زمان انتشار: ۱۳۹۳ سه شنبه ۴ آذر ساعت 14:01    تعداد بازدید: 1042    کد مطلب: 9650

کلیساهای قزوین


گزارش های جهانگردانی همچون یترو دلاواله ، تاورنیه ، شوالیه شاردن ، رلاماز ، کرنی لوبروین و... از استقرار گروه های مختلف مسیحیان - از جمله ارامنه - در قزوین و بعضی از نقاط روستایی پیرامون آن حکایت دارد که پیشینه اش به نخستین سالهای قرن هفدهم میلادی می رسد . آنان دارای گورستان جداگانه و نمازخانه و کلیسای مخصوص به خود بوده ، با آزادی های نسبی در کنار مسلمانان زندگی می کرده اند و بعضی به حرفه های صنعتی یا بازرگانی اشتغال داشته اند . بررسی اسناد موجود نشان می دهد در سالهای پایانی قرن نوزدهم میلانی ، ارامنه قزوین از هیات مدیره کلیسا و دبستان مستقلی برخوردار بوده اند.
کلیسای ارامنه
ساختمان فعلی ارامنه - که هرپسیمه مقدس خوانده می شود- درپی گسترش حضور آنان در قزوین و کوچک بودن کلیسای قبلی در سال 1315 شمسی با همت کشیش هارویتون در میسروپیان در زمین موقوفه ای توسط هوانس بارسقیان ساخته شده و دارای نمازخانه ، سالن اجتماعات و یک مدرسه است . در این کلیسا علاوه بر مراسم عمومی مربوط به ارامنه ، آئین مخصوص ارتحال و معراج حضرت مریم است که همزمان با عید تبرک انگور در ماه آگوست - مرداد ماه - برگزار می شود و انجمن های فرهنگی ارمنی به زیارت این کلیسا می آیند. در این روز ابتدا مراسم باداراک یا آئین رسمی کلیسایی به مناسبت جشن تحول حضرت مریم انجام می پذیرد. سپس آیاتی از انجیل تلاوت می گردد و سرودهای خاص درباره اعطای مواهب الهی به بشر خوانده می شود و پس از آن انگور تبرک شده را در میان مردم توزیع می نمایند.
کلیسای کانتور
محوطه نسبتا وسیعی که اینک در شمال محله پنبه ریسه قرار دارد در اواخر دوره قاجار در اختیار اتباع دولت روسیه قرار داشت . علاوه بر ساختمان کنسولگری روسیه در قزوین ، تاسیسات دیگری نظیر منبع آب ، سالن تئاتر و باله و ... در آن برای استفاده مهندسان و کارکنان روسی شاغل در پروژه راه شوسه قزوین احداث شده بود . از جمله این بناها کلیسای کوچکی است که در جنوب شرقی این مجموعه واقع شده و به نام کلیسای کانتور شناخته می شود . در این اثر ، پلان چند ضلعی نا منظم ، نمای آجری قرمز وشش شیروانی گنبد ها به همراه آجر لعابدار و نوآوری در فرم های تزئینی هندسی و معماری کاملا متفاوتی با سایر بناهای استان ارائه می شود.
کلیسای آسوریان
این کلیسا که در حیابان طالقانی قرار دارد برای مراسم مذهبی آسوری - کلده ای های مهاجری که در قزوین سکونت داشتند به سال 1915 میلادی توسط ماریوحنا پایه گذاری شده و تاکنون پابرجا مانده است. آسوریان قزوین علاوه بر این کلیسا مدرسه مستقلی نیز داشته اند.
 

به صفحه رسمی اینستاگرام سازمان تامین اجتماعی بپیوندید
کلید واژه