زمان انتشار: ۱۳۹۸ شنبه ۵ مرداد ساعت 13:26    تعداد بازدید: 47    کد مطلب: 85351

بازدید نماینده مردم همدان از بیمارستان آتیه همدان
نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی از بخش‌های مختلف بیمارستان تامین اجتماعی همدان بازدید کرد.


به گزارش اداره کل روابط عمومی سازمان تامین اجتماعی، حمیدرضا حاجی بابایی؛ نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی صبح امروز از بخش‌های مختلف بیمارستان تامین اجتماعی همدان بازدید کرد.
رئیس بیمارستان تامین اجتماعی همدان در این مراسم ابتدا با بیان اینکه سال 96 بیمارستان آتیه از نظر رضایتمندی بیماران بستری رتبه سوم کشوری را به دست آورد اظهار کرد: افزایش رضایتمندی بیماران از جمله اهداف تعریف شده مدیریت درمان تامین اجتماعی استان است.
عبادالله فدایی‌اطهر بیان کرد: از آنجا که سیستم مدیریت درمان تامین اجتماعی به شکل خاصی خدمات ارائه می‌دهد به همین دلیل بیماران بیشتری به بیمارستان آتیه و سایر مراکز درمانی این مجموعه مراجعه می‌کنند که قطعاً نمی‌توان رضایتمندی همه آنها را کسب کرد.
وی از کمبود متخصص در بیمارستان آتیه همدان خبر داد و افزود: امیدواریم دانشگاه علوم پزشکی همدان در تامین نیروها ما را یاری کند.
مدیر درمان تامین اجتماعی استان همدان نیز با بیان اینکه وزارت بهداشت در خصوص جذب نیرو قوانین خاصی دارد اظهار کرد: در برنامه ششم توسعه قرار شد 10 درصد نیروهای تامین اجتماعی در صورت امکان از طریق دانشگاه علوم پزشکی تامین شود که البته دانشگاه علوم پزشکی نیز با کمبود نیرو مواجه است و حل مشکلات آسان نیست.
دکتر علیرضا صفری بیان کرد: دانشگاه علوم پزشکی در توزیع نیروهای تامین اجتماعی نقشی ندارد و ما کسانی را می‌توانیم وارد سازمان کنیم که فعالیت آزاد داشته باشند، یعنی طرح خود را گذرانده و تمایل به فعالیت در مجموعه تامین اجتماعی  داشته باشند.
وی با بیان اینکه ردیف خالی برای جذب نیرو در سازمان تامین اجتماعی وجود دارد و شرایط جذب فراهم است گفت: خوشبختانه نسبت به سال‌های گذشته جذب نیروی پزشک شرایط بهتری یافته اما در جذب برخی از متخصصان مانند رادیولوژیست مشکل کشوری وجود دارد که حتی دانشگاه علوم پزشکی استان نیز با این  مسئله مواجه است.

مدیر درمان تامین اجتماعی همدان با اشاره به اینکه در رشته جراحی خاص در بیمارستان تامین اجتماعی کمبود است اما شرایط جذب وجود دارد تاکید کرد: امیدواریم دانشگاه علوم پزشکی با حل مشکلات خود در جذب نیرو ما را هم یاری کند.
وی با بیان اینکه نیروها تمایل دارند وقتی کار انجام می‌دهند بهترین دریافتی را داشته باشند گفت: موضوع به اختیار ما نیست و با توجه به وضعیت کشور و اختلاف بخش خصوصی و عمومی، استقبال‌ رو به کاهش است.
نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی نیز در عیادت از بیماران و این موضوع که اکثر آنها نسبت به نحوه ارائه خدمات درمانی بیمارستان آتیه ابراز رضایت کردند اظهار کرد: خوشبختانه همدان در حوزه پزشکی حرف برای گفتن دارد چراکه بیمارانی از کشورهای اطراف نیز به این شهر می‌آیند تا عمل جراحی انجام دهند.
حمیدرضا حاجی‌بابایی بیان کرد: حوزه بهداشت و درمان استان جزو رده‌های اول کشور است.

رئیس مرکز درمانی آتیه نیز با بیان اینکه در بخش بستری رضایتمندی بیماران بیش از 93 درصد است اما در بخش سرپایی تعداد مراجعات بیشتر شده و به نیم میلیون نفر می‌رسد که مراجعات آزمایش‌ها نیز به 200 تا 300 هزار نفر تصریح کرد: هر روز  از ساعت 15 تا 15:10 تمام نوبت‌های پزشکان در درمانگاه تخصصی این بیمارستان پر می‌شود که حتی روزی 5 تا 6 هزار نفر و گاهی 10 هزار نفر با این مجموعه تماس گرفته اما نهایت 700 نفر ویزیت می‌شوند.
حاجی بابایی در ادامه با اشاره به اینکه این شرایط طبیعی است و نمی‌توان تمام مراجعات را پوشش داد گفت: چندین بیمارستان در همدان در حال ساخت است که اگر به بهره‌برداری برسند تا حدودی مشکلات حل خواهد شد.
وی خاطرنشان کرد: اگر بیمارستان اکباتان، فاطمیه و مرکز جامع سرطان غرب کشور به بهره‌برداری برسد تا حدودی مسائل حل خواهد شد که حتی به دنبال ساخت بیمارستان یک‌هزار تختخوابی هستیم.

