printlogo


کد خبر: 68232تاریخ: 1397/8/13 09:30
شماره ۱۷۶ هفته نامه آتیه نو منتشر شد
شماره ۱۷۶ هفته نامه آتیه نو منتشر شد
شماره یکصد و هفتاد و ششم هفته نامه «آتیه نو»، نشریه تخصصی حوزه رفاه و تامین اجتماعی، صبح امروز، یکشنبه 13 آبان 1397 توسط موسسه فرهنگی هنری آهنگ آتیه منتشر شد.

آنچه به داد مردم می‌رسد نظام جامع تامین‌اجتماعی است» نقل قولی از محمد شریعتمداری، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی است که به عنوان تیتر، روی جلد این شماره از هفته نامه آتیه نو نشسته است. به نوشته آتیه نو، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی توجه به تامین‌اجتماعی و بالابردن سطح رفاه اجتماعی را تکیه‌گاهی بزرگ در کسب مقبولیت و مشروعیت نظام‌های سیاسی خواند و گفت: «وقتی چرخ‌های توسعه می‌چرخد، بعضی از اقشار در جامعه آسیب‌هایی می‌بینند که باید سازمان‌های اجتماعی و رفاهی با ایجاد یک تور حمایتی امن، تکانه‌های احتمالی ناشی از روند حرکت توفنده چرخ‌های توسعه را مدیریت و جبران مافات کنند.»

محمد شریعتمداری با اشاره به تاثیرات اجتماعی بحران‌ها و فراز و فرودهای اقتصادی، اظهارکرد: «اکثر کشورها در مقاطعی از تاریخ‌شان، بحران‌های سیاسی و فرازوفرودهای اقتصادی را تجربه کرده و می‌کنند. در مواقعی که متغیرهای اقتصادی دچار مشکل می‌شوند، آنچه به داد مردم می‌رسد و کشورها را نجات می‌دهد، نظام جامع تامین‌اجتماعی است که باید با سیاست‌گذاری صحیح، حداقلی از خدمات و برخورداری اجتماعی و اقتصادی را برای همه اقشار جامعه تضمین کند.»

آثار مخرب تعهدات بدون منبع بر کارایی تامین‌اجتماعی

هفته نامه آتیه نو، سخنان سید تقی نوربخش، مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی را نیز با تیتر «آثار مخرب تعهدات بدون منبع بر کارایی تامین‌اجتماعی» بازتاب داده است.

به نوشته این هفته نامه، نوربخش با بیان اینکه در دولت هشتم و نهم 18قانون و تعهد بدون پشتوانه برای تامین‌اجتماعی ایجاد شد، خاطرنشان کرد: «قوانین و مقررات غیرکارشناسی تحمیل شده‌ ماهانه 600 تا 700 میلیارد تومان بار مالی اضافه برای تامین‌اجتماعی ایجاد می‌کنند، اما هنوز جزء آسیب‌های مهم کشور شناسایی نشده‌اند.» وی مهم‌ترین دغدغه تامین‌اجتماعی را تدارک منابع برای پرداخت مستمری‌ها بیان کرد و گفت: «20سال پیش دغدغه تامین‌اجتماعی سرمایه‌گذاری مبالغی بود که بابت حق‌بیمه‌ها دریافت می‌کرد، اما دغدغه امروز این است که چگونه برای پرداخت مستمری‌ها و سایر هزینه‌ها، منابع تامین کنیم.» به گفته نوربخش، ویژگی ذاتی صندوق‌های بازنشستگی در 30سال اول، دریافت منابع و در 30 سال دوم، اجرای تعهدات است که به پیری و سالمندی مشهور است، اما صندوق تامین‌اجتماعی متاثر از قوانین و مقررات غیرکارشناسی، دچار پیری زودرس شده است. مدیرعامل سازمان تامین‌اجتماعی بازپرداخت بدهی‌های انباشته دولت به این سازمان را یکی از مهم‌ترین و راهگشاترین اقدامات دانست و گفت: «امیدواریم وزیر جدید تعاون، کار و رفاه اجتماعی در هیئت‌دولت به‌صورت جدی پیگیر وصول این بدهی‌ها باشد. چالش جدیدی هم که در این زمینه ایجاد شده، تفسیری است که در بخشی از بدنه دولت در مورد نحوه محاسبه سود این بدهی‌ها ایجاد شده که امیدواریم در این زمینه هم از مساعدت و همراهی وزیر محترم برخوردار باشیم.»

معاینات بدو استخدام بیمه‌شدگان

در این شماره از آتیه نو، محمد حاجی بابایی، کارشناس تامین اجتماعی به تعدادی از سوالات درباره معاینات بدو استخدام بیمه‌شدگان؛ مسئولیت‌های کارفرما و کارگر پاسخ گفته است. به نوشته حاجی بابایی،بر اساس ماده90 قانون تامین‌اجتماعی، افراد شاغل در کارگاه‌ها باید قابلیت و استعداد جسمانی متناسب با کارهای مرجوع را داشته باشند. به این منظور کارفرمایان موظف‌اند قبل از به‌کار گماردن آن‌ها ترتیب معاینه پزشکی‌شان را بدهند. در صورتی که پس از استخدام مشمولان قانون، معلوم شود که نامبردگان در حین استخدام، قابلیت و استعداد کار مرجوع را نداشته‌اند و کارفرما در معاینه پزشکی آن‌ها تعلل کرده و در نتیجه بیمه‌شده دچار حادثه شده یا بیماری‌اش شدت یابد، سازمان تامین‌اجتماعی تعهدات قانونی را درباره بیمه‌شده اجرا کرده و هزینه‌های مربوط به آن را از کارفرما طبق ماده50 قانون تامین‌اجتماعی مطالبه و وصول خواهد کرد. چنانچه معاینات اولیه به‌درستی و به‌طور کامل انجام شود، ممکن است در بعضی از موارد منجر به آشکارشدن برخی بیماری‌های نهفته فرد مانند دیابت، کبدچرب یا حتی بعضی از سرطان‌ها و... شود و شخص بتواند با مشخص‌شدن نتایج معاینات، اقدام به درمان به‌موقع بیماری خود کند.

عنوان برخی دیگر از مطالب شماره 176 هفته نامه آتیه نو

صندوق‌ها، اقتدار و تصمیم‌های بزرگ می‌خواهند

ضرورت تعجیل در انجام اصلاحات پارامتریک

ضرورت حیاتی بقای کار و تامین معیشت کارگران

مردم باید عدالت را احساس کنند

گریز از بند فقر

و...

منبع: پایگاه خبری تامین 24

برای مشاهده آرشیو هفته نامه آتیه نو کلیک نمایید


لینک مطلب: http://www.tamin.ir/News/Item/68232/2/68232.html