کد خبر: 56847
شماره 145 هفته نامه آتیه نو منتشر شد
یکصد و چهل و پنجمین شماره هفته نامه «آتیه نو»، نشریه تخصصی حوزه رفاه و تامین اجتماعی، در 32 صفحه، توسط موسسه فرهنگی هنری آهنگ آتیه منتشر شد.

دست اندرکاران این نشریه با انتخاب تیتر«بهار امید،سال ایستادگی» و عکسی حاکی از حال و هوای نوروز برای داستان جلد آخرین شماره هفته نامه آتیه نو در سال 96، به استقبال بهار رفته اند و مطالب عیدانه متنوعی را برای مخاطبان خود تدارک دیده اند.

همه ناکامی‌ها را پای یک وزارتخانه ننویسیم!

«همه ناکامی‌ها را پای یک وزارتخانه ننویسیم!» عنوان گزارش صفحه دو این شماره از هفته نامه آتیه نو است که تازه ترین سخنان دکتر نوربخش را در رابطه با استیضاح علی ربیعی منعکس کرده است. به نوشته این هفته نامه، در روزهای پایانی اسفند، به پبشنهاد تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، استیضاح دکتر علی ربیعی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی مطرح شد و کارشناسان و صاحب‌نظران مختلفی، درخصوص آنچه در سال 96 از سر حوزه رفاه و تامین اجتماعی گذشت و نگرانی‌ها و سوال‌های نمایندگان موافق استیضاح، صحبت کردند؛ استیضاحی که خود وزیر، آن را حق مجلس و فرصتی برای صحبت با مردم و ارائه گزارش عملکرد و پاسخ به برخی شبهات می‌داند. همچنین مدیرعامل بزرگ‌ترین صندوق بیمه‌ای کشور نیز در دفاع از عملکرد وزارتخانه تحت مدیریت دکتر علی ربیعی، با نگاهی تحلیلی، در جریان یک نشست، ضمن برشمردن فعالیت‌های مثبت و عملکرد رو به جلوی این وزارتخانه، طرح برخی انتقادات یک‌جانبه را دور از انصاف خواند. دکتر سیدتقی‌نوربخش، معتقد است که نباید از یاد ببریم که نهاد دولت و نیز نهادهای تقنینی و برخی تصمیم‌سازان، در گذشته با برخی تصمیمات شتابزده غیرکارشناسی و تحمیل مسئولیت‌های غیربیمه‌ای به این صندوق‌ها، چه سهمی در بروز و تعمیق بحران داشته‌اند. وی با بیان اینکه دکتر ربیعی و صندوق‌های تحت مدیریت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، امروز میراث‌دار شرکت‌های متعدد زیان‌دهی هستند که برخی از آنها به علت مشکلات جدی، هیچ خواهان و خریداری ندارند، اظهار داشت: «از زمان وزارت دکتر ربیعی تاکنون، هیچ شرکتی بدون توجیه منطقی، به شستا و سایر مجموعه‌های سرمایه‌گذاری تابعه وزارت، واگذار نشده است و مدیریت بنگاه‌ها نیز به بهترین وجه انجام می‌شود. همچنین می‌دانیم که خروج از بنگاهداری، مورد تاکید رئیس‌جمهور قرار گرفته و در مجموعه شستا نیز این کار، با جدیت درحال پیگیری است و به‌زودی شاهد عرضه سهام شرکت‌های مختلف شستا و خروج این مجموعه از بنگاهداری خواهیم بود.»

پای منافع بیمه‌شدگان ایستاده‌ایم

هفته نامه آتیه نو همچنین در صفحه 3 خود اظهارات اخیر ربیعی را منتشر کرده اند. به نوشته این هفته نامه، در گزارش صندوق‌های بازنشستگی، با همه فراز و فرودهایی که داشته‌اند، در بحران به سر می‌برند و عوارض و تبعات نامعلوم وضعیت آنها، فکر تصمیم‌سازان، سیاستگذاران، مجریان و حتی مردم را درگیر کرده است. ورشکستگی، چندسالی است که در تعدادی از این نهادها آشیانه کرده و برخی از آنها مانند صندوق فولاد، به الگویی در شکست سیاستگذاری در این حوزه، تبدیل شده‌اند. با همه اینها، صندوق‌ها هنوز سهم بزرگی از اقتصاد کشور را در اختیار خود دارند و بسیاری -از جمله وزیر کار- معتقدند که اگر همه‌چیز درست پیش می‌رفت و اشتباه کمتری می‌کردیم، صندوق‌ها دین خود را به اقتصاد کشور، ادا می‌کردند و پیشران بزرگ توسعه اقتصادی کشور بودند. شرکت سرمایه‌گذاری تامین‌اجتماعی -یا همان شستا- بازوی اقتصادی سازمان تامین‌اجتماعی محسوب می‌شود؛ مجموعه‌ای که به‌رغم ماموریت‌های تعریف‌شده‌اش در حفظ و ارتقای سرمایه‌های بیمه‌شدگان، از دیرباز در کانون توجه‌ها بوده است. حالا چند وقتی است تیم مدیریتی جدیدی در این مجموعه بر سر کار آمده‌ و استراتژی‌ اصلی آن نیز خروج از بنگاهداری است. راهبردی که دولت، وزارت رفاه و مدیران سازمان تامین‌اجتماعی، به آن اصرار و باور دارند و می‌گویند تنها راه نجات از وضعیت کنونی است. در چهارمین همایش رتبه‌بندی شرکت‌های تابعه شستا، شرایط این مجموعه با آمار و ارقام مورد بحث و بررسی قرار گرفت؛ از بدهی 14 هزار میلیاردی این مجموعه به نظام بانکی گرفته تا 4 هزار میلیارد تومان مطالبات وصول‌نشده آن از اشخاص حقیقی و حقوقی، و حتی فشارهای سیاسی بر مجموعه وزارت رفاه.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، اما همه شرایط فعلی این مجموعه را حاصل سیاست‌های غلط خصوصی‌سازی در سال‌های منتهی به 92 می‌داند. سیاست‌هایی که به گفته علی ربیعی، در کنار برداشت‌های نادرست از شستا، به هجمه‌های فراوان به مدیران  مجموعه‌ و حتی استیضاح شخص او، منجر شده است. اما او تاکید کرده تمام‌قد از کارنامه شستا دفاع می‌کند و می‌گوید مهم‌ترین خدمت شستا در سال‌های اجرای سیاست‌های غیراصولی، حداقل حفظ شغل‌های کارگران آنها بوده  و از این به بعد هم با به قاعده شدن، اوضاع، دستاوردهای  بزرگی برای سرمایه‌های آنها به دست می‌آید.

عنوان برخی دیگر از مطالب شماره 145 هفته نامه آتیه نو

دوگانه «آرمان-واقعیت» در یک استیضاح

یک چشم امیدواری یک چشم نگرانی

مزد، زیر سایه درمان!

رفاه؛ گام‌هایی که باید شتاب بگیرد

سلامت بیمه‌شدگان؛ فراتر از سلیقه‌ها

مرور خاطرات96

چینش هفت‌سین‌ باتولید ایرانی

رسید مژده که آمد بهار و سبزه دمید...

کاسبی موقت با ماهی‌های کوچولو

فستیوال دستفروش‌ها

خواندن به وقت نوروز

و.....

برای مشاهده آرشیو هفته نامه آتیه نو کلیک نمایید