سیده راضیه حسینی شاخص؛ مدیر پرستاری بیمارستان آتیه همدان با بیان اینکه عملکرد دفتر پرستاری این بیمارستان در کشور بسیار مطلوب است و به رتبه اول رسیده‌ایم اظهار کرد: این مهم با تلاش نیروهای زحمتکش بیمارستان به دست آمده است.
مدیر درمان تامین اجتماعی استان همدان با بیان اینکه وقتی مرحوم نوربخش از سال 92 وارد سازمان شد و دکتر همتی معاون درمان انتخاب شد، طرح بسیار خوب ارتقای هتلینگ بیمارستانی در سراسر کشور اجرا شد گفت: بعد از طرح تحول نظام سلامت این طرح در سراسر کشور اجرا شد که خوشبختانه  ما تا سال 96 بهترین بهره‌مندی را از آن داشتیم.
صفری با اشاره به اینکه بعد از اجرای طرح ارتقای هتلینگ بیمارستانی شرایط دو بیمارستان تامین اجتماعی همدان بسیار مطلوب است افزود: بیمارستان غرضی ملایر و آتیه تمام استانداردها را دارند و اتفاقات خوبی را در این دو بیمارستان‌ها شاهد بودیم.
وی با بیان اینکه مدیریت درمان تامین اجتماعی استان در حوزه ارتقای هتلینگ پایلوت کشوری شناخته شده و از استان‌هایی برای الگوگیری از طرح به همدان می‌آیند افزود: با دلسوزی نیروهای تامین اجتماعی استان کار مهمی صورت گرفته که در طول هفته و ماه شاهد حضور چندین گروه از استان‌های مختلف در همدان هستیم تا شرایط هتلینگ بیمارستان‌های تامین اجتماعی را بسنجد و در مراکز خود اجرایی کنند.
نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی نیز در این خصوص گفت: فرق تامین اجتماعی نسبت به سایر بیمارستان‌ها در این است که به اقشار کم درآمد جامعه خدمت می‌کند.
نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس در پاسخ به توضیحات مدیر پرستاری بیمارستان آتیه نسبت به فعالیت‌های صورت گرفته در حوزه پرستاری اظهار کرد: پرستاران قشر زحمتکش هستند که به همراه معلمان کارهای مهمی را در جامعه انجام می‌دهند اما به اندازه تلاش‌های آنها، رسیدگی به این دو قشر وجود ندارد.

رئیس بیمارستان آتیه همدان با بیان اینکه متاسفانه هزینه‌های موجود در کشور در خصوص اقداماتی بوده که نتیجه‌بخش نیست گفت: ایران در مصرف سوخت، چربی و نمک رتبه بالاتری دارد و این خوب نیست و باید فرهنگ‌سازی در نحوه استفاده از امکانات باشد.
وی با بیان اینکه باید داروها را درست مصرف کرد و آن را به حد معقول رساند افزود: به جای اینکه پول‌ها را در جاهایی که نتیجه‌بخش نیست هزینه کنیم آنها را صرف رفاه و حقوق نیروها کنیم.
نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی در این زمینه گفت: به این موضوع در کشور صرفه‌جویی و حل کردن چربی‌های اقتصاد می‌گویند که باید دید چگونه می‌توان این چربی‌ها را به استخوان و عضله تبدیل کرد تا به آن عدالت اجتماعی گفته شود.
حاجی‌بابایی با بیان اینکه بسیاری از پرستاران با جان و دل کار می‌کنند و خداوند نیز پاداش آنها را در دنیا و آخرت عطا می‌کند افزود: گاهی قرار است برای ما اتفاقی بیفتد اما خداوند به واسطه اقدام نیکو آن قدر را جابه جا می‌کند.
رئیس بیمارستان آتیه در خصوص گلایه یکی از مادران نسبت به رفتار تند برخی از پرستاران بیمارستان گفت: پرستاران هم مانند شما مشکلاتی دارند و ممکن است همانطور که شما سر مسئله‌ای عصبانی می‌شوید آنها هم نتوانند خود را کنترل کنند اما توصیه ما به آنها رفتار مناسب با بیماران است و اگر موردی هم مشاهده شده معذرت می خواهیم و نباید چنین رفتارهایی باشد.
نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس هم در خصوص صحبت این مادر که گفت هزینه عمل‌های جراحی بسیار بالاست و برخی با مشکلات زیادی مواجه هستند و توانایی انجام آن را ندارند افزود: این مسئله را قبول دارم و متاسفانه شرایط اقتصادی سختی در جامعه حاکم است که باید با همیاری هم در رفع آنها تلاش کنیم.
حاجی‌بابایی خاطرنشان کرد: تمام انسانها مشکلاتی و سختی‌هایی دارند و خداوند نیز به این مسئله اشاره داشته‌اند که کسی را بدون سختی خلق نکرده است اما نباید مشکلات، انسانها را از پا درآورد و باید با آنها جنگید.
مدیر بیمارستان تامین اجتماعی همدان نیز به عملکرد بیمارستان آتیه از لحاظ تعداد زایمان پرداخت و افزود: این بیمارستان در بین تمام بیمارستان‌های سازمان تامین اجتماعی مقام دوم را دارد.

