------------

#ماده_٣ #قوانین ⚖️

❓#پرسش
#حق_بیمه متعلق به دوران #خدمت #نظام_وظیفه بر چه مبنایی محاسبه می شود؟

✅ #پاسخ
به استناد #ماده ٣ #آیین_نامه اجرایی مربوطه مصوب ٨ / ٤ / ٨٤ #هیأت_وزیران حق بیمه مربوط به #خدمت_نظام_وظیفه به شرح ذیل محاسبه می گردد.

👮 🔍 #فرمول محاسبه میزان حق بیمه متعلقه👇🏽

مدت خدمت #سربازی یا حضور در #جبهه به ماه (ضرب در) × ٣٠% (ضرب در) × میانگین #حقوق و مزایای ماهانه مبنای #کسر_حق_بیمه ظرف آخرین دو سالِ قبل از تقاضا (تقسیم بر) / ٢٤ که ٢٣ %  سهم #دولت و ٧ % سهم #بیمه_شده خواهد شد.

-------------------------------------------------------

#کارکنان مراکز خاص درمانی #بنیاد_شهید و امور #ایثارگران

✍🏽 طبق #مصوبه شماره #هیأت_وزیران (#بخشنامه 46/1 مستمریها )  متصدیان پست های سازمانی #پرستار، #بهیار، #کمک_بهیار به صورت تمام وقت #شاغل در مراکز خاص #درمانی #جانبازان به عنوان #مشاغل درجه سه می توانند از سه ماه #سنوات_ارفاقی به ازاء هرسال خدمت تمام با رعایت سایر #شرایط #قانونی بهره مند گردند.

---------------------------------------------------

راه های مختلف #پرداخت #حق_بیمه برای کارفرمایان تامین اجتماعی:

1️⃣ از طریق #پرتال اختصاصی کارفرمایان به #نشانی
🌎 portal.tamin.ir

2️⃣ 💳 پرداخت حق بیمه با #کارت #شتاب ازطریق #سایت #بانک_رفاه #کارگران
🌎 https://sep.shaparak.ir/privateipg/tamin

3️⃣ از طریق #اپلیکیشن #موبایل ٧٢٤ (#سه_سوت)
📱کارفرمایان می توانند #نرم_افزار مورد نظر را از طریق سایت
🌏 👉  http://www.724sep.ir
#دانلود و نسبت به پرداخت #قبوض خود اقدام نمایند.

4️⃣ پرداخت حق بیمه از طریق #سامانه مبتنی بر #USSD سازمان تامین اجتماعی

📱با وارد کردن #کد دستوری #١٤٢٠*٤٤* سپس عدد ٣ می توان وارد منوی پرداخت #الکترونیکی حق بیمه سازمان تأمین‌اجتماعی شد و بعد از #ثبت اطلاعات #قبض، با هریک از کارت‌های عضو شتاب پرداخت را انجام داد.

5️⃣ پرداخت حق بیمه از طریق سامانه مبتنی بر USSD #بانک رفاه

📱با استفاده از سامانه USSD و وارد کردن کد #٧١٣*٧٢٤* بر روی گوشی #تلفن_همراه، وارد منوی پرداخت قبض سازمان تامین اجتماعی شده و با ثبت اطلاعات #شناسه قبض، مبلغ قبض، شماره کارت و #رمز دوم کارت، قبض مربوطه را با هر یک از کارت های عضو شتاب پرداخت نمایید.

-----------------------------------------------------------------

#مرکز_ارتباط_مردمی 👥
#CRM 🌐

☎️ #بیمه_شدگان زمانی که با شماره تلفن ١٤٢٠  تماس می گیرند و مسئله و سئوال خود را مطرح می کنند، کاربر اطلاعات موردنیاز را از تماس گیرنده دریافت و #پاسخ را ارائه می کند.

✍🏽 مواردی که نیاز به بررسی تخصصی داشته باشد، پیگیری و نتیجه به مخاطبان پیامک و یا #ایمیل می شود.

⏳ همچنین، مخاطبان سازمان تامین اجتماعی در تمام ساعات شبانه روز از طریق #پیام_صوتی با مرکز ارتباطات مردمی این سازمان می توانند در ارتباط باشند .

1️⃣ ☎️ #شماره_تماس : ۱۴۲۰ 📞

2️⃣ 📱#پیامک : ۱۰۰۰۱۴۲۰ 📩

----------------------------------------------------------

#پرسش
بیمه زنان #سرپرست خانوار ماه به ماه باید #پرداخت شود یا #فصلی؟
🔔🔔 (مشمولین بند ب #ماده «١١» آیین نامه اجرایی ماده «٧» #قانون هدفمندسازی یارانه ها)

✅ #پاسخ
#حق_بیمه این گروه از #بیمه_شدگان به صورت فصلی و توسط مراجع ذیصلاح « #سازمان #بهزیستی کشور – #کمیته امداد امام خمینی (ره) » پرداخت می‏گردد.

------------------------------------------------------------

#آیا_می_دانید ⁉️
#وسایل_کمک_پزشکی 👓

❓آیا می دانید #کمک_هزینه #ویلچر هر ٧ سال یکبار و #دست_و_پای_مصنوعی هر ٥ سال یکبار پرداخت می گردد.

--------------------------------------------------

#قوانین #ماده_٧٦ ⚖️

✍🏽 تبصره ٣ ماده ٧٦ #قانون تامین اجتماعی

🔍 وفق #تبصره ٣ #ماده ٧٦ #قانون تأمین اجتماعی بیمه شدگانی که دارای ٣٥ سال #سابقه پرداخت #حق_بیمه باشند می توانند بدون در نظر گرفتن #شرط_سنی مقرر در  قانون، تقاضای #بازنشستگی نمایند.

⚖️ ماده ٧٦: داشتن ٢٠ سال سابقه تمام برای #مردان و #زنان به ترتیب ٦٠ سال و ٥٥ سال.

---------------------------------------------------------------

#آیا_می_دانید ⁉️
#وسایل_کمک_پزشکی 👓

❓آیا می دانید #کمک_هزینه شیشه #عینک طبی هر ٢ سال یکبار و هزینه #سمعک هر ١٠ سال یکبار پرداخت می گردد.

-------------------------------------------------------------------------

#قوانین #ماده_٤٨ ⚖️

☂️ پرداخت #مستمری همسر #متوفی در صورت فوت همسر دوم

✍🏽 به موجب بند یک #ماده ٤۸ #قانون_حمایت_خانواده، چنانچه #همسر #بیمه_شده یا مستمری بگیر #متوفی #ازدواج کند و همسر بعدی وی نیز #فوت نماید و #استحقاق دریافت مستمری همسر دوم نیز وجود داشته باشد، سازمان یا سایر #صندوق_های_بازنشستگی موظفند آن مستمری که میزان آن بیشتر است را به متقاضی #پرداخت نمایند.

------------------------------------------------------------

❓آیا می دانید درصورت #فوت #فرزند، #غرامت_دستمزد #ایام_بارداری ۸٤ روز می باشد.

--------------------------------------------------------------------------

🔔 آنچه #کارفرمایان باید بدانند :

🗳 آراء #هیأت های بدوی با توجه به مفاد #ماده_۴۳ #قانون تامین اجتماعی، حداکثر پس از ۲۰ روز از #ابلاغ واقعی یا #قانونی می تواند توسط #کارفرما مورد #تجدید نظر خواهی قرار گیرد .

⏳ پس از مدت مذکور و عدم اعتراض کارفرما به آراء هیات های بدوی، مبلغ مورد #مطالبه سازمان تامین اجتماعی اعم از اصل #حق_بیمه و خسارات، قطعی و لازم الاجرا خواهد بود .

-----------------------------------------------------

آیا می دانید مدت دریافت مقرری #--بیمه_بیکاری جزء #سوابق پرداخت #حق_بیمه محسوب می گردد.

------------------------------------------------------------

#پرسش
#آندوپروتز چیست؟ و بهای آن چگونه پرداخت می شود؟

✅ #پاسخ
آندوپروتز یعنی وسایلی که در حین اعمال #جراحی در بدن #بیمار کار گذاشته می شود و از سوی دفاتر #اسناد_پزشکی تامین اجتماعی قابل #پرداخت می باشد.

-------------------------------------------------------------

آیا می دانید درصورتی که #کارفرما از #کسر_حق_بیمه سهم #بیمه_شده خودداری نماید، مسئول #پرداخت شخص کارفرما می باشد

-------------------------------------------------------

❓#پرسش
مقرری #بیمه_بیکاری درچه صورت قطع می شود؟

به استناد #ماده «٨» #قانون #بیمه #بیکاری، #مقرری در موارد ذیل قطع می گردد:

✅ #پاسخ
١- #اشتغال مجدد

٢- عدم شرکت در کلاسهای آموزش #فنی_و_حرفه_ای یا نهضت سوادآموزی

٣-خودداری از پذیرش #شغل تخصصی خود و یا شغل مشابه پیشنهادی

٤- احراز #شرایط #بازنشستگی یا #از_کار_افتادگی کلی

٥- اعاده به کار #بیمه_شده با دریافت مزد ایام بلاتکلیفی

---------------------------------------------------

❓آیا می دانید درصورت #استحقاق طرفین #عقد، #کمک_هزینه #ازدواج به هر دو نفر پرداخت خواهد شد.

-------------------------------------------------------------------

#پرسش
#حق_بیمه اشخاصی که در دو یا چند #کارگاه #اشتغال دارند به چه مأخذی پرداخت خواهد شد؟

✅ #پاسخ
در صورتی که #بیمه_شده برای دو یا چند #کارفرما کار کند، هر یک از #کارفرمایان مکلفند به نسبت مزد یا حقوقی که می پردازند، حق بیمه سهم بیمه شده را از #مزد یا #حقوق او #کسر و به انضمام سهم خود، مشروط بر اینکه از حداکثر دستمزد مصوب #شورایعالی_کار تجاوز ننماید، به سازمان پرداخت نمایند.

-------------------------------------------------------------------

آیا می دانید #وسایل_کمک_پزشکی (#پروتز و #اروتز) وسایلی هستند که به منظور اعاده #سلامت و یا جبران #نقص_عضو جسمانی یا تقویت یکی از حواس به کار می روند.

----------------------------------------------------------

#پرسش
آیا #بیمه_شده زن می تواند فرزندان خود را #تحت_پوشش بیمه خود در آورد؟

✅ #پاسخ
بله - شرایطی که بیمه شده زن می تواند #فرزند/ #فرزندان واجد #شرایط خود را #تحت_تکفل خویش قرار دهد:

1️⃣ فرزند وی در هیچ یک از #کارگاه های مشمول #مقررات #قانون تامین اجتماعی، #اشتغال نداشته باشد.

2️⃣ فرزند بیمه شده تحت پوشش سایر #صندوق های #بیمه و #بازنشستگی نباشد.

3️⃣ #هسر بیمه شده زن فاقد #شغل و نظام بیمه ای باشد.

------------------------------------------------------

❓آیا می دانید مدت #غرامت_دستمزد #ایام_بیماری و #بارداری جزء #سابقه پرداخت #حق_بیمه می باشد.

---------------------------------------------------------

#پرسش
چه مدارکی برای دریافت #کمک_هزینه #کفن_و_دفن لازم است؟

✅ #پاسخ
١- #دفترچه #درمانی #متوفی
٢- #گواهی #فوت #بیمه_شده
٣- #مستندات و #مدارک مربوط به کفن و دفن (فاکتور و ...)

-----------------------------------------------------------------------

آیا می دانید تعهد  سازمان تامین اجتماعی برای پرداخت غرامت دستمزد  ایام بارداری در حال حاضر تا سه فرزند می باشد.

-----------------------------------------------------------------------

سازمان تامین اجتماعی 💳 #هزینه درمان #بیماران 🏴 فوتی را پرداخت می کند

☑️ به منظور ایجاد رضایتمندی و مساعدت در 📉 کاهش هزینه های #درمانی بیمه شدگانی که، به هنگام #معالجه در #مراکز_درمانی 🏴 #فوت نموده اند، سازمان تامین اجتماعی #پرداخت 💰 هزینه درمان این گروه را تقبل می کند.

🔔🔔 📝 این بخشنامه از ابتدای ⏳ سالجاری برای تمامی #بیمه_شدگان تامین اجتماعی قابلیت اجرایی دارد.

----------------------------------------------------------

#پرسش
دریافت کنندگان #کمک_هزینه #کفن_و_دفن چه کسانی هستند؟

✅ #پاسخ
١- #همسر #بیمه_شده
٢- #فرزندان بیمه شده
٣- #پدر یا #مادر بیمه شده.

----------------------------------------------------------------

#سامانه_سوابق 🖥
🔔🔔 #بیمه_شدگان محترم باید آگاه باشند که ممکن است برخی از 📝 #سوابق #پرداخت #حق_بیمه مربوط به #سنوات گذشته (سوابق قدیمی) در 🖥 #سامانه #اینترنتی مشاهده سوابق نمایش داده نشود که می توانند با مراجعه به 🏢 #شعبه ذی ربط یا آخرین شعبه محل #بیمه_پردازی، مطابق دستورالعمل شماره 5 #خدمات_نوین #الکترونیکی نسبت به دریافت، تکمیل و ارائه 📝 #فرم مربوطه به انضمام 📁 #مدارک و #مستندات لازم و طرح اعتراض، اقدام نمایند.

----------------------------------------------------------------------

#کارفرمایان سه روز مهلت دارند 🚨 #حوادث #کارگری را به شعبه ☂️ تأمین اجتماعی اطلاع دهند

⚖️ براساس #ماده_٦٥ قانون تأمین‌اجتماعی، درصورت وقوع 🚨 #حادثه #ناشی_از_کار، 👤 #کارفرما مکلف است #اقدامات لازم اولیه را برای جلوگیری از تشدید وضعیت‌ حادثه دیده انجام دهد و مراتب را ظرف ⏳ ٣ روز اداری از تاریخ وقوع حادثه به صورت کتبی به #شعبه سازمان تأمین‌اجتماعی اطلاع دهد.

---------------------------------------------------

چنانچه #بیمه_شده ای، 📁 مدارک مستندی مبنی بر اینکه در گذشته در 🏭 کارگاهی ⚙️ #اشتغال_به_کار داشته و #کارفرما از #پرداخت #حق_بیمه در آن دوره ❌ خودداری نموده، به 🏢  #شعب ☂️ سازمان تامین اجتماعی ارایه نماید، ⚖️ #کمیته ای این مدارک را بررسی و در صورت #تأیید صحت ادعای بیمه شده، #سوابق گذشته بیمه شده مطابق ⚖️ #مقررات سازمان تامین اجتماعی تکمیل و حق بیمه از کارفرمای مربوطه اخذ خواهد شد.

----------------------------------------------------------

#پرسش
#قانون #بازنشستگی برای #بیماران_خاص (#ام_اس - #سرطان ...) تفاوتی با #بیمه_شدگان عادی دارد یا خیر؟

✅ #پاسخ
اصولاً هر گونه #بیماری یا ناتوانی افراد در احراز #شرایط بازنشستگی آنان تاثیری ندارد و بازنشستگی آنان همانند سایر بیمه شدگان عادی می باشد. لیکن افراد مبتلا به این گونه بیماری ها می توانند جهت #از_کار_افتادگی اقدام نمایند.

-------------------------------------

#پرسش
#قانون #بازنشستگی برای #بیماران_خاص (#ام_اس - #سرطان ...) تفاوتی با #بیمه_شدگان عادی دارد یا خیر؟

✅ #پاسخ
اصولاً هر گونه #بیماری یا ناتوانی افراد در احراز #شرایط بازنشستگی آنان تاثیری ندارد و بازنشستگی آنان همانند سایر بیمه شدگان عادی می باشد. لیکن افراد مبتلا به این گونه بیماری ها می توانند جهت #از_کار_افتادگی اقدام نمایند.

-------------------------------------------------

❓آیا می دانید #مستمری_بازماندگان به #فرزند 👧🏻 #اناث #متوفی در صورتی که ❌ فاقد 💼 #شغل و 💍 #همسر باشد تعلق می گیرد.

----------------------------------------------------------------------

#قوانین #ماده_٣٤ ⚖️

👤 در صورتی‌ که‌ #بیمه_شده برای‌ دو یا چند #کارفرما کار کند هر یک‌ از #کارفرمایان مکلفند به‌ نسبت‌ #مزد یا حقوقی‌ که‌ می‌پردازند #حق_بیمه سهم‌ بیمه‌ شده‌ را از مزد یا #حقوق او #کسر و به‌ انضمام‌ سهم‌ خود به‌ سازمان‌ #پرداخت نمایند.

----------------------------------------------------------------

❓#پرسش
آیا برای دریافت خدمات دفترچه درمانی همچنان بایستی به #شعبه #اصلی محل #پرداخت #حق_بیمه خود مراجعه نمود؟

✅ #پاسخ
به منظور رفاه حال #بیمه_شدگان و مخاطبین سازمانی درحال حاضر با ایجاد تمهیدات لازم، کلیه بیمه شدگان و #مستمری_بگیران سازمان تأمین اجتماعی می توانند به منظور دریافت ☂️ خدمات #دفترچه #درمانی خود و افراد #تبعی به نزدیک ترین و در دسترس ترین #کارگزاری (در سراسر کشور) مراجعه و #خدمات مزبور را دریافت نمایند.

----------------------------------------------------------------

#بیمه_کارفرمایان ☂️

💼 کلیه مدیران اشخاص #حقوقی #غیر_دولتی و همچنین #کارفرمایان اشخاص #حقیقی می توانند در اجرای #تبصره ٥ ⚖️ #ماده ٤ #قانون ☂️ تأمین اجتماعی نسبت به #بیمه نمودن خود با ٢۷ درصد #حق_بیمه متعلقه اقدام نمایند.
👥 کارفرمایان مزبور می توانند به  همراه #لیست و #پرداخت حق بیمه #کارکنان #شاغل نسبت به ✍🏽 درج نام خود در ابتدای لیست ماهیانه اقدام و حق بیمه خود را با ٢۷ درصد طبق لیستهای ارسالی پرداخت نمایند.

----------------------------------------------------------------

#پرسش
برای دریافت #کمک_هزینه #ازدواج چه شرایطی لازم است؟

✅ #پاسخ
طبق #ماده «٨٥» #قانون تأمین اجتماعی:

١-  ازدواج #بیمه_شده برای اولین بار باشد.
٢-  #عقد دائم بوده و در دفاتر #اسناد رسمی ثبت شده باشد.
٣- در تاریخ ازدواج ارتباط بیمه شده با #کارفرما قطع نشده باشد.
٤- بیمه شده طی مدت ٥ سال قبل از ازدواج #سابقه ٧٢٠ روز کار و #پرداخت #حق_بیمه را داشته باشد.

-------------------------------------------------------------------------

🔹 #معرفی مجدد #فرزند ذکور #متوفی به 👨🏻‍⚕️ #کمیسیون_پزشکی

🔔🔔 چنانچه فرزند 👨🏻 #ذکور #بیمه_شده متوفی پس از #فوت بیمه شده #اصلی به کمیسیون پزشکی معرفی شده لیکن #از_کار_افتاده شناخته نشده باشد، معرفی مجدد وی به کمیسیون پزشکی بابت همان #بیماری به تنهائی امکانپذیر نیست.

----------------------------------------------------------------

#پرسش
در صورت #ترک_کار، #دفترچه های #درمانی را به کجا باید تحویل داد؟

✅ #پاسخ
بلافاصله #کارفرما می بایست نسبت به جمع آوری دفترچه درمانی آن دسته از #بیمه_شدگان که ترک کار آنان از سوی ایشان اعلام گردیده است به همراه دفترچه های درمانی افراد #تبعی آنان اقدام و به #شعبه ذیربط تحویل و رسید آن را دریافت نماید.

-------------------------------------------------------------------------

#پرسش
آیا می توان بخشی از #سابقه 👮 #خدمت_نظام_وظیفه را درخواست محاسبه و #پرداخت نمود؟ مثلا فقط یک سال از مدت #سربازی را؟

✅ #پاسخ
در #مقررات مربوط به احتساب سوابق #خدمت #نظام_وظیفه، پذیرش بخشی از #سوابق مربوطه پیش بینی نشده و در صورت تمایل امکان بررسی و احتساب کل مدت مورد نظر فراهم خواهد بود.

---------------------------------------------------------------------

👥 #بیمه شدگانی که به علت بروز 🚨 #حوادث غیر مترقبه مانند #سیل، 💣 #جنگ، ⚡️ #زلزله و 🔥 #آتش_سوزی #بیکار می شوند برای دریافت مقرری #بیمه_بیکاری نیاز به داشتن حداقل #سابقه #پرداخت #حق_بیمه ندارند و 🔔 حتی اگر روز اول کار بر اثر این حوادث بیکار شوند می توانند #مقرری بیمه #بیکاری دریافت کنند .

-----------------------------------------------------

📝 نحوه تقسیم #مستمری_بازماندگان بین افراد واجد #شرایط

☂️ میزان 💰 #مستمری #همسر بیمه شده 🏴 #متوفی معادل پنجاه درصد #مستمری_استحقاقی بیمه شده است و در صورتی که #بیمه_شده 👨🏻 #مرد دارای چند همسر دائم باشد مستمری به تساوی بین آنها تقسیم می شود.

--------------------------------------------------------------

هزینه سفر بیمار و همراه

آیا می دانید هرگاه 👨🏻‍⚕️ #معالجه #بیمه_شده و 👨‍👩‍👧‍👦 افراد #تبعی وی در #شهر یا #روستا ی خود امکان پذیر نباشد و معالجه وی مستلزم ✈️ #انتقال او به #شهرستان دیگر باشد، پس از ارایه نظریه 👨🏻‍⚕️ #پزشک معالج و #تأیید #شورای_پزشکی، 💰 #هزینه_سفر و اقامت سفر بیمه شده و همراه او از سوی ☂️ سازمان تامین اجتماعی #پرداخت می شود .

-----------------------------------------------------------

#پرسش
در #سامانه مشاهده #سوابق #بیمه_شدگان #رمز_عبور (#گذرواژه) خود را فراموش کرده ام، چگونه می توانم آن را #بازیابی کنم؟

✅ #پاسخ
با مراجعه به صفحه 🖥 #سامانه_سوابق بیمه شدگان و کلیک بر روی گزینه #بازیابی_گذرواژه و تکمیل مراحل می توانید به #رمز جدید دست یابید.

-------------------------------------------------------

❓آیا می دانید در صورتیکه مدت #استراحت_پزشکی #بیمه_شده ۶۰ روز و بیشتر در سال باشد باید به #تأیید #شورای_پزشکی تامین اجتماعی برسد .

⏳ استراحت های بیشتر از ۱۵ روز و کمتر از ۶۰ روز  در سال باید به تأیید #پزشک معتمد سازمان تامین اجتماعی برسد .

🔔🔔 همچنین استراحت های پزشکی بیمه شده در هر #نوبت اگر از ۷ روز بیشتر نباشد و یا در طول سال از ۱۵ روز کمتر باشد تأیید آن توسط پزشک معالج کافی خواهد بود .

-----------------------------------------------------

📜 #اطلاعیه مهم 📜

📣📣 #ثبت_نام حضوری بیمه تکمیل درمان #بازنشستگان و #مستمری_بگیران سازمان تامین اجتماعی از تاریخ ⏳ 1396/08/15 شروع شده و تا تاریخ 1396/11/15 ادامه دارد .

📂 #مدارک لازم جهت ثبت نام #حضوری (مراجعه به #کانون):

1️⃣ #دفترچه های بیمه + کپی از آنها
2️⃣ #شناسنامه #سرپرست خانوار
3️⃣ #فیش_حقوقی

---------------------------------------------------------

❓#پرسش
برای #تجدید #صدور یا #تمدید #اعتبار #دفترچه های #درمانی چه اقدامی انجام دهم؟

✅ #پاسخ
#بیمه_شدگان / #مستمری_بگیران در صورت داشتن ارتباط #بیمه ای فعال با سازمان، می توانند با مراجعه به هریک از #شعب سازمان تامین اجتماعی نسبت به تمدید اعتبار #دفترچه_درمانی اقدام نمایند.

------------------------------------------------------------------------------------

⚖️ تشخیص و تعیین ⚙️ #مشاغل_سخت_و_زیان_آور و نحوه تشخیص فرسایش جسمی و روحی #بیمه_شده

پس از بررسی #سوابق، انجام #بازدید، و بررسی #شرایط و محیط کار توسط 👥 کارشناسان #بهداشت حرفه ای 🏢 #وزارت_بهداشت، #درمان و آموزش #پزشکی و #بازرسان کار #وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و با #تأیید توسط #کمیته های #استانی مشاغل #سخت_و_زیان_آور می باشد .

----------------------------------------------------------------

❓#پرسش
مدت #اعتبار #دفترچه های #درمان برچه اساسی تعیین می شوند؟

✅ #پاسخ

1️⃣ نوع مخاطب (#اصلی و #تبعی)

2️⃣ نوع ارتباط (#بیمه_پردازی: #اجباری، #اختیاری، #صاحبان_حرف_و_مشاغل_آزاد – #مستمری_بگیر)

3️⃣ میزان کل #سوابق #پرداخت #حق_بیمه

4️⃣ نوع #کارفرما (#حقیقی و #حقوقی)

--------------------------------------------------

#آیا_می_دانید ⁉️
#زنان_سرپرست_خانوار 👩‍👧‍👦
#قوانین ⚖️

☂️ #حق_بیمه 👩🏻 #زنان #سرپرست_خانوار به صورت فصلی و توسط مراجع ذیصلاح (سازمان #بهزیستی کشور – #کمیته امداد امام خمینی (ره)) #پرداخت می‏گردد.

---------------------------------------------------------------

آیا می دانید #بازنشستگی و درخواست آن به عهده #بیمه_شده است و #کارفرما نمی تواند بیمه شده را وادار به بازنشستگی نماید و یا از سازمان تامین اجتماعی بخواهد که بیمه شده را #بازنشسته نماید مگر اینکه 👴🏻 #آقایان بیمه شده دارای ۶۵ سال و 👵🏻 #بانوان بیمه شده دارای ۶۰ سال #سن تمام بوده و حداقل #سابقه لازم و قابل قبول را در تاریخ #درخواست_بازنشستگی داشته باشند .

------------------------------------------------------------

❓آیا می دانید در صورت 🏴 فوت #بیمه_شده #اصلی، #دفترچه #درمانی #متوفی می بایست به 🏢 شعبه محل #پرداخت #حق_بیمه یا #شعبه محل دریافت #مستمری در زمان #فوت تحویل گردد.

-------------------------------------------------

#پرسش
در حین ✈️ مسافرت، در صورت نیاز به #تمدید #اعتبار یا #تجدید #صدور #دفترچه #درمانی چه کار باید کرد؟

✅ #پاسخ
با عنایت به راه اندازی 🖥 #سامانه متمرکز #خدمات دفترچه درمانی 👤 #بیمه_شدگان / 👴🏻👵🏻 #مستمری_بگیران و #خانواده #تحت_پوشش آنان در صورت داشتن رابطه #بیمه_پردازی فعال می توانند جهت دریافت خدمات #دفترچه_درمانی (تعویض، تمدید و...) به هریک از ☂️ #شعب سازمان تامین اجتماعی در سطح کشور مراجعه نمایند.

----------------------------------------------

❓آیا می دانید #مقرری #بیمه_بیکاری از روز اول #بیکاری قابل #پرداخت است.

---------------------------------------------------

آیا می دانید می توان برای #نوزاد چهارم در خواست #صدور #دفترچه #درمانی کرد.

----------------------------------------------

#پرسش
از چه ⏳ سنی می بایست برای #صدور #دفترچه بیمه #نوزاد اقدام کرد؟

✅ #پاسخ
در صورت داشتن ارتباط بیمه ای، شخصِ 👨🏻👩🏻 #بیمه_شده #اصلی به محض صدور #شناسنامه برای نوزاد می تواند نسبت به #نامنویسی ایشان بعنوان بیمه شده 👶🏼 #تبعی در #شعبه #بیمه_پردازی اقدام و دفترچه #درمانی برای #فرزند خود دریافت نماید.

------------------------------------

آیا می دانید امانت دادن #دفترچه #درمانی به دیگران ❌ #جرم ❌ محسوب می شود؟

---------------------------------------------------------

بهره مندی #والدین #بیمه_شده متوفی از 💰 #مستمری_بازماندگان

👴🏻 #پدر و 👵🏻 #مادر بیمه شده 🏴 #متوفی در صورتی می توانند از #مستمری #بازماندگان استفاده نمایند که #سن پدر 60 سال و سن مادر 55 سال باشد و یا به تشخیص #کمیسیون_پزشکی #از_کار_افتاده_کلی باشند، به موجب #قانون سازمان مستمری دریافت ننمایند و مشمول سایر #صندوق های #بیمه و #بازنشستگی از نظر #پرداخت #حق_بیمه یا کسور بازنشستگی و یا دریافت #حقوق و مستمری نباشند.

---------------------------------------------------

❓آیا می دانید 👤 #بیمه_شده ای که 🏴 #فوت نموده و در ⏳ ۱۰ سال آخر #حیات خود حداقل #حق_بیمه یک سال را #پرداخت کرده باشد #مشروط بر آنکه ۹۰ روز حق بیمه در آخرین سال حیات را پرداخت نموده باشد #مستمری_بازماندگان وی به صورت کامل برقرار خواهد شد.

🔔🔔(به عبارتی در ده سال قبل از فوت یکسال حق بیمه و در یکسال آخر قبل فوت ۹۰ روز حق بیمه پرداخت نموده باشد. دو شرط توامان با هم)

--------------------------------------------------------------

📣📣 🏨 راه های مختلف اخذ نوبت #غیر_حضوری #مراکز_درمانی سازمان تأمین اجتماعی

1️⃣ از طریق #سایت #نوبت_دهی_اینترنتی👇🏼
🌍 nobat.tamin.ir

2️⃣ از طریق #موبایل با شماره گیری #کد  #١٤٢٠*٤٤*

📱در این روش با استفاده از #سامانه مبتنی بر #USSD و وارد کردن کد دستوری #١٤٢٠*٤٤* و سپس عدد ٤ می توان وارد منوی نوبت دهی شد و با وارد کردن کد #استان مورد نظر نوبت اینترنتی دریافت کرد.

