• ۱۳۹۸ چهارشنبه ۳۰ مرداد
  • اِلأَربِعا ١٩ ذو الحجه ١٤٤۰
  • Wednesday, August 21, 2019

 

 

اداره كل درمان استان تهران 

دی کلینیک تخصصی و فوق تخصصی ابوریحان 

نوار عصب وعضله یا الکترومیوگرافی (EMG-NCV )

 

 

نوار عصب  وعضله چیست؟
الكترو ميو گرافي ( EMG, Electromyography  )
الكترو ميو گرافي براي ارزيابي سلامت يك عضله يا عصب ان عضله انجام مي شود. براي انجام اين تست يك الكترود سوزني در عضله وارد مي شود وفعاليت الكتريكي عضله از اين طريق ثبت مي شود . نوع موج ايجاد شده بر صفحه مانيتور و صداي موج جهت تشخيص بكار مي رود. بعد از قرار داشدن الكترود از بيمار خواسته مي شود كه عضله خود را ابتدا به مقدار كم وسپس با درجات بيشتري منقبض كند.
نوار عصب به چه منظور انجام میگردد ؟
هدف از انجام تست بدست آوردن سرعت هدایت عصبی اعصاب مختلف بدن می باشد و در مواردی چون تشخیص عوارض دیابت ، قطع اعصاب ، تشخیص ضایعات گردن وکمر  و گرفتاری اعصاب در مچ و آرنج استفاده میشود.
نوارعصب چگونه انجام می شود؟
این تست از مراحل مختلف تشکیل شده‌است. اما دو مرحله اصلی دارد. در قسمت بررسی هدایت عصبی، پزشک به اعصاب شما تحریک الکتریکی می‌دهد. در قسمت بررسی عضله سوزنی در قسمتهای مختلف عضلات شما داخل می‌شود. توجه داشته‌باشیم که در قسمت دوم تست، دارویی در بدن شما تزریق نمی‌شود.
آیا انجام این تست دردناک است؟
احساس درد یک تجربه شخصی است و برای بسیاری از بیماران درد ناشی از این تست خفیف است و حتی بعضی از بیماران احساس درد نمی‌کنند.در صورت احساس درد به پزشکی که آزمون را انجام می‌دهد اطلاع دهید. پزشک بر اساس مورد به تغییر نحوه انجام تست می‌پردازد. به ندرت پیش می‌آید که به علت درد غیرقابل تحمل بایستی انجام تست خاصی متوقف شود. در این صورت پزشک بر اساس یافته‌های بدست آمده تا این مرحله اقدام به تفسیر تست می‌کند. البته بدیهی است که چنانچه این آزمایش به صورت کامل انجام نشود، نتیجه حاصله هم کامل نخواهد بود. می‌توان برای جلوگیری از بروز درد یا کاستن از شدت آن از داروهای آرام‌بخش و داروهایی از قبیل بروفن کمک گرفت. این امر معمولاً در مورد بچه‌های بسیار بی‌قرار صادق است. اما در مورد بزرگسالان بکار نمی‌رود. همچنین استفاده از داروهای مسکن موضعی مثل لیدوکائین در این تست موردی ندارد.
مدت زمان انجام این تست چقدر است؟
بسته به نوع تست و درخواست پزشک معالج از 10 دقیقه تانیم ساعت طول می‌کشد. در موارد خاص بیشتر هم طول می‌کشد. در این‌گونه موارد بهتر است که برای جلوگیری از خستگی بیمار و پزشک انجام دهنده تست، آن را در چند جلسه متفاوت انجام داد.گاهی لازم است که تست چند بار تکرار شود. یک علت این امر آن است که تغییراتی که در مراحل مختلف بیماریهای عصب و عضله در این آزمون دیده‌می‌شود متفاوت است.
آمادگی های مورد نیاز جهت انجام تست
1. در صورت امکان محل انجام تست بایستی تمیز باشد لذا روز انجام تست حمام کنید.
2. . لباس مناسبی که تنگ نباشد بایستی پوشیده‌شود. هر چند که گاهی مواقع در موقع انجام این آزمایش شما بایستی عضو مربوطه را کاملاً لخت کنید.
3. قبل از مراجعه حتما غذا کامل میل شود و ناشتا مراجعه نشود.
4. به همراه داشتن کلیه سوابق پزشکی ازقبیل عکس وآزمایش و نوارعصب و عضله یا MRI قبلی الزامی است .
5. در صورت داشتن بیماریهای واگیر دار مانند هپاتیت و ایدز و غیره حتما پزشک را مطلع سازید.
6 .در مورد بانوان نداشتن زیور آلات الزامی است.
7. استفاده از دفتر چه بیمه دیگران ممنوع بوده و تست انجام نخواهد شد.
آیا این آزمون عوارض خاصی دارد؟
این تست دارای عوارضی است. اما در صورت رعایت نکات خاصی که پزشک انجام‌دهنده تست به آن اشراف دارد، این عوارض برای شما رخ نخواهد داد. تنها عارضه‌ای که ممکن است برای شما اتفاق بیفتد درد موقتی در محل ورود سوزن است. این درد ممکن است چند ساعت طول بکشد و به مسکن معمولی مثل استامینوفن یا بروفن و یا سرد کردن موضعی محل پاسخ می‌دهد.  در هنگام انجام تست در محل ورود سوزن ممکن است خون‌ریزی مختصری دیده‌شود. در اینگونه موارد پزشک با فشار موضعی پنبه به مدت کافی اقدام به خاتمه خونریزی می‌کند. اما در بعضی بیماران بویژه بیمارانی که دارای عیوب خونریزی‌دهنده هستند و یا داروها و یا موادی که خونریزی می‌دهند را مصرف می‌کنند پس از چند ساعت از خاتمه تست خونریزی شروع شود. در این موارد بیمار پس از تمام شدن تست متوجه خون ‌مردگی و یا تورم موضعی می‌شود. در اینگونه موارد معمولاً فشار دادن جسم سردی مثل یخ به محل درگیر برای مدت چند دقیقه خونریزی را برطرف می‌کند، هر چند که بر طرف شدن تورم و خون‌مردگی مدتی طول خواهد کشید. بهر حال در موقع بروز هر عارضه ناشی از تست که به روشهای فوق جواب ندهد پزشک انجام‌ دهنده تست را مطلع کنید.
آیا برای انجام نوار عصب واعضاء، نیاز به گرفتن وقت قبلی از کلینیک نوار عصب و عضله است ؟
• با توجه به زمان انجام تست پاسخ مثبت است. همچنین بعضی اطلاعات بایستی قبل از انجام تست به شما داده‌شود.

• با توجه به غیر قابل پیش بینی بودن زمان انجام تست  وقتهای تعیین شده تقریبی می باشد و انجام آن با معطلی همراه میباشد.

 

 

 

آدرس:  خیابان انقلاب خیابان فلسطین جنوبی نبش خیابان شهید نظری 

تلفن:5-66950823  نمابر: 66469440 

شماره نوبت دهی تلفنی :66960665