شناسه خبر: 87071
تاریخ انتشار:۱۳۹۸ سه شنبه ۱۲ شهريور، ساعت 08:42
معاون کسب و کار اتاق بازرگانی تهران در دیدار با مدیران سازمان تأمین اجتماعی :

کمیسیون مشترک تعامل تأمین اجتماعی و اتاق بازرگانی تشکیل شود

معاون کسب و کار اتاق بازرگانی تهران در نشست مشترکی با مدیرکل وصول حق بیمه سازمان تأمین اجتماعی ، مدیرکل امور فرهنگی و اجتماعی کارفرمایان و سازمانها ، سرپرست دبیرخانه تشخیص مطالبات سازمان تأمین اجتماعی و معاون بازرسی از دفاتر قانونی اداره کل وصول حق بیمه بر تشکیل کمسیون مشترک تعامل تأمین اجتماعی با اتاق بازرگانی تهران تأکید کرد .

به گزارش معاونت فرهنگی و اجتماعی سازمان تامین اجتماعی،هومن حاجی پور با اشاره به تغییر دیدگاه و نگرش مسئولان سازمان تأمین اجتماعی در جهت حمایت از جامعه کارفرمایان اظهار داشت : انتظار این است که با همکاری سازمان و اتاق بازرگانی تهران و با اعلام عمومی ، این موضوع به تقویت اصل سه جانبه گرایی وافزایش اعتماد و اطمینان جامعه کارفرمایی کمک کند .
وی افزود : با تشکیل یک کارگروه یا کمیسیون مشترک که وظیفه ساده سازی مقررات و فرایندهای جاری در واحدهای اجرایی تأمین اجتماعی را برعهده داشته باشد بخش بزرگی از مشکلات جامعه کارفرمایی و متقابلاً تأمین اجتماعی حل خواهد شد .
معاون کسب و کار اتاق بازرگانی تهران خاطر نشان کرد : اعلام عمومی  این موضوع که سازمان  تأمین اجتماعی پیشگام تعامل با تشکل های کارفرمایی است باعث کاهش تخریب ها و رفع سوء تعبیرها نسبت به کارکردهای تأمین اجتماعی می شود .
حاجی پوربا اشاره به این موضوع که اقدامات خوبی در حوزه اطلاع رسانی بیمه ای در واحدهای مختلف سازمان و اتاق بازرگانی انجام می شود گفت : با اینکه در حوزه تولید محصولات فرهنگی  و اطلاع رسانی خوب کار کرده ایم اما چون این اقدامات به صورت جزیزه ای و مجزا انجام می شود اثر گذاری مطلوب ندارد . پیشنهاد می کنیم تمامی اقدامات  اطلاع رسانی و فرهنگی با مشارکت کارفرمایان و  اتاق بازرگانی تهران انجام شود تا نتیجه بهتری بدست آید .
وی افزود : با مشارکت سازمان تأمین اجتماعی  و اتاق بازرگانی تهران امکان برگزاری دوره های آموزشی و اطلاع رسانی بصورت مشترک وجود دارد .
حاجی پوربا اشاره به ضرورت  توسعه سیستم های مکانیزه در سازمان تأمین اجتماعی اظهار داشت : در کنار توجه به توسعه خدمات غیر حضوری ، مشارکت و همکاری با  تشکل ها و نهادهای کارفرمایی به واحدهای اجرایی سازمان کمک می کند اطمینان و اعتماد بیشتری به کارفرمایان داشته باشند . در این زمینه مشارکت دادن کارفرمایان در تهیه بخشنامه ها و امور مرتبط با آنها  نقش بسیار مهمی در جلب اعتماد جامعه کارفرمایی دارد .
معاون کسب و کار اتاق بازرگانی تهران افزود : نقشی که دبیرخانه هیأتهای تشخیص مطالبات سازمان جهت تقویت جایگاه شرکای اجتماعی و مشارکت انان در تصمیم گیریها و نظر سنجی آنلاین از کارفرمایان در خصوص عملکرد هیأتهای تشخیص مطالبات، جلسات هم اندیشی و آموزشی و تسریع در رسیدگی به پرونده های کارفرمایان جهت اعتماد سازی و سپردن موارد اختلاف و یک داوری منصفانه ایفا می کند ، تشکر و قدردانی می شود  .
وی در پایان خواستار تداوم و تقویت این همکاری جهت برقراری عدالت اجتماعی و رونق کسب کار شد.
در بخش دیگری از این نشست مهرداد قریب مدیرکل وصول حق بیمه سازمان تأمین اجتماعی با تأکید بر این موضوع که سازمان تأمین اجتماعی حمایت از رونق تولید و اشتغال را در شرایط فعلی که تحریم ظالمانه به کشور تحمیل شده وظیفه خود می داند ، اذعان داشت : رویکرد سازمان تأمین اجتماعی ، تسهیل در فرایندها و روانسازی امور مخاطبین است و در این راستا اداره کل وصول حق بیمه جهت بهبود کسب و کار گامهای موثری را برداشته که از آن جمله می توان به بخشودگی جرائم بیمه ای کارفرمایان ،تسهیل بازرسی از دفاتر قانونی، ابلاغ الکترونیکی ، بازرسی الکترونیک، پرونده الکترونیک و فرایند هیأتهای الکترونیک به منظور شفاف سازی مقررات سازمانی ، ایجاد وحدت رویه ، بهبود مستمر و روز آمد امور و آگاهی مخاطبین سازمان از حقوق و تکالیف مقرر  اشاره کرد . همچنین پروژه مهم اصلاح ، روانسازی و تلخیص کلیه بخشنامه ها و دستورالعمل ها با محوریت موسسه عالی پژوهش سازمان تأمین اجتماعی  و مشارکت فعال ذینفعان خصوصاً نمایندگان جوامع کارفرمایی ( اتاق های بازرگانی ، اصناف و تعاون) از دیگر امور مهمی است که در دست اجرا می باشد .
وی ضمن تقدیر از عملکرد مطلوب معاونت فرهنگی و اجتماعی و بویژه اداره کل امور کارفرمایان و سازمانها خاطر نشان کرد : طی چند سال اخیر با برگزاری جلسات تعاملی فراوان با تشکلهای عمده کارفرمایی در سراسر کشور بسیاری از موانع و مشکلاتی که ناشی از تفکر جزیره ای و یکجانبه بود از سر راه فعالان اقتصادی که نقش ارزنده ای  را در طول حیات  سازمان تأمین اجتماعی ایفا کرده اند بر داشته شده است .