-------------------------------------------------------

#غرامت #نقص_عضو؛ تعهدی غیر مستمر در امور #فنی #مستمری ها

⚖️ طبق #ماده ٧٤ #قانون، #بیمه_شده ای که در اثر #حادثه #ناشی_از_کار بین ده تا سی و سه درصد توانایی کار خود را از دست داده باشد، #استحقاق دریافت #غرامت_نقص_عضو را خواهد داشت .

🔍 میزان این غرامت عبارت است از سی و شش برابر مستمری #استحقاقی #از_کار_افتادگی (طبق مفاد #ماده_٧٢) ضرب در، درصد ازکارافتادگی.

------------------------------------------------------

امکان #استعلام #بدهی #کارفرمایان به صورت #غیر_حضوری و از طریق #تلفن_همراه  (#سامانه مبتنی بر USSD #سازمان_تامین_اجتماعی) فراهم شد

📱با عنایت به هدف گذاری این سازمان در گسترش #کانال های ارتباطی #خدمات غیرحضوری و به منظور سهولت ارائه خدمات به جامعه ☂️ #تحت_پوشش، امکان استعلام ٥ نوع #خدمت از طریق سامانه USSD با #کد دستوری📱#١٤٢٠*٤٤*📱، راه‌اندازی و آماده بهره‌برداری شد.

-------------------------------------------------

#پرسش
متقاضیان #بیمه #اختیاری و #صاحبان_حرف_و_مشاغل_آزاد در چه صورت از انجام #معاینات #پزشکی بدو #قرارداد معاف خواهند بود؟

✅ #پاسخ

1️⃣ در تاریخ ارایه درخواست بیش از ۹ ماه از قطع ارتباط بیمه ای آنان سپری نشده باشد.
2️⃣ قبل از قطع ارتباط بیمه ای به طور پیوسته حداقل ۳۶۵ روز #سابقه #پرداخت #حق_بیمه که به لحاظ #از_کار_افتادگی معتبر است را دارا باشند .

---------------------------------------------

از قوانین تامین اجتماعی بیشتر بدانیم؛
⏳ مهلت #قانونی برای تحویل #لیست و #پرداخت #حق_بیمه هر ماه، حداکثر تا آخرین روز ماه بعد است.

-----------------------------------------------------------

#صدور #دفترچه #درمانی تامین اجتماعی #نوزادان ⏳ به محض دریافت #شناسنامه

👨🏻 👩🏻 #بیمه_شده #اصلی سازمان تامین اجتماعی به محض اینکه شناسنامه 👶🏼 #نوزاد خود را دریافت کرد، می تواند برای اخذ ☂️ دفترچه درمانی تامین اجتماعی #بیمه شده #تبعی خود اقدام کند.

----------------------------------------------------

آیا می دانید #بیمه_شده #بیمار تا زمانی که به دلیل #استراحت_پزشکی قادر به کار نبوده و #از_کار_افتاده_کلی نگردیده می تواند از #غرامت_دستمزد #ایام_بیماری استفاده نماید.

-----------------------------------------------------------------

#پرسش
در صورت وقوع #حوادث_ناشی_از_کار، چه اقداماتی باید انجام داد؟

✅ #پاسخ
⚖️ به موجب #ماده ٦٥ #قانون تامین اجتماعی #کارفرمایان مکلفند در زمان وقوع حادثه #ناشی_از_کار #اقدامات اولیه را برای جلوگیری از تشدید وضع #حادثه دیده به عمل آورده و #گزارش حادثه را ظرف سه روز اداری کتباً به سازمان تامین اجتماعی ارائه دهد.

-----------------------------------------------------------------------------

❓آیا میدانید #بیمه شدگانی که ⏳ ۳۵ سال #سابقه #پرداخت #حق_بیمه داشته باشند با هر سنی می توانند درخواست #بازنشستگی نمایند.

-------------------------------------------------------

#زنان با ⏳ ۴۲ سال #سن و ۲۰ سال #سابقه و #شاغل در #مشاغل #کارگری مشمول ⚖️ #قانون کار در زمان #ترک_کار، می توانند از ☂️ #بازنشستگی بهره مند شوند.

-------------------------------------------------------

#پرسش
میزان #مستمری_بازماندگان چگونه محاسبه می­شود؟

✅ #پاسخ
میزان #مستمری قابل #پرداخت حین الفوت #مستمری_بگیران #بازنشسته یا #از_کار_افتاده_کلی به عنوان مستمری #استحقاقی آنان تلقی و عیناً به میزان #سهام مقرر در #ماده ٨٣ #قانون بین #بازماندگان واجد #شرایط تقسیم می­گردد.

🔔🔔 درصورت #فوت #بیمه_شده ای که در ١٠ سال آخر #حیات خود حداقل #حق_بیمه یکسال کار، #مشروط بر اینکه ظرف آخرین سال حیات حق ­بیمه ٩٠ روز کار را پرداخت کرده باشد، بازماندگان واجد شرایط وی از مستمری که به شرح ذیل محاسبه می­گردد بهره ­مند خواهند شد:

💰 متوسط #دستمزد ماهیانه برابر است با 👇🏼
دستمزد مزایای مشمول #کسر_حق_بیمه ظرف ٧٢٠ روز قبل از فوت یا شروع #بیماری منجر به فوت تقسیم بر روزهای کارکرد ظرف ٧٢٠ روز قبل از تاریخ فوت یا شروع بیماری منجر به فوت (ضرب در) × ٣٠    

💰 #مستمری_استحقاقی برابر است با 👇🏼
#سنوات پرداخت حق بیمه (حداکثر ٣٠ سال) × متوسط دستمزد ماهیانه تقسیم بر ٣٠

-------------------------------------------------------------

📝 دوره هایی که باعث از بین رفتن توالی (٢٠ سال پیوسته #اشتغال در ⚙️ #مشاغل_سخت_و_زیان_آور) نمی گردد:

1️⃣ ایام 👮🏻‍♀️ #خدمت_سربازی مشروط به اینکه پس از دو ماه به #شغل #سخت_و_زیان_آور مشغول به کار شود .
2️⃣ #ایام #خدمت در #جبهه
3️⃣ ایام استفاده از #بیمه_بیکاری، #مشروط به اینکه قبل از آن به #شغل سخت و زیان آور اشتغال داشته باشد .
4️⃣ دوران #اسارت .
5️⃣ ایام بلاتکلیفی که منجر به بازگشت به کار یا #پرداخت #حقوق باشد.
6️⃣ ایام استفاده از #غرامت #دستمزد #ایام_بیماری .
7️⃣ مدت #مرخصی بدون حقوق جهت ادای فریضه #حج_تمتع، فقط یک بار .
8️⃣ ایام حالت تعلیق به واسطه عوامل #قهری همانند #سیل، #زلزله، #آتش_سوزی #کارگاه به طور موقت تعطیل شود .
9️⃣ #عدم_اشتغال به کار در کارهای سخت و زیان آور در طول دوره اشتغال به #مشاغل مزبور تحت هر عنوان برای مدت یکسال و کمتر از آن موجب برهم زدن #توالی نمی شود .
🔟 دوران #توقیف #بیمه_شده در صورتی که منتهی به محکومیت وی نگردد و یا اینکه بر اساس تکلیف #قانونی حقوق دوران مزبور را #کارفرما پرداخت نماید .

----------------------------------------------------

❓#پرسش
آیا #مستمری_بازماندگان به 👨🏻 #پدر و 👩🏻 #مادر #متوفی هم تعلق می گیرد؟

✅ #پاسخ
در صورتی که اولاً ☂️ #تحت_تکفل او بوده ثانیاً ⏳ #سن پدر از شصت سال و سن مادر از پنجاه و پنج سال تجاوز کرده باشد و یا آنکه به تشخیص 👨🏻‍⚕️ #کمیسیون_پزشکی موضوع #ماده ٩١ قانون تأمین اجتماعی #از_کار_افتاده باشند و در هر حال #مستمری از سازمان دریافت ننمایند.

-------------------------------------------

#پرسش
آیا #مستمری_بازماندگان به #فرزند 👧🏻 #اناث #متوفی هم تعلق می گیرد؟

✅ #پاسخ
بله - در صورتی که فاقد #شغل و #همسر باشد.

🔔🔔 #شرایط برخورداری #فرزند_خوانده از #مستمری #بازماندگان:

⚖️ در اجرای #قانون حمایت از #کودکان و #نوجوانان #بی_سرپرست و #بد_سرپرست #مصوب ١٠/ ٧/ ٩٢ #مجلس شورای اسلامی و #آیین_نامه اجرایی #هیأت_وزیران مصوب ١٤/ ٤/ ١٣٩٤ فرزند خوانده در حکم 👨‍👩‍👧‍👦 #فرزندان #حقیقی بوده و از کلیه #حقوق و مزایای #قانونی بهره مند خواهد گردید.

----------------------------------------------------------

#پرسش
آیا #مستمری_بازماندگان به #فرزند ذکور متوفی هم تعلق می گیرد؟

✅ #پاسخ
به موجب مفاد بند (٢) #ماده ٨١ #قانون در صورتی که #سن آن ⏳ کمتر از هیجده سال تمام بوده و یا منحصراً به 📚 #تحصیل #اشتغال داشته یا به علت #بیماری یا #نقص_عضو طبق #گواهی 👨🏻‍⚕️#کمیسیون_پزشکی موضوع #ماده_٩١ قانون تأمین اجتماعی قادر به کار شناخته نشود، #استحقاق دریافت 💰 #مستمری #بازماندگان را داشته لیکن به استناد مفاد بند (٣) #ماده_٤٨ 👨‍👩‍👧‍👦 قانون حمایت #خانواده از تاریخ  ٧ /٢ /١٣٩٢ ( تاریخ لازم الاجرا شدن #قانون_حمایت_خانواده) حداکثر سن #فرزندان ذکور تا بیست سالگی ( حداکثر ١٩ سال تمام) تغییر و پس از آن منحصرا ً در صورت #اشتغال_به_تحصیل در مقاطع #دانشگاهی تعیین گردیده و یا اینکه #معلول #از_کار_افتاده نیازمند شناخته شود.

----------------------------------------------------------

#شرایط ادامه بیمه پردازی #اختیاری برای دارندگان 🎟 #کارت_پایان_خدمت

⚖️ با توجه به #قانون اصلاح #تبصره #ماده ١٤ #قانون_کار و قانون استفساریه آن، ⏳ مدت #خدمت #نظام_وظیفه مشمولین قانون تأمین اجتماعی به عنوان #سابقه خدمتی پذیرفته می شود و دارندگان #کارت #پایان_خدمت که متقاضی #بیمه_اختیاری هستند می توانند نسبت به ادامه #بیمه_پردازی خود اقدام کنند.

------------------------------------------------------

❓#پرسش
چه پرداخت هایی مشمول #کسر_حق_بیمه نیستند؟

✅ #پاسخ
مزایایی که مشمول کسر #حق_بیمه نیست به شرح زیر است:

1⃣ #بازخرید ایام #مرخصی
2⃣ هزینه #عائله_مندی
3⃣ #هزینه_سفر و فوق العاده #مأموریت
4⃣ #عیدی
5⃣ مابه التفاوت #کمک_هزینه #مسکن و خواربار در #ایام_بیماری
6⃣ #حق_شیر
7⃣ پاداش #نهضت سواد آموزی
8⃣ حق التضمین (کسر #صندوق)
9⃣ #خسارت #اخراج و مزایای #پایان_کار
🔟 #پاداش افزایش #تولید

🔔🔔 بجز موارد یاد شده تمام مزایای نقدی که تحت هر عنوان به صورت #مزد، #حقوق، #کارمزد و یا #کارآموزی به #بیمه_شده #پرداخت می گردد، در صورتی که از حداقل حقوق و مزایای سال مربوطه کمتر نباشد، مشمول کسر حق #بیمه است.

📈 حداکثر حقوق و مزایای #مشمول_کسر_حق_بیمه، هرسال از طرف مراجع ذی ربط اعلام می شود و مازاد بر آن مشمول کسر حق بیمه نیست.

---------------------------------------------------------------------

نمایش #مجموع_سوابق در #سامانه #اینترنتی مشاهده #سوابق بیمه شدگان

📣📣 در راستای اصل #مشتری_مداری، تکریم و رضایتمندی مخاطبان، ارائه مطلوب #خدمات_غیرحضوری و اطلاع رسانی بهنگام به بیمه شدگان، امکان نمایش و 🖨 چاپ سوابق تلفیقی و همچنین 🗓 مجموع آن به تفکیک سال، ماه و روز در 🌐 سامانه اینترنتی مشاهده سوابق بیمه شدگان مهیا گردید.

🔔🔔 لازم به ذکر است قبل از این سوابق به صورت خام و تلفیق نشده قابل رویت بود.

-------------------------------------------------------------------------

#پرسش
#مقررات مربوط به تأیید #استراحت_پزشکی #بیمه_شدگان چیست؟

✅ #پاسخ
در تمامی #گواهی های استراحت پزشکی باید نوع #بیماری و مدت #بستری در #بیمارستان و یا استراحت در منزل به تفکیک و صراحت مشخص شده باشد.

🔸 گواهی های استراحت پزشکی که در هر نوبت هفت روز یا کمتر باشد (و جمع آنها در طول سال از ١٥ روز بیشتر نشود)، براساس گواهی #پزشک معالج قابل قبول است.

🔸 اگر گواهی استراحت پزشکی در یک نوبت بیش از هفت روز باشد، #اعتبار آن باید به تأیید پزشک معتمد برسد.

🔸 اگر جمع گواهی های استراحت پزشکی در طول سال از ١٥ روز تا ٦٠ روز باشد، باید به تأیید پزشک معتمد برسد.

🔸 استراحت های #ایام_بارداری باید به تأیید پزشک معتمد برسد.

🔸 استراحت های بیش از ٦٠ روز بجز استراحت های #بارداری و #زایمان در طول سال باید به #تأیید #شورای_پزشکی برسد.

-----------------------------------------------------

❓#پرسش
چه #رشته هایی با داشتن کارت مهارت از سازمان #فنی_و_حرفه_ای کشور #تحت_پوشش #بیمه قرار می گیرد

✅ #پاسخ
#کارگران #شاغل در کارهای #ساختمانی اعم از ایجاد یا توسعه ساختمان، تجدید بنا، تعمیرات اساسی و یا تخریب مربوط به ساختمان بر اساس #قانون بیمه های اجتماعی #کارگران_ساختمانی و بتدریج با #نامنویسی نزد سازمان تامین اجتماعی بیمه می شوند.
🎟 #کارت_مهارت_فنی در #شغل ساختمانی که فرد در آن #اشتغال دارد از طریق مراجعه به #سایت سازمان آموزش فنی و حرفه ای و گذراندن دوره های #آموزشی و طی مراحل و کسب امتیاز مربوطه صادر می گردد.
👤 فرد با ارائه #کارت_مهارت #فنی در شغل ساختمانی و پس از احراز اشتغال در کارهای ساختمانی از سوی #سازمان_تامین_اجتماعی، نسبت به نامنویسی و #پرداخت #حق_بیمه سهم خود اقدام و از مزایای تامین اجتماعی برخوردار خواهد شد.

----------------------------------------------------------------

#شرایط دریافت دفترچه درمانی #المثنی

📁 #مدارک مورد نیاز 👇🏼

1️⃣ تکمیل 📝 #فرم درخواست #صدور دفترچه المثنی
2️⃣ ارائه #برگ پرداخت #جریمه #دفترچه_المثنی (مرتبه اول معادل ٥٠% حداقل #دستمزد روزانه و مرتبه دوم و به بعد معادل یک روز حداقل دستمزد روزانه همان سال)

🔔🔔 توضیح اینکه در صورتیکه دفترچه #درمانی بر اثر #حوادث #قهری و غیرمترقبه و یا #سرقت (به استناد #گزارش #نیروی_انتظامی) #مفقود شده باشد نیازی به #پرداخت جریمه #دفترچه المثنی نمی باشد.

3️⃣ یک قطعه عکس جدید ٤*٣
4️⃣ مدارک هویتی(#شناسنامه یا #کارت_ملی)

---------------------------------------------------------------

📣📣 #پاسخ به سوالات #بیمه_شدگان، #کارفرمایان و #بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی 👇🏼

1️⃣ ☎️ #شماره_تماس : ۱۴۲۰ 
2️⃣ 📱#پیامک : ۱۰۰۰۱۴۲۰ 

----------------------------------------------------------------

⚖️ #صدور #بخشنامه ضوابط اجرائی #ماده ٩٠ #قانون تأمین اجتماعی

📣📣 نظر به اهمیت انجام #معاینات قبل از #استخدام توسط #کارفرمایان درجهت اطمینان از قابلیت و استعداد جسمانی متناسب با کارهای مرجوع و همینطور حفظ و صیانت از نیروی کار و پیشگیری از #حوادث و تشدید #بیماری ها، بخشنامه #ضوابط اجرائی #ماده_٩٠ قانون تأمین اجتماعی صادر گردید.

📝 از ویژگیهای این بخشنامه، ضمانت اجرائی انجام #معاینه #پزشکی، فرصت یک ساله به کارفرمایان جهت انجام و ارائه نتیجه معاینات، نظارت بر نحوه انجام معاینات و ... می­ باشد.

--------------------------------------------------------------------

❓#پرسش
#بیمه شدگانی که ماهیت #شغل آنان کار با #اشعه و #پرتو است، آیا در زمان #بازنشستگی از #سابقه ارفاقی هم بهره مند میشوند؟

✅ #پاسخ
افرادی همچون #رادیولوژیست ها که تحت نظارت #سازمان_انرژی_اتمی باشند از #سنوات ارفاقی سازمان مذکور برخوردار بوده و چنانچه سابقه #پرداخت #حق_بیمه و سابقه ارفاقی آنان به ٣٠ سال تمام برسد میتوانند #بازنشسته شوند.

----------------------------------------------------------------------

#قوانین ⚖️

⚖️ چنانچه #مستمری_بگیر #بازنشسته و یا #از_کار_افتاده کلی به مدت ⌛️ شش ماه متوالی 💰 #مستمری خود را مطالبه ننماید و افراد #خانواده وی به طرح ادعای خود مبنی بر اظهار بی اطلاعی از نامبرده در مراجع ذیصلاح از جمله ⚖️ محاکم #قضایی، #دادستانی و #نیروی_انتظامی اقدام نموده باشند، با درخواست افراد #تبعی (#بازماندگان) واجد #شرایط وی پس از اخذ 🗂 #مدارک مربوطه صرفاً نسبت به #پرداخت مستمری متعلقه به صورت موقت به آنها اقدام خواهد شد.

-------------------------------------------------

#پرسش
تمام #شرایط دریافت #کمک_هزینه_ازدواج را دارم و در زمان #ازدواج #بیمه #بیکاری می گرفتم. آیا مشمول دریافت #کمک_هزینه ازدواج هستم؟

✅ #پاسخ
برابر بند ١ #ماده_٨٥ #قانون تامین اجتماعی یکی از شروط دریافت کمک ازدواج، وجود رابطه #استخدامی در زمان وقوع عقد می باشد . لذا #پرداخت کمک ازدواج، علاوه براحراز #اشتغال در تاریخ عقد #قرارداد داشتن سایر شرایط تعیین شده در قانون خواهد بود.

----------------------------------------------------------------

#بیمه_خبرنگاران:
⚖️ یک #خبرنگار با ٢٠ سال متوالی یا ٢٥ سال متناوب خدمت می‌تواند بدون #شرط_سنی #بازنشسته شود.

---------------------------------------------------------------------

#پرسش_و_پاسخ❓
#بیماریهای_خاص
#قوانین ⚖️

❓#پرسش
#قانون #بازنشستگی برای #بیماران_خاص (#ام_اس - #سرطان ...) تفاوتی با #بیمه_شدگان عادی دارد یا خیر؟

✅ #پاسخ
اصولاً هر گونه #بیماری یا ناتوانی افراد در احراز #شرایط بازنشستگی آنان تاثیری ندارد و بازنشستگی آنان همانند سایر #بیمه شدگان عادی می باشد. لیکن افراد مبتلا به این گونه بیماری ها می توانند جهت #از_کار_افتادگی اقدام نمایند.

---------------------------------------------------------------

قابل توجه #کارفرمایان صاحب بیش از یک #کارگاه؛

📝 👤 #لیست #حق_بیمه کارکنان هرکارگاه باید جداگانه ارسال شود

⚖️ براساس #ماده ٣٩ #قانون تامین اجتماعی #کارفرما مکلف است، صورت #مزد یا #حقوق #بیمه_شدگان را به ترتیبی که در #آیین_نامه طرز تنظیم و ارسال صورت مزد آمده است به سازمان تامین اجتماعی تسلیم کند.

--------------------------------------------------------------------

#پرسش
میزان #کمک_هزینه_بارداری چقدر است؟

✅ #پاسخ
٢ × میانگین #دستمزد ظرف ٩٠ روز قبل از شروع #بارداری × (ضربدر) ایام بارداری (مدت #مرخصی #زایمان) تقسیم بر ٣

❓#پرسش
آیا مدت دریافت #غرامت_دستمزد_ایام_بارداری، از #سوابق #بیمه ای فرد کم می شود؟

✅ #پاسخ
خیر- مدت دریافت #غرامت_دستمزد #ایام_بارداری جزء سوابق #پرداخت #حق_بیمه محسوب می گردد.

-------------------------------------------------------------

#پرسش
زمان دقیق #ترک_کار بیمه شده در آخرین ماه کارکرد باید اعلام شود یا با #لیست ماه دیگر؟

✅ #پاسخ
#کارفرمایان مشمول #قانون تامین اجتماعی مکلف هستند لیست و حق بیمه کارکنان #شاغل را تا آخرین روز ماه بعد (در خصوص #کارگاه های مشمول قانون معافیت از #پرداخت #حق_بیمه سهم کارفرمایی تا میزان ٥ نفر #کارگر آخرین روز دو ماه بعد می باشد) و با آخرین تغییرات از نظر شروع بکار #بیمه_شده، ترک کار، تعداد #کارکنان، روزهای کارکرد، #حقوق و مزایای دریافتی مشمول #کسر_حق_بیمه و ... به #شعبه مربوطه سازمان تامین اجتماعی ارسال و حق بیمه متعلقه را پرداخت نمایند . لذا چنانچه کارکرد #بیمه شده کمتر از یکماه باشد، ترک کار وی می بایست در همان ماه مربوطه و در صورتیکه بیمه شده ٣٠ یا ٣١ روز و اسفند ماه ٢٩ روز کامل #اشتغال داشته و در اول ماه بعد ترک کار نماید، می بایست در لیستهای ارسالی ماه بعد ترک کار وی درج گردد.

-----------------------------------------------------------------

#اتباع 👤
#بیمه_ایرانیان_خارج_از_کشور ☂️🇮🇷☂️

📣📣 #ایرانیان خارج از کشور برای درخواست #بیمه، نیاز به سابقه قبلی ندارند

🇮🇷 #ایرانیان_خارج_از_کشور برای درخواست بیمه، نیاز به #سابقه #پرداخت #حق_بیمه قبلی نزد سازمان تامین اجتماعی ندارند و می توانند بدون سابقه قبلی، #بیمه_پردازی خود را آغاز کنند و همچنین آن دسته از ایرانیان #مقیم خارج از کشور که دارای #سوابق بیمه ای قبلی نزد این سازمان هستند، می توانند سوابق خود را تکمیل کنند.

--------------------------------------------------------------------

❓#پرسش
مدتی است که در یک شرکت کار می کنم ولی هنوز #بیمه نشده ام چکار باید بکنم؟

✅ #پاسخ
با مراجعه به #شعبه و ارائه درخواست به واحد #بازرسی پس از تائید بازرسی مبنی بر احراز #اشتغال نامبرده، #کارفرما مکلف است طبق #ماده_٣٩ #قانون تامین اجتماعی، لیست ماهانه #کارکنان خود را براساس آخرین #حقوق و مزایای مشمول کسر حق بیمه پرداختی به آنان، تنظیم و به شعبه ارسال و #پرداخت نماید.

❓#پرسش
آیا نام آن دسته از کسانی که براساس #قرارداد ساعتی کارمی کنند  هم باید در #لیست #حق_بیمه درج شود؟

✅ #پاسخ
#کارفرمایان مکلفند طبق #ماده ٣٢ قانون تامین اجتماعی لیست و حق بیمه افراد #شاغل در #کارگاه را فارغ از ساعات حضور در کارگاه به صورت روزانه و با رعایت حداقل و حداکثر #دستمزد سال جاری به #شعب تابعه ارسال و پرداخت نمایند.

--------------------------------------------------------------

#پرسش
#شرایط #دانشجویان دارای 👨‍🎓 #اشتغال_به_تحصیل به منظور بهره مندی از ☂️ #بیمه سازمان تامین اجتماعی چیست؟

✅ #پاسخ 👇

1⃣ چنانچه دارای حداقل ٣٠ روز #سابقه #پرداخت #حق_بیمه قابل قبول نزد سازمان تأمین اجتماعی بوده و یا دارای #کارت پایان خدمت #سربازی می‏ باشید، می‏ توانید با مراجعه به نزدیکترین 🏢 #شعبه محل سکونت خود و ارائه 📝 درخواست ادامه بیمه به طور #اختیاری و انعقاد ⚖️ #قرارداد و #پرداخت_حق_بیمه در ردیف #بیمه_پردازان سازمان قرار گرفته و از ☂️ حمایتهای بیمه‏ ای مقرر شامل #بازنشستگی، #از_کار_افتادگی، #فوت و #درمان بهره ‏مند شوید.

2⃣ در صورتیکه به حرفه‏ ای ⚙️ #اشتغال_به_کار دارید، می توانید با مراجعه به نزدیکترین 🏢 شعبه محل سکونت یا محل کار خویش و با خوداظهاری و یا عندالزوم ارائه #مدارک و مستندات شغلی، با ارائه درخواست بیمه #صاحبان_حرف_و_مشاغل_آزاد و انعقاد قرارداد و پرداخت حق بیمه مشمول ☂️ حمایتهای بیمه‏ ای مقرر شامل بازنشستگی، ازکارافتادگی، فوت و درمان قرار گیرید.

-------------------------------------------------------------

#پرسش
الف) شرط #بیمه_زنان_سرپرست_خانوار چیست؟

ب) قبل از اینکه #بیمه شود باید بیمه #کارفرما باشد؟

ج) بیمه زنان #سرپرست_خانوار ماه به ماه باید #پرداخت شود یا #فصلی؟

د) در صورت ⌛️ تاخیر در پرداخت چه میشود؟

✅ #پاسخ
الف) #شرایط بیمه #زنان #سرپرست خانوار:

١- عدم دارا بودن #سابقه پرداخت #حق_بیمه بعد از تاریخ /٠١/ ٠١/ ١٣٨٨ تا تاریخ درخواست
٢- حداکثر #سن پذیرش تقاضا ٥٠ سال تمام (بالاتر از ٥٠ سال سن می بایست معادل مازاد سنی سابقه #پرداخت_حق_بیمه داشته باشد)
٣- #معرفی_نامه از مراجع ذیصلاح (#سازمان_بهزیستی کشور – #کمیته_امداد امام خمینی (ره) )
٤- داشتن #سهمیه #استان و #شهر (تأمین اجتماعی)

ب) برای افراد زیر ٥٠ سال نیازی به داشتن سابقه پرداخت حق بیمه نمی باشد. (بالاتر از ٥٠ سال سن می بایست معادل مازاد سنی سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشد)

ج) حق بیمه این گروه از #بیمه_شدگان به صورت فصلی و توسط مراجع ذیصلاح (#سازمان #بهزیستی کشور – #کمیته امداد امام خمینی (ره)) پرداخت می‏گردد.

د) در صورت ⌛️ تاخیر در پرداخت حق بیمه و سپری شدن مهلت مقرر، #قرارداد #ابطال و ادامه #بیمه_پردازی منوط به ارائه معرفی نامه، اخذ درخواست و انعقاد قرارداد با احراز شرایط مقرر خواهد بود.

--------------------------------------------------------------------------------

⚖️ #ماده ٩٠ #قانون تامین اجتماعی

👤 افراد #شاغل در ⚙️ #کارگاه ها باید قابلیت و استعداد جسمانی متناسب با کارهای مرجوع را داشته باشند. بدین منظور، کارفرمایان مکلفند قبل از به کار گماردن آنها ترتیب 👨🏻‍⚕️#معاینه_پزشکی ایشان را بدهند.

⚖️ در صورتی که پس از #استخدام آنان معلوم شود که افراد مذکور در حین استخدام قابلیت و استعداد کار مرجوع را نداشته و #کارفرما در #معاینه #پزشکی آنان تعلل کرده و در نتیجه #بیمه_شده دچار 💥 #حادثه گردیده و یا #بیماری اش شدت یافته و یا 🏴 #فوت نماید، سازمان تامین اجتماعی به تکالیف خود در قبال #بیمه شده عمل نموده و حسب #مقررات مربوط نسبت به وصول #خسارت ناشی از #پرداخت #مستمری ها و سایر حمایت ها از کارفرما اقدام می نماید.

--------------------------------------------------------------------

#پرسش
میزان #مستمری #از_کار_افتادگی_جزئی چگونه محاسبه می شود؟

✅ #پاسخ
وفق #ماده_٧٣ #قانون تأمین ­اجتماعی میزان مستمری #از_کار_افتادگی جزئی #ناشی_از_کار عبارت است از حاصل ضرب درصد ازکارافتادگی در مبلغ مستمری #از_کار_افتادگی_کلی استحقاقی که طبق #ماده_٧٢ این قانون (تأمین ­اجتماعی) تعیین می­گردد.

❓#پرسش
میزان #غرامت_مقطوع_نقص_عضو چگونه محاسبه می­شود؟

✅ #پاسخ
وفق #ماده_٧٤ قانون تأمین ­اجتماعی میزان #غرامت_نقص_عضو عبارت است از سی و شش برابر مستمری استحقاقی مقرر در #ماده ٧٢ این قانون ضربدر درصد ازکارافتادگی

------------------------------------------------------

مستمری #بازماندگان براساس #قانون_تعیین_تکلیف

⚖️ #بیمه_شده ای که پس از تاریخ 1376/07/27 #فوت نموده و فاقد #شرایط مقرر در بند 3 #ماده 80 #قانون تامین اجتماعی (داشتن نود روز #سابقه ظرف یک سال و یک سال سابقه ظرف ده سال منتهی به فوت) باشد در صورت داشتن بین یک تا ده سال سابقه #پرداخت #حق_بیمه، #همسر و #فرزندان واجد شرایط وی از تاریخ لازم الاجرا شدن قانون مذکور (1392/09/11) #استحقاق دریافت #مستمری متناسب با #سنوات پرداخت حق بیمه را خواهند داشت.

