• ۱۳۹۸ پنج شنبه ۳۰ خرداد
  • اِلخَميس ١٦ شوال ١٤٤۰
  • Thursday, June 20, 2019

 

 

 

استان مازندران در قسمت های شمالی کشور در سواحل دریای خزر ما بین استانهای گلستان،گیلان،سمنان و تهران در فاصله 250کیلومتری تهران واقع شده است. مرکز این استان، شهرستان ساری با پیشینه ای با قدمت دوره ساسانیان است که از شهرهای قدیمی کشور می باشد.                                         
شهرستان ساری با در اختیار داشتن امکانات درمانی ملکی سازمان تامین اجتماعی(بیمارستان حکمت و درمانگاه تامین اجتماعی حافظ)، دانشگاهی (بیمارستان های امام،بوعلی، زارع و فاطمه الزهرا) و خصوصی(بیمارستان های شفا،امیرمازندرانی ، ونیمه شعبان) مسوولیت ارائه خدمات درمانی به بیمه شدگان و غیر بیمه شدگان را برعهده دارد.
جمعیت شهرستان ساری بالغ بر 470000 نفر که از این تعداد  239000 تحت پوشش بیمه سازمان تامین اجتماعی می باشند                                                    .
با توجه به هدف سازمان تامین اجتماعی در حمایت های بیمه ای و درمانی از بیمه شدگان و آحاد مردم و ارتقاء توسعه و عدالت اجتماعی ، سازمان تامین اجتماعی در زمینه احداث مراکز درمانی و ساخت بیمارستان و تامین شبکه بهداشت و درمان گامهای اساسی و موثری برداشته که از جمله احداث بیمارستان 54تختخوا بی  حکمت در شهرستان ساری بوده است .بیمارستان حکمت در زمینی به مساحت 7790متر مربع در ضلع جنوبی بلوار طالقانی،روبروی شرکت گاز، با هزینه ای بالغ بر 28میلیارد ریال در مساحت زیر بنایی 5478 مترمربع که در روز دهم شهریور 1383 مصادف با میلاد حضرت  علی(ع) با حضور جناب آقای دکتر شریف زادگان وزیر رفاه و تامین اجتماعی وقت افتتاح گردید.

محوطه بیمارستان ، زمینی است مابین بلوار طالقانی و خیابان 10متری ،بدین جهت دسترسی به سایت از دو جبهه شمالی و جنوبی که ورودی اصلی سایت از بلوار طالقانی و ورودی خدماتی از خیابان 10متری در نظر گرفته شده است، ممکن می باشد.ساختمان بیمارستان با چهار ورودی مستقل( ورودی اصلی از سمت شمال ،ورودی اورژانس از  سمت غرب، ورودی موتورخانه از سمت جنوب و ورودی رختشو یخانه از سمت شرق)  در دو طبقه(همکف واول) با زیر بنایی بالغ بر 5007 متر مربع طراحی و اجرا شده است .  طبقه همکف این بیمارستان با زیر بنایی بالغ بر 2500متر مربع با فضاهای (پیش ورودی ،سالن انتظار، درمانگاه،راه پله و آسانسور ارتباطی ، بخش اورژانس ،اتاق برق و گاز طبی ،رادیولوژی ،  بایگانی رختکن کارکنان ،نمازخانه ،آشپزخانه ،موتور خانه اصلی ، انبار وسایل، رختشویخانه،  بهبود کیفیت ، بخش اداری ،بهداشت محیط ،سرویس های بهداشتی ،داروخانه، آزمایشگاه و مدارک پزشکی) می باشد.
طبقه اول با زیر بنایی بالغ بر 2107متر مربع دارای فضاهای (راهرو و سالن انتظار، راپله و آسانسور، بخش بستری مردان، بخش بستری زنان، CCU ،ICU ، بخش اعمال جراحی زنان و زایمان ،  بخش اعمال جراحی عمومی،اتاق باطری، مراکز استریل) می باشد . در ضمن تاسیسات این مرکز با زیر بنایی بالغ بر 400 متر مربع با فضاهای اتاق های هوارسان،   راه پله ارتباطی،در محوطه بیمارستان می باشد. 
این مرکز شامل بخشهای بستری داخلی ، اطفال ، جراحی عمومی ،جراحی زنان و زایمان ، ICU,CCU ، زایشگاه ، اتاق های عمل و اورژانس با امکانات پاراکلینیک مانند آزمایشگاه   (شامل بخش های بیوشیمی ، آزمایش های  هورمونی ، سرولوژی ،هماتولوژی، پاتولوژی،  میکروب شناسی ، انگل شناسی و … ) رادیولوژی ، سونوگرافی ،آندوسکوپی، کولونوسکوپی ، داروخانه ، درمانگاه های عمومی و تخصصی شامل جراحی عمومی، زنان و زایمان،‌داخلی ، اطفال،ارتوپد،پزشک عمومی و … می باشد.