زمان انتشار: ۱۳۹۸ يکشنبه ۵ خرداد ساعت 15:31 تاریخ بروزرسانی : ۱۳۹۸/۳/۵ ساعت 15:31    تعداد بازدید: 124    کد مطلب: 80279

گزارشی از مراسم گرامیداشت سالروز آزاد سازی خرمشهر
شهید محمد جهان آرا : خرمشهر سقوط کرد مواظب باشید ایمانتان سقوط نکند


به گزارش روابط عمومی مدیریت درمان تامین اجتماعی استان خوزستان :

شهید محمد جهان آرا :
خرمشهر سقوط کرد مواظب باشید ایمانتان سقوط نکند

پس از یک ماه و اندی  مقاومت رزمندگان ایرانی و نیروهای محلی ، خرمشهر سرانجام به اشغال کامل ارتش بعثی عراق درآمد. نیمه شب سوم آبان بود که نیروهای ارتش بعثی با سازماندهی و تجهیز لشکرهای مستقر در جبهه خرمشهر و همچنین فراخوانی نیروهای تازه‏‌نفس به این جبهه، هجومی وسیع و گسترده را به شهر آغاز کردند و پس از جنگی نابرابر، وارد خیابان‏‌های خرمشهر شدند. رزمندگان و مردم شهر در اطراف پل خرمشهر که آن روز به نام خونین‌شهر شناخته می‌شد ، تلاش بسیاری کردند تا از پیشروی نیروهای صدام جلوگیری کنند، اما سرانجام در غروب چهارم آبان، غرب خرمشهر به دست دشمن افتاد و تراژدی تلخ خونین‌شهر رقم خورد. باقیمانده نیروهای مدافع، به سمت شرق شهر عقب نشستند اما با تمام پایداری‏‌ها، سرانجام خرمشهر سقوط کرد و به اشغال کامل دشمن متجاوز درآمد. این اما به معنای پایان درگیری‌ها نبود که رزمندگان ایرانی همچنان در جبهه شرق با نیروهای متجاوز درگیر بودند.
آزادسازی خرمشهر یکی از مهم‌ترین اهداف عملیات بیت المقدس در دوره جنگ  تحمیلی بود که پس از ۵۷۸ روز اشغال در روز سوم خرداد سال 1361 صورت گرفت. فتح خرمشهر بازتاب جهانی داشت و عراق با از دست دادن خرمشهر از نظر سیاسی تکیه‌گاهش را برای مذاکره از دست داد.  این واقعه  از لحاظ نظامی نقطه عطفی در تاریخ جنگ ایران و عراق شناخته می‌شود.
«خرمشهر را خدا آزاد کرد.» این جمله تاریخی برای همه مردم ایران آشناست.  در هر حال آزادی سازی خرمشهر را شاید بتوان نقطه عطف ۸ سال جنگ تحمیلی ایران دانست که با رشادت‌های بی‌نظیر رزمندگان ایرانی از هر قشری از سپاه گرفته تا ارتش و بسیج رقم خورد.   در واقع سوم خرداد سال ۱۳۶۱ یادآور نقش آفرینی رزمندگانی است که ۳7 سال پیش خونین شهر قهرمان را با ایثار و مقاومت مثال زدنی خود آزاد کرده و نقشه شوم استکبار جهانی را برای جدا کردن بخش‌هایی از خاک عزیز ایران نقش بر آب کردند.به همین دلیل از آن روز به عنوان نمادی از پیروزی، مقاومت و ایستادگی در برابر دشمن یاد می‌شود.  شورای عالی انقلاب فرهنگی سوم خرداد را به عنوان روز مقاومت، ایثار و پیروزی در تقویم رسمی ایران نامگذاری کرده‌است . سوم خرداد 1398 مصادف با هیجدهمین روز ماه مبارک رمضان  و سالروز آزادسازی خرمشهر ، پلی کلینیک سوم خرداد خرمشهر میزبان دکتر جلیلی مدیر درمان تامین اجتماعی و تعدادی از مسئولین ، خانواده شهدا و کارکنان بود .
