• ۱۳۹۸ چهارشنبه ۳۰ مرداد
  • اِلأَربِعا ١٩ ذو الحجه ١٤٤۰
  • Wednesday, August 21, 2019

 

 

 

 

 

دندانپزشک

 

دندانپزشک کیست؟
بسیاری از مردم احساس می کنند که پاسخ به سؤال فوق را به خوبی می دانند ولی ممکن است هنوز شناخت کاملی از رشته دنداننپزشکی در جامعه ما وجود نداشته باشد.دندانپزشک در نگاه سنتی مردم ما فردی است که هرگاه دچار مشکل در دندان های خود شدیم باید به وی مراجعه کنیم.وی ابزارهای نه چندان خوشایندی دارد که با آن ها به ترمیم دندان ما می پردازد و در آخر هزینه نسبتا" بالائی نیز بابت درمان های انجام شده مطالبه می کند.دندانپزشکی شاخه ای از علم پزشکی است که به سلامت دهان و دندان می پردازد. دندانپزشک، پزشکی است که در زمینه پیشگیری، بررسی علائم و درمان بیماری های دهان و دندان تخصص دارد. او به درمان بیماری های دهان و دندان ، جلوگیری از پیشرفت این نوع بیماری‌ها و بالابردن میزان بهداشت دهان و دندان می پردازد. البته در سال های اخیر مباحث جدیدی مانند زیبایی دندان وارد حوزه کاری دندانپزشکان شده است. گاهی دندانپزشک بسته به سطح کاری، یک یا چند دستیار دارد.
دندانپزشک باید تمرکز بالا برای مدت طولانی، هماهنگی خوب بین دستها و چشم ها و مهارت های ارتباطی خوبی داشته باشد. او باید دارای صبر و حوصله زیاد و قدرت بدنی مناسب باشد، گاهی لازم است چند ساعت مداوم روی یک بیمار کار کند. دندانپزشک باید بتواند به بیماران خود ،به خصوص آنهایی که از دندانپزشکی ترس دارند و همچنین کودکان، آرامش داده و اعتماد و اطمینان آنها را برانگیزد. کنترل درد یکی از مسایل مهم است که دندانپزشک باید بتواند با کمک روش های موجود و مهارت خود درد بیمار را کاهش دهد. در صورت لزوم قبل از شروع کار با صبر و لحنی دوستانه، اطلاعات لازم را به بیماران بدهد.
وی با معاینه مرتب دهان ما مشکلات موجود را به ما گوشزد می کند و راه های مقابله با آن ها را به ما می آموزد.آن گونه که این دوست می گوید دهان آینه سلامت بدن است و با معاینه آن ممکن است خیلی از بیماری های ناشناخته مثل دیابت تشخیص داده شود. برای حفظ دندان های کودکانمان با وی مشورت می کنیم و وی با صرف وقت لازم توصیه های مفیدی رادر این زمینه به ما ارائه می کند.با کاربرد این راهنمائی ها کودکانمان می توانند دندان های شیری ودائمی سالمی داشته باشند و از دندانپزشکی خاطره خوشایندی در ذهن آن ها نقش می بندد.
دندانپزشک ما با انتقال دانسته هایش ، با کاربرد آموخته هایش و با افکارش تمام سعی وتلاش خود را برای بهبود سلامت جسمی وروحی ما بر می دارد وبا کاربرد بهترین روش ها زیبائی ،آرامش و اعتماد به نفس را به ما هدیه می کند. از وظایف دندانپزشک میتوان به موارد زیر اشاره نمود:
• ویزیت اولیه و دادن مشاوره های لازم به بیماران
• دادن آرامش به بیماران قبل از شروع کار به خصوص در مورد کودکان و افرادی که می ترسند.
• استفاده از روشهای مناسب برای کنترل و کاهش درد بیمار
• عکس برداری در صورت لزوم
• درمان‌های دندانپزشکی از جمله جرم‌گیری، پر کردن و کشیدن