غلام‌عباس جابری با اشاره به اینکه بیمارستان آتیه در استان نیز از لحاظ آمار زایمان طبیعی، فیزیولوژیک و بدون درد حتی از بیمارستان فاطمیه جلوتر است گفت: این مرکز درمانی در طول سال 150 تا 160 زایمان از بیمارستان فاطمیه بیشتر دارد و بخش wip «یک »و «2» این بیمارستان پایلوت کشوری شناخته شده است.
نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس در حین بازدید با توجه به درخواست یکی از پرستاران نسبت به امکان افزایش جذب نیرو در بیمارستان آتیه به دلیل مراجعات بالای بیماران به این مرکز درمانی افزود: ما هم خواهان افزایش نیروها هستیم اما در کشور حتی وزارت بهداشت و درمان نیز در جذب نیرو مشکل دارد.
حاجی‌بابایی با تاکید به اینکه ضریب اشغال تخت به پرستار در کشور وضعیت خوبی ندارد و نیاز به افزایش نیرو است گفت: امیدوارم شاهد افزایش نیروهای پرستار در بیمارستانها باشیم.
مدیر درمان تامین اجتماعی همدان با بیان اینکه خوشبختانه جذب نیروها در سال‌های اخیر به شدت افزایش یافته است افزود: سال 88، 13 ماما در این بیمارستان فعالیت می‌کرد که امروز به 33 نفر رسیده است.
صفری با بیان اینکه شرایط جذب نیروی انسانی در بیمارستان طی سال‌های اخیر بهتر شده است گفت: در تناسب بین تعداد تخت بستری و تعداد بیمه شده در کشور رتبه چهارم را دارا هستیم و خوشبختانه شرایط خوبی حاکم است.
وی با اشاره به اینکه در سال‌های گذشته 270 نفر کمبود نیرو داشتیم که خوشبختانه جبران شده است افزود: تعداد ماما را از 13 به 33 نفر رسانده‌ایم و اقدامات خوبی صورت گرفته است اما با توجه به اقبال عمومی کمبودهایی هم وجود دارد.
مدیر درمان تامین اجتماعی همدان با بیان اینکه از لحاظ کیفیت کار نیز شرایط خوبی حاکم است تاکید کرد: مشکل کمبود نیرو را باید با جان و دل قبول و تلاش کنیم شاهد افزایش چشمگیر نیروها باشیم تا خدمات بهتری ارائه شود.
وی با بیان اینکه مدتی بین پرستاران اضافه کار اجباری داشتیم که سعی کرده‌ایم این مشکلات برطرف شود خاطرنشان کرد: امروز به کسی اجبار نمی‌کنیم که در بیمارستان اضافه کار داشته باشد و گاهی حتی نیروها خود اصرار دارند.
رئیس بیمارستان آتیه همدان با بیان اینکه مشکلاتی را با بیمه‌ها داریم اظهار کرد: قرارداد بیمه‌ها با ما عددی است و به همین دلیل با کاهش اقبال مواجه شده‌ایم.