این روز برای مردم خرمشهر وهمه ی ایرانیان  یک روز خاص و غرور آمیز است ، به همین منظور سراسر ایران به یمن  مقاومت مردم خرمشهر ، ایثار نیروهای ارتشی ، سپاهی و مردمی و پیروزی ملت بزرگ ایران در برابر رژیم بعثی و زبون عراق ، این روز را پاس میدارند . به مناسبت فرا رسیدن سالروز آزاد سازی خرمشهر مدیریت درمان تامین اجتماعی خوزستان همسو با سراسر کشور با راه اندازی نمایشگاه عکس در پلی کلینیک سوم خرداد تامین اجتماعی خرمشهر و تجلیل از پزشکان و کارکنان ایثارگر ، یاد و خاطره رشادتها و ایثارگری ها ، دلاوری ها  و جان فشانی های قهرمانان راستین ایران اسلامی را گرامی داشت . در این مراسم دکتر جلیلی ضمن بازدید از نمایشگاه عکس در جمع کارکنان و خانواده معظم شهدا و ایثارگران هشت سال دفاع مقدس طی سخنانی از مردم خرمشهر به عنوان مردمی مقاوم و ایثارگر یاد کرد و گفت : امروز آمدیم تا تجلیل کنیم ایثار و از خودگذشتگی کسانی که از همه چیز خود گذشتند تا یک وجب از خاک کشورشان را به دشمن بعثی ندهند .
مدیر درمان تامین اجتماعی خوزستان با گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان عملیات غرور آفرین بیت المقدس با اشاره به جمله شهید جهان آرا فرمانده سپاه خرمشهر که گفت که خرمشهر سقوط کرد مواظب باشید ایمانتان سقوط نکند خاطر نشان کرد : ایمان و اعتقاد راسخ رزمندگان باعث شد خرمشهر از لوث متجاوزان پاک و به آغوش میهن بازگردد . وی در بخش دیگری از سخنان خود افزود : تداوم راه شهدا درخدمت رسانی و رضایتمندی مردم است  . دکتر جلیلی با بیان اینکه  ماباید با تاسی از کلام و صیانت از خون شهدا ، فراتر از وظیفه عمل کنیم ابراز امیدواری کرد  تا با همت و تلاش مسئولین شاهد عمران ، آبادی و رونق بیش از پیش خرمشهر باشیم .
در این مراسم با اهدای لوح و هدایایی از دکتر مصطفی گودرزی ، دکتر منصور رامی  و دکترغلامعباس ناصری  پور ایثارگران هشت سال دفاع مقدس  واز فرزندان معزز شاهد عبدالمنعم آلبوبیری ، جابر مطوری و قاسم زنگنه و همچنین از دکتر فلورانس شنیانی رئیس پلی کلینیک سوم خرداد خرمشهر بخاطر اهتمام در خدمات رسانی به مناطق محروم وهمکاری با کاروانهای راهیان نور و زائران اربعین حسینی تقدیر شد .
دکتر جلیلی بعد از پایان مراسم با حضور در بخشهای مختلف با کارکنان دیدار و گفتگو کرد و سپس با حضور در گلزار شهدای خرمشهر  ضمن ادای احترام به مقام شامخ شهدا و تجدید میثاق با شهدای جنگ تحمیلی بر ادامه راه این شهیدان تاکید کرد. این گلزار یادآور شهدای‌ گمنام‌ و مظلوم‌ خرمشهر است که عده‌ای از آن‌ها بدون مراسم و حتی بدون کفن ، دفن شدند. 419 نفر شهید گمنام در این مکان به خاک سپرده شدند که 247 نفر از آن‌ها خرمشهری هستند و 162 نفر دیگر از 51 نقطه کشور می‌باشند که بیش‌ترین آن‌ها به ترتیب از شهرهای تهران، آبادان، شیراز و اهواز می‌باشند. عباس فرهان اسدی و موسی بختور از اعضای سپاه خرمشهر جزء اولین شهدای جنگ تحمیلی هستند که در این مکان به خاک سپرده شدند. این گلزار در دوران مقاومت شاهد زنانی بوده است که با دستان خویش پدران و پسران و برادران خویش را در این گلزار به خاک سپرده‌اند. این گلزار به دلیل نزدیکی با پادگان دژ همواره زیر آتش دشمن قرار داشت و در برخی موارد پیکرهای بی کفن شهدا به اطراف پراکنده می‌شد.