---------------------------------------------------------------------------

#پرسش
آیا نام آن دسته از کسانی که براساس #قرارداد ساعتی کارمی کنند هم باید در #لیست #حق_بیمه درج شود؟

✅ #پاسخ
#کارفرمایان مکلفند طبق #ماده ٣٢ #قانون تامین اجتماعی لیست و حق بیمه افراد #شاغل در #کارگاه را فارغ از ساعات حضور در کارگاه به صورت روزانه و با رعایت حداقل و حداکثر #دستمزد سال جاری به #شعب تابعه ارسال و #پرداخت نمایند.

--------------------------------------------------------------------

#مستمری #از_کار_افتادگی جزئی و شمول #مقررات سایر صندوقها

📝 مستمری #از_کار_افتادگی_جزئی #ناشی_از_کار آن دسته از #بیمه_شدگان سازمان تامین اجتماعی که درحین استفاده از مستمری مذکور، مشمول مقررات سایر #صندوق های #بیمه و #بازنشستگی قرار می گیرند تا زمانی که #سابقه #پرداخت #حق_بیمه خود را به سایر صندوق ها منتقل ننمایند، همچنان قابل پرداخت بوده و مادامی که #سوابق آنها در سازمان تأمین اجتماعی محفوظ باشد پرداخت مستمری یاد شده ادامه خواهد داشت.

--------------------------------------------------------------

🌎 پل ارتباطی #بیمه_شدگان، #بازنشستگان و #کارفرمایان با سازمان تامین اجتماعی:

1️⃣ ☎️ #شماره_تماس : ۱۴۲۰ 📞
2️⃣ 📱#پیامک : ۱۰۰۰۱۴۲۰ 📩

📣📣 مخاطبان سازمان تامین اجتماعی در تمام ساعات شبانه روز از طریق #پیام_صوتی با مرکز ارتباطات مردمی این سازمان می توانند در ارتباط باشند .11

----------------------------------------------------------------------------------------------

#پرسش
سازمان تامین‌اجتماعی چه تعهداتی در قبال #اتباع_خارجی #بیمه_شده دارد؟

✅ #پاسخ
#اتباع خارجی می‌توانند از حمایت‌های #بلند_مدت سازمان شامل #پرداخت #مستمری #بازنشستگی، #مستمری_بازماندگان، مستمری #از_کار_افتادگی کلی #غیر_ناشی_از_کار و مستمری ازکارافتادگی کلی و جزئی #ناشی_از_کار برخوردار شوند. همچنین #تعهدات #کوتاه‌_مدت مانند حمایت در برابر #حوادث و #بیماری‌ ها، پرداخت #غرامت_دستمزد_ایام_بیماری، پرداخت #غرامت_دستمزد_ایام_بارداری، پرداخت #غرامت_نقص_عضو، پرداخت #کمک_هزینه_کفن_و_دفن، #کمک_هزینه_ازدواج و #کمک_هزینه #وسایل_کمک_پزشکی شامل حال آنها می‌شود.

❓#پرسش
آیا اتباع خارجی که در کشور خود بیمه هستند، باید نزد سازمان تامین‌اجتماعی بیمه شوند؟

✅ #پاسخ
هرگاه اتباع خارجی طبق #گواهی مقامات صالح #دولت متبوع خود در مدت #اشتغال در #ایران در کشور خود یا کشور دیگری #بیمه باشند از شمول #مقررات تامین‌اجتماعی معاف هستند البته اگر این افراد عضو کشورهای ملحق شده به #مقاوله_نامه شماره ١٩ #سازمان_بین‌المللی_کار (مقاوله‌نامه تساوی رفتار با #آسیب‌_دیدگان #حوادث_ناشی_از_کار #مصوب سال ١٩٢٥ تاریخ اجرا  ١٧ /٦ /١٣٠٥) باشند در مقابل حوادث ناشی از کار #تحت_پوشش سازمان تامین‌اجتماعی قرار می‌گیرند و #کارفرمایان موظفند ٣ درصد از #حقوق و مزایای دریافتی آنها را کسر و هرماه، تا مادامیکه در ایران اشتغال دارند، به حساب سازمان واریز کنند و در صورت بروز #حادثه از #خدمات_درمانی تا بهبود، #غرامت_دستمزد، غرامت نقص عضو، #از_کار_افتادگی_جزئی، #از_کار_افتادگی_کلی ناشی از کار و #فوت در اثر #حادثه_ناشی_از_کار استفاده خواهند کرد.

❓#پرسش
آیا #ورزشکاران خارجی (مانند #مربیان خارجی تیم‌های #ایرانی یا ورزشکاران خارجی که در تیم‌های ایرانی در داخل کشور حضور دارند) نیز می‌توانند از مزایای تامین‌اجتماعی استفاده کنند؟

✅ #پاسخ
با توجه به این‌که ورزشکاران خارجی براساس #ماده ١٢٠ #قانون کار به منظور ادامه فعالیت #ورزشی‌ خودشان #پروانه_کار دریافت می‌کنند لذا مشمول #ماده_٥ قانون تامین‌اجتماعی هستند که در این رابطه براساس مکاتبه‌ با #وزیر #ورزش، به #فدراسیون‌ های #فوتبال، #والیبال، #بدمینتون، #اسکواش، #هندبال و... دستور داده شده که #لیست #حق_بیمه مربیان، #بازیکنان و ورزشکاران خارجی که در باشگاه‌های ورزشی ایران اشتغال دارند را به سازمان ارائه تا از #خدمات سازمان استفاده کنند.

----------------------------------------------------------------

عدم تاثیر ورود و خروج افراد در مجموع #مستمری پرداختی به #بازماندگان

⚖️ ورود یا خروج فرد یا افراد از ردیف بازماندگان اعم از این که مجموع درصد #سهام بازماندگان پس از اعمال تغییرات، بیشتر یا کمتر از صد در صد شود، تاثیری در مجموع مستمری قابل #پرداخت به بازماندگان نخواهد داشت.

------------------------------------------------------

#پرسش
آیا در خصوص #قوانین و #مقررات تامین‌اجتماعی میان #اتباع خارجی و #ایرانیان تفاوتی وجود دارد؟

✅ #پاسخ
#اتباع_خارجی که به صورت #قانونی در کشور #اشتغال دارند می‌توانند از همه مزایای سازمان به غیر از مزایای #بیمه_بیکاری استفاده کنند از اینرو سازمان ٣ درصد #حق_بیمه #بیکاری را از این افراد دریافت نمی‌کند وگرنه در سایر موارد هیچ‌گونه تفاوتی با ایرانیان ندارند.

❓#پرسش

چه گروهی از اتباع خارجی می‌توانند #تحت_پوشش تامین‌اجتماعی قرار گیرند؟

✅ #پاسخ
اتباع خارجی که نزد #کارفرما مشغول به کار هستند و رابطه مزدبگیری دارند و همچنین دارندگان #حرف_و_مشاغل_آزاد، #زنان خانه‌دار، #طلاب و #روحانیون #خارجی و افرادی که علاقمند هستند تا به صورت #اختیاری #بیمه خود را ادامه دهند، می‌توانند از مزایا و #خدمات سازمان تامین‌اجتماعی استفاده کنند.

-------------------------------------------------------------

#پرسش
پرداخت #کمک_هزینه #عائله_مندی و #حق_اولاد به مستمری بگیران سازمان تأمین اجتماعی به چه صورت است؟

✅ #پاسخ
به منظور جبران قسمتی از افزایش هزینه‌های موضوع #ماده 96 قانون تأمین اجتماعی و بنا بر پیشنهاد سازمان، #هیأت_وزیران در جلسه مورخ 70/12/11 و باتوجه به اصل 138 #قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران تصویب نمودند که به #مستمری_بگیران سازمان #کمک_عائله و کمک هزینه اولاد #پرداخت گردد.

☂️ #کمک_هزینه_عائله_مندی به مستمری‌بگیران مرد #بازنشسته و #از_کار_افتاده کلی که دارای #همسر دائم باشند و به #مستمری بگیران زن بازنشسته و ازکارافتاده کلی به شرط نداشتن #شوهر و وجود #فرزندان #تحت_تکفل تعلق می‌گیرد.

👪 #کمک_هزینه_اولاد نیز برای هر #فرزند و حداکثر تا سه فرزند واجد #شرایط پرداخت می‌شود.

--------------------------------------------------------------------

#پرسش
در رابطه با قرادادهای ساخت، حمل و نصب وظیفه #پیمانکار چیست؟ و #بیمه #قرارداد چگونه محاسبه می شود؟

✅ #پاسخ
در مواردی انجام کار بصورت #مقاطعه به اشخاص #حقوقی یا #حقیقی واگذار می گردد. واگذارنده کار می بایست در قراردادی که منعقد می کند #مقاطعه_کار را متعهد نماید که #کارکنان خود و همچنین کارکنان #مقاطعه_کاران فرعی را نزد سازمان بیمه نماید.

#حق_بیمه اینگونه قراردادها با رعایت #ماده ٤١ #قانون تامین اجتماعی انجام گرفته و در صورتیکه اجرای پیمان در محل ثابت #کارگاه های #صنعتی و #خدمات #تولیدی و #فنی_مهندسی ثابت و با در نظر گرفتن سایر #شرایط پیش بینی شده در #ماده_٤٠ قانون رفع موانع #تولید انجام پذیرد با رعایت قوانین مزبور محاسبه شده و مفاصا حساب قرارداد طبق #ماده_٣٨ قانون تامین اجتماعی صادر می گردد.

--------------------------------------------------------------------

امکان پرداخت ساده قبوض تامین اجتماعی میسر شد
امکان پرداخت انواع قبوض و برگ پرداختها برای کارفرمایان و بیمه شدگان این سازمان، از طریق اپلیکیشن موبایل ٧٢٤ (سه سوت) میسر شده است.
 این طرح در راستای ارائه سرویس های الکترونیکی برای مخاطبان سازمان تامین اجتماعی و رفع محدودیت های سقف مبلغ در نظر گرفته شده است.
 اپلیکیشن موبایل ٧٢٤ امکان پرداخت بدون سقف را فراهم کرده است.
کارفرمایان می توانند اپلیکیشن مورد نظر را از طریق سایت www.724sep.ir دریافت و نسبت به پرداخت قبوض خود اقدام نمایند.
گفتنی است؛ این نرم افزار در دو نسخه اندروید و ios قابل دریافت است.

----------------------------------------------------------------------

 ❓#پرسش

مقرری #بیمه_بیکاری درچه صورت قطع می شود؟

✅ #پاسخ

به استناد #ماده «٨» #قانون #بیمه #بیکاری، #مقرری در موارد ذیل قطع می گردد:

١- #اشتغال مجدد

٢- عدم شرکت در کلاسهای آموزش #فنی_و_حرفه_ای یا نهضت سوادآموزی

٣-خودداری از پذیرش #شغل تخصصی خود و یا شغل مشابه پیشنهادی

٤- احراز #شرایط #بازنشستگی یا #از_کار_افتادگی کلی

٥- اعاده به کار #بیمه_شده با دریافت مزد ایام بلاتکلیفی

-------------------------------------------------------------------

#پرسش
#اروتز و #پروتز به چه وسایلی گفته می شود؟

✅ #پاسخ
وسایل #کمک_پزشکی (پروتز و اروتز) وسایلی هستند که به منظور اعاده #سلامت و یا جبران #نقص_عضو جسمانی یا تقویت یکی از حواس به کار می روند.

❓#پرسش

#کمک_هزینه اروتز و پروتز به چه کسانی پرداخت می شود ؟

✅ #پاسخ
١– #بیمه_شدگان #اجباری و خانواده #تحت_تکفل آنان.

٢– #مستمری_بگیران و خانواده تحت تکفل آنان.

٣– #مقرری_بگیران #بیکاری و خانواده تحت تکفل آنان.

٤– #بیمه شدگان #اختیاری و خانواده تحت تکفل آنان

-------------------------------------------------------------------

#پرسش
چه مدارکی برای دریافت کمک هزینه #اروتز و #پروتز لازم است؟

✅ #پاسخ
١- #گواهی #پزشک متخصص (مرتبط با نوع تجویز پروتز و اروتز).

٢- فاکتور خرید.

❓#پرسش

چه مراحل اداری برای دریافت #کمک_هزینه اروتز و پروتز باید طی شود؟

✅ #پاسخ
١- تحویل #مدارک و #مستندات مربوط به تهیه اروتز و پروتز (تجویز پزشک معالج + فاکتور خرید)

٢- تأئید #مراجع #پزشکی سازمان

٣- واریز مبلغ تعرفه مربوطه به حساب #بیمه_شده #اصلی.

----------------------------------------------------------------------------

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

#پرسش
١- آیا استفاده از #عینک و خرید #لنز عینک با تجویز #پزشک مشمول #خدمات تامین اجتماعی میشود ؟ اگر بله ؟ به چه صورت ؟ مراحل پیگیری و دریافت از طریق #بیمه چگونه است ؟

✅ #پاسخ
در صورت تجویز پزشک معالج برای استفاده از #پروتز عینک یا لنز مقتضی است با همراه داشتن #نسخه تجویز، فاکتور خرید و #دفترچه بیمه به  #شعبه مربوطه مراجعه تا پس از بررسی و احراز #شرایط زمینه #پرداخت هزینه پروتز مورد نظر فراهم گردد.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

#پرسش
خانمی ۴۰ساله هستم و مدت ۱۰ سال #سابقه #بیمه دارم. آیا امکان دارد با خرید ۱۰ سال سابقه بیمه و درخواست #بازنشستگی با سابقه ۲۰ سال #بازنشسته شوم؟ (درحال حاضر بیکار هستم و تصمیم به ادامه کار نیز ندارم. امکان #پرداخت ماهیانه بیمه توسط خودم را هم ندارم.)

✅ #پاسخ
خیر، امکان #خرید_سابقه وجود ندارد. سابقه با #اشتغال در #کارگاه‌ های مشمول #قانون کار به‌ وجود می‌آید یا با پرداخت #حق‌_بیمه از طریق بیمه‌های #اختیاری و #مشاغل_آزاد میسر است. خانم‌ها با 55 سال سن و 20 سال سابقه و 20 روز حقوق، می‌توانند بازنشسته شوند. همچنین با 45 سال سن و 30 سال سابقه با 30 روز #حقوق نیز امکان #بازنشستگی خانم‌ها فراهم است. بازنشستگی خانم‌ها با 20 سال سابقه و 42 سال سن نیز وجود دارد به شرطی که در هنگام درخواست بازنشستگی در کارگاه‌های مشمول #قانون_کار اشتغال داشته باشند. خانم‌هایی که 55 سال یا بیشتر سن دارند، می‌توانند با حداقل 10 سال سابقه بازنشسته شوند.

------------------------------------------------------------------------------------------

#بیمه_شدگان #اختیاری حق بیمه هرماه را باید حداکثر تا آخرین روز ٢ ماه بعد پرداخت کنند

⚖️ در #قانون تامین اجتماعی برای پوشش بیمه ای افرادی که مدتی به واسطه #اشتغال #تحت_پوشش بیمه اجتماعی بوده اما به دلیل عدم اشتغال، از پوشش این #بیمه خارج شده اند، تدابیری اندیشیده شده است به نحوی که این گونه اشخاص با دارا بودن حداقل ٣٠ روز #سابقه #پرداخت #حق_بیمه، می توانند بیمه خود را به طور اختیاری ادامه دهند.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

مقررات مربوط به ادامه بیمه پردازی به صورت اختیاری

🔻 افرادی که از ردیف بیمه‌شدگان تأمین اجتماعی خارج شده یا بشوند، با دارا بودن حداقل ٣٠ روز سابقه پرداخت حق بیمه می‌توانند بیمه خود را به صورت اختیاری ادامه دهند.

🔻حداکثر شرط سنی برای پذیرش تقاضای ادامه بیمه به طور اختیاری ٥٠ سال تمام برای مردان و زنان است و چنانچه سن متقاضی بیش از سن مذکور باشد، پذیرش درخواست وی منوط به دارا بودن سابقه پرداخت حق بیمه قبلی معادل مدت‌ مازاد سنی خواهد بود.

🔻کسانی که دارای ١٠ سال سابقه پرداخت حق بیمه قابل قبول نزد سازمان تامین اجتماعی باشند، می‌توانند بدون رعایت شرط سنی تقاضای بیمه اختیاری نمایند.

🔻متقاضیان می تواند با مراجعه به شعبه محل سکونت خود در صورت احراز شرایط مقرر نسبت به ارائه تقاضا، انعقاد قرارداد و پرداخت حق بیمه اقدام کنند و با رعایت ضوابط مربوطه از تعهدات قانونی شامل #بازنشستگی، #ازکارافتادگی، فوت و خدمات درمانی سازمان بهره مند شوند.

 

---------------------------------------------------------------------------------------------

مطالبات سازمان تامین اجتماعی از مقاطعه¬کاران و مهندسین مشاور

کلیه کارفرمایان موضوع ماده ۳۸ قانون تامین اجتماعی و ۲۹ قانون بیمه¬های اجتماعی (سابق) مکلفند مطالبات سازمان تامین اجتماعی از مقاطعه¬کاران و مهندسین مشاوری که حداقل یکسال از تاریخ خاتمه، تعلیق یا فسخ قرارداد آنان گذشته و در این فاصله جهت پرداخت حق بیمه کارکنان شاغل در اجرای قرارداد و ارائه مفاصاحساب سازمان تامین اجتماعی مراجعه ننموده¬اند را ضمن اعلام فهرست مشخصات مقاطعه کاران و مهندسین مشاور از محل 5% کل کار و آخرین قسط نگهداری شده به این سازمان پرداخت نمایند. میزان حق بیمه پس از قطعی شدن طبق قانون و بر اساس آراء هیات تجدیدنظر موضوع ماده 44 قانون تامین اجتماعی اعلام خواهد شد. مهلت مقرر جهت واریز مورد مطالبه توسط واگذارندگان کار حداکثر 25 روز تعیین گردیده است.

--------------------------------------------------------------

#مرور #قانون
4⃣چهار📍📍

قانون نحوه #بازنشستگی #جانبازان انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی، #معلولین عادی و #شاغلین مشاغل #سخت و #زیان آور
📙⚖️📙⚖️
-  بر اساس تبصره 2 ماده 1 آئین نامه اجرائی مربوطه کلیه دستگاههای اشاره شده در ماده 1 آئین نامه مذکور باید جهت بازنشستگی کارکنان معلول خود مجوزات لازم را اعم از موافقت یا مخالفت با بازنشستگی و تعیین مدت سنوات ارفاقی این قبیل مشمولین را از شورای امور اداری و استخدامی کشور (صندوق بازنشستگی کشوری) اخذ نماید و همراه با درخواست بازنشستگی فرد به سازمان تأمین اجتماعی ارائه نماید.
-  خدمت مازاد بر سی سال مشمولین این قانون در تعیین حقوق بازنشستگی قابل محاسبه نخواهد بود.

------------------------------------------------------------

#مرور #قانون
3⃣سه 🔻🔻

قانون نحوه #بازنشستگی #جانبازان انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی، #معلولین عادی و #شاغلین مشاغل #سخت و #زیان آور
📙⚖️📙⚖️
-  بر اساس قانون و آئین نامه مذکور معلولین حوادث ناشی از کار، بیماران ناشی از شرایط خاص کار، معلولین عادی شاغل در بخش خصوصی از جمله شرکتها، صنوف از شمولیت این قانون خارج می باشند.
-  همچنین در تبصره 6 ماده واحده قانون مذکور قانونگذار نحوه پرداخت هزینه های ناشی از قانون را برای دستگاههای دولتی و دستگاههای غیر دولتی مشخص نموده و هیچ اشاره ای به بخش خصوص نداشته است و حکم مشمول قانون کار نیز در تبصره فوق اشاره به کارکنانی دارد که در دستگاههای دولتی و نهادهای عمومی غیر دولتی شاغل می باشند. لازم به ذکر است هزینه های ناشی از اجرای قانون طبق تبصره مذکور توسط
دستگاه های محل اشتغال متقاضی به سازمان پرداخت می شود.

-------------------------------------------------------------------------------------------------

#مرور #قانون
2⃣دو🔻🔻

قانون نحوه #بازنشستگی #جانبازان انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی، #معلولین عادی و #شاغلین مشاغل #سخت و #زیان آور
📙⚖️📙⚖️
-  طبق بند 2 و 3 ماده واحده قانون مذکور معلولیت های مربوط به حوادث ناشی از کار و بیماریهای ناشی از شرایط خاص کار در درجات بین 20% تا 40% نقص عضو یا کاهش توانایی ها برای انجام کار حداقل دو و حداکثر پنج و در درجات بین 40% تا آستانه ازکارافتادگی کامل حداقل پنج و حداکثر هشت سال به تناسب درجات فوق به سنوات خدمت مستخدم افزوده می شود. همچنین سنوات ارفاقی جهت معلولین عادی که به دلایل غیر ناشی از کار معلول شده اند در درجات بین 20% تا 40% نقص عضو یا کاهش توانایی ها برای انجام کار حداقل دو و حداکثر سه و در درجات بین 40% تا آستانه ازکارافتادگی کامل حداقل سه و حداکثرشش سال به تناسب درجات فوق به سوابق خدمت مستخدم اضافه می شود .

-----------------------------------------------------

#مرور #قانون
1⃣یک 🔻🔻

قانون نحوه #بازنشستگی #جانبازان#انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی، #معلولین#عادی و #شاغلین مشاغل #سخت و #زیان آور
⚖️📙⚖️📙
قانون فوق (مصوب 67/9/1)، قانون اصلاح قانون مذکور مصوب 83/2/21  مجلس شورای اسلامی و نیز آئین نامه موضوع بند 3 ماده واحده قانون اصلاح قانون یاد شده مصوب 85/2/10 هیأت محترم وزیران، مبنی بر بازنشستگی پیش از موعد:
-  معلولین حوادث ناشی از کار، معلولین عادی مشمول قانون تأمین اجتماعی شاغل در کلیه وزارتخانه ها، شرکتها، موسسات دولتی، شهرداریها، بانکها، موسسات و  شرکتها و سازمانهایی که شمول قانون به آنها مستلزم ذکر نام است به شرط داشتن حداقل 20 سال سابقه خدمت قابل قبول از لحاظ بازنشستگی و یا بیمه پردازی بدون شرط سنی می توانند بازنشسته شوند.

-----------------------------------------------------------------------

کارت مهارت فنی کارگران ساختمانی

به منظور جلوگیری از وقفه در پرداخت حق بیمه، آندسته از کارگران ساختمانی که مهلت اعتبار کارت مهارت فنی آنان در حال اتمام می باشد، لازم است در اسرع وقت با مراجعه به سازمان آموزش فنی و حرفه ای نسبت به تمدید آن اقدان نمایند.

-----------------------------------------------------------------

نحوه بهره مندی معلولین دستگاه های اجرائی از سنوات ارفاقی

طبق قانون نحوه بازنشستگی جانبازان انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی و معلولین عادی و شاغلین مشاغل سخت و زیان آور مصوب  67/9/1 و قانون اصلاح آن مصوب 83/2/21 مجلس شورای اسلامی معلولین  عادی و معلولین حوادث ناشی از کار  مشمول قانون تامین اجتماعی شاغل در کلیه وزارتخانه ها ، شرکت ها ، موسسات دولتی، شهرداری ها، بانک ها و ...  به شرط داشتن حداقل 20 سال سابقه  می توانند بازنشسته شوند. براین اساس  معلولین عادی تا حداکثر 6 سال و معلولین حوادث ناشی از کار حداکثرتا 8 سال از سنوات ارفاقی برخوردار میگردند.

 

-----------------------------------------------------------------------

غرامت_دستمزد
#قوانین ⚖

💰 برای دریافت غرامت دستمزد ایام بیماری، در گواهی استراحت پزشکی #بیمه_شدگان تامین اجتماعی باید نوع بیماری و مدت بیماری (سرپایی یا بستری) مشخص باشد و بیماری مرتبط با تخصص پزشک معالج بوده و گواهی مربوطه دارای مهر و امضاء #پزشک معالج باشد.

🔴 در موارد زیر غرامت دستمزد ایام #بیماری ، از اولین روز شروع استراحت پزشکی پرداخت می شود:

✅ از اولین روزی که #بیمه_شده براثر #حادثه  قادر به کار نباشد.
✅ در صورتی که بیماری در ادامه بیماری قبلی باشد.
✅ استراحت پزشکی جانبازان انقلاب اسلامی .
✅ در مواردی که #کارفرما بر اساس ضوابط دیگری #حقوق و مزایای ٣ روز اول را پرداخت نموده باشد.
✅ استراحت هایی که به دلیل بیماری حرفه ای باشد.----------------------------------------------------------------------

استنکاف کارفرمایان از ارسال مدارک

اگر کارفرمایان حقوقی و حقیقی در خصوص بازرسی از دفاتر قانونی به نحوی از تکمیل و اعاده پیوست فرم شماره یک ظرف مهلت تعیین شده استنکاف نمایند شعب سازمان  مکلف هستند با تنظیم فرم شماره دو، بازرسی از دفاتر قانونی را درخواست نمایند.

--------------------------------------------------------------------------------------

حضور بازرس دفاتر قانونی در هیاتهای تشخیص مطالبات

هیات‌های بدوی و تجدید نظر تشخیص مطالبات در صورت لزوم می توانند از بازرس یا بازرسان دفاتر قانونی به عنوان شخص مطلع جهت ارائه توضیحات و بدون حق رای دعوت بعمل آورند. بدیهی است در اینصورت عدم حضور ایشان مانع از صدور رای نخواهد بود.

------------------------------------------------------------------------------------------

امکان بهره مندی بیمه شدگان ازکارافتاده کلی از مستمری متناسب با سوابق پرداخت حق بیمه  

بر اساس قانون (( تعیین تکلیف تامین اجتماعی اشخاصی  که 10 سال وکمتر سابقه دارند ))  بیمه شدگانی که طبق نظریه کمیسیون پزشکی ازکار افتاده کلی می شوند ولی فاقد شرایط ماده 75 قانون به لحاظ سابقه بوده و امکان برقراری مستمری ازکارافتادگی برای آنان وجود نداشته
باشد ، می توانند در صورت دارا بودن 10 سال سابقه پرداخت حق بیمه ، متناسب با سوابق خود بدون شرط سنی بازنشسته شوند . همچنین در صورتی که  سوابق بیمه شدگان یاد شده کمتر از 10 سال باشد نیز می توانند با پرداخت مابه التفاوت ، سوابق خود را به 10 سال رسانده و بر اساس همین قانون و با همین نسبت بازنشسته گردند.

----------------------------------------------------------------------------------

تایید اقدامات سازمان تامین اجتماعی در خصوص نحوه محاسبه بدهی 4% سخت و زیان آور

کمسیون اختصاصی بیمه ، کار و تامین اجتماعی دیوان عدالت اداری طی دادنامه شماره 126 مورخ  95/7/28، استفساریه شماره 110251 مورخ 93/9/19 معاونت حقوقی رئیس جمهور را تایید و شکایت مطروحه مبنی بر ابطال آن را رد کرد. به این ترتیب رویه جاری سازمان ، در خصوص نحوه محاسبه 4% سخت و زیان آور و رعایت جزء 6 بند ب ماده واحده قانون اصلاح تبصره ماده 76 قانون که براساس تصویب نامه مورخ 93/7/14  هیات وزیران انجام می شود ، مورد تایید قرار گرفت.

--------------------------------------------------------------------------------

بیمه شدگانی که طبق نظر پزشک معالج بیماری آنان غیر قابل علاج شناخته شده باشد

درصورت عدم توانائی انجام کار می توانند با ارائه گواهی پزشک معالج و مدارک و مستندات درمانی به شعبه تأمین اجتماعی مربوطه، بستر معرفی خویش به کمیسیون پزشکی را فراهم سازند.

---------------------------------------------------------------------------------

عدم نیاز به انجام معاینات پزشکی

متقاضیان بیمه صاحبان حرف و مشاغل آزاد، اختیاری و سایر بیمه ها با ماهیت   غیراجباری درصورت داشتن یک سال سابقه بیمه پردازی متوالی نیازی برای انجام معاینات پزشکی اولیه برای عقد قرارداد و ادامه بیمه پردازی ندارند مشروط به آنکه  بیش از 9 ماه از قطع ارتباط بیمه ای آنان سپری نشده باشد .

-----------------------------------------------------------------------------------------

#قوانین ⚖
#مستمری_بازماندگان

🔴فرزندان پسر بیمه شدگان و مستمری بگیران متوفی سازمان تامین اجتماعی که بیش از ٢٠ سال سن دارند، با ارائه مدارک معتبر تحصیل در دانشگاه ،می توانند از مزایای مستمری بازماندگان بهره مند شوند.

-----------------------------------------------------------------------------------

ماده سه  آئین نامه اجرائی مشاغل سخت و زیان آور ؛ یک اصل منطقی که به آن توجه نمی شود. 

از مهمترین چالش های موجود در حوزه سخت وزیان آور، عدم توجه به ماده  سه آئین نامه اجرائی مشاغل سخت و زیان آور است  که در آن کارفرمایان مکلف شده اند نسبت به ایمن سازی عوامل و شرایط محیط کار مطابق حد مجاز و استانداردهای مشخص شده ظرف مدت دو سال از تاریخ ابلاغ اقدام نموده و صفت سخت و زیان آوری را از این گونه مشاغل حذف  نمایند .  لیکن علی رغم اصولی بودن این ماده تا کنون هیچ توجه جدی به آن نشده و موجبات افزایش روز افزون مشاغل سخت وزیان آور در کارگاه ها را فراهم نموده است .