مدیرکل وصول حق بیمه افزود : رعایت حق الناس خصوصاً حق الناس کارفرمایی، کارگری و سازمانی نه تنها برای همکاران تأمین اجتماعی یک شعار نیست بلکه یک باور ارزشی و یک امر نهادینه شده جهت گذر از وضع فعلی و رسیدن به وضع مطلوب است . بر این اساس هیأتهای تشخیص مطالبات به عنوان عالی ترین مرجع شبه قضائی کارفرمایان سازمان جهت تقویت جایگاه شرکای اجتماعی و مشارکت آنان در تصمیم گیری ، تسریع در رسیدگی پرونده ها ، سپردن موارد اختلاف به یک داوری منصفانه با ترکیب خردمندانه که متشکل از نمایندگان شرکای اجتماعی است گامهای موثری را جهت تبدیل تهدیدهای محیطی به فرصت انجام داده است .
در بخشی از این نشست مشترک رضا معینی مدیر کل امور فرهنگی و اجتماعی کارفرمامان و سازمانها با اشاره به اقدامات ارتباطی و تعاملی با فعالان جامعه کارفرمایی کشور اظهار داشت : تقویت اصل سه جانبه گرایی با مشارکت  و همراهی شرکای اجتماعی از جمله اهداف اصلی است که اداره کل کارفرمایان و سازمانها در صدد تحقق آن است .
وی افزود : برگزاری جلسات هم اندیشی وآموزشی رابطین بیمه ای و جشنواره ملی و استانی انتخاب چهره های برتر کارآفرینی در سطح 33 استان کشور با مشارکت و حضور تشکل های صنفی کارفرمایی ، مشارکت موثر با تشکل های عمده کارفرمایی در احصای مشکلات بیمه ای کارفرمایان و برنامه ریزی جهت رفع مشکلات و چالش های آنها در واحدهای اجرایی تأمین اجتماعی ، تعامل با صاحبان بنگاههای بزرگ اقتصادی در جهت رفع مشکلات و دغدغه های بیمه ای آنها ، تشکیل کارگاههای آموزشی و پانل پرسش و پاسخ بیمه ای رایگان در محل کارگاهها یا تشکل های صنفی بزرگ کارفرمایی ( اتاق تعاون ، اتاق بازرگانی ، اتاق اصناف و کانونهای کارفرمایی ) . برگزاری کارگاههای آموزشی آشنایی با مفاهیم تأمین اجتماعی در دانشگاههای دولتی و آزاد سراسر کشور و تلاش جهت گنجاندن مفاهیم تأمین اجتماعی در کتابهای درسی و مشارکت فعال اداره کل کارفرمایان و سازمانها جهت تولید محصولات فرهنگی و ارتباطی از جمله اقدامات اداره کل فرهنگی و اجتماعی است که در طول چند سال اخیر به اجرا درآمده است . 
مدیرکل امور فرهنگی و اجتماعی کارفرمایان و سازمانها تغییر مثبت نگرش کارفرمایان نسبت به اقدامات تأمین اجتماعی را از دیگر فعالیت های این اداره کل بر شمرد و گفت : با گسترش فعالیت های فرهنگی اجتماعی و تعامل با فعالان جامعه کارفرمایی و ایجا د زمینه تسهیل بیمه پردازی کارفرمایان از طریق گسترش خدمات غیر حضوری ، کاهش مدت زمان حسابرسی از دفاتر قانونی و تلخیص ، تنقیح و اصلاح فرایندها و مقررات و بخشنامه های مرتبط با حوزه کارفرمایان تلاشهای زیادی در راستای افزایش رضایتمندی جامعه کارفرمایی  صورت گرفته و این تعاملات در راستای اهداف مرتبط با سال رونق تولید و بهبود فضای کسب همچنان ادامه خواهد یافت .

آپارات سراسری - استان ها
اظهار نظرات | 0
captcha