وی با اشاره به اینکه در 6 ماهه ابتدای سال گذشته شاهد رشد چشمگیر اقبال عمومی بودیم اما به یکباره کاهش یافت افزود: قرار بود تا 9 هزار پذیرش زایمان و سزارین در این مرکز درمانی انجام شود اما به یکباره کاهش پیدا کرد و علت عدم اقبال نیز، انعقاد قرارداد تا سقف معین از طرف سازمان بیمه‌هاست.
فدایی اطهر بیان کرد: مشکل در خصوص بیمه شده خدمات درمانی و سایر اقشار بود که این باعث شد بیمه برای ما در پذیرش بیمار عدد مشخص کند.
مدیر درمان تامین اجتماعی همدان نیز با بیان اینکه در حال حاضر بیمه‌ها برای خدمات سقف تعیین کرده‌اند افزود: البته در این خصوص رایزنی‌هایی داشته‎ایم و سقف قراردادها را بالا برده‌ایم چراکه امروز دنیای ارتباطات است و اگر ارتباط خوبی برقرار نکنیم نمی‌توانیم به اهداف نزدیک شویم.
صفری با اشاره به اینکه امسال تعرفه عمومی غیردولتی مطرح است که قطعا در ضریب اشغال تخت سایر بیمه‌شدگان مشکل ایجاد خواهد شد گفت: اگر یک یا دو سال روال به این شیوه باشد می‌توانیم خدمت‌رسانی را به سمت بیمه تامین اجتماعی ببریم یعنی مخاطب خاص خود را داشته باشیم.
وی با بیان اینکه ما به سایر بیمه‌شدگان یارانه پرداخت می‌کنیم درحالی که باید به بیمه‌شده تامین اجتماعی پرداخت کرد افزود: روزی پزشکان وقتی دیدند با سایر بیمه‌ها مشکل داریم، بیمه شده تامین اجتماعی را وارد سیستم کردند که اتفاق خوبی افتاد و داشتیم به آن عادت می‌کردیم اما دوباره پذیرش بیمه شده دولتی مطرح شد و امروز هم باز بیمه شده غیر دولتی و حذف بیمه‌شده دولتی عنوان می‌شود.
مدیر درمان تامین اجتماعی استان همدان در خصوص نگرانی رئیس بیمارستان آتیه نسبت به تعیین سقف پذیرش سایر بیمه‌شدگان گفت: دکتر فدایی‌اطهر نگران ضریب اشغال تخت بیمارستانی با این وضعیت است اما من نگران نیستم.

وی با بیان اینکه این اتفاق باعث می‌شود به تدریج خدمت‌رسانی را به سمتی پیش ببریم که بیمه شده سازمان از خدمات بیشتری بهره‌مند شود تاکید کرد: این اتفاق خوبی است چراکه ما در قابل بیمه‌شدگان سازمان وظیفه داریم و طبق قانون باید بیمه شده خود را کامل پوشش دهیم.
نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس با بیان اینکه آموزش‌ها قطعا تاثیرگذار خواهد بود افزود: هر دو بیمارستان آتیه و غرضی ملایر با ارائه خدمات مطلوب افتخاری برای استان هستند.
حاجی‌بابایی با بیان اینکه تمام شهرستانها باید از کیفیت خدمات درمانی بهره‌مند شوند و این حق مردم است افزود: وقتی جایگاه استان ارتقا پیدا می‌کند این افتخار متعلق به همه‌جا است.
مدیر درمان تامین اجتماعی همدان با بیان اینکه قبلا دیدگاه این بود که در نحوه مدیریتم تنها همدان را در نظرخواهم گرفت درصورتی که هدف ارائه خدمات در تمام شهرستانهاست گفت: در حال حاضر در بیمارستان غرضی چهار آمبولانس و در بیمارستان آتیه سه آمبولانس فعال است.
صفری با اشاره به اینکه افزایش آمبولانس در ملایر به دلیل افزایش اعزام بیماران است افزود: اخیراً در بیمارستان ملایر انبار دارویی خوب و استاندارد در یک‌هزار متر ساخته شد.
وی با بیان اینکه دستگاه سی تی اسکن به بیمارستان غرضی تعلق نمی‌گرفت اما با پیگیری نمایندگان مجلس در ملایر این تجهیزات نیز وارد شد گفت: هر اقدامی که در بیمارستان آتیه انجام داده‌ایم در بیمارستان غرضی هم صورت گرفته است و فرقی قائل نشده‌ایم.

در پایان یکی از پرستاران از مشکلات بیمه‌ای سخن گفت و افزود: با توجه به قانون کار، شغل پرستاری جزو مشاغل سخت به شمار می‌آید و باید این نیروها  با 20 سال سابقه بازنشست شوند اما متاسفانه طبق شرایط موجود این اتفاق نمی‌افتد و همکاران دچار مشکل شده‌اند.
وی با اشاره به اینکه در صورت امکان حقوق پرستاران در مجلس ویژه دیده شود افزود:‌ نیاز است که ما بازنشسته شویم تا نیروهای جوان نیز وارد عرصه کار شوند.
نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس گفت: از زمانی که وارد مجلس شده‌ام روی حقوق پرستاران حساسیت خاصی داشتم و هر موقع در خصوص این قشر موضوع مطرح شده سعی کرده‌ام کمک کنم.

به صفحه رسمی اینستاگرام سازمان تامین اجتماعی بپیوندید
کلید واژه