---------------------------------------------------------------------------------

قوانین ⚖
#مستمری_بازماندگان

🔴 فرزندان دختر بیمه شده متوفی به شرط نداشتن همسر و شغل و فرزندان پسر متوفی پس از رسیدن به سن بیست سالگی، منحصراً در صورت اشتغال به تحصیل در مقاطع دانشگاهی می توانند از مزایای مستمری بازماندگان بهره مند شوند.

--------------------------------------------------------------------------

#قوانین ⚖
#کمیسیون_پزشکی

🔴 براساس قانون تأمین‌اجتماعی، بیمه‌شدگانی که طبق نظر پزشک معالج بیماری آنان غیرعلاج تشخیص داده می‌شوند، پس از انجام خدمات توانبخشی و اعلام نتیجه توانبخشی ، چنانچه طبق نظر کمیسیون های پزشکی موضوع ماده ٩١ این قانون توانایی خود را به طور کلی یا جزئی از دست داده باشند، به ٣ حالت تقسیم می‌شوند:

1⃣  هرگاه درجه کاهش قدرت کار #بیمه_شده ٦٦ درصد و بیشتر باشد، به نحوی که نتواند با اشتغال به کار سابق یا کار دیگری بیش از یک ‌سوم از درآمد قبلی خود را به دست آورد، #ازکار_افتاده کلی محسوب می شود

2⃣  چنانچه میزان کاهش قدرت کار بیمه ‌شده، بین ٣٣ تا ٦٦ درصد و به علت #حادثه_ناشی_از _کار باشد، به نحوی که با #اشتغال به کار سابق یا کار دیگر، فقط قسمتی از درآمد خود را به دست آورد، ازکارافتاده جزیی شناخته می‌شود.

3⃣  همچنین اگر درجه کاهش قدرت کار بیمه ‌شده بین ١٠ تا ٣٣ درصد بوده و موجب آن حادثه ناشی از کار باشد، مستحق دریافت غرامت نقص مقطوع می‌شود.

♦️ گفتنی است، بیمه شده‌ای که در اثر حادثه ناشی از کار، از کارافتاده کلی شناخته شود، بدون درنظر گرفتن مدت پرداخت حق‌بیمه استحقاق دریافت مستمری ازکارافتادگی کلی ناشی از کار را خواهد داشت.

----------------------------------------------------------------------

فرزندان ذکور بیمه شدگان و مستمری بگیران متوفی که بیش از 20 سال سن داشته و به موجب ارائه مدارک مثبته مبنی بر اشتغال به تحصیلات دانشگاهی از مزایای مستمری بازماندگان بهره مند میگردند، در صورت ترک تحصیل مستمری آنان متوقف و با اشتغال مجدد به تحصیل برخورداری از مزایای مورد بحث امکان پذیر نخواهد بود.

----------------------------------------------------------------

بازنشستگی پیش از موعد بر اساس قانون حفاظت در برابر اشعه 

بر اساس قانون حفاظت در برابر اشعه مصوبه 68/1/20 کلیه افرادی که به نحوی در محل کار خود با اشعه در تماس هستند، می توانند متناسب با میزان تماس خود و با تایید و تعیین سنوات ارفاقی توسط سازمان انرژی اتمی ازبازنشستگی پیش از موعد استفاده نمایند.  طی بخشنامه ای که به واحدهای اجرائی ابلاغ شده تمامی افرادی  که با منابع مولد اشعه در تماس بوده و در امر احداث، تاسیس ، راه اندازی، بهره برداری، ازکار اندازی و تصدی هر واحدی که در آن کار با اشعه  انجام شود  اشتغال دارند، درشمول این قانون قرار می گیرند.

-----------------------------------------------------------------

کفن و دفن

مبلغ کمک هزینه کفن و دفن پرداختی از سوی سازمان بابت فوت بیمه شدگان و مستمری بگیران واجد شرایط، معادل یکماه حداقل دستمزد زمان فوت می باشد.

------------------------------------------------------------------------------

#قوانین
#گواهی_پزشکی

⚖ بیمه شدگان سازمان تامین اجتماعی باید گواهی پزشکی صادر شده توسط پزشک معالج را حداکثر ظرف یک هفته از تاریخ صدور، به شعبه تامین اجتماعی مربوطه ارائه کنند تا #بیمه شده برای بررسی استراحت به مراجع پزشکی سازمان معرفی و با توجه به نوع و علائم بیماری، اقدام به بررسی شود.

----------------------------------------------------------------------------------------

میزان مستمری همسر بیمه شده متوفی

میزان مستمری همسر بیمه شده متوفی معادل پنجاه درصد مستمری استحقاقی بیمه شده است و در صورتی که بیمه شده مرد دارای چند همسر دائم باشد مطابق تبصره بند 1 ماده 48 قانون حمایت خانواده مستمری به تساوی بین آنان تقسیم خواهد شد.

----------------------------------------------------------------------------------------

در صورتیکه بیمه شده حسب معاینات انعقاد اولین قرارداد موارد خاص بیمه ای و یا به هر دلیلی قبل از ورود به نظام بیمه ای از کارافتاده کلی شناخته گردیده باشد

مشمول بهره مندی از حمایت بازنشستگی مقرر در قانون "تعیین تکلیف تأمین اجتماعی اشخاصی که ده سال و کمتر حق بیمه پرداخت کرده اند" (مصوب 93/7/17 مجلس شورای اسلامی) نخواهندبود.

-------------------------------------------------

ارزیابی اموال منقول (بخشنامه 24جدیددرآمد مورخ 92/12/7)

درصورت اعتراض کارفرما به قیمت ارزیابی شده می تواند وفق ماده55 آیین نامه اجرایی ماده 50ق.ت.ا. درخواست ارزیابی مجدد توسط کارشناس رسمی دادگستری نماید دراینصورت واحد اجرائیات با لحاظ قیمت ارزیابی مال مورد نظر وتعرفه هزینه کارشناسی مبلغی را بصورت علی الحساب تعیین و به کارفرمای معترض کتباً اعلام نماید تا نسبت به واریز آن به حساب سپرده شعبه ظرف مدت 5روز اقدام و فیش مربوطه راتحویل شعبه دهد. بدیهی است رعایت تبصره ماده 17وماده55 قانون فوق الذکر الزامی است.

--------------------------------------------------------

⚖ در مواردی که کارفرما ، انجام کار را به صورت مقاطعه به اشخاص حقیقی یا حقوقی واگذار می کند ، بر اساس ماده 38 قانون تامین اجتماعی رعایت موارد زیر ضروری است:

✅ کارفرما درمتن قرارداد پیمانکار (مقاطعه کار) را متعهد به #بیمه کارکنان خود و پیمانکار کند.
✅ کارفرما در مورد قراردادهای غیر عمرانی ، باید 5 درصد کل مبلغ ناخالص کارکرد را از هر وضعیت مقاطعه کار کسر کرده و به انضمام آخرین قسط نزد خود نگه دارد.
✅ یک نسخه از انعقاد قرارداد به انضمام اصل گواهی واگذارنده کار به نزدیکترین شعبه تامین اجتماعی واقع در محل اجرای پروژه تسلیم شود.
✅ پیمانکاران موظفند صورت مزد ماهانه و حق بیمه مربوطه کارکنان شاغل را حداکثر تا آخرین روز ماه بعد تهیه و به سازمان تامین اجتماعی پرداخت نمایند.

----------------------------------------------------------------------------------------

#قوانین
#درمان
#هزینه_سفر

⚖ اگر بیمه شده سازمان تامین اجتماعی برای درمان به شهرستان دیگری اعزام شود، هزینه سفر و اقامت وی در آن شهر پرداخت می شود.

----------------------------------------------------------------------------------------

حق بیمه جانبازان در دانشگاه آزاد اسلامی
📚📚📚
برابر دادنامه شماره 9 مورخ 95/1/29 هیات تخصصی بیمه کار و تامین اجتماعی دیوان عدالت اداری، دانشگاه آزاد اسلامی از شمول ماده 3 و تبصره ذیل ماده 6 قانون تسهیلات استخدامی جانبازان مصوب 74 خارج و لازم است حق بیمه مدت حضور در جبهه و معالجه بیمه شدگان و سهم بیمه شده جانباز را رأساً تامین و پرداخت نمایند.

-----------------------------------------------------------------------------------------

⚖ بر اساس ماده 39 قانون تامین اجتماعی ، پرداخت به موقع #حق_بیمه به شعب تامین اجتماعی

ضامن تداوم ارائه خدمات بیمه ای و درمانی به نیروی کار است.
#کارفرمایان کلیه کارگاههای مشمول قانون تامین اجتماعی مکلفند حق بیمه کارکنان خود را تا پایان آخرین روز ماه بعد با آخرین تغییرات به این سازمان ارسال و پرداخت نمایند.
درصورتی که کارفرمایان از تنظیم و ارسال صورت مزد و حقوق بیمه شدگان تا زمان معین شده اقدام نکنند ، ملزم به پرداخت جریمه نقدی به میزان 10 درصد مبلغ همان ماه خواهند بود.

-----------------------------------------------------------------------------------

نقص مقطوع عضو

بیمه شده ای که به علت عوارض حادثه ناشی از کار در کمیسیون پزشکی شرکت و کاهش میزان قدرت کار وی از 10%  تا 33% تعیین گردد مشمول دریافت غرامت نقص مقطوع می باشد.

--------------------------------------------------------------------------------------

کارشناسان ناظر بیمارستانی،

نمایندگانی از سوی سازمان تامین اجتماعی هستند که در ساعات اداری به صورت مقیم یا سیار، در #بیمارستان های طرف قرارداد با این سازمان حضور دارند.

👥 این کارشناسان با ایفای نقش نظارتی و هدایتی، موجب تسهیل روابط #سازمان_تامین_اجتماعی با بیمارستانهای طرف قرارداد و بیماران بیمه شده می شوند.

🔹کارشناسان ناظر بیمارستانی به موجب اختیارات و وظایفی که بر عهده دارند، بر حسن اجرای قرارداد میان بیمارستانها و دفتر #اسناد_پزشکی نظارت کرده و با بررسی دفترچه های درمانی و تشخیص هویت بیماران، مانع سوءاستفاده احتمالی افراد غیر بیمه شده، از دفترچه های تأمین درمان ویژه #بیمه_شدگان تأمین اجتماعی می شوند.

🔹همچنین این ناظرین با انجام برخی اقدامات، روابط بین سازمان تامین اجتماعی و بیمارستانهای طرف قرارداد و بیمه شدگان را تسهیل می کنند؛


✅ به عنوان مثال:
🔸با حضور بر بالین بیماران بیمه شده، ضمن رؤیت #دفترچه_درمانی و مطابقت آن با بیمار، طبق ضوابط، معرفی نامه صادر میکنند. معرفی نامه بیمارستانی در حکم تأیید استحقاق بیمه شده و تضمین احتساب هزینه های بیمارستانی مطابق #قوانین و ضوابط سازمان تأمین اجتماعی است.

🔸با بررسی و تأیید مواردی مانند #نسخه دارویی گرانقیمت تا سقف ریالی مجاز، نسخه MRI با درخواست بیش از یک ناحیه و نیز لوازم پزشکی مورد استفاده بیمار، موجب حذف رفت وآمد اضافه بیماران به دفتر رسیدگی به اسناد پزشکی می شوند.

--------------------------------------------------------------------------------

✅ 5 راه ارتباطی با اداره کل تامین اجتماعی استان قم را بشناسید 👇

1⃣ 💻 ایمیل : qom@tamin.ir

2⃣تلفن روابط عمومی:۳۷۷۰۷۷۸۸

3⃣ 💻 ایمیل : cc@tamin.ir که صرفا برای شکایات در نظر گرفته شده است

4⃣ ☎️ تماس تلفنی مرکز مشاوره : شماره ۱۴۲۰

5⃣ 📱پیامک : ۱۰۰۰۱۴۲۲۵

----------------------------------------------------------------------------------

انعقاد قرارداد بیمه اختیاری با فرزندان اناث مستمری بگیر

دریافت مستمری والدین متوفی توسط فرزندان اناثی که به طور همزمان نسبت به بیمه پردازی خود بطور اختیاری اقدام نمایند بلامانع می باشد. بدیهی است چنانچه پس از پرداخت حق بیمه به صورت اختیاری، فرزند اناث مستمری بگیر متوفی شرایط لازم جهت بهره مندی از مزایای مستمری بازنشستگی یا از کارافتادگی را احراز نماید، از تاریخ برقراری مستمری مربوطه پرداخت مستمری بازماندگان به آنان فاقد موضوعیت خواهدبود.

-------------------------------------------------------------------------------

--------------------------------------------------------------------------------------------------

نحوه اجرای مواد 36 لغایت 40 آئین نامه اجرایی ماده 50 قانون تأمین اجتماعی

•  در اجرای دادنامه شماره 835 مورخ 9/11/91 در ارتباط با ماده 40 آئین نامه اجرایی ماده 50 قانون تأمین اجتماعی، نحوه اجرای ماده 40 آئین نامه مذکور با لحاظ دادنامه هیات عمومی به شرح ذیل می باشد:
•  چنانچه شخص ثالث ظرف ده روز پس از ابلاغ بازداشت نامه مذکور، منکر وجود تمام یا قسمتی از مال مدیون نزد خود باشد و مراتب را به اطلاع واحد اجرا برساند واحد اجرا موظف است عملیات اجرایی را علیه ایشان متوقف و در صورتی که اجرا دلایل محکمه پسند مبنی بر وجود مال مدیون نزد شخص ثالث در اختیار داشته باشد مراتب را جهت طرح دعوی حقوقی به واحد حقوقی اداره کل ارجاع نماید. تشخیص طرح دعوی با توجه به اسناد و مدارک موجود حسب نظر رئیس و کارشناس ارشد حقوقی استان می باشد.
•  چنانچه انکار شخص ثالث پس از انقضاء مدت ده روز از تاریخ ابلاغ بازداشت نامه صورت گیرد، عملیات اجرایی متوقف و پس از رفع بازداشت از مال توقیف شده، حسب قسمت اخیر بند فوق اقدام خواهد شد. بدیهی است در صورتی که اعلام شخص ثالث پس از خاتمه عملیات اجرایی (برداشت وجه از حساب بانکی یا فروش مال منقول توقیف شده) صورت گیرد شخص ثالث جهت اثبات ادعای خود به مراجع قضایی ارشاد گردد.

--------------------------------------------------------------------------------------------

قوانین بیمه بیکاری

⚖ بر اساس قانون تامین اجتماعی ، بیمه شده بیکاری که مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری شده است ؛ علاوه بر اینکه مدت زمان دریافت مقرری بیکاری جزو #سوابق بیمه ایش محسوب می شود ، وی و خانواده تحت تکفلش در این مدت می توانند از دفترچه #درمان و خدمات درمانی سازمان تامین اجتماعی نیز استفاده نمایند.

---------------------------------------------------------------------------------------

نحوه بازداشت اموال منقول و غیرمنقول

•  بازداشت اموال غیرمنقول که به نام بدهکار ثبت شده و در تصرف غیر است بلامانع است و ادعای متصرف مسموع نمی باشد.
•  بازداشت اموال غیر منقول که به نام بدهکار ثبت نشده و در تصرف غیراست و بدهکار مدعی مالکیت آن می باشد، مادام که حکم قطعی از مراجع قضایی صادر نشده است ممنوع می باشد.
•  بازداشت اموال غیر منقول سبب بازداشت منافع آن نخواهد شد مگر اینکه از ابتدا توسط اجرا در بازداشت باشد.

---------------------------------------------------------------------------------------

نحوه بازداشت اموال منقول و غیرمنقول

•چنانچه ملک مورد بازداشت ثبت نشده باشد وفق ماده 47 آئین نامه اجرایی ماده 50 ق.ت.ا رفتار خواهد شد.
•در زمان بازداشت مال غیر منقول واحد اجرائیات می بایست مشخصات کامل ملک مورد بازداشت از قبیل: مساحت، موقعیت، کاربری، عرصه و اعیانی، پلاک ثبتی، آدرس، نوع سند، نام مالک یا مالکین، نحوه تصرف ملک، اسامی و میزان طلب طلبکاران مقدم و همچنین تهیه تصویری از اسناد موجود مالکیت ملک را تهیه نماید.

-------------------------------------------------------------------------------------------

نحوه بازداشت اموال اعم از منقول و غیر منقول 

واحد اجرائیات می تواند وفق ماده 13 آئین نامه اجرایی ماده 50 قانون پس از ابلاغ اجرائیه بنا به شرایط از جمله احتمال مخفی کردن اموال توسط بدهکار، تعدد طلبکاران، ورشکستگی و سایر موارد در صورت لزوم، قبل از مهلت یکماه معادل مبلغ اجرائیه به علاوه 30% مازاد آن را بازداشت نماید.

----------------------------------------------------------------------------------------------

میزان مستمری #از_کار_افتادگی کلی چگونه محاسبه می شود؟

⚖ بر اساس ماده ٧٢ #قانون تأمین اجتماعی:

✅ میزان #مستمری ماهانه از کار افتادگی کلی ناشی از کار، عبارت است از یک سی ام 30/1 مزد یا حقوق متوسط #بیمه_شده ضرب در سنوات پرداخت #حق_بیمه مشروط بر اینکه این مبلغ از پنجاه درصد مزد یا حقوق متوسط ماهانه او کمتر و از 100 درصد آن بیشتر نباشد.

✅ درمورد #بیمه شدگانی که دارای همسر بوده یا فرزند ، پدر یا مادر تحت تکفل داشته باشند و مستمری استحقاقی آنها از 60 درصد #مزد یا #حقوق متوسط آنها کمتر باشد، علاوه بر آن معادل 10 درصد مستمری استحقاقی به عنوان کمک مشروط بر آنکه جمع مستمری و کمک از ٦٠ درصد تجاوز نکند، پرداخت خواهد شد.

------------------------------------------------------------------------------------

قطعیت آراء کمیسیون های پزشکی   

به استناد ماده 11 آئین نامه اجرائی کمیسیون های پزشکی ، آراء صادره از طرف کمیسیون های پزشکی بدوی در صورتیکه از طرف بیمه شده ظرف مدت 30 روزه مورد اعتراض قرار نگیرد و همینطور آراء کمیسیون های پزشکی تجدیدنظر قطعی و لازم الاجراست .

-----------------------------------------------------------------------------------

پروتز و اروتز                                  

با توجه به تسهیلاتی که از سوی سازمان فراهم گردیده، پرداخت هزینه عینک وهمچنین یک دست دندان مصنوعی صرفاً به مستمری بگیران بازنشسته و  ازکارافتاده کلی درصورتیکه از تاریخ آخرین پرداخت هزینه های مذکور حداقل «10» سال گذشته باشد، برای یکبار دیگر مقدور می باشد.

---------------------------------------------------------------------------------------

نرخ حق بیمه متقاضیان ادامه بیمه #تامین_اجتماعی به طور اختیاری :

✅ نرخ #حق_بیمه متقاضیان ادامه بیمه تامین اجتماعی به صورت اختیاری 26% بوده که با احتساب 3% کمک #دولت جمعاً 29% می شود.

✅ #بیمه_شدگان موصوف می توانند در صورت احراز شرایط مقرر با انعقاد قرارداد و پرداخت حق بیمه ، از تعهدات قانونی مربوطه شامل: بازنشستگی ، فوت ، از کارافتادگی و #خدمات_درمانی سازمان تامین اجتماعی بهره مند شوند.

✅ #کمک_هزینه کفن و دفن ، وسائل #کمک_پزشکی ( #پروتز و #اروتز ) به این قبیل از بیمه شدگان با رعایت مقررات مربوطه پرداخت می شود.

-----------------------------------------------------------------------------

ماده 70 قانون تأمین اجتماعی

بیمه شدگانی که طبق نظر پزشک معالج غیر قابل علاج تشخیص داده می شوند پس از انجام خدمات توانبخشی و اعلام نتیجه توانبخشی یا اشتغال چنانچه طبق نظر  کمیسیون های پزشکی مذکور در ماده 91 این قانون توانائی خود را کلاً یا بعضاً  از دست داده باشند به ترتیب زیر با آنها رفتار خواهد شد :
📝 هرگاه درجه کاهش قدرت کار بیمه شده 66% و بیشتر باشد ازکارافتاده کلی شناخته می شود.
📝چنانچه میزان کاهش قدرت کار بیمه شده بین 33 تا 66 درصد و به علت حادثه ناشی از کار باشد ازکارافتاده جزئی شناخته می شود .
📝اگر درجه کاهش قدرت کار بیمه شده بین 10 تا 33 درصد بوده و موجب آن حادثه ناشی از کار باشد استحقاق دریافت غرامت نقص مقطوع را خواهد داشت .

---------------------------------------------------------------------------

بخشودگی 40 درصد جرائم قبل از صدور برگ لازم الاجرا

کارفرمایان مشمول قانون تأمین اجتماعی که دارای بدهی قطعی به سازمان می باشند چنانچه قبل از صدور اجراییه اقدام به پرداخت کامل بدهی خود نمایند،  از پرداخت 40 درصد جرائم مربوطه معاف خواهندشد.

-----------------------------------------------------------------------

ارسال لیست و پرداخت حق بیمه در مهلت مقرر قانونی

کارفرمایان مشمول قانون تأمین اجتماعی مکلف اند با رعایت ماده 39 قانون نسبت به ارسال لیست و پرداخت حق بیمه ماهیانه کارکنان شاغل تا آخرین روز ماه بعد اقدام نمایند و سازمان تأمین اجتماعی می بایست لیست های ارسالی را ظرف شش ماه از تاریخ دریافت لیست  از نظر تعداد کارکنان، روزهای کارکرد و دستمزدهای مندرج در آن کنترل نماید.
در صورت عدم ارسال لیست و پرداخت حق بیمه در مهلت مقرر قانونی، سازمان می تواند حق بیمه را رأساً تعیین و از کارفرما مطالبه نماید.

--------------------------------------------------------------------------

عدم شمول کارخانجات ، معادن،  پیمانکاران و شرکت های خارجی به قانون معافیت از پرداخت حق بیمه تا میزان ٥ نفر کارگر

براساس تبصره (٣) ماده واحده قانون معافیت از پرداخت حق بیمه سهم بیمه کارفرمایانی که حداکثر ٥ نفر کارگر دارند مصوب سال ٦١ و اصلاحات بعدی آن، کارخانجات، معادن، پیمانکاران و شرکت های خارجی از شمول قانون مستثنی بوده و می بایست همانند سایر کارگاه ها نسبت به ارسال لیست و پرداخت حق بیمه با ٣٠ درصد حق بیمه متعلقه اقدام نمایند.

-----------------------------------------------------------------------

اجرای بند «و» ماده ٨٠ قانون برنامه پنجم توسعه
💠💠💠💠💠💠💠💠
با عنایت به تمدید قانون برنامه پنجم توسعه تا پایان سال١٣٩٥، کلیه کارفرمایان مشمول قانون تأمین اجتماعی که در اجرای بند «و» ماده ٨٠ قانون یادشده نسبت به جذب نیروی کار جدید اقدام و از معافیت بخشی از حق بیمه سهم کارفرمایی برخوردار بوده اند  در صورت رعایت شرایط کماکان می توانند تا پایان سال١٣٩٥ از مزایای قانون بهره مند گردند. لازم به ذکر است مبلغ سهم دولت توسط دولت در بودجه سنواتی پیش بینی و تأمین خواهدشد.

------------------------------------------------------------------

بیمه زنان خانه دار

زنان خانه‏ دار کمتر از ٤٥ سال سن که فاقد نظام بیمه‏ ای می‏باشند، بدون داشتن هیچگونه سابقه پرداخت حق بیمه می‏توانند با مراجعه به نزدیکترین شعبه محل سکونت خویش نسبت به ارائه تقاضا و انعقاد قرارداد بیمه زنان خانه‎‏دار اقدام نمایند.

---------------------------------------------------------------------

ادامه بیمه به طور اختیاری

متقاضیان مردی که فاقد حداقل ٣٠ روز سابقه پرداخت حق بیمه نزد سازمان تامین اجتماعی بوده و سن آنان کمتر از ٥٠ سال تمام می‏باشد، درصورتی که مشمول هیچگونه نظام بیمه‏ای نباشند می‏توانند با مراجعه به نزدیکترین شعبه تامین اجتماعی محل سکونت خویش و با ارائه کارت پایان خدمت نسبت به انعقاد قرارداد بیمه اختیاری اقدام نمایند.

-----------------------------------------------------------------------

شرایط بررسی خدمت نظام وظیفه بیمه شدگان

کلیه بیمه شدگان مشمول قانون تأمین اجتماعی که به نحوی از انحاء حق بیمه به سازمان تأمین اجتماعی پرداخت می نمایند، چنانچه در زمان ارائه درخواست بیمه پرداز بوده و حداقل دارای ٢ سال سابقه پرداخت حق بیمه باشند، سوابق مدت خدمت نظام وظیفه و حضور داوطلبانه در جبهه آنان با پرداخت حق بیمه متعلقه نزد سازمان قابل پذیرش خواهد بود.

------------------------------------------------------------------------

اجرای ماده 46 قانون تأمین اجتماعی

با عنایت به تسهیلات فراهم شده در تقسیط بدهی های معوقه کارگاه های مشمول قانون تأمین اجتماعی کارفرمایانی که توان پرداخت یکجای بدهی های معوقه را نداشته باشند می توانند تقاضای تقسیط را به شعبه مربوطه ارائه نمایند.
شعب مربوطه با رعایت مقررات نسبت به تقسیط و پیگیری اقساط در سررسیدهای تعیین شده اقدام خواهدنمود.ضمناً در صورت عدم پرداخت اقساط در سررسیدهای تعیین شده، میزان بدهی تقیسط شده تبدیل به حال شده و با رعایت قانون جرائم تجدید محاسبه و از کارفرما وصول خواهدشد.

------------------------------------------------------------------------

کمک هزینه ازدواج

به بیمه شده زن یا مرد که برای اولین بار ازدواج می نماید، مبلغی معادل یک ماه متوسط مزد یا حقوق، تحت عنوان کمک ازدواج پرداخت می گردد.
شرایطی که بیمه شدگان باید داشته باشند، عبارتند از:
1-  عقد ازدواج دائم بوده ودر دفتر رسمی ازدواج ثبت شده باشد.
2-  در تاریخ عقد ارتباط بیمه شده با کارفرما قطع نشده باشد.
3-  ظرف 5 سال قبل از تاریخ عقد،حداقل حق بیمه 720 روز کار را به سازمان پرداخته باشد.

---------------------------------------------------------------------------

کارگزاران پیمانکاران مخابرات روستایی

در اجرای ماده 83 قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت، شرکت های مخابرات استان ها مکلف اند همانند سایر بیمه شدگان مشمول قانون تأمین اجتماعی  نسبت به ارسال لیست و پرداخت حق بیمه کارگزاران و پیمانکاران مخابرات روستایی براساس حقوق و مزایای دریافتی مشمول کسر حق بیمه اقدام نمایند.
در صورت عدم ارسال لیست و پرداخت حق بیمه در مهلت قانونی، سازمان تأمین اجتماعی طبق مقررات نسبت به وصول مطالبات مربوطه اقدام خواهد نمود.

-----------------------------------------------------------------------------

بیمه کارفرمایان

کلیه مدیران اشخاص حقوقی غیر دولتی و همچنین کارفرمایان اشخاص حقیقی می توانند در اجرای تبصره 5 ماده چهار قانون تأمین اجتماعی نسبت به بیمه نمودن خود با 27 درصد حق بیمه متعلقه اقدام نمایند. کارفرمایان مزبور می توانند به  همراه لیست و پرداخت حق بیمه کارکنان شاغل نسبت به درج نام خود در ابتدای لیست ماهیانه اقدام و حق بیمه خود را با 27 درصد طبق لیستهای ارسالی پرداخت نمایند

-----------------------------------------------------------------------------

امکان محاسبه و صدور برگ پرداخت گردش حساب بیمه شدگان صاحبان حرف و مشاغل آزاد و ادامه بیمه بطور اختیاری به صورت اینترنتی

با هدف کاهش هر چه بیشتر بار مراجعات حضوری به شعب سازمان و همچنین افزایش رضایتمندی بیمه شدگان، در حال حاضر امکان محاسبه و صدور برگ پرداخت گردش حساب بیمه شدگان مذکور به صورت غیر حضوری (اینترنتی) نیز در سامانه مذکور عملیاتی گردیده و آماده بهره برداری بیمه شدگان محترم می باشد و از این پس بیمه شدگان موصوف می توانند بدون مراجعه به شعب تأمین اجتماعی و صرفاً با ورود به سامانه صدور برگه پرداخت، ابتدا برگ پرداخت گردش حساب سال قبل و سپس برگ پرداخت حق بیمه سال جدید خود را دریافت نمایند.

------------------------------------------------------------------------------

شماره تأمین اجتماعی SSN چیست؟
💯💯💯💯💯💯💯💯💯
با عنایت به مصوبه مورخ ٨٧/١٠/٢٤ هیئت محترم مدیره، شماره تأمین اجتماعی Social Security Number شماره ای ده رقمی با الگوریتم سریال معمولی است که رقم دهم آن ، عدد کنترل است . این شماره بیمه از طریق سیستم نامنویسی متمرکز به کلیه بیمه شدگان اصلی، تبعی، کارفرمایان، بازنشستگان، از کارافتادگان کلی و جزئی و بازماندگان اعم از گذشته، حال و آینده به صورت منحصر به فرد تخصیص می یابد. این شماره در آینده جایگزین کلیه شماره بیمه های قبلی، شماره های مستمری و سریال دفترچه خواهدشد.
فرآیند اختصاص شماره تأمین اجتماعی SSN به مخاطبان، پیرو عملیاتی شدن سیستم نامنویسی متمرکز مخاطبان از اواخر تیر ماه سال جاری در شعب کشور آغاز شده است.
با اجرای این طرح به صورت سیستماتیک تمامی همپوشانی ها و تکرار شماره های بیمه و تکرار دریافت خدمات توسط یک فرد شناسایی و سیستم به صورت کلی پاکسازی خواهدشد. این اقدام بدون نیاز به عملیات میدانی و صرفاً توسط سیستم انجام خواهدشد.

