printlogo


کد خبر: 54116تاریخ: 1396/11/2 12:23
معرفی بخش اورژانس
بخش حساس و مهمی از طب، شامل اورژانسهای پزشکی است. تصادفات مختلف رانندگی، حوادث مختلف ضمن کار، مسمومیت ها، جراحتهای حین نزاع و نیز سایر وضعیتهای خطرناک ناشی از برخی بیماریها نظیر Acute MI و یا کومای هیپراسمولار دیابتی، از علل مهم بروز وضعیتهای اورژانس در یک بیمار می باشند. در چنین شرایطی گاه نجات جان بیمار در دقایق و ثانیه ها رقم می خورد و به این ترتیب مداخله سریع تیم پزشکی اهمیتی حیاتی می یابد. به عبارت دیگر ارزیابی سریع وضعیت بیمار، تشخیص سریع و در صورت لزوم انجام اقدامات تشخیصی مناسب، درمان مناسب و حفظ شرایط پایدار همودینامیک در بیمار در حداقل زمان و با حداکثر کیفیت جهت حصول بهترین نتیجه از ضروریات شغلی غیر قابل انکار پرسنل شاغل در بخش اورژانس است. از این نظر سعی شده است در اورژانس بیمارستان آیت اله کاشانی چه از نظر تجهیزات و چه از نظر نیروی انسانی شرایط لازم برای نیل به اهداف مذکور فراهم آید.

اورژانس بیمارستان آیت اله کاشانی دارای 14 تخت بالغین، 1 تخت ویژه کودکان، واحد تریاژ و اسکرنینگ، اتاق پانسمان و گچ گیری، یک اتاق ایزوله، یک اتاق CPR ،دو اتاق تزریقات (خانم ها و آقایان)، یک اتاق عمل، اتاق نوار قلب و دو انبار تجهیزات می باشد. تمامی تختهای بیماران واتاق ایزوله، دارای مانیتور Bed Side می باشد. علاوه بر این، تمامی تختهای مزبور توسط یک سیستم Cordless مجهز به یک نرم افزار بسیار پیشرفته به مانیتور مرکزی موجود در ایستگاه پرستاری متصل می باشند. به این ترتیب کادر پرستاری و پزشکان در هر لحظه قادرند علایم حیاتی و تراسه الکتروکاردیوگرافیک بیمار را کنترل نمایند. مانیتورهای مدرن نصب شده در کنار هر تخت قادر است در هر لحظه علایم حیاتی بیمار شامل فشار خون، ضربان قلب، تعداد تنفس، میزان اشباع اکسیژن شریانی و کارکرد الکتریکی قلب را در هر یک از 12 لید استاندارد الکتروکاردیوگرافی ثبت نماید؛ همچنین وجود اکسیژن و ساکشن سانترال در کنسولهای بالای تخت ها نیاز اورژانسی بیماران را تامین می نماید.
تختهای اورژانس نیز همگی مجهز به کنترل تغییر وضعیت بوده و ایجاد پوزیشن های مختلف به بیماران را میسرمی سازد، همچنین ارتفاع تختها به راحتی و به سرعت قابل تنظیم است.
در اتاق CPR اورژانس بیمارستان کاشانی کلیه تجهیزات عملیات CPR،BLS و ALS مهیاست. 1 دستگاه ساکشن پرتابل (علاوه بر ساکشن مرکزی)، دستگاه Autopulse ، دستگاه کاپنوگراف و 2 دستگاه ونتیلاتور غیرپرتابل، Heart monitoring، Heart Monitoring+ DC shock، امکانات تعبیه Pace maker موقت و CVP Line از جمله این امکانات است.
در اتاق عمل بخش اورژانس، اعمال جراحی کوچک و نیز اعمال جراحی اورژانس نظیر تعبیه Chest Tube انجام می گیرد.
گردش کار در اورژانس بر اساس سیستم تریاژ ESI، طراحی شده است. بر این مبناء ابتدا بیماران توسط پرستار تریاژ، اولویت بندی داده می شوند، و براساس اولویت توسط پزشک اورژانس ویزیت می شوند، بیمارانی که سطح تریاژ 1 یا 2 دارند مستقیماً به اتاق CPR یا بخش هدایت شده و در اولین فرصت توسط متخصص طب اورژانس ویزیت و اقدامات لازم برای آنان آغاز می شود. کلیه استانداردهای اعتبار بخشی ملی در مورد اورژانس، در این بخش پیاده سازی و اجرا شده است.
اتاق ایزوله بخش اورژانس که برای بیماران مبتلا به بیماریهای عفونی در نظر گرفته شده بر اساس استانداردها دارای فشار منفی و جدا از سایر تختها طراحی شده است. این اتاق دارای سرویس بهداشتی مجزا و مطابق با آخرین دستورالعملها تجهیز شده است.
بخش اورژانس همچنین به سه دستگاه آمبولانس مجهز می‌باشد. امکانات کامل CPR و انتقال بیماران نیازمند به ICU در این آمبولانسها در نظر گرفته شده است.
بخشهای آزمایشگاه، سی تی اسکن، رادیولوژی و اتاقهای عمل نیز در موارد اضطراری در اختیار اورژانس می باشند.
تیمی از پرستاران خبره، پزشکان و متخصصین مجرب امور درمانی بخش را برعهده دارند. جهت تسریع امور و رفاه بیشتر بیماران مراجعه کننده به اورژانس، پذیرش و ترخیص بیماران در این بخش به صورت مستقل انجام می‌شود. جهت تسریع امور درمانی بیمار، کلیه مراحل پذیرش، درخواست اقدامات پاراکلینیک، تجویز دارو و ترخیص بیماران از طریق سیستم HIS انجام میگیرد. 
تلاش پرسنل بخش در جهت حفظ انضباط کاری و ایجاد محیطی عاری از تنش ونیز وجود امکانات مختلف رفاهی، حداکثر آسایش را برای مراجعین و بیماران فراهم می آورد.
در سایه الطاف خداوند یکتا و به مدد تجربه پرسنل متبحر و نیز تجهیزات منحصر به فرد و مدرن بخش، از ابتدای افتتاح تاکنون، اورژانس بیمارستان آیت اله کاشانی توانسته است به طیف وسیعی از بیماران دچار وضعیتهای اورژانس شامل بیماران دچار سکته قلبی، ادم حاد ریه، کتواسیدوز دیابتی، حوادث رانندگی شامل انواع ضربه های سر، شکستگی ها، مسمومیت ها و نظایر آن، خدمات پزشکی ارائه کند.

   طبقه همکف ساختمان جدید بیمارستان

   51036457

  گالری عکس

 


لینک مطلب: http://www.tamin.ir/News/Item/54116/207/54116.html