------------------------------------------------------------------------------

تداخل در پرداخت حق بیمه ادامه بیمه به طور اختیاری با بیمه اجباری
📚📚📚📚📚📚📚📚
با توجه به مصوبه هیئت مدیره و حسب دستوراداری صادره مورخ ٩٤/١٢/٠٥ «چنانچه بیمه شدگان ادامه بیمه بطور اختیاری در کارگاه های مشمول تأمین اجتماعی شاغل شده و به طور همزمان حق بیمه پرداخت نموده و یا حق بیمه پرداخت بنمایند ، در مدتی که از طریق کارگاه حق بیمه پرداخت شده یا می شود قرارداد ادامه بیمه بطور اختیاری آنان معتبر و  اقدامات گذشته واحدهای اجرایی نیز در خصوص اعتبار قرارداد و پذیرش سوابقی که به طریق مذکور ایجاد شده است تنفیذ می گردد».

-------------------------------------------------------------------------------

ارائه گواهی ساختمانی منوط به پرداخت حق بیمه

براساس قانون بیمه های اجتماعی کارگران
ساختمانی مصوب سال 86 و اصلاحات بعدی آن، مراجع صدور پروانه ساختمانی در سراسر کشور و همچنین مناطق آزاد تجاری – صنعتی و ویژه اقتصادی می بایست به هنگام مراجعه متقاضیان پروانه ساختمانی نسبت به معرفی آنان به شعب تأمین اجتماعی جهت پرداخت 15 درصد مجموع عوارض ساختمانی اقدام نمایند در هر حال صدور مفاصا حساب ساختمان منوط به پرداخت حق بیمه ساختمانی خواهدبود.

-------------------------------------------------------------------------------

بیمه‏ های  صاحبان حرف و مشاغل آزاد و ادامه بیمه به طور اختیاری

بیمه ‏شدگانی که بنا به هر عللی از ردیف بیمه ‏شدگان تامین اجتماعی خارج می ‏شوند می ‏توانند در صورت احـراز شرایط مقـرر با انعقاد قرارداد بیمه صاحبـان حرف و مشاغل آزاد و ادامه بیمه بطور اختیاری و پرداخت حق بیمه متعلقه حسب مورد از حمایت ‏های بیمه ‏ای شامل بازنشستگی، ازکارافتادگی، فوت و درمان بهره ‏مند گردند.

-----------------------------------------------------------------------------

بیمه بیکاری در اثر حوادث غیر مترقبه

بیمه شدگانی که به علت بروز حوادث غیر مترقبه مانند سیل، جنگ، زلزله و آتش سوزی بیکار می شوند، برای دریافت مقرری بیمه بیکاری نیازی به داشتن حداقل سابقه پرداخت حق بیمه ندارند و حتی اگر در روز اول کار بر اثر این حوادث بیکار شوند، می توانند مقرری بیمه بیکاری دریافت نمایند.

--------------------------------------------------------------------------

مدت پرداخت مقرری بیمه بیکاری

مدت پرداخت مقرری بیمه بیکاری به بیمه شدگان واجد شرایط، به میزان سابقه پرداخت حق بیمه آنان بستگی دارد و این مدت برای بیمه شدگان مجرد حداکثر ٣٦ ماه و برای بیمه شدگان متأهل یا متکفل حداکثر٥٠ ماه می باشد.

---------------------------------------------------------------------------

غرامت دستمزد ایام بیماری

غرامت دستمزد ایام بیماری جانبازان انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی که استراحت پزشکی آنان به تأیید کمیسیون پزشکی جانبازان رسیده باشد، معادل صددرصد حقوق و مزایای زمان اشتغال پرداخت می گردد.

-------------------------------------------------------------------------

مهلت ارائه درخواست بیمه بیکاری

بیمه شده ای که کار خود را به صورت غیر ارادی از دست می دهد برای دریافت مقرری بیمه بیکاری باید حداکثر ظرف ٣٠ روز از تاریخ بیکاری، درخواست خود را به و احدهای تعاون، کار و رفاه اجتماعی ارائه داده و آمادگی خود را برای اشتغال به کار تخصصی خود یا کار مشابه آن اعلام نماید.

---------------------------------------------------------------------

وسایل کمک پزشکی

هزینه وسایل کمک پزشکی(اروتز وپروتز) طبق تعرفه های مقرر با ارائه گواهی پزشک معالج و صورتحساب هزینه مربوطه توسط شعب سازمان  و بهای «آندوپروتزها» یعنی وسایلی که در حین اعمال جراحی در بدن بیمه شده کار گذاشته می شوند از طریق دفاتر اسناد پزشکی پرداخت می گردند.

----------------------------------------------------------------------

غرامت دستمزد ایام بارداری

مدت دریافت کمک بارداری بیمه شدگان زن جزو سوابق بیمه پردازی آنان محسوب می گردد. غرامت دستمزد ایام بارداری با ارائه گواهی پزشک معالج یا بیمارستان و تصویر گواهی ولادت یا شناسنامه نوزاد بدون نیاز به تائید مراجع پزشکی سازمان پرداخت می گردد.

--------------------------------------------------------------------------------------

مزایای مشمول کسر حق بیمه

براساس بند (5) ماده دو قانون تأمین اجتماعی هر گونه وجوه و مزایای نقدی یا غیر نقدی مستمر که در مقابل کار به بیمه شده داده می شود مشمول کسر حق بیمه بوده و کارفرمایان مربوطه مکلف اند با رعایت مواد 30 و 39 قانون تأمین اجتماعی و آیین نامه اجرایی مربوطه از کلیه حقوق و مزایای دریافتی کارکنان شاغل از جمله مزایای رفاهی، حق مسکن و ... حق بیمه کسر و نسبت به ارسال لیست و پرداخت حق بیمه متعلقه آن اقدام نمایند.

-------------------------------------------------------------------------------------

ازکارافتادگی

بیمه¬شده سازمان تأمین اجتماعی درصورت ابتلاء به بیماری و سپری نمودن کلیه اقدامات تشخیصی و درمانی و خاتمه معالجات می تواند با مراجعه به شعبه تأمین اجتماعی مربوطه و ارائه درخواست به همراه گواهی پزشک معالج و احراز شرایط قانونی بستر معرفی خویش به کمیسیون پزشکی موضوع ماده 91 قانون تأمین اجتماعی را فراهم نماید. بدیهی است درصورت تشخیص ازکارافتادگی کلی و احراز شرایط سابقه پرداخت حق بیمه امکان بهره مندی از تعهدات سازمان فراهم می باشد.

----------------------------------------------------------------------------------

تبدیل قرارداد بیمه رانندگان درون شهری گروهی به انفرادی

در اجرای دستوراداری صادره مورخ 95/1/16 ، به منظور رفاه حال رانندگان تاکسی و تسریع در پرداخت حق بیمه آنان مقرر گردید از تاریخ 95/4/1 شعب و کارگزاری های رسمی سازمان تأمین اجتماعی از پذیرش لیست پرداخت حق بیمه افراد موصوف به صورت گروهی خودداری نمایند. لذا این قبیل از بیمه شدگان می بایست با مراجعه به شعبه مربوطه و ارائه درخواست نسبت به تبدیل بیمه خود از گروهی به انفرادی اقدام و سپس با رعایت ماده 39 قانون تأمین اجتماعی رأساً حق بیمه خود را به صورت ماهانه پرداخت نمایند.

--------------------------------------------------------------------------------

نحوه انتقال کسور بازنشستگی بیمه شدگان از سایر صندوق ها

افرادی که پس از قطع رابطه استخدامی با دستگاه های محل خدمت قبلی طبق ضوابط قانونی در زمره بیمه شدگان سازمان تأمین اجتماعی قرار گیرند، می توانند در اجرای قوانین مرتبط با نقل و انتقال سوابق بیمه نزد صندوق ها با ارائه درخواست به شعبه ذیربط نسبت به انتقال سوابق خدمت مورد نظر خود که کسور آن قبلاً به حساب صندوق بازنشستگی قبلی پرداخت شده اقدام نمایند. بدیهی است احتساب سوابق منتقله و بهره مندی از مزایای قانونی آن نزد سازمان پس از پرداخت مابه التفاوت متعلقه امکان پذیر خواهدبود.

------------------------------------------------------------------------------

کمیسیون پزشکی

چنانچه آرای صادره در کمیسیون پزشکی بدوی در مهلت قانونی 30 روزه از تاریخ ابلاغ مورد اعتراض قرار نگیرد و همینطور آرای صادره در کمیسیون های پزشکی تجدید نظر، قطعی و لازم الاجرا بوده و امکان طرح و بررسی مجدد در کمیسیون پزشکی وجود ندارد.

------------------------------------------------------------------------------

نحوه محاسبه حق بیمه قراردادهای تحقیقاتی و پژوهشی

در مواردی که قرارداد تحقیقاتی و پژوهشی با دانشگاه یا مراکز دولتی و یا مؤسسه وابسته به آنها به عنوان پیمانکار منعقد و پیمانکار نیز دارای شخصیت حقوقی مستقل نبوده و وابسته به وزارت خانه ها و کارکنان آنان مشمول صندوق حمایتی خاص غیر از تأمین اجتماعی باشند، در اینصورت بایستی بدون محاسبه و مطالبه وجهی بابت حق بیمه قرارداد مفاصا حساب مربوطه صادر شود.

--------------------------------------------------------------------------------

کفالت والدین بیمه شدگان

بیمه شدگانی که متقاضی کفالت والدین خود می باشند، چنانچه سن پدر ۶۰ سال تمام و سن مادر ۵۵ سال تمام و یا به تشخیص کمیسیون پزشکی از کارافتاده کلی باشد، مشروط به اینکه تحت پوشش نطام بیمه ای خاصی نبوده و بیمه شده نقش اساسی در تأمین معاش آنان داشته باشد در این صورت می توانند تحت تکفل فرزند بیمه شده خود قرار گرفته و از مزایای قانونی نزد سازمان بهره مند گردند.

--------------------------------------------------------------------------------

پیش بینی ضرایب امنیتی در برگه مفاصا حساب
🔒🔒🔒🔒
با عنایت به اهمیت موضوع مفاصا حساب موضوع ماده 38 قانون تأمین اجتماعی جهت جلوگیری از هر گونه سوء استفاده احتمالی و جعل آن و بالا بردن ضریب امنیتی فرم های مزبور تدابیری به شرح ذیل اتخاذ گردیده که اهم آن اعلام می گردد.
-  کلیه مندرجات چاپ قرمز روی فرم از مرکب الترناتیو قرمز می باشد که در مقابل نور ماوراء بنفش (UV) قابل درخشش می باشد.
-  سرتاسر فرم دارای الیاف سکوریتی قرمز موئی می باشد که در مقابل نور ماوراء بنفش (UV) درخشنده می گردد.
-  آرم سازمان تأمین اجتماعی با رنگ آبی که از نوع حساس به حرارت بوده که در مقابل سایش انگشت نامرئی شده و مجدداً مرئی می گردد.
-  پشت صفحه از خطوط میکروتکی متوازن موج دار که در مقابل نور ماوراء بنفش (UV) حساس بوده و با ذره بین قابل رویت می باشد.
ضمناً علاوه بر موارد بالا، ضرایب امنیتی دیگری پیش بینی شده که به دلیل مسائل امنیتی از اعلام آن خودداری گردیده است.

----------------------------------------------------------------------------

اجرای ماده 47 قانون تأمین اجتماعی

با عنایت به ماده قانونی یادشده چنانچه هر یک از کارگران شاغل در کارگاه های مشمول قانون تأمین اجتماعی درخواست خود را مبنی بر عدم ارسال لیست و پرداخت حق بیمه توسط کارفرما به شعبه مربوطه ارائه نمایند، شعب تابعه می بایست جهت بهره مندی اینگونه کارگران از مزایای قانونی تأمین اجتماعی ، نسبت به انجام بازرسی در حداقل زمان ممکن اقدام نمایند.

----------------------------------------------------------------------

فرزند خواندگان  نیز تحت پوشش هستند👩‍👩‍👦

در اجرای قانون حمایت از کودکان و نوجوانان بی سرپرست و بدسرپرست مصوب ٩٢/٧/١٠ مجلس محترم شورای اسلامی و آیین نامه اجرایی هیئت محترم وزیران مصوب ٩٤/٤/١٤، فرزند خوانده در حکم فرزند حقیقی بوده و از کلیه حقوق و مزایای قانونی بهره‌مند خواهدگردید.

-----------------------------------------------------------------

مفاصا حساب موضوع ماده 37 قانون تأمین اجتماعی

در اجرای ماده قانونی یادشده و به هنگام نقل و  انتقال عین یا منافع کارگاه اعم از اینکه انتقال به صورت رسمی یا غیر رسمی انجام بگیرد، انتقال گیرنده می بایست گواهی عدم بدهی را از انتقال دهنده مطالبه نماید. در هر حال انتقال عین یا منافع کارگاه منوط به داشتن گواهی عدم بدهی بوده و در صورت عدم رعایت قانون متعاملین  متضامناً مسئول پرداخت حق بیمه و متفرعات آن خواهندبود.

-----------------------------------------------------------------

پرداخت حق بیمه کارفرمایان از طریق سامانه USSD تلفن همراه :
مشتریان گرامی می توانند برای پرداخت فیش سازمان تامین اجتماعی علاوه بر روش های قبلی از طریق روش های زیر نیز اقدام کنند:
1- با استفاده از سامانهUSSD و وارد کردن کد # 713*724* بر روی گوشی تلفن همراه، وارد منوی پرداخت قبض سازمان تامین اجتماعی شده و با ثبت اطلاعات شناسه قبض، مبلغ قبض، شماره کارت و رمز دوم کارت، قبض مربوطه را با هر یک از کارت های عضو شتاب پرداخت کنند.
2- با مراجعه به پرتال اطلاع رسانی بانک به نشانیwww.refah-bank.ir، با انتخاب گزینه "پرداخت حق بیمه با کارت شتابی" و وارد کردن مشخصات قبض و کارت بانکی خود اقدام به پرداخت قبض سازمان تامین اجتماعی کنند.
خاطر نشان می سازد سایر روش های پرداخت قبوض فوق با کارت های عضو شتاب از طریق خودپرداز، تلفنبانک و پایانه های فروش منصوب در محل شعب سازمان تامین اجتماعی به قوت خود باقی است.

-------------------------------------------------------------------

مشاغل سخت و زیان آور
⚠️⚠️⚠️⚠️
صفت سخت و زیان آوری به کارهایی اطلاق می گردد که برخی عوامل در محیط کار غیر استاندارد بوده و کارگر به ناچار در آن محیط اشتغال بکار داشته باشد.
مشاغل سخت و زیان آور به دو گروه تقسیم می شوند:
مشاغل گروه (الف): مشاغلی هستند که می توان با بکارگیری برخی تمهیدات توسط کارفرما این صفت را از محیط و شغل حذف کرد.
مشاغل گروه (ب) : مشاغلی که ماهیتاً سخت و زیان آور هستند و می توان صفت آنها را کاهش داد ولی کماکان صفت سخت و زیان آوری آنها حفظ می شود.

----------------------------------------------------------------------

کارهای سخت و زیان آور گروه (ب)

اعضای شورای عالی حفاظت فنی، مشاغل گروه (ب) که ماهیتاً سخت و زیان آور هستند را به شرح ذیل تعیین نمود:
•  کار در معادن زیرزمینی  -
•  حفر قنوات، چاه ها، فاضلاب و تونل های زیرزمینی
•  جمع آوری و انبار کود
•  پست های انتقال برق فشارقوی
•  شن پاسی و آسفالت سازی
•  تخلیه و حمل مواد مذاب
•  دباغی و روده پاک کنی ها
•  فضای باز و ارتفاع بیش از پنج متر
•  سم پاشی باغات و اشجار
•  فشار محیط غیر معمول مانند غواصی
•  کار با وسایل دارای ارتعاش زیاد
•  فشار صوتی خیلی زیاد
•  تولید و ترکیب سموم

-----------------------------------------------------------------------------

ارائه خدمات دفترچه درمانی به فرزندان ذکور
💊📝💊📝💊
مطابق قانون حمایت از خانواده مصوب 1391 مجلس محترم شورای اسلامی ، فرزندان ذکور بیمه شدگان و مستمری بگیران ، تا سن 19 سال تمام  و پس از آن منحصراً درصورتی که به تحصیلات دانشگاهی اشتغال داشته باشند ، استحقاق دریافت حمایتهای قانونی سازمان تامین اجتماعی را خواهند داشت .

-------------------------------------------------------------------------

کمک هزینه کف و دفن

🌼🕯🕯🌼
با توجه به تسهیلاتی که از سوی سازمان تامین اجتماعی فراهم گردیده کمک هزینه کفن و دفن علاوه بر فوت بیمه شده اصلی بابت فوت همسر بیمه شدگان و مستمری بگیران نیز در صورت احراز شرایط قانونی پرداخت می گردد.

--------------------------------------------------------------------------------------

الزام کارفرمایان به پرداخت حق بیمه برای بیمه شدگان بیش از یک شغل

چنانچه بیمه‌شده‌ای برای دو یا چند کارفرما کار کند، کارفرمایان مکلفند به نسبت مزد یا حقوقی که می‌پردازند، حق‌بیمه سهم بیمه‌شده را از حقوق وی کسر و به انضمام سهم خود، به سازمان پرداخت کنند.

----------------------------------------------------------------------------------------

بهره مندی زوجه دائم بیمه شده متوفی از مزایای مستمر مربوطه
💠💠💠💠💠
حسب مفاد بند (1) ماده 48 قانون حمایت خانواده از تاریخ لازم الاجرا شدن قانون «1392/2/7» زوجه دائم متوفی از حقوق وظیفه یا مستمری وی برخوردار و ازدواج وی مانع دریافت حقوق مذکور نمی گردد در حالی که پیش از این به موجب مفاد تبصره ذیل بند (1) ماده 81 قانون؛ استحقاق عیال دائم بیمه شده متوفی در صورت ازدواج مجدد زائل می گردید.

-------------------------------------------------------------------------------------

مدت اعتراض کارفرمایان به میزان حق بیمه و خسارات تاخیر،30 روز است

براساس ماده 42 قانون تأمین‌اجتماعی درصورتی که کارفرما به میزان حق‌بیمه محاسبه شده از طرف سازمان تأمین‌اجتماعی معترض باشد، می‌تواند ظرف سی‌روز از تاریخ ابلاغ، اعتراض خود را کتباً به سازمان تسلیم نماید.

---------------------------------------------------------------------------------

عدم استحقاق فرزندان اناث بازنشسته و از کارافتاده کلی از مستمری بازماندگان

به موجب دادنامه شماره 135 مورخ 94/2/21 هیئت عمومی دیوان عدالت اداری، برقراری مستمری بازنشستگی یا از کارافتادگی کلی بیمه شدگان زن در استمرار اشتغال به کار آنان تلقی شده و مانع از احراز شرایط این قبیل افراد به منظور بهره مندی از مستمری فوت والدین خواهد گردید.

------------------------------------------------------------------------------------

نحوه معرفی متقاضیان تحت تکفل بیمه شده متوفی به کمیسیون پزشکی 
📿💉🌡💊
چنانچه شوهر یا فرزند ذکور یا پدر ومادر بیمه شده متوفی، به دلیل عدم احراز شرایط سنی مقرر در مواد 81 و 82 قانون تأمین اجتماعی و بواسطه ابتلاء به بیماری یا داشتن عارضه، متقاضی معرفی به کمیسیون پزشکی باشند با ارائه نظریه پزشک معالج، مدارک و مستندات درمانی مبنی بر وقوع عارضه یا ابتلاء به بیماری در مقطع زمانی حیات بیمه شده، پس از تائید عدم اشتغال و عدم سابقه بیمه پردازی و تائید تأمین معاش آنان توسط بیمه شده اصلی در مقطع زمانی حیات بیمه شده می توانند به کمیسیون پزشکی موضوع ماده 91 قانون تأمین اجتماعی معرفی گردند.

-------------------------------------------------------------------------------

تشکیل پرونده مطالباتی کارگاه ها از طریق
کارگزاریهای رسمی 

به منظور کاهش حجم مراجعات به شعب تأمین اجتماعی و تسریع در اجرای امور، کلیه کارفرمایان اعم از حقیقی و حقوقی می توانند جهت تشکیل پرونده مطالباتی و اخذ کد کارگاهی، با ارائه مدارک و مستندات لازم به کارگزاری ذیربط در محدوده عملکرد شعبه خود مراجعه و در کمترین زمان ممکن نسبت به تخصیص و دریافت کد کارگاهی خود اقدام نمایند.

--------------------------------------------------------------------------------

غرامت دستمزد ایام بارداری
👼👼🙇🙇👼👼🙇🙇
چنانچه بیمه شده زن در طول بارداری به عوارضی دچار شود که سلامتی مادر و فرزند را تهدید نماید و طبق نظر پزشک معالج به استراحت پزشکی قبل از زایمان نیاز داشته باشد، درصورت تأئید مراجع پزشکی سازمان تأمین اجتماعی میتواند از غرامت دستمزد ایام بارداری استفاده نماید و مدت مذکور از مدت مرخصی زایمان کسر نخواهد شد.

-----------------------------------------------------------------

بیمه قالیبافان و شاغلان صنایع دستی شناسه
دار

∞∞∞∞∞∞∞∞
بیمه شدگانی که حق بیمه خود را از طریق دستگاههای خود پرداز  و یا به صورت اینترنتی پرداخت می نمایند می بایست مبلغ حق بیمه مربوطه را دقیقاً مطابق برگ پرداخت درج و از تغییر و یا گرد کردن برشی ( رند کردن) مبلغ محاسبه شده خودداری نمایند.

-----------------------------------------------------------------------------

شرایط سنی متقاضیان ادامه بیمه بطور اختیاری
✍🏾✍🏾✍🏾
کلیه متقاضیان ادامه بیمه بطور اختیاری ک
حداقل دارای 10 سال سابقه پرداخت حق بیمه نزد سازمان تأمین اجتماعی داشته باشند از اعمال شرط سنی معاف خواهند بود.

-----------------------------------------------------------------------------

شرایطی که بیمه شده زن می تواند فرزند/ فرزندان واجد شرایط خودرا تحت تکفل خویش قراردهد:

🔴 فرزند وی در هیچ یک از کارگاههای مشمول مقررات قانون تامین اجتماعی ، اشتغال نداشته باشد.
🔴فرزند بیمه شده تحت پوشش سایر صندوقهای بیمه و بازنشستگی نباشد.
🔴شوهر بیمه شده زن، فاقد نظام بیمه ای باشد.
لازم به ذکر است در صورت تحقق تمام شرایط فوق الذکر، و با تکمیل فرم درخواست توسط بیمه شده زن و بررسی های همه جانبه توسط شعبه ذیربط و حصول اطمینان از عدم پوشش بیمه ای فرزندان و با رعایت سایر مقررات و ضوابط جاری ، ارائه خدمات مقرر در قانون تامین اجتماعی به فرزندان بیمه شده زن امکانپذیر می باشد .
ضمناً در مواردی که حضانت فرزندان ازطریق قانون به مادر واگذار شده باشد ، تکمیل فرم درخواست ضرورت ندارد.

-----------------------------------------------------------------------

درخواست شرکت در کمیسیون پزشکی سایر استان ها
🔖🔖🔖🔖🔖
چنانچه بیمه شده ای اقدامات درمانی خویش را در استان یا شهر دیگری به غیر از شهر محل بیمه پردازی، سپری می نماید و طبق گواهی پزشک معالج، امکان مراجعه به کمیسیون پزشکی استان مربوطه را نداشته باشد، لازم است واحد اجرائی با اخذ گواهی مورد اشاره و درخواست کتبی و رعایت کلیه مقررات و از طریق اداره کل استان بیمه شده را به مدیریت درمان استان محل مورد تقاضا (محل درمان) جهت طرح موضوع در کمیسیون پزشکی مربوطه معرفی نماید.

-----------------------------------------------------------------------

تعهدات قانونی ادامه  بیمه بطور  اختیاری
🍃📋🍃📋🍃
کلیه بیمه شدگان اختیاری با انعقاد قرارداد و پرداخت حق بیمه می توانند از تعهدات قانونی مربوطه شامل بازنشستگی، از کارافتادگی، فوت، خدمات درمانی، کمک هزینه کفن و دفن و هزینه پروتز و اروتز بهره مند گردند.

---------------------------------------------------------------------

عدم استحقاق فرزندان اناث بازنشسته و از کارافتاده کلی از مستمری بازماندگان

به موجب دادنامه شماره 135 مورخ 94/2/21 هیئت عمومی دیوان عدالت اداری، برقراری مستمری بازنشستگی یا از کارافتادگی کلی بیمه شدگان زن در استمرار اشتغال به کار آنان تلقی شده و مانع از احراز شرایط این قبیل افراد به منظور بهره مندی از مستمری فوت والدین خواهد گردید.

-----------------------------------------------------------------------

نحوه انتقال کسور بازنشستگی از سایر صندوق ها به سازمان
⏳∷⏳∷⏳∷⏳
چنانچه افرادی قبلاً به اعتبار اشتغال در دستگاه های دولتی دارای سابقه پرداخت کسور بازنشستگی نزد صندوق بازنشستگی ذیربط باشند و پس از قطع رابطه استخدامی و خروج از خدمات صندوق قبلی، بیمه پرداز سازمان تامین اجتماعی قرار گیرند، می توانند در اجرای مقررات قانون نقل و انتقال حق بیمه درخواست انتقال سوابق مورد نظر را به شعبه محل پرداخت حق بیمه ارائه نمایند.
ضمناً مبنای محاسبه مابه التفاوت متعلقه ناشی از انتقال کسور بر اساس 18% حقوق و مزایای مشمول کسر حق بیمه زمان تقاضا بازاء مدت سنوات خدمت پس از کسر مبلغ وجوه منتقله از صندوق قبلی خواهد بود.

-------------------------------------------------------------------

بیمه قالیبافان و شاغلان صنایع دستی شناسه دار
✧✧✧✧✧✧✧
بیمه شدگانی که حق بیمه خود را از طریق دستگاه های خود پرداز یا به صورت اینترنتی پرداخت می نمایند می بایست از موفقیت آمیز بودن تراکنش مربوطه اطمینان حاصل نموده و رسید آن را نگهداری نمایند. بدیهی است کسر وجه از حساب به منزله پرداخت حق بیمه نمی باشد.

-----------------------------------------------------------------

ماده ٩٠ قانون تأمین اجتماعی
⚖📿⚖📿⚖📿
افراد شاغل در کارگاه ها باید قابلیت و استعداد جسمانی متناسب با کارهای مرجوع را داشته باشند بدین منظور کارفرمایان مکلف اند  قبل از به کار گماردن آنها ترتیب معاینه پزشکی آنها را بدهند، درصورتیکه پس از استخدام مشمولین قانون معلوم شود که نامبردگان در حین استخدام قابلیت و استعداد کار مرجوع را نداشته و کارفرما در معاینه پزشکی آنها تعلل کرده است و بالنتیجه بیمه شده دچار حادثه شده یا بیماریش شدت یابد سازمان تأمین اجتماعی مقررات این قانون را درباره بیمه شده اجرا و   هزینه های مربوط را از کارفرما طبق ماده ٥٠ قانون مطالبه و وصول خواهد نمود .

-------------------------------------------------------------

تحول الکترونیکی در عملکرد هیئت های تشخیص مطالبات
✧✧✧✧✧✧✧✧✧
به منظور ارائه بهینه و بهنگام خدمات به مخاطبان سازمان و در جهت تکریم آنان و جلوگیری از هدر رفت منابع با کاهش تردد درون شهری، سازمان تأمین اجتماعی با بهره مندی از برنامه اوراکل و ایجاد سیستم ارسال پیامکی آراء، قرارها ودعوت نامه های هیئت های تشخیص مطالبات از طریق سیستم وب گام بلندی را در  عرصه خدمات الکترونیکی برداشت.

----------------------------------------------------------------

حادثه ناشی از کار
😷😷🤕🤕👷🏻👷🏻
طبق ماده 60 قانون تامین اجتماعی ، حادثه ناشی از کار حادثه ای است که در حین انجام وظیفه و به سبب آن برای بیمه شده اتفاق می افتد . 
حین انجام وظیفه تمام اوقاتی است که :
🔻  بیمه شده در کارگاه یا موسسات وابسته یا ساختمان ها و محوطه آن مشغول به کار باشد .
🔻  در اوقات عادی رفت و برگشت بیمه شده بین منزل و کارگاه .
🔻  در اوقات مراجعه به درمانگاه یا بیمارستان بابت معالجات درمانی و توانبخشی .
🔻  در حین اقدام برای نجات سایر بیمه شدگان و مساعدت به آنان .

------------------------------------------------------------------------

تکالیف کارفرما در زمان وقوع حوادث ناشی از کار
💠✧💠✧💠✧💠✧💠✧💠
به استناد ماده 65 قانون تامین اجتماعی کارفرما می بایست :
👷  اقدامات اولیه را برای جلوگیری از تشدید عوارض حادثه به عمل آورد .
📝 گزارش حادثه را ظرف سه روز اداری به صورت کتبی به اطلاع شعبه تامین اجتماعی ذیربط برساند .

-----------------------------------------------------------------

🔴 فرزندان دختر بیمه شده که شاغل نبوده و دارای یکی از #شرایط زیر باشند، می توانند از #خدمات #درمانی #سازمان_تأمین_اجتماعی بهره مند شوند :

✅ ازدواج نکرده باشند
✅ متارکه کرده باشند
✅ شوهر آنها فوت کرده و به واسطه فوت شوهر، #مستمری بگیر سازمان تأمین اجتماعی نباشند

-----------------------------------------------------------------

بیمه قالیبافان و شاغلان صنایع دستی شناسه دار

کلیه بیمه شدگان اعم از اجباری، اختیاری، مشاغل آزاد و ... که دارای سوابق بیمه قالیبافی 14% می باشند می توانند با مراجعه به واحد اجرائی مربوطه نسبت به تبدیل سوابق مذکور به سوابق کامل اقدام نمایند.

----------------------------------------------------------------------------

نحوه شرکت در کمیسیون پزشکی تجدید نظر  
📿📿📿📿
در صورتیکه بیمه شده یا شعبه تأمین اجتماعی نسبت به رأی #کمیسیون پزشکی بدوی #معترض باشند، #اعتراض بیمه شده  و یا شعبه همراه مدارک لازم از طرف شعبه  تأمین اجتماعی به کمیسیون #تجدیدنظر ارسال و کمیسیون مزبور با توجه به مفاد  آئین نامه اجرائی کمیسیونهای پزشکی اقدام به صدور رأی مینماید .

------------------------------------------------------------------------------

فرایند نامنویسی و دریافت شماره تامین اجتماعی :👇

🔴 شماره تامین اجتماعی یا شماره #بیمه 👈 شماره ای است منحصر بفرد که به منظور نگهداری اطلاعات هویتی ، بیمه ای و تکمیلی افرادی که به هر نحو با #سازمان_تامین_اجتماعی در تعامل می باشند، اختصاص یافته و برای انجام امور بیمه ای و طبقه بندی اسناد مرتبط با آنها مورد استفاده قرار گرفته وارائه هر گونه خدمات به بیمه شدگان سازمان تامین اجتماعی منوط به نامنویسی و دریافت این شماره می باشد.

🔴 افرادی که فاقد شماره تامین اجتماعی/ شماره بیمه بوده و برای اولین بار تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی قرار می گیرند می بایست ضمن مراجعه به #شعبه تامین اجتماعی مورد نظر، #فرم #پرسشنامه نامنویسی را دریافت و به همراه سایر مدارک مورد نیاز به باجه نامنویسی شعبه تحویل نمایند.

🔴 #مدارک لازم به منظور نامنویسی اولیه و دریافت شماره تامین اجتماعی / شماره بیمه:👇👇
    🔹فرم پرسشنامه نامنویسی (می بایست توسط بیمه شده ، تکمیل گردد.)
    🔹 اصل شناسنامه و کارت ملی بیمه شده اصلی
    🔹یک قطعه عکس جدید از بیمه شده اصلی

⬅️ در مواردی که بیمه شده به دلیل #اشتغال در یکی از کارگاههای مشمول #قانون تامین اجتماعی تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی قرار می گیرد ، ضروری است فرم پرسشنامه نامنویسی حاوی مهر و امضاء #کارفرما ی مربوطه باشد.

--------------------------------------------------------------------------------

نحوه تعیین دستمزد مبنای پرداخت حق بیمه متقاضیان
ادامه بیمه بطور اختیاری

دستمزد مبنای پرداخت حق بیمه متقاضیان ادامه بیمه بطور اختیاری برای کسانیکه بیش از 10 سال سابقه پرداخت حق بیمه دارند عبارت است از میانگین مبنای پرداخت حق بیمه آخرین 360 روز قبل از تاریخ ثبت تقاضا مشروط بر اینکه مبلغ مذکور کمتر از حداقل دستمزد مصوب شورای عالی کار در زمان تقاضا نباشد و مبنای پرداخت حق بیمه برای کسانیکه کمتر از 10 سال سابقه پرداخت حق بیمه دارند به انتخاب متقاضی بین حداقل و حداکثر دستمزد مصوب شاغلین خواهد بود.

-----------------------------------------------------------------------------------

بیمه قالیبافان و شاغلان صنایع دستی شناسه دار

بیمه شدگان که مهلت اعتبار کارت شناسائی و یا کارت مهارت فنی آنان در حال اتمام می باشد لازم است در اسرع وقت نسبت به تمدید آن اقدام لازم بعمل آورند.

-----------------------------------------------------------------------------------

مدت پرداخت مقرری بیمه بیکاری

مدت پرداخت مقرری بیمه بیکاری به بیمه شدگان واجد شرایط، به میزان سابقه پرداخت حق بیمه آنان بستگی دارد و این مدت برای بیمه شدگان مجرد حداکثر 36 ماه و برای بیمه شدگان متأهل یا متکفل حداکثر50 ماه می باشد.

-----------------------------------------------------------------------------------

فرایند درخواست #جمع_آوری_سابقه بیمه شدگان :👇

👤 بیمه شدگانی که متقاضی دریافت تعهدات کوتاه مدت و بلند مدت (از قبیل #مستمری های #بازنشستگی #از_کار_افتادگی و #بازماندگان ، مقرری #بیمه_بیکاری #غرامت_دستمزد ایام بیماری و یا عقد قرارداد بیمه های خاص شامل بیمه های #اختیاری حرفه و #مشاغل_آزاد و ...) می باشند، در صورت لزوم می بایست ضمن مراجعه به 👈واحد #نامنویسی و حسابهای انفرادی 🏢 #شعبه محل بیمه پردازی خود و دریافت و تکمیل 📝 #فرم درخواست جمع آوری #سوابق و ارائه #مدارک لازم نسبت به جمع آوری سوابق پرداخت #حق_بیمه خود اقدام نماید.

---------------------------------------------------------------------------------------------

🔴 نحوه دریافت #دفترچه #درمانی تامین اجتماعی (برای اولین بار) : 👇

👤 #بیمه شدگان از زمانی که تحت پوشش #سازمان_تامین‌_اجتماعی قرار می گیرند، می توانند پس از #نامنویسی و دریافت شماره #تامین_اجتماعی / شماره بیمه ، ضمن مراجعه به یکی از شعب یا #کارگزاری های رسمی سازمان تامین اجتماعی و ارائه #مدارک لازم ، برای خود و افراد خانواده تحت تکفل دفترچه درمانی دریافت نمایند.

📝 #مدارک لازم برای دریافت دفترچه #درمان 👇
     🔹اصل شناسنامه و کارت ملی بیمه شده اصلی و افراد خانواده تحت تکفل ( افراد تبعی )
     🔹اصل کارت خانوار و پروانه #اشتغال به کار #اتباع خارجی
     🔹گواهی اشتغال به تحصیل در مورد فرزندان ذکور بالای 18 سال
     🔹تکمیل #فرم تعهدنامه مبنی بر عدم ازدواج و اشتغال در مورد فرزندان اناث بالای 19 سال
     🔹ارائه نظریه #کمیسیون_پزشکی سازمان مبنی بر #از_کار_افتادگی کلی در مورد فرزندان ذکور ، شوهر بیمه شده زن یا پدر و مادر بیمه شده اصلی
     🔹گزارش بازرس فنی شعب سازمان مبنی بر کفالت بیمه شده اصلی بر پدر و مادر
     🔹تکمیل فرم #تعهدنامه از سوی بیمه شده زن درخصوص عدم پوشش بیمه ای شوهر یا ارائه گواهی حضانت فرزندان
     🔹اصل و تصویر دفترچه آماده به خدمت یا گواهی اشتغال به خدمت از واحدهای نیروهای مسلح در موردافراد خانواده بیمه شده سرباز
     🔹یک قطعه عکس از بیمه شده اصلی و افراد تبعی بالای 2 سال سن

------------------------------------------------------------------------------------

آراء ادامه درمان در کمیسیون پزشکی     

به استناد ماده 8 آئین نامه #کمیسیون های پزشکی، آراء کمیسیون های #پزشکی #بدوی که جهت ادامه درمان صادر شده باشد قابل اعتراض نخواهد بود. بدیهی است درصورت خاتمه معالجات و ارائه گواهی مربوطه، متقاضی مجدداً به کمیسیون پزشکی معرفی می گردد.

---------------------------------------------------------------------------------

وسایل کمک پزشک
⚕⚕🔸⚕⚕🔸⚕⚕🔸⚕⚕
هزینه #وسایل کمک پزشکی (#اروتز وپروتز) طبق تعرفه های مقرر با ارائه گواهی پزشک معالج و صورتحساب هزینه مربوطه توسط شعب سازمان تأمین اجتماعی و بهای «#آندوپروتزها» یعنی وسایلی که در حین اعمال جراحی در بدن بیمه شده کار گذاشته می شوند از طریق دفاتر اسناد پزشکی سازمان پرداخت می گردند.

--------------------------------------------------------------------------------------

بیمه شده #سازمان_تامین_اجتماعی با چه شرایطی می تواند والدین خود را تحت تکفل قرار دهد؟ 👇

    🔹سن پدر 60 سال تمام و سن مادر 55 سال تمام باشد.
    🔹سن شوهر از 60 سال متجاوز باشد یا در موارد عدم احراز شرایط سنی، به تشخیص #کمیسیون_پزشکی موضوع ماده 91 #قانون تامین اجتماعی #از_کار_افتادگی کلی داشته باشد.
    🔹تامین معاش پدر و مادر به عهده بیمه شده/ #مستمری بگیر باشد.
    🔹به موجب قانون تامین اجتماعی مستمری دریافت نکند.
    🔹در زمان ارائه تقاضای کفالت، بیمه شده سازمان نباشند.
    🔹مشمول سایر صندوقهای بیمه و #بازنشستگی از نظر پرداخت #حق_بیمه یا کسور بازنشستگی و یا دریافت حقوق و مستمری نباشند.

📝 #مدارک لازم: 👇

    🚩اصل و تصویر شناسنامه والدین یا شوهر بیمه شده زن / مستمری بگیر

    🚩اصل و تصویر کارت ملی والدین یا شوهر بیمه شده زن / مستمری بگیر

    🚩اصل و تصویر گواهی فوت (در صورت فوت پدر )

    🚩اصل وتصویر طلاق نامه ( در صورت جدایی والدین )

---------------------------------------------------------------------------

#شرایط دریافت💰هزینه سفر و اقامت بیمار و همراه از 👈 #سازمان_تأمین_اجتماعی

👥 #بیمه_شدگان سازمان تامین اجتماعی در صورت دارا بودن استحقاق #درمان با داشتن اصل گواهی پزشک معالج، مبنی بر ضرورت #اعزام به شهر دیگر و تائیدیه #مراجع_پزشکی سازمان تامین اجتماعی می توانند💰هزینه سفر 💰فوق العاده سفر و💰هزینه اقامت بیمار و همراه را دریافت دارند.

💰 #هزینه_سفر :
مبلغ هزینه سفر براساس نوع وسیله نقلیه و به میزان بهای بلیط با نرخ مصوب ( در مورد ✈️هواپیما 🚉قطار  🚌اتوبوس و ⛴کشتی ) و در مورد 🚗سواری بر مبنای نرخ مصوب اعلام شده توسط مراجع ذیصلاح قابل پرداخت خواهد بود.
👈 در صورت نیاز بیمار به همراه( در صورت تایید #شورای_پزشکی ) مبلغ هزینه سفر بابت همراه بیمار نیز قابل پرداخت خواهد بود.

💰 #هزینه_فوق_العاده_سفر :
در صورت اعزام با وسیله نقلیه زمینی 👈 🚙 🚌 ⛴ به ازاء هر کیلومتر (مسافت بین شهر مبدأ و مقصد) مبلغ ده ریال.
در صورتی که اعزام با ✈️هواپیما باشد به ازاء هرکیلومتر(دو سوم) مبلغ مذکور بابت فوق العاده سفر به بیمار و همراه پرداخت خواهد شد.

💰 #هزینه_اقامت_بیمار_و_همراه :
تعداد روزهای سرپائی × #غرامت_دستمزد متعلقه روزانه = هزینه اقامت بیمار
50% × تعداد روزهای اقامت سرپائی × متوسط دستمزد روزانه #بیمه_شده = هزینه اقامت همراه

-----------------------------------------------------------------------------------

ثبت درخواست اعتراض به سوابق بیمه ای

در صورتی که سوابقشان بطور کامل درج نشده و یا ناقص باشد، می توانند از طریق لینک موجود در صفحه اصلی #اعتراض به سوابق #حق_بیمه وارد و با استفاده از راهنمای موجود نسبت به ثبت درخواست اعتراض خود اقدام نمایند.
اعتراضات بیمه شدگان از طریق #سامانه مذکور به شعب ذیربط ارسال و در اسرع وقت مورد بررسی و رسیدگی قرار گرفته، پاسخ مقتضی به آنها ارائه می شود و بدین ترتیب بیمه شدگان محترم میتوانند از این طریق کلیه سوابق خود را در این سامانه بررسی و مشاهده نمایند.

----------------------------------------------------------------------------

پرسنل #تبدیل #وضع یافته #دستگاه های اجرایی
💠🔹🔹🔹💠
بیمه شدگانی که به دلیل تبدیل وضع استخدامی،تغییر صندوق و ... از شمول قانون تأمین اجتماعی خارج و مشمول سایر #صندوق های بیمه و #بازنشستگی قرار گرفته اند می توانند با مراجعه به آخرین شعبه پرداخت کننده حق بیمه در اسرع وقت نسبت به #انتقال #حق بیمه خود به صندوق جدید اقدام نمایند#.

-------------------------------------------------------------------------------

شرایط کفالت فرزندان ذکور بیمه شده/ مستمری بگیر
📚🚶🚶🚶🚶📚
فرزندان #ذکور تا سن 19 سال تمام یا پس از آن منحصراً در ایامی که به #تحصیلات #دانشگاهی اشتغال داشته باشند و همچنین در مواردی که #معلول از #کار#افتاده نیازمند باشند، در صورت تحت #تکفل بودن حسب مقررات، می توانند از مزایای مقرر در قانون تأمین اجتماعی برخوردار گردند.

--------------------------------------------------------------------------

مدت زمان ارائه گواهی پزشکی به #شعب #تامین_اجتماعی چند روز است؟👇

👥 #بیمه_شدگان #سازمان_تأمین_اجتماعی باید 📝گواهی پزشکی صادر شده توسط پزشک معالج را، حداکثر ظرف یک هفته پس از تاریخ صدور، به #شعبه تامین اجتماعی مربوط ارائه کنند.
💊💉🌡در صورت تجویز استراحت مطلق و عدم امکان مراجعه شخص بیمار، بستگان وی می توانند گواهی را در مدت زمان ذکر شده به شعبه تامین اجتماعی تحویل دهند.

----------------------------------------------------------------------

اخذ #گردش #حساب به صورت #غیر #حضوری

به منظور تسریع در انجام کار و افزایش رضایتمندی بیمه شدگان، امکان اخذ #برگ #پرداخت بابت گردش حساب بیمه شدگان صاحبان #حرف و #مشاغل آزاد و ادامه بیمه بطور #اختیاری به صورت غیر حضوری (اینترنتی) مسیر شده است.

------------------------------------------------------------------------

🔴🚑 در هنگام بروز حادثه برای #بیمه_شدگان سازمان تامین اجتماعی، 👈

#کارفرما یان موظف هستند #گزارش حادثه مذکور را حداکثر ظرف سه روز اداری به اطلاع #شعبه  #تامین_اجتماعی 🏢 مربوطه برسانند.

---------------------------------------------------------------------------

👥 بازرسان #تامین_اجتماعی در سرکشی به کارگاهها و مراجعه به مستندات و #مدارک

و همچنین در صورت لزوم #گفتگو با افراد #شاغل در #کارگاه ، وضعیت #اشتغال و #بیمه_پردازی افراد مشمول را مورد بررسی قرار داده و آن موارد را در #گزارش #بازرسی درج می کنند.
اگر #کارفرما و یا افراد مشمول صورت برداری شده و یا نشده، مدارک و مستنداتی قانونی دال بر ردّ نظریه بازرس را داشته باشند، می توانند موارد را به #سازمان_تامین‌_اجتماعی ارائه کنند و چنانچه موضوع مورد ادعا احراز شود، گزارش بازرسی مربوطه با رعایت #مقررات اصلاح می شود.

----------------------------------------------------------------------

کمک ازدواج
💫✨💫✨💫✨💫✨
در صورتیکه طرفین ازدواج (زن و مرد) هر دو شرایط دریافت کمک ازدواج را داشته باشند کمک مذکور توسط سازمان تأمین اجتماعی به هر یک از آنان به طور مجزا پرداخت می گردد.

--------------------------------------------------------------------------

✅ نحوه ثبت ترک کار یا اشتغال به کار #بیمه ‌شدگان از سوی کارفرمایان 👇

👤 کارفرما ملکف است صورت مزد و #حقوق کارکنان #شاغل را با آخرین تغییرات و تا آخرین روز ماه بعد به #سازمان_تامین_اجتماعی ارسال و #حق_بیمه مربوطه را پرداخت نماید.
🔷همچنین در صورت ترک کار یا شروع به کار #کارگر ، #کارفرما می بایست این موارد را در لیستهای ارسالی و در ستونهای مربوط درج و اعلام نماید.

-------------------------------------------------------------------------

ارائه خدمات درمانی به افراد تحت تکفل بیمه شده سرباز
👮🏼👮🏼💂🏼💂🏼
دراجرای ماده 94 قانون تامین اجتماعی ، افراد تحت تکفل بیمه شده سرباز می توانند با شرایط ذیل درایام خدمت سربازی بیمه شده اصلی از خدمات دفترچه درمان سازمان استفاده نمایند :
1-  نام و مشخصات بیمه شده سرباز در لیست بیمه یا گزارش بازرسی کارگاه در دو ماه قبل از تاریخ اعزام به سربازی، درج گردیده باشد .
2-   بیمه شده سرباز در دو ماه قبل از تاریخ اعزام به سربازی ، غرامت دستمزد  ایام بیماری یا مقرری بیکاری دریافت نموده باشد .

-------------------------------------------------------------------------

دفترچه #درمانی #بیماران #خاص
😷🏥😷🏥😷🏥
در صورتی که بیمه شده یا افراد تبعی وی مطابق گواهی اسناد پزشکی سازمان ، مبتلا به یکی از بیماری های خاص (#هموفیلی، #دیالیزی، #تالاسمی) باشند، برای آنان دفترچه درمانی بیماران خاص با تعداد برگ های 45 نسخه ای صادر می گردد. بدین منظور بیمه شده اصلی / تبعی می بایست #گواهی صادره از #اسناد #پزشکی را به انضمام سایر مدارک لازم جهت صدور دفترچه درمانی به شعبه مورد نظر ارائه نماید.

----------------------------------------------------------------------------

شرایط صدور #دفترچه #درمانی #المثنی
📖📖📖
در صورت مفقود شدن  دفترچه درمانی ، بیمه شده یا افراد تبعی وی می توانند با مراجعه به یکی از شعب تامین سازمان و با ارائه مدارک ذیل ، نسبت به دریافت دفترچه درمانی المثنی خود اقدام نمایند:
1-  تکمیل فرم درخواست صدور دفترچه المثنی توسط بیمه شده یا مستمری بگیر اصلی
2-  رسید پرداخت خسارت دفترچه المثنی) برای بار اول معادل 50 درصد و در موارد بعدی معادل یک برابر
حداقل دستمزد روزانه سال مربوطه(

📌توجه : درصورتی که دفترچه درمانی، بنا به گواهی مراجع ذیصلاح)مراجع قضایی، نیروی انتظامی و ...( بر اثر حوادث غیرمترقبه مانند سرقت، سیل و ... مفقود شده باشد، صدور دفترچه المثنی به صورت رایگان انجام می شود.

---------------------------------------------------------------------------------

👥 #مستمری_بگیران زن #بازنشسته و از_کار_افتاده کلی در صورتی  از #کمک_هزینه عائله مندی بر خوردار می شوند که دارای #شرایط زیر باشند : 👇
✅  شوهر نداشته باشند و یا شوهر، حسب گواهی کمیسیونهای
پزشکی از کارافتاده کلی باشد و تحت تکفل همسر باشد.
✅  دارای فرزند پسری باشند که سن وی از 18 سال تجاوز
نکرده و یـا منحصراّ به تحصیل اشتغال داشته و یا به علت
بیماری و نقص عضو طبق گواهی کمیسیونهـای پـزشکی
قادر به کار نباشد و در مورد فرزندان دختر در صورتی که دارای شوهر نبوده و اشتغال به کار نداشته باشند.
✅  به تنهائی متکفل مخارج فرزندان مذکور باشند.

----------------------------------------------------------------------

بیمه شدگانی که #حق_بیمه خود را از طریق دستگاههای خود پرداز و یا به صورت اینترنتی پرداخت می نمایند

می بایست مبلغ حق بیمه مربوطه را دقیقاً مطابق برگ پرداخت درج و از تغییر و یا گرد کردن برشی (رند کردن) مبلغ محاسبه شده خودداری نمایند.

-------------------------------------------------------------------------

بیمه شدگان سازمان_تامین_اجتماعی ﺑﺮاﻱ اﻧﺘﻘﺎﻝ #سوابق ﺑﻴﻤﻪ اﻱ ﺧﻮﺩ اﺯ ﺩﻳﮕﺮ ﺻﻨﺪﻭﻕ ﻫﺎﻱ ﺩﻭﻟﺘﻲ می بایست

با در دست داشتن حکم قطع رابطه استخدامی به #شعبه محل پرداخت #حق_بیمه مراجعه تا پس از کسب اطلاعات و آگاهی های لازم در صورت تمایل نسبت به ارائه درخواست انتقال کسور #بازنشستگی سوابق خدمت گذشته خود اقدام نماید.

-----------------------------------------------------------------------------

شرایط معرفی بیمه شده به کمیسیون های پزشکی 👇

✅ 👤بیمه شده #سازمان_تامین_اجتماعی با در دست داشتن #گواهی پزشک متخصص معالج که به درج نوع بیماری، خلاصه #درمان های انجام شده، نتیجه اقدامات تشخیصی و #درمانی ، خاتمه درمان و غیر قابل علاج بودن بیماری اشاره دارد، به #شعبه تأمین اجتماعی محل #بیمه_پردازی مراجعه و با ارائه #مدارک لازم و مستندات درمانی مربوطه، درخواست شرکت در #کمیسیون_پزشکی را ارائه نماید.
✅ 🏢شعبه تأمین اجتماعی مربوطه ضمن احراز هویت و بررسی وضعیت بیمه پردازی بیمه شده از لحاظ نوع بیمه، مدت #سابقه پرداخت #حق_بیمه و... در صورت احراز شرایط قانونی، مکاتبات مورد نیاز با پزشک معالج و #مراکز_درمانی مربوطه صورت گرفته و در نهایت پس از تکمیل مدارک، بیمه شده توسط شعبه به کمیسیون پزشکی معرفی می شود.

--------------------------------------------------------------------------

برقراری بیمه ✍🏻نویسندگان، 📙پدید آورندگان کتاب، 🎨هنرمندان، زنان سرپرست خانوار، مددجویان و ...  
📝📝📝📝📝
در راستای اجرای فرآیند برقراری بیمه #اختیاری و صاحبان #حرف و $#مشاغل آزاد از طریق #کارگزاریهای رسمی، کلیه امور مرتبط با آندسته از بیمه شدگانی که تحت عناوین #نویسندگان و #پدید آورندگان کتاب، #هنرمندان، #زنان #سرپرست خانوار، #مددجویان و ... مراجعه و بیمه نمودن آنها مستلزم ارائه معرفی نامه از سوی مراجع ذیصلاح می باشد، بایستی صرفاً  از طریق #واحد های#اجرایی (#شعب سازمان) صورت پذیرد.

-----------------------------------------------------------------------------

سهم #بیمه_شدگان از حق بیمه های پرداختی به #سازمان_تامین_اجتماعی :
#حق_بیمه وجوهی است که به حکم #قانون و برای استفاده از #مزایا و #خدمات_بیمه_ای و #درمانی سازمان تامین اجتماعی به این سازمان پرداخت می شود که نسبت سهم هر کدام از ( #بیمه_شده ، #کارفرما و #دولت) به شرح زیر است :

🔴  ٧% سهم بیمه شده ؛
🔴 ٢٠% سهم کارفرما ؛
🔴  ٣% سهم دولت ؛

--------------------------------------------------------------------------------

📝 موارد مشمول کسر #حق_بیمه ؟


🔷 تمامی پرداختی های #مزد یا #حقوق یا کارمزد شامل هرگونه وجوه و #مزایا نقدی یا غیرنقدی مستمرکه در مقابل کار به #بیمه_شده داده می شود مشمول کسر حق #بیمه است؛ به غیر از : 👇

🔹حق همسر ( #عائله_مندی )
🔹بازخرید ایام #مرخصی
🔹#کمک_عائله مندی حداکثر تا میزان قابل پرداخت طبق #ماده٨٦ #قانون #تامین اجتماعی (مازاد بر آن مشمول کسر حق بیمه می باشد)
🔹#هزینه_سفر و فوق العاده ماموریت
🔹#عیدی
🔹ما به التفاوت #کمک_هزینه مسکن و خواروبار در ایام بیماری
🔹حق شیر
🔹پاداش نهضت سواد آموزی
🔹حق التضمین (کسر صندوق)
🔹#خسارت_اخراج و مزایای #پایان_کار

----------------------------------------------------------------------

نحوه #شرکت مجدد در جلسه کمیسیون پزشکی 
♿️☤☤️☤☤♿️
بیمه شده ای که در #کمیسیون #پزشکی شرکت و🔖 ازکارافتاده کلی شناخته نشده است، درصورت ادامه پرداخت حق بیمه بعد از صدور رأی #عدم از#کارافتادگی، ارائه نظریه جدید پزشک معالج# (موضوع #ماده 70# قانون )، ارائه مدارک و مستندات مبنی بر اقدامات تشخیصی، درمانی و توانبخشی درخصوص #تشدید #بیماری یا #عارضه به شعبه مربوطه امکان شرکت #مجدد در کمیسیون پزشکی فراهم می باشد.

-----------------------------------------------------------------------

📝 #شرایط لازم برای دریافت #کمک_هزینه بارداری

🔷 کمک هزینه بارداری یا #غرامت_دستمزد_ایام_بارداری یکی از #خدمات #سازمان_تامین_اجتماعی است که به #بیمه_شدگان زنی که دارای شرایط زیر👇
باشند، ارائه می شود

١–  دارا بودن ٦٠ روز #سابقه پرداخت #حق_بیمه ( بواسطه #اشتغال_به_کار ) ظرف یکسال قبل از زایمان.
٢– #بیمه_شده قبل از شروع استراحت مشغول به کار بوده و یا در #مرخصی_استحقاقی باشد .
٣–  در دوره استراحت مشغول به کار نبوده و با #کارفرما قطع رابطه نکرده باشد

---------------------------------------------------------------------

#صدور #برگ #پرداخت بصورت غیرحضوری
📑💵💵💵💵📑
به منظور رفاه حال بیمه شدگان امکان صدور برگ پرداخت حق بیمه بصورت #غیر #حضوری برای بیمه شدگان خاص از جمله صاحبان حرف و مشاغل آزاد،ادامه بیمه بطور اختیاری، #باربران، کارگران ساختمانی، رانندگان درون شهری و ... با ورود به سامانه سازمان تأمین اجتماعی به آدرس samt.tamin.ir میسر گردیده است.

-----------------------------------------------------------------------

هزینه وسایل #کمک_پزشکی به چه کسانی پرداخت می شود ؟

🔴 وسایل کمک پزشکی( #پروتز و #اروتز ) وسایلی هستند که به منظور اعاده سلامت و یا جبران نقص عضو جسمانی یا تقویت یکی از حواس به 👇

١– #بیمه_شدگان اجباری و خانواده تحت تکفل آنان.
٢ – #مستمری_بگیران و خانواده تحت تکفل آنان.
٣ – #مقرری_بگیران بیکاری و خانواده تحت تکفل آنان.
٤ – #بیمه شدگان اختیاری و خانواده تحت تکفل آنان.
تعلق می گیرد.

----------------------------------------------------------------------

امکان انجام فرآیند چاپ ، تعویض و صدور دفاتر درمانی سایرشعب درکارگزاریها 
🔶🔹🔹🔹🔶
باتوجه به اتصال کارگزاری ها به سامانه دفترچه متمرکز، علاوه برامکان انجام فرآیند صدور، تجدید و چاپ دفاتر درمانی بیمه شدگان تحت پوشش شعبه اصلی درکلیه کارگزاریهای رسمی سازمان، انجام تمامی فرآیندهای مذکور جهت بیمه شدگان تحت پوشش سایرشعب تامین اجتماعی نیز بوجود آمده است.

----------------------------------------------------------------------

اگر در حادثه ناشی از کار، کارفرما مقصر باشد :

به استناد ماده 66 قانون تامین اجتماعی، در صورتی که ثابت شود وقوع حادثه به دلیل عدم رعایت مقررات حفاظت فنی یا عدم رعایت احتیاط از طرف کارفرما (یا نمایندگان کارفرما) بوده، سازمان تامین اجتماعی تعهدات خود را در قبال بیمه شده انجام می دهد، اما هزینه های مربوط را از کارفرمای مقصر (به میزان درصد قصور ) مطالبه و وصول می نماید .

---------------------------------------------------------------------

انجام بخشی ازفرآیند پرداخت کمک هزینه پروتز واروتز 
توسط کارگزاری های رسمی  ...

📃تحویل مدارک و انجام امورمربوط به دریافت کمک هزینه
اروتزوپروتز در کارگزاریهای رسمی محدوده هرشعبه سازمان، گاهی جهت نیل به اهداف تسریع و تسهیل ارائه خدمات درسازمان می باشد.

----------------------------------------------------------------------

شرایط  معافیت از معاینات پزشکی  بیمه های خاص

چناچه متقاضیان بیمه‏های خاص در تاریخ ارائه درخواست بیش از 9 ماه از قطع ارتباط بیمه ای آنان سپری نشده باشد و قبل از قطع ارتباط بیمه ای به طور پیوسته حداقل 365 روز سابقه پرداخت حق بیمه نزد سازمان که به لحاظ ازکارافتادگی معتبر است را دارا باشند از انجام معاینات پزشکی معاف خواهند بود.
🗓🛌🛌🛌🛌🗓

----------------------------------------------------------------------

#مدارک لازم برای #معرفی به #کمیسیون #پزشکی 📑📑
♿️⚖⚖⚖⚖⚖️♿️

#بیمه شده سازمان تأمین اجتماعی درصورت ابتلاء به بیماری غیر قابل علاج و سپری نمودن کلیه اقدامات تشخیصی و درمانی و خاتمه معالجات می تواند با مراجعه به شعبه تأمین اجتماعی مربوطه و ارائه درخواست به همراه گواهی پزشک معالج، مدارک و مستندات درمانی و احراز شرایط قانونی بستر معرفی خویش به کمیسیون پزشکی موضوع #ماده 91 قانون تأمین اجتماعی را فراهم نماید .

--------------------------------------------------------------------------

#مقرری_بیمه_بیکاری درچه صورت قطع می شود؟

١- #اشتغال مجدد

٢- عدم شرکت در کلاسهای آموزش فنی و حرفه ای یا نهضت سوادآموزی

٣-خودداری از پذیرش شغل تخصصی خود و یا شغل مشابه پیشنهادی

٤- احراز شرایط #بازنشستگی یا #از_کار_افتادگی کلی

٥- اعاده به کار #بیمه_شده با دریافت مزد ایام بلاتکلیفی

ﻫﻤﭽﻨﻴﻦ مدت دریافت بیمه بیکاری جزء #سوابق پرداخت #حق_بیمه از نظر بازنشستگی، ازکارافتادگی و فوت محسوب می ﺷﻮﺩ.

--------------------------------------------------------------------

#حمایت های #بلند #مدت بیمه شدگان کارگران ساختمانی
🏚⛏🌲🏚⛏🌲🏚⛏
✳️مشمولین قانون بیمه اجباری کارگران ساختمانی  مصوب 1352/8/21 در مقابل حوادث ناشی از کار بیمه می باشند و صرفاً می توانند از حمایت های بلند مدت فوت و از کارافتادگی ناشی از کار بهره مند گردند.

✳️ولیکن مشمولین قانون بیمه اجتماعی #کارگران #ساختمانی مصوب 1386/8/9 در صورت احراز شرایط می توانند علاوه بر حمایت بازنشستگی وفق ماده 76 قانون و تبصره سه آن از سایر حمایت های بلند مدت بازماندگان و ازکارافتادگان بهره مند گردند.

--------------------------------------------------------------------

ﻧﺤﻮﻩ محاسبه #مستمری بیمه شدگانی که در دو یا چند کارگاه کار میکنند :👇

در صورت تقاضای #بازنشستگی چنانچه در دو سال پایانی #بیمه_پردازی در دو یا چند کارگاه #اشتغال_به_کار داشته و #حق_بیمه پرداخت کرده باشند، دستمزد کارگاهها هر کدام بصورت جداگانه مورد محاسبه قرار گرفته و نهایتأ مجموع مبالغ محاسبه شده بابت هر کارگاه به عنوان #مستمری_استحقاقی_بازنشستگی پرداخت خواهد شد.

-------------------------------------------------------------------

شرایط لازم جهت ارائه خدمات دفترچه درمانی به پدر و مادر بیمه شده
💠💠💠💠
👈 در صورتی که پدر حداقل 60 سال و مادر 55 سال تمام سن و فاقد تمکن مالی باشند.
👈از سازمان یا سایر صندوقهای بازنشستگی مستمری دریافت ننمایند.
👈مطابق نظریه کمیسیون پزشکی از کار افتاده کلی باشد.
👈 تکفل بودن آنان مورد تائید سازمان (شعبه ) قرار گرفته باشد.

امکان انجام فرآیند دریافت لیست به صورت اینترنتی درکارگزاری ها در قالب فعالیتهای نیابتی 
💻💽💽💽💻
کارگزاریهای رسمی سراسر کشور می توانند در قالب دستور اداری دریافت لیست حق بیمه اینترنتی کارگاهها به نیابت از کارفرما، لیست ماهیانه آنان را دریافت و به صورت اینترنتی ارسال نمایند. این فعالیت موجب تسهیل در دریافت لیست و بهره مندی کلیه کارفرمایان از خدمات ارسال لیست به صورت اینترنتی می گردد.

------------------------------------------------------------------------------

دلایل ابرازی #کارفرمای #خوش #حساب مبنی بر #غیر#ارادی بودن عدم پرداخت حق بیمه به موقع
🕰💳💳💳💳🕰
حسب دستور اداری صادره در مورد کارفرمایان خوش حساب؛دلایل قابل قبول به منظور شمول کارگاه ها بمنظور استفاده از #تسهیلات #بخشودگی #جرائم شامل:
🗳 ارائه مستندات درخصوص حوادث غیرمترقبه و قهریه خارج از اراده کارفرما
🗳تأثیر مستقیم از تحریم های اقتصادی
🗳تأثیر قیمت ارز در مورد کارگاه هایی که بخش عمده مواد اولیه و یا قطعات مورد استفاده آنان از طریق ارز خارجی تأمین می گردد.

-------------------------------------------------------------------------

نحوه پرداخت #بدهی های #معوق #کارفرمایان #خوش #حساب
🕰💳💳💳💳🕰
حسب دستور اداری  صادره در مورد کارفرمایان خوش حساب ؛ چنانچه کارفرما از هر لحاظ واجد شرایط استفاده از #تسهیلات #بخشودگی #جرایم قرار گیرد می تواند با پرداخت اصل بدهی به صورت نقد و یا طی اقساط 12 ماهه از صددرصد بخشودگی بهره مند شود 🔖با اقساط 18 ماهه 85 درصد،🔖 اقساط 24 ماهه 75 درصد
🔖 با اقساط 30 ماهه 60 درصد و 🔖با اقساط 36 ماهه 50درصد جرائم بخشوده خواهدشد.
🕰💳💳💳💳🕰

--------------------------------------------------------------------------

مرجع تشخیص کارفرمای خوش حساب و مشولین آن
🎯💳💳💳🎯
حسب دستور اداری صادره در مورد کارفرمایان خوش حساب؛ مرجع تشخیص کارفرمای خوش حساب از نظر نوع فعالیت، پذیرش دلایل ابرازی مبنی بر علت عدم انجام تکالیف به موقع و احراز خوش حسابی قبل از بروز دلایل ابرازی به عهده سازمان تأمین اجتماعی و کمیته های تعیین شده استانی و ستادی است.

-------------------------------------------------------------------------

مشمولین استفاده از تسهیلات بخشودگی جرائم بیمه ای کارفرمایان خوش حساب
✍🏻🏃🏻🏃🏻🏃🏻🏃🏻🏃🏻✍🏻
حسب دستور اداری صادره در مورد کارفرمایان خوش حساب، کلیه کارفرمایان خوش حساب کارگاه های فعال تولیدی، صنعتی و معدنی اعم از اشخاص حقیقی یا حقوقی، دولتی و غیردولتی که در امر تولید کالا، تجهیزات و یا محصولاتی اعم از نرم افزار و سخت افزار فعالیت می کنند در صورت احراز سایر شرایط و موافقت سازمان تأمین اجتماعی مشمول استفاده از این تسهیلات خواهندشد.

----------------------------------------------------------------------------

مهلت ارائه درخواست به منظور استفاده از تسهیلات بخشودگی جرائم
⏳🏃🏻🏃🏻🏃🏻🏃🏻⌛️
حسب دستور اداری صادره در مورد کارفرمایان خوش حساب؛ کارفرمایان خوش حساب کلیه واحدهای فعال تولیدی، صنعتی و معدنی که دارای دلایل ابرازی مبنی بر غیر ارادی بودن معوق شدن حق بیمه مربوط به قبل از تصویب آیین نامه اجرایی (موضوع ماده 13 قانون حداکثر توان تولیدی کشور)می باشند حداکثر ظرف سه ماه از تاریخ 1395/3/27 مهلت دارند تا دلایل یادشده را به واحدهای اجرایی تابعه ارائه نمایند.

-----------------------------------------------------------------------------

#بیمه_شده اصلی ، کدام یک از افراد خانواده خود را می تواند تحت پوشش #سازمان_تامین_اجتماعی قرار دهد؟👇


🔹همسر بیمه شده

🔹فرزندان پسر تا سن بیست سالگی (١٩سال تمام) و پس از آن منحصراً درصورتی که به تحصیلات دانشگاهی #اشتغال داشته باشند و یا معلول #از_کار_افتاده نیازمند باشند و فرزندان دختر در صورت نداشتن شغل و شوهر

🔹شوهر بیمه شده زن درصورتیکه سن  وی از ٦٠ سال بیشتر بوده یا اینکه به تشخیص #کمیسیون_پزشکی از کارافتاده باشند و معاش آنها توسط بیمه شده تأمین شود

🔹پدر و مادر درصورتی که سن پدر از ٦٠ و مادر از ٥٥ سال بیشتر بوده یا اینکه به تشخیص کمیسیونهای پزشکی از کارافتاده باشند و معاش آنها توسط بیمه شده تأمین و در هر حال #مستمری دریافت نکند

-------------------------------------------------------------------------

ملاک تشخیص سن جهت برخورداری از تعهدات
سازمان

👥⚜👥⚜👥⚜
به موجب قانون «الحاق یک تبصره به عنوان تبصره دو به ماده 3 قانون تأمین اجتماعی مصوب 97/8/8» ، ملاک تشخیص سن برای برخورداری از مزایای قانون مذکور، شناسنامه ای است که در بدو بیمه شدن به سازمان ارائه شده یا می شود و تغییراتی که بعد از تاریخ تصویب قانون یادشده در شناسنامه به عمل می آید، برای سازمان معتبر نخواهدبود.

-------------------------------------------------------------------------

درباره کمک هزینه ازدواج بیمه شدگان تامین اجتماعی بیشتر بدانیم:
💍💍📢📢
به استناد ماده 85 قانون تأمین اجتماعی به بیمه شده مرد یا زن که برای اولین بار ازدواج می کنند مبلغی معادل یک ماه متوسط مزد یا حقوق با رعایت شرایط زیر پرداخت می شود:
الف- در تاریخ ازدواج رابطه استخدامی او با کارفرما قطع نشده باشد.
ب – ظرف 5 سال قبل از تاریخ ازدواج حداقل حق بیمه 720 روز کار را داشته و به سازمان پرداخت شده باشد.
ج- عقد ازدواج دایم بوده و در دفتر رسمی ازدواج به ثبت رسیده باشد.
نحوه محاسبه کمک ازدواج : مزد یا حقوق متوسط موضوع این ماده عبارت است از جمع دریافتی بیمه شده که ظرف دو سال قبل از ازدواج که به مأخذ آن حق بیمه پرداخت شده است تقسیم بر بیست و چهار
شایان ذکر است چنانچه پس از محاسبه مزد و حقوق، کمک ازدواج دریافتی بیمه شده کمتر از حداقل دستمزد سال عقد باشد، مبلغ هدیه ازدواج بر مبنای حداقل دستمزد سال عقد پرداخت خواهد شد.
لذا با  عنایت به ضوابط قانونی فوق، مطالب منتشره در فضای مجازی در خصوص پرداخت مبلغ ثابت 812 هزار تومان از سوی سازمان تأمین اجتماعی به کلیه افرادی که در حد فاصل سال 90 تا 95 عقد نموده اند صحیح نبوده و با توجه به میزان دستمزد مبنای کسر حق بیمه  بیمه شدگان ظرف دو سال قبل از عقد بین حداقل دستمزد زمان عقد و متوسط دستمزد دو سال قبل از آن متغیر می باشد.

----------------------------------------------------------------------------

شرایط لازم جهت ارائه خدمات دفترچه درمانی به همسر بیمه شده زن
🗳در صورتی که معاش همسر توسط بیمه شده زن تأمین شود.
🗳🗳 سن وی از 60 سال بیشتر باشد.
🗳🗳🗳مطابق نظریه کمیسیون پزشکی از کارافتاده کلی باشد.

---------------------------------------------------------------------------

#ماده_32_قانون_تامین_اجتماعی

#کارفرمایان ﻣﺤﺘﺮﻡ ﻣﻜﻠﻔﻨﺪ ﻃﺒﻖ ﻣﺎﺩﻩ 32 ﻗﺎﻧﻮﻥ ﺗﺎﻣﻴﻦ اﺟﺘﻤﺎﻋﻲ ﻟﻴﺴﺖ و #حق_بیمه اﻓﺮاﺩ ﺷﺎﻏﻞ ﺩﺭ ﻛﺎﺭﮔﺎﻩ ﺭا ﻓﺎﺭﻍ اﺯ ﺳﺎﻋﺎﺕ ﺣﻀﻮﺭ ﺩﺭ ﻛﺎﺭﮔﺎﻩ ﺑﻪ ﺻﻮﺭﺕ ﺭﻭﺯاﻧﻪ و ﺑﺎ ﺭﻋﺎﻳﺖ ﺣﺪاﻗﻞ و ﺣﺪاﻛﺜﺮ ﺩﺳﺘﻤﺰﺩ ﻫﻤﺎﻥ ﺳﺎﻝ ﺑﻪ ﺷﻌﺐ اﻳﻦ ﺳﺎﺯﻣﺎﻥ اﻋﻼﻡ ﻧﻤﺎﻳﻨﺪ.

--------------------------------------------------------------------------

دفترچه درمانی بیماران خاص
♿️🔻♿️🔻♿️🔻♿️
مطابق ضوابط و مقررات جاری سازمان، بیمه شدگان و افراد خانواده آنها در صورتیکه مطابق گواهی مراکز اسناد پزشکی سازمان به یکی از بیماریهای تالاسمی، هموفیلی و کلیوی (دیالیزی) مبتلا باشند، در ردیف بیماران خاص تلقی و با توجه به نیازهای درمانی آنها و به منظور کاهش بار مراجعه افراد مذکور به واحدهای اجرائی، خدمات ویژه ای از قبیل صدور دفترچه درمانی با تعداد برگ بیشتری نسبت به سایر بیمه شدگان و بصورت 45 برگی، ارائه می گردد. همچنین به منظور تفکیک و ارائه مزایای درمانی و داروئی، نسخ دفترچه درمانی بیماران خاص با رنگهائی متفاوت از سایر دفاتر درمانی صادر می شود.

-----------------------------------------------------------------------

ارائه خدمات دفترچه درمانی در کلیه شعب تامین اجتماعی
💠🔸💠🔸💠
به منظور دریافت تسهیلات خدمات دفترچه درمانی، کلیه بیمه شدگان، مستمری بگیران و افراد تحت تکفل آنان می توانند با مراجعه به هریک از شعب سازمان تامین اجتماعی از کلیه خدمات دفترچه درمانی (صدور، تجدید و تامین اعتبار) بهره مند گردند.

-------------------------------------------------------------------

فوت بیمه شده در اثر حادثه ناشی از کار
🕯🕯🌹🕯🕯🌹
در مواردی که بیمه شده بر اثر حادثه ناشی از کار فوت نماید بدون در نظر گرفتن مدت سابقه پرداخت حق بیمه، بازماندگان واجد شرایط وی طبق مقررات استحقاق دریافت مستمری را خواهند داشت.

--------------------------------------------------------------------

نحوه پرداخت مزایای جانبی به بازماندگان مشمول
قانون تعیین تکلیف

پرداخت مزایای جانبی به بازماندگان مشمول قانون تعیین تکلیف تأمین اجتماعی اشخاصی که ده سال و کمتر حق بیمه پرداخت کرده‌اند به نسبت سنوات پرداخت حق بیمه می باشد.

-------------------------------------------------------------------------

ارائه خدمات درمانی به فرزند یا فرزندان چهارم بیمه شدگان

   به استناد " قانون اصلاح قوانین تنظیم جمعیت و خانواده" مصوب  1392/3/20 مجلس محترم شورای اسلامی مقررگردیده «کلیه محدودیتهای مقرر در قانون تنظیم خانواده و جمعیت مصوب 1372/2/26  و اصلاحات آن و سایر قوانین که بر اساس تعداد فرزند برای والدین شاغل یا فرزندان آنان ایجاد شده است، لغو   می شود» لذا از تاریخ 1392/4/29 وصول حق سرانه درمان جهت فرزند یا فرزندان چهارم و به بعد کلیه بیمه شدگان، مستمری بگیران و مقرری بگیران فاقد موضوعیت خواهد بود.

-------------------------------------------------------------------------

تأثیر مستمری از کار افتادگی جزیی در تعیین مستمری بازماندگان
♿️🔸♿️🔸♿️🔸♿️
هر گاه بیمه شده مشمول دریافت مستمری از کارافتادگی جزئی ناشی از کار، فوت نماید میزان مستمری متعلقه باید همانند یکی از عناوین حقوق و مزایای بیمه شده متوفی در محاسابت تبصره دو ماده 72 قانون عیناً حسب مورد به دستمزد ماه ها و روزهای کارکرد بیمه شده افزوده شود. توجه خواهند داشت که مبلغ مستمری از کارافتادگی جزئی ناشی از کار به تنهایی قابل احتساب نبوده و در ایامی که متوفی فاقد کارکرد است مؤثر نخواهد بود.

----------------------------------------------------------------------

زنان سرپرست خانوار
☂🙇🏼🙇🏼🙇🏼🙇🏼☂
در اجرای بند ب ماده 11 آئین نامه اجرائی ماده 7 قانون هدفمندسازی یارانه ها، #زنان #سرپرست خانوار تحت پوشش #کمیته# امداد امام خمینی (ره) و سازمان #بهزیستی کشور با ارائه معرفی نامه از سوی مراجع مذکور و احراز شرایط مقرر می توانند نسبت به ارائه درخواست و انعقاد قرارداد بیمه صاحبان حرف و مشاغل آزاد اقدام نمایند و از ده بیست و هفتم حق بیمه کامل (با نرخ 27%) بر اساس حداقل دستمزد مصوب شورای عالی کار بعنوان کمک دولت از محل منابع حاصله از هدفمندسازی یارانه ها برخوردار گردند.

-------------------------------------------------------------------------

بیمه بیکاری
📰🗓🗓🗓📰
با توجه به #تسهیلات درنظر گرفته شده از سوی سازمان و به منظور وصول به هنگام منابع بیمه بیکاری و همچنین تسهیل فرآیندهای اجرائی، امکان #تقسیط #بدهی افرادیکه من غیرحق از مقرری #بیمه #بیکاری استفاده نموده اند، فراهم گردیده است.

------------------------------------------------------------------------

سوابق موثر در احراز و تعیین مستمری بازماندگان
☂🙇🏼🙎🏼🙍🏽🙇🏼☂
در احتساب سابقه پرداخت حق بیمه متوفی ظرف ده سال قبل از تاریخ فوت و نیز در آخرین سال حیات بیمه‌شده علاوه بر مدت کار و پرداخت حق بیمه؛ مدت استفاده از غرامت دستمزد ایام بیماری و بارداری، مقرری بیکاری، دوران پرداخت حق بیمه به‌صورت اختیاری یا حرف و مشاغل آزاد (با درنظر گرفتن نرخ حق بیمه مؤثر) و مدت خدمت نظام ‌وظیفه عمومی با رعایت ضوابط و مقررات
قانونی مربوطه منظور خواهند شد.

-----------------------------------------------------------------------------

#مهلت پرداخت #حق #بیمه، بیمه #صاحبان #حرف و #مشاغل آزاد و بیمه #اختیاری
⏳🔆⏳🔆⌛️
بیمه شدگان صاحبان حرف و مشاغل آزاد و ادامه بیمه بطور اختیاری پس از اولین پرداخت، بایستی حق بیمه مربوط به هرماه را حداکثر تا آخرین روز دو ماه بعد به سازمان پرداخت نمایند در غیر اینصورت از ماهی که حق بیمه آن پرداخت نگردیده است، قرارداد منعقده لغو و ادامه پرداخت حق بیمه منوط به احراز شرایط و عقد قرارداد مجدد خواهد بود.

------------------------------------------------------------------------

مراجع پرداخت کننده #حق #بیمه #مدت #حضور در #جبهه و #مدت #معالجه بیمه شدگان #جانباز
😷♿️😷♿️😷♿️
به استناد تبصره ماده 6 قانون تسهیلات استخدامی و اجتماعی جانبازان، پرداخت حق بیمه مربوط به مدت حضور در جبهه بیمه شدگان شاغل و جانباز در دستگاه¬ها و مؤسسات دولتی بر عهده مؤسسه محل اشتغال و بیمه شدگان شاغل و جانباز دردستگاه ها و کارگاه های غیر دولتی بر عهده دولت خواهد بود.

------------------------------------------------------------------

مراکز انجام معاینات موضوع ماده 90 قانون
📿🏥🏥🏥📿
معاینات قبل از استخدام موضوع ماده 90 قانون تأمین اجتماعی می بایست در مراکزی صورت پذیرد که از طرف وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی دارای مجوز فعالیت در خصوص معاینات سلامت شغلی می باشند.

----------------------------------------------------------------

احتساب سوابق مدت خدمت نظام وظیفه با کارت های پایان خدمت الکترونیک
🎫🎫🎫🎫
با توجه به اعلام معاونت نیروی انسانی ستاد کل نیروهای مسلح مبنی بر ضرورت اخذ کارتهای پایان خدمت الکترونیکی( هوشمند) برای افراد کمتر از 50 سال، منبعد انجام امور و تشریفات مربوطـه برای احتساب سوابق مدت نظام وظیفه این قبیل افراد صرفاً با ارائه کارت های پایان خدمت الکترونیکی امکان پذیر خواهد بود. لیکن برای افراد 50 سال و به بالا  کارت های پایان خدمت قدیمی کماکان معتبر بوده و می تواند ملاک اقدام
قرار گیرد.

------------------------------------------------------------

مستندات قابل بررسی در کمیسیون پزشکی تجدید نظر
♿️⚖⚖⚖⚖♿️
در صورت اعتراض بیمه شده به نظریه کمیسیون بدوی در مهلت مقرر درخواست از کارافتادگی مجدداً در کمیسیون پزشکی تجدید نظر بررسی می گردد، بنابر این مدارک و مستنداتی که در تاریخ تشکیل کمیسیون بدوی موجود نباشد در کمیسیون تجدید نظر قابل بررسی نخواهدبود.

------------------------------------------------------------

نحوه بازداشت اموال اعم از منقول و غیر منقول  بخشنامه مورخ  92/12/7
🔐🏡💵🏡🔐
به محض ابلاغ اجرائیه به کارفرمای مدیون، وفق ماده 12 آئین‌نامه اجرائی ماده 50 قانون مدیون مکلف به ادای دین ظرف مهلت یک ماه از تاریخ ابلاغ به یکی از روشهای ذیل است:
📍  پرداخت نقدی بدهی.
📍   تقسیط بدهی وفق مفاد ماده 99 آئین نامه اجرایی ماده 50 قانون
📍  معرفی مالی که اولاً امکان وصول طلب از آن مقدور باشد، ثانیاً متناسب با میزان بدهی باشد، ثالثاً تعلق این مال به بدهکار محرز باشد. 
📍  معرفی مال غیر توسط بدهکار، وکالتاً از جانب مالک در صورت دلالت صریح وکالتنامه رسمی بر این امر، بلامانع است. در این صورت پس از بازداشت مال، موکل حق ندارد تقاضای استرداد مال مورد بازداشت را نماید.

--------------------------------------------------------------------------

اهمیت رعایت اصول ایمنی و استاندارد سازی محیط کار

براساس بررسی های انجام شده بیش از 95 درصد #حوادث #ناشی از کار در محل کارگاه رخ می دهد بنابر این استاندارد سازی و رعایت اصول ایمنی کار از سوی کارفرمایان نقش بسزایی در کاهش حوادث و هزینه های سازمان خواهد داشت.

---------------------------------------------------------------------

عدم محدودیت پرداخت #کمک #بارداری

با عنایت به قانون اصلاح قوانین تنظیم جمعیت و خانواده مصوب 1329/3/20 مجلس شورای اسلامی از تاریخ لازم الاجراء شدن قانون مذکور (1392/4/29) محدودیت پرداخت کمک بارداری صرفاً تا 3 #فرزند لغو گردیده و در نتیجه هیچگونه محدودیتی بابت پرداخت کمک مذکور از لحاظ تعداد فرزندان وجود ندارد.

--------------------------------------------------------------------

#تسهیلات لازم برای بیمه شدگان #فاقد #شرایط  ازکارافتادگی:

آن دسته از بیمه شدگانی که بعلت قطع ارتباط بیمه ای و ... فاقد شرایط لازم برای معرفی و شرکت در #کمیسیون پزشکی از #کارافتادگی می باشند درصورت تمایل می توانند با ارائه درخواست شرکت در کمیسیون پزشکی و با تأئید از کارافتادگی کلی از مزایای بازنشستگی به نسبت سنوات پرداخت حق بیمه حداقل تا 10 سال، بهره مند گردند.

-----------------------------------------------------------------

نحوه #بازداشت اموال اعم از #منقول و #غیرمنقول  موضوع بخشنامه مورخ 92/12/7

پس از ابلاغ بازداشت نامه به صاحب مال، نقل و انتقال آن از طرف بدهکار ممنوع است. بدهکار می تواند در صورت بازداشت مال منقول یا غیرمنقول، اموال بازداشت شده را با اطلاع اجرا بفروشد یا رهن دهد به شرط اینکه قبل از آن یا در حین وقوع معامله، کل بدهی اجرا و هزینه ها را پرداخت نماید.

---------------------------------------------------------------

نحوه بازداشت اموال اعم از منقول و غیر منقول موضوع بخشنامه مورخ 92/12/7

وفق #ماده43آئین نامه اجرایی #ماده50 بازداشت وجوه زیر #ممنوع است:
1-  بیش از یک چهارم حقوق یا مستمری بازنشستگی یا از کار افتادگی.
2-  بیش از یک چهارم حقوق یا مستمری شاغلین معیل.
3-  بیش از یک سوم حقوق یا دستمزد شاغلین مجرد.
4-  هزینه سفر و فوق‌العاده مأموریت کارکنان دولت و مؤسسات و شرکتهای دولتی.
5-  حقوق کارکنان نیروهای مسلح که در جنگ هستند.

-------------------------------------------------------------------------

تنفیذ اقدامات سازمان درخصوص اجرای ماده 10 نوسازی صنایع  در طول برنامه پنجم

هیات عمومی دیوان عدالت اداری طی دادنامه های 106 الی 119 مورخه 94/3/4، اقدامات سازمان را درخصوص بخشنامه شماره 7 نوسازی صنایع، منطبق با مصوبه 70459/ت 49026 هـ مورخه 1393/6/23هیات محترم وزیران دانست و مفاد بخشنامه مذکور و اقدامات جاری سازمان را در طول برنامه پنجم تنفیذ نمود.
بنابراین کارفرمایان کارگاه های صنعتی و تولیدی دارای پروانه بهره برداری، جهت بازنشستگی کارگران دارای 25 سال سابقه خود درصورت تمایل میتوانند تمامی هزینه های مربوطه را متقبل شده و از مزایای آن بهره مند شوند.

--------------------------------------------------------------------------

حضانت فرزندان صغیر یا محجور با مادران آنهاست
👶🏻👦🏽👨🏼👶🏻👵🏻
به موجب قانون حضانت فرزندان صغیر یا محجور به مادران آنها و ماده 43 قانون حمایت خانواده حضانت فرزندان صغیر بر عهده مادر آنها می باشد و از آنجا که امر حضانت از امور مربوط به ولایت و قیمومیت منفک می باشد بنابراین حتی در صورت مراجعه ولی قهری مستمری صغار به مادر پرداخت خواهد شد مگر آنکه مراجع قضایی ذیصلاح اعطای حضانت به مادر را خلاف مصلحت فرزند تشخیص داده و به شخص دیگری واگذار نمایند.

-------------------------------------------------------------------------

ماد ه 47 قانون تامین اجتماعی
🛍💸🛍💸
طبق ماده 47 قانون تامین اجتماعی کارفرمایان مکلفند صورت مزد و حقوق و مزایای بیمه شدگان همچنین دفاتر و مدارک لازم را در موقع مراجعه بازرس سازمان در اختیار او بگذارند. بازرسان سازمان می توانند از تمام یا قسمتی از دفاتر و مدارک مذکور رونوشت یا عکس تهیه و برای کسب اطلاعات لازم به هر یک از رؤسا و کارمندان و کارگران کارگاه و مراجع ذیربط مراجعه نمایند.

--------------------------------------------------------------------------

تحویل دفترچه درمانی بیمه شدگان 
🗒🗒🗒🗒🏃🏻🏃🏻🏃🏻🏃🏻
بیمه شدگان سازمان تامین اجتماعی موظفند در صورت ترک کار و قطع رابطه بیمه پردازی نسبت به تحویل دفاتر درمانی به شعب مربوطه اقدام نمایند. بدیهی است در صورت امتناع از تحویل دفاتر درمانی بعد از ترک کار، به واحد اجرایی ذیربط و استفاده پس از آن، تخلف محسوب و وفق ماده 97 قانون تامین اجتماعی رفتار خواهد گردید .

---------------------------------------------------------------------------

نحوه بازنشستگی جانبازان انقلاب اسلامی بر اساس قوانین موجود سازمان تأمین اجتماعی
♿️😷😷😷♿️
طبق قانون بازنشستگی جانبازان انقلاب اسلامی مصوب 1367 مجلس شورای اسلامی، تسهیلاتی در زمینه بازنشستگی این عزیزان فراهم شده است، به گونه ای که جانبازان معزز با داشتن حداقل 20 سال سابقه و 50 سال سن برای آقایان و 45 سال سن برای بانوان، می توانند بازنشسته گردند.
لازم به ذکر است سنوات ارفاقی جانبازان براساس درصد جانبازی حداقل سه سال (برای 20 درصد جانبازی) و  حداکثر ده سال (برای 70 درصد جانبازی و بالاتر) تعیین گردیده که در صورت کسب 30 سال مجموع سابقه اصلی و ارفاقی، از شرط سنی معاف می گردند.♿️😷😷😷♿️

--------------------------------------------------------------------

در صورت بروز تأخیر در پرداخت حق بیمه توسط کارفرما،

برای کارگران تحت پوشش مشکلی بوجود نمی‌آید و سازمان تأمین اجتماعی بر حسب وظایف و تکالیفی که دارد نسبت به محاسبه و وصول حق بیمه اقدام می‌کند و سوابق افراد نیز پابرجا خواهد بود.

-------------------------------------------------------------------------

شرایط کفالت فرزندان اناث بیمه شده/ مستمری بگیر
👧🏽👧🏽👧🏽👧🏽
فرزندان اناث در صورت نداشتن شوهر و عدم اشتغال به کار می توانند به عنوان افراد تبعی از حمایت های مقرر قانونی بهره مند گردند.

---------------------------------------------------------------------------

شرایط ادامه بیمه بطور اختیاری

حداکثر سن پذیرش متقاضیان ادامه بیمه بطور اختیاری برای مردان و زنان پنجاه سال تمام در تاریخ ثبت تقاضا خواهدبود.
در صورتی که سن متقاضیان در زمان ثبت تقاضا بیش از  سن مذکور باشد، پذیرش درخواست وی منوط به داشتن سابقه پرداخت حق بیمه قبلی معادل مدت مازاد سنی مقرر خواهدبود.

----------------------------------------------------------------------------

نحوه اعتراض به رأی کمیسیون پزشکی بدوی   
♿️☤☤☤♿️
در صورتیکه بیمه شده یا شعبه تأمین اجتماعی نسبت به رأی کمیسیون پزشکی بدوی معترض باشند می توانند حداکثر ظرف مهلت 30 روز از تاریخ ابلاغ رأی، اعتراض کتبی خود را ثبت دفتر شعبه تأمین اجتماعی مربوطه نمایند.
روز ابلاغ رأی و روز اقدام برای ثبت اعتراض جزء مهلت 30 روزه محسوب نمی گردد.
همینطور چنانچه آخرین روز مهلت مذکور مصادف با روز تعطیل باشد آن روز نیز جزء مهلت 30 روزه محسوب نگردیده و اولین روز اداری پس از آن، آخرین روز مهلت
محسوب و ملاک عمل میباشد.

------------------------------------------------------------------------------

مدارک و شرایط پذیرش فرزند خوانده 
👩🏼👱🏽👩🏼👱🏽👩🏼👱🏽
دراجرای قانون حمایت از کودکان و نوجوانان بی سرپرست و بد سرپرست مصوب 92/7/10 مجلس محترم شورای اسلامی، مدارک پذیرش این دسته ازفرزند/ فرزندان بیمه شدگان، به منظور بهره مندی از مزایای قانون تامین اجتماعی به شرح موارد ذیل می باشد:
1-تکمیل فرم درخواست و تعهد نامه مربوطه (توسط بیمه شده اصلی)
2- ارائه رای دادگاه صالح مبنی بر حکم سرپرستی کودک و نوجوان ( آزمایشی / قطعی)
3- اصل شناسنامه و کارت ملی فرزند یا فرزندان تحت سرپرستی و تصاویر مربوطه
4- اصل شناسنامه بیمه شده اصلی (سرپرست منحصر /سرپرستان)
5- معرفی نامه معتبر (سازمان بهزیستی)

-------------------------------------------------------------------------------------

ضوابط معافیت از اعمال ضریب قراردادهای کارگاههای تولیدی تعیین شد

در اجرای قانون مصوب 94/2/1 مجلس محترم شورای اسلامی و ضوابطی که براساس بخشنامه اجرایی قانون مذکور تهیه وجهت اجرا به واحدهای سازمان ابلاغ گردید کارفرمایان کارگاههای صنعتی و خدمات تولیدی و فنی مهندسی ثابت جهت بهره مندی از معافیت فوق باید بلافاصله  قرارداد منعقده را به شعبه ارائه و لیست و حق بیمه  کارکنان خود را ارسال و پرداخت نمایند همچنین ضمن ثبت و ضبط دفاتر قانونی، آنرا جهت حسابرسی در اختیار موسسه حسابرسی سازمان قراردهند.

------------------------------------------------------------------------------------

بیمه مددجویان
🌿🌿🌿🌿
در اجرای بند ب ماده 11 آئین نامه اجرائی ماده 7 قانون هدفمندسازی یارانه ها، مددجویان تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی کشور با ارائه معرفی نامه از سوی مراجع مذکور و احراز شرایط مقرر می توانند نسبت به ارائه درخواست و انعقاد قرارداد بیمه صاحبان حرف و مشاغل آزاد اقدام نمایند و از ده بیست و هفتم حق بیمه کامل (با نرخ 27%) بر اساس حداقل دستمزد مصوب شورای عالی کار بعنوان کمک دولت از محل منابع حاصله از هدفمندسازی یارانه ها برخوردار گردند.

-----------------------------------------------------------------------------

بیمه نخبگان و استعدادهای برتر

نخبگان و استعدادهای برتر در اجرای بخشنامه 677 امور فنی بیمه شدگان با ارائه معرفی نامه از سوی بنیاد ملی نخبگان مشمول بیمه صاحبان حرف و مشاغل آزاد قرار گرفتند.

---------------------------------------------------------------------------------

⚫️ کمک هزینه کفن و دفن در مورد چه کسانی و تحت چه شرایطی پرداخت می شود ؟

🏴 به استناد ماده «٨٤» قانون تأمین اجتماعی،کمک هزینه کفن و دفن درصورت احراز شرایط قانونی ، بابت فوت بیمه شده اصلی پرداخت می­ ﺷﻮﺩ.
👈 لازم به ذکر است با توجه به مصوبه شورای عالی تأمین اجتماعی از تاریخ ٢٠/١١/١٣٨٦ به بعد در صورت فوت همسر بیمه شده یا مستمری بگیر پرداخت هزینه کفن و دفن صرفاً به شخص بیمه شده اصلی امکان پذیر است.
مبلغ کمک هزینه کفن و دفن ،معادل یک ماه حداقل دستمزد ماهیانه سال فوت اﺳﺖ.

---------------------------------------------------------------------------------------

بیمه مربیان مهد کودک خود مالک
👫👬👫👬
در اجرای بند ب ماده 11 آئین نامه اجرائی ماده 7 قانون هدفمندسازی یارانه ها، مربیان مهد کودک خود مالک تحت پوشش سازمان بهزیستی کشور با ارائه معرفی نامه از سوی مرجع مذکور و احراز شرایط مقرر می توانند نسبت به ارائه درخواست و انعقاد قرارداد بیمه صاحبان حرف و مشاغل آزاد اقدام نمایند و از ده بیست و هفتم حق بیمه کامل (با نرخ 27%) بر اساس حداقل دستمزد مصوب شورای عالی کار بعنوان کمک دولت از محل منابع حاصله از هدفمندسازی یارانه ها برخوردار گردند.

-----------------------------------------------------------------------------------------

پذیرش کارت مهارت فنی کارگران ساختمانی صادره توسط مراکز آموزش فنی و حرفه ای سایر شهرها و استانها
💳💳💳
آندسته از متقاضیان بیمه کارگران ساختمانی که دارای کارت مهارت فنی معتبر هستند و مشاغل آنان منطبق با جدول شاغلین در بخش ساختمان می باشد، درصورت تائید اصالت کارت مهارت مذکور از سوی سازمان آموزش فنی و حرفه ای و احراز اشتغال بکار در صنعت ساختمان، می توانند جهت تعیین وضعیت بیمه ای خود(بدون محدودیت شهر/ استان صادر کننده کارت مهارت فنی) به شعب تامین اجتماعی محل سکونت خود مراجعه تا با رعایت سایر مقررات و ضوابط مربوطه نسبت به پذیرش آنها اقدام گردد .

---------------------------------------------------------------------------------------

سوابق قابل قبول در احراز شرایط متقاضیان مشمول ماده 95 قانون تامین اجتماعی

سوابق قابل قبول در احراز شرایط متقاضیان مشمول ماده 95 قانون تامین اجتماعی عبارتند از :
الف- سوابق کارگاهی ناشی ازصورت مزد و حقوق(لیست)، فرم های 1/3 و6 ، بازرسی دفاتر قانونی .
ب - سوابق ایجاد شده ناشی از توافقنامه نفت و گاز، حوادث غیرمترقبه، آراء دیوان عدالت اداری و سایر مراجع قضائی و قانونی در ارتباط با اشتغال افراد در کارگاه های اجباری، کارگزاران و پیمانکاران دفاترمخابرات روستائی و همچنین سوابق مورد ادعای تائید شده از سوی سازمان.

-----------------------------------------------------------

نحوه اجرای موارد رفع بازداشت اموال
              (بخشنامه 24 جدید درآمد)

رفع توقیف از اموال اعم از منقول و غیر منقول یا رفع انسداد حساب، صرفاً در موارد ذیل امکان پذیر می باشد:
-  پرداخت نقدی کل بدهی توسط کارفرما.
-  آرای صادره از سوی مقامات قضائی، دیوان عدالت اداری و... که به تأیید واحد حقوقی استان رسیده باشد.
-  تقسیط بدهی با اخذ وثیقه ملکی یا ضمانت نامه بانکی از کارفرما وفق ماده 99 آئین نامه اجرایی ماده 50 ق.ت.ا.
-  سایر موارد مذکور در آئین نامه ماده 50 قانون با تأیید اداره کل درآمد حق بیمه.

--------------------------------------------------------------------------

مدارک لازم برای شرکت بیمه شده در کمیسیون پزشکی
ازکارافتادگی بعلت بیماری عادی 

1- ارائه درخواست به آخرین شعبه تأمین اجتماعی مربوطه
2- گواهی پزشک معالج مبنی بر ذکر نوع بیماری، خلاصه درمان های انجام شده، نتیجه درمان و خاتمه درمان
3- احراز سوابق بیمه پردازی
4- تکمیل فرمهای ازکارافتادگی اخذ شده از شعبه تأمین اجتماعی توسط پزشک معالج

-------------------------------------------------------------------------------

ابلاغ احکام مطالباتی
📧📮📧📮📧
پس از گذشت 48 ساعت از تاریخ ارسال فایل حکم مطالباتی یا دعوتنامه به آدرس پست الکترونیک اعلام شده توسط کارفرما، حکم ابلاغ شده محسوب می شود.

-----------------------------------------------------------------------------

ازکارافتادگی جزئی
♿️♿️♿️
بیمه شده ای که به علت عوارض حادثه ناشی از کار در کمیسیون پزشکی شرکت و کاهش میزان قدرت کار وی از 33%  تا 66% تعیین گردد مشمول دریافت مستمری ازکارافتادگی جزئی می باشد

-------------------------------------------------------------------------------

غرامت دستمزد ایام بارداری
👶🏻👶🏻👶🏼👶🏽👶🏾👶🏿
غرامت دستمزد ایام بارداری (مرخصی زایمان) بدون نیاز به تأئید مراجع پزشکی سازمان صرفاً بر اساس گواهی پزشک معالج یا بیمارستان و گواهی ولادت و تصویر شناسنامه مادر و فرزند پرداخت می گردد.

---------------------------------------------------------------------------------

بیمه شدگان کارگران ساختمانی که شروع بیمه پردازی آنان با سوابق کارگاه های اجباری دارای تداخل باشند،

پذیرش سوابق مربوطه تا زمان تشخیص تداخل سوابق بلامانع بوده و پس از آن تداوم رابطه بیمه پردازی این دسته از افراد در مشاغل کارگران ساختمانی می بایست با احراز مجدد شرایط حسب قوانین و ضوابط جاری صورت پذیرد.

-------------------------------------------------------------------------------

شرایط ادامه بیمه به طور اختیاری

کلیه متقاضیان ادامه بیمه به طور اختیاری که یک بار در اجرای آیین نامه های مربوطه قرارداد تنظیم و حق بیمه پرداخت نموده باشند، حداکثر تا 3 مرتبه دیگر مجاز خواهند بود بدون لحاظ شرط سنی و با رعایت سایر شرایط مقرر نسبت به انعقاد قرارداد اقدام نمایند.

------------------------------------------------------------------------------------

بیمه زنان خانه دار

به منظور گسترش و توسعه امر بیمه به آحاد افراد جامعه "زنان خانه دار" با رعایت شرایط مقرر در بیمه صاحبان حرف و مشاغل آزاد در زمره مشمولین قرار گرفته و در صورت تمایل می توانند به صورت خود اظهاری به عنوان "خانه دار" با انعقاد قرارداد و پرداخت حق بیمه مقرر از تعهدات قانونی مربوطه برخوردار شوند.

---------------------------------------------------------------------------------------------

تسهیل در بخشودگی جرائم 4درصد مستمری کارهای سخت و زیان آور

برابر بخشنامه جدید صادره کارفرمایان خوش حساب واحدهای تولیدی، صنعتی و معدنی که شرایط خوش حسابی آنان توسط اداره کل تأمین اجتماعی استان احراز گردیده علاوه بر بخشودگی جرائم حق بیمه و بیمه بیکاری می توانند با پرداخت یکجای 4درصد مستمری کارهای سخت و زیان آور مربوط به قبل از تصویب قانون اصلاح تبصره دو الحاقی ماده 76 قانون تأمین اجتماعی مصوب 80/7/14 از بخشودگی جرائم متعلقه، نیز برخوردار گردند.

------------------------------------------------------------------------------------------------

تسهیل در تقسیط بدهی کارفرمایان خوش حساب

با توجه به تسهیلات فراهم شده در تقسیط بدهی های اجرایی کارفرمایان خوش حساب واحدهای تولیدی، صنعتی و معدنی ، در صورت عدم امکان ارائه ضمانت نامه بانکی و یا سایر وثایق پیش بینی شده در بخشنامه های مربوطه از سوی کارفرمابا احراز موضوع توسط شعبه،  تقسیط بدهی های مزبور با اخذ یک فقره چک بانکی به مبلغ کل بدهی بدون اخذ تعهد نامه رسمی فراهم گردیده است.

--------------------------------------------------------------------------------------------------

برای درخواست مستمری ازکارافتادگی، چه شرایطی باید داشت؟

✅چنانچه بیمه شده ای بر اثر حوادث غیرناشی از کار یا بیماری عادی، آسیب دیده و توانایی خود را طبق نظر کمیسیون های پزشکی از دست دهد ، مشمول ازکارافتادگی می شود.
مستمری ازکارافتادگی کلی غیرناشی از کار تنها به بیمه شده ای تعلق می گیرد که ظرف ١٠ سال قبل از وقوع حادثه یا شروع بیماری منجر به ازکارافتادگی کلی، حداقل دارای یک سال سابقه پرداخت حق بیمه نزد این سازمان بوده و ظرف یک سال قبل از وقوع حادثه یا بیماری دارای حداقل ٩٠ روز سابقه پرداخت حق بیمه باشد.
بنابراین بیمه شدگانی که دربرابر حوادث ناشی از کار دچار حادثه شوند ، پس از انجام خدمات توان بخشی واعلام نتیجه آن چنانچه طبق نظر کمیسیون های پزشکی توانایی خود را به طور کلی و یا جزئی از دست داده باشند، مشمول دریافت مستمری ازکارافتادگی می شوند.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

مدارک مورد نیاز جهت تشکیل پرونده مطالباتی و اخذ کد کارگاهی از طریق #کارگزاری های رسمی تامین اجتماعی 

🔴 به منظور کاهش حجم مراجعات به شعب #تامین_اجتماعی و تسریع در اجرای این فرآیند کلیه #کارفرمایان اعم از حقیقی و حقوقی می توانند جهت تشکیل پرونده و اخذ کد کارگاهی خود ، با ارائه #مدارک و مستندات مربوطه به کارگزاری رسمی تامین اجتماعی در محدوده عملکرد #شعبه خود مراجعه و درکمترین زمان ممکن نسبت به تخصیص و دریافت کد کارگاهی خود اقدام نمایند .

✅ مدارک مورد نیاز بابت کارگاههای دارای شخصیت #حقیقی 👇
- جواز کسب صنفی معتبر ( دائم یا موقت )
- پروانه تأسیس یا بهره برداری
- اسناد مالکیت یا اسناد اجاره یا صلح نامه کارگاه
- احکام مراجع قضایی مبنی بر مالکیت یا اجاره کارگاه
- تاییدیه اتحادیه یا مجمع امور صنفی مربوطه مبنی بر کارفرمایی و بهره برداری کارگاه
- تکمیل و ارائه فرم نمونه امضاء و اثر انگشت کارفرما و کدملی

✅ مدارک مورد نیاز بابت کارگاههای دارای شخصیت #حقوقی 👇
- تکمیل و ارائه فرم نمونه امضاء صاحبان امضاء مجاز و نمونه مهر آنها
- آگهی تاسیس ، روزنامه رسمی و اساسنامه شرکت
- تصویر سند مالکیت یا اجاره محل شرکت
- پروانه تأسیس یا بهره برداری
- سایر مدارک مرتبط با شروع فعالیت و تاسیس شرکت در صورت ضرورت ( مانند اظهار نامه ثبت و موافقت اصولی)
-  شناسه و کد ملی اشخاص حقوقی

-----------------------------------------------------------------------------------

انعقاد قرارداد بیمه اختیاری با فرزندان اناث مستمری بگیر
👸👸👸👸
دریافت مستمری والدین متوفی توسط فرزندان اناثی که بطور همزمان نسبت به بیمه پردازی خود بطور اختیاری اقدام نمایند، بلامانع می باشد.بدیهی است چنانچه پس از پرداخت حق  بیمه به صورت اختیاری،فرزند اناث مستمری بگیر متوفی شرایط لازم جهت بهره مندی از مزایای مستمری بازنشستگی یا ازکارافتادگی را احراز نماید، از تاریخ برقراری مستمری مربوطه،پرداخت مستمری بازماندگان به وی فاقد موضوعیت خواهد بود.

-------------------------------------------------------------------------------------

در صورتیکه بیمه پردازی کارگران ساختمانی با سوابق بیمه ای گروه های خاص (اختیاری، صاحبان حرف و مشاغل آزاد) دارای تداخل باشد،

مبنای پذیرش، سوابق کارگران ساختمانی بوده و ادامه بیمه پردازی (بشرط تمایل بیمه شده به ادامه بیمه پردازی کارگران ساختمانی) با رعایت سایر ضوابط و مقررات جاری بلامانع می باشد.

----------------------------------------------------------------------------------------

مقررات اشتغال نیروی انسانی، بیمه و تأمین اجتماعی در مناطق آزاد تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی جمهوری اسلامی ایران

همانند سایر مناطق بوده و کارفرمایان کارگاه های مستقر در مناطق آزاد تجاری می بایست با رعایت قانون تأمین اجتماعی نسبت به بیمه نمودن کارگران شاغل اقدام نمایند.

--------------------------------------------------------------------------------------

در صورت ادعای افراد مبنی بر اشتغال در کارگاه های مستقر در مناطق آزاد تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی و عدم پرداخت حق بیمه از سوی کارفرما،

شعبه تأمین اجتماعی می بایست با اخذ مدارک و مستندات اشتغال فرد و احراز رابطه کارگری و کارفرمایی نسبت به محاسبه و مطالبه حق بیمه از کارفرما همانند سایر کارگاه های مشمول قانون تأمین اجتماعی اقدام نماید.

-------------------------------------------------------------------------------------

صدور آراء مربوط به ماده 148 قانون کار

در صورت صدور رأی مبنی بر احراز رابطه کارگری و کارفرمایی درخصوص کارگاه های مستقر در مناطق آزاد تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی شعبه تأمین اجتماعی می بایست با رعایت مقررات جاری نسبت به محاسبه و مطالبه حق بیمه از کارفرما همانند سایر کارفرمایان مشمول قانون تأمین اجتماعی اقدام نماید.

-------------------------------------------------------------------------------

تطبیق اطلاعات هویتی رانندگان با فهرست ارسالی سازمان هدفمندسازی یارانه ها

درجهت کنترل و نظارت بر امر اشتغال رانندگان در شغل رانندگی و جلوگیری از هر گونه احتمال سوء استفاده از حق بیمه سهم منابع حاصله از هدفمندسازی یارانه ها طی دستوراداری مورخ 95/5/20 مقرر گردید واحدهای اجرایی تابعه کلیه رانندگان حمل و نقل عمومی درون شهری را که بعد از تاریخ 89/10/1 با پرداخت بخشی از حق بیمه سهم خود از حق بیمه سهم منابع حاصله از هدفمندسازی یارانه ها برخوردار شده اند را با فهرست ارسالی از سوی هدفمندسازی یارانه تطبیق دهند.

--------------------------------------------------------------------------------

شرایط ادامه بیمه #تامین_اجتماعی به طور اختیاری:

افرادی که قبلاً مشمول قانون تأمین اجتماعی بوده و به دلیل عدم #اشتغال از پوشش این بیمه خارج شده اند، به نحوی که این گونه اشخاص با دارا بودن حداقل 30 روز #سابقه پرداخت حق_بیمه ، می توانند  بیمه خود را به طور اختیاری ادامه دهند.

#شرایط ادامه بیمه :

1⃣ خروج از ردیف #بیمه_شدگان ( عدم شمول بیمه بر آنان )
2⃣ دارا بودن حداقل 30 روز سابقه پرداخت #حق_بیمه
3⃣ حداکثر شرط سنی پذیرش تقاضا  برای مردان و زنان 50 سال

⭕️ در صورتی که سن متقاضی در تاریخ ثبت تقاضا بیش از 50 سال باشد ، دارا بودن سابقه پرداخت حق بیمه معادل مازاد سنی مقرر الزامی خواهد بود.
⭕️ پذیرش درخواست افرادی که بیش از 10 سال سابقه پرداخت حق بیمه دارند بدون رعایت شرط سنی امکان پذیر خواهد بود.
⭕️ بیمه شدگانی که حداقل یکبار در اجرای آئین نامه های قبلی و این آئین نامه قرارداد تنظیم و حق بیمه پرداخت نموده اند تا سه (3) مرتبه مجاز به انعقاد قرارداد بدون رعایت شرط سن و سابقه خواهند بود.

---------------------------------------------------------------------------

بیمه شدگان اختیاری سازمان تامین اجتماعی

می بایست #حق_بیمه هر ماه را حداکثر تا آخرین روز 2 ماه بعد پرداخت نمایند؛ در غیر این صورت قرارداد منعقده از تاریخ عدم پرداخت حق بیمه لغو و ادامه بیمه موکول به تسلیم تقاضای جدید و موافقت این سازمان خواهد بود.

--------------------------------------------------------------------------------------

بیمه کارگران ساختمانی

بیمه شدگان کارگران ساختمانی که حین رابطه بیمه پردازی ( بعضاً در برخی از ماهها ) نام آنان در لیست پرداخت حق بیمه کارگاهها ارسال گردیده، در صورتی که مطابق گزارش بازرسی تحقیقی از کارگاه مربوطه فعالیت آنان با عناوین مشاغل صنعت ساختمان منطبق، و یا فعالیت کارگاه ساختمانی باشد، نیازی به رفع تداخل نبوده و ادامه بیمه پردازی این قبیل افراد با رعایت سایر قوانین و ضوابط جاری بلامانع می باشد.

----------------------------------------------------------------------------------

مهلت اعتراض کارفرمایان به مطالبات اعلام شده سازمان تأمین اجتماعی

براساس مواد 42 و 43 قانون تأمین اجتماعی کارفرمایان محترم می بایست اعتراض خود را نسبت به اعلام بدهی و آراء هیئت های بدوی به ترتیب ظرف 30 و 20 روز پس از ابلاغ با مراجعه جضوری کتباً و یا از طریق پست، تلگراف و نمابر به شعبات اجرایی تسلیم نمایند.

----------------------------------------------------------------------------------

بازرسی از کارگاه های مستقر در مناطق آزاد تجاری-صنعتی

بررسی صحت و سقم لیستهای ارسالی از سوی کارفرما و همچنین بازرسی از کارگاه های مستقر در مناطق آزاد تجاری - صنعتی و بازرسی دفاتر قانونی آنها همانند سایر کارگاه های مشمول قانون تأمین اجتماعی خواهدبود.

---------------------------------------------------------------------------------

بخشی از مدارک و مستندات لازم به منظور بررسی ادعای اشتغال بیمه شدگان

- اسناد و مدارک هویتی مدعی به همراه دفترچه بیمه
- لیست های حقوق کارگاه منضم به اظهارنامه مالیاتی که به تأیید اداره دارایی مربوطه رسیده باشد.
دفاتر قانونی کارگاه و اسناد هزینه مربوطه
- لیست های پرداخت حق بیمه کارگاه نزد تأمین اجتماعی
- گواهی بانک ذیربط مبنی بر واریز حقوق ماهانه مدعی (طبق لیست های حقوق ارسالی به بانک موردنظر)
- فیش یا رسید حقوق یا چک بانکی، کارت افتتاح حساب بانکی کارتهای حضور و غیاب یا ورود و خروج یا دفاتر ثبت حضور و غیاب کارکنان کارگاه ، کارت بهداشتی صادره از سوی اداره بهداشت محیط کار.
معاینات پزشکی قبل از استخدام (موضوع ماده 90 قانون تأمین اجتماعی)

-----------------------------------------------------------------

ماده 85 قانون تأمین اجتماعی

افراد خانواده بیمه شده که از کمکهای مقرر در ماده 54 قانون تأمین اجتماعی استفاده می نمایند عبارتند از :
👰 همسر بیمه شده
🕵شوهر بیمه شده در صورتی که معاش او توسط بیمه شده زن تأمین شده و سن او از شصت سال متجاوز باشد یا طبق نظر کمیسیون پزشکی از کارافتاده شناخته شود.
👫 فرزندان بیمه شده
پدر و مادر تحت تکفل بیمه شده مشروط به اینکه سن پدر 60 سال و سن مادر 55 متجاوز باشد و یا اینکه به تشخیص کمیسیون های پزشکی از کارافتاده باشند و در هر حال از سازمان مستمری دریافت ننمایند.

--------------------------------------------------------------

بخشی از مدارک و مستندات لازم به منظور بررسی ادعای اشتغال بیمه شدگان

- اسناد و مدارک هویتی مدعی به همراه دفترچه بیمه
- لیست های حقوق کارگاه منضم به اظهارنامه مالیاتی که به تأیید اداره دارایی مربوطه رسیده باشد.
دفاتر قانونی کارگاه و اسناد هزینه مربوطه
- لیست های پرداخت حق بیمه کارگاه نزد تأمین اجتماعی
- گواهی بانک ذیربط مبنی بر واریز حقوق ماهانه مدعی (طبق لیست های حقوق ارسالی به بانک موردنظر)
- فیش یا رسید حقوق یا چک بانکی، کارت افتتاح حساب بانکی کارتهای حضور و غیاب یا ورود و خروج یا دفاتر ثبت حضور و غیاب کارکنان کارگاه ، کارت بهداشتی صادره از سوی اداره بهداشت محیط کار.
معاینات پزشکی قبل از استخدام (موضوع ماده 90 قانون تأمین اجتماعی)

-------------------------------------------------------

ماده 85 قانون تأمین اجتماعی

افراد خانواده بیمه شده که از کمکهای مقرر در ماده 54 قانون تأمین اجتماعی استفاده می نمایند عبارتند از :
👰 همسر بیمه شده
🕵شوهر بیمه شده در صورتی که معاش او توسط بیمه شده زن تأمین شده و سن او از شصت سال متجاوز باشد یا طبق نظر کمیسیون پزشکی از کارافتاده شناخته شود.
👫 فرزندان بیمه شده
پدر و مادر تحت تکفل بیمه شده مشروط به اینکه سن پدر 60 سال و سن مادر 55 متجاوز باشد و یا اینکه به تشخیص کمیسیون های پزشکی از کارافتاده باشند و در هر حال از سازمان مستمری دریافت ننمایند.

----------------------------------------------------------------------------

نحوه تامین اعتبار دفترچه درمانی بر مبنای گزارش بازرسی 

چنانچه از تاریخ آخرین بازرسی لغایت مراجعه بیمه شده کمتر از "3" ماه نگذشته و نام وی در گزارش بازرسی درج شده باشد تامین اعتبار دفاتر درمانی "6" ماه و در صورتی که نام بیمه شده در "2" گزارش بازرسی قبلی نیز قید شده باشد (به شرطی که فاصله دو بازرسی حداقل 90 روز باشد) تامین اعتبار دفاتر درمانی یکسال انجام می گردد.

------------------------------------------------------------------------------

ابلاغ الکترونیک احکام مطالباتی 

📃📧📃📧📃📧📃📧
ابلاغ به اشخاص حقوقی (موضوع حقوق خصوصی) عبارتند از:
➢شرکتهای تجارتی: ابلاغ به مدیر یا قائم مقام او یا افرادی که حق امضاء دارند صورت می گیرد و در صورت انحلال شرکت به مدیر تصفیه ابلاغ می گردد.
➢➢مؤسسات تجارتی و غیر تجارتی: ابلاغ به مدیر یا قائم مقام او یا افرادی که حق امضاء دارند صورت می گیرد و در صورت انحلال مؤسسه به مدیر تصفیه ابلاغ می گردد.
➢➢➢موقوفات: ابلاغ به مدیر یا قائم مقام او یا افرادی که حق امضاء دارند، صورت می گیرد. متولی یا سازمان حج و اوقاف و امور خیریه حسب مورد نماینده آن می باشد.

-------------------------------------------------------------------------------------------------

ابلاغ الکترونیک احکام مطالباتی

اشخاص حقوقی (موضوع حقوق عمومی) دستگاه اجرایی شامل کلیه وزارتخانه ها، موسسات دولتی (کلیه سازمانهایی که در قانون اساسی نام برده است)، موسسات یا نهادهای عمومی غیر دولتی، شرکتهای دولتی و کلیه دستگاههایی که شمول قانون بر آنها مستلزم ذکر و یا تصریح نام است (از قبیل : شرکت ملی نفت ایران، سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران، صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران و...) و شهرداریها.

-------------------------------------------------------------------------------------------------

ضرورت احراز شرایط قانونی فرزند ذکور در زمان فوت والدین به منظور بهره مندی از مزایای مستمر مربوطه

آن عده از فرزندان ذکور که در زمان فوت بیمه شده یا مستمری بگیر، سن آنها بیش از حد نصاب مقرر در قانون (19سال تمام) بوده و در هنگام فوت بیمه شده مشغول تحصیل نبوده و پس از آن مجدداً مشغول به تحصیل گردند، استحقاق دریافت مستمری بازماندگان را نخواهندداشت.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------

نحوه بازداشت اموال اعم از منقول و غیر منقول
 
وفق ماده 43 آئین نامه اجرایی ماده 50 بازداشت وجوه زیر ممنوع است:
1-  بیش از یک چهارم حقوق یا مستمری بازنشستگی یا از کار افتادگی.
2-  بیش از یک چهارم حقوق یا مستمری شاغلین معیل.
3-  بیش از یک سوم حقوق یا دستمزد شاغلین مجرد.
4-  هزینه سفر و فوق‌العاده مأموریت کارکنان دولت و مؤسسات و شرکتهای دولتی.
5-  حقوق کارکنان نیروهای مسلح که در جنگ هستند.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------

در صورت اشتغال کارگر در کارگاه های ساختمانی به صورت دائم یا فصلی و یا به ﺻﻮﺭﺕ انعقاد قرارداد پیمانکاری ؛

کارفرمای مربوطه مکلف است لیست  حق‌بیمه این دسته از کارکنان شاغل را همانند سایر کارگران شاغل در کارگاه های مشمول قوانین کار و تأمین اجتماعی با نرخ کامل به سازمان تامین اجتماعی ارسال و پرداخت نماید

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

به صفحه رسمی اینستاگرام سازمان تامین اجتماعی بپیوندید
کلید واژه
 

ارسال نظر
۱۰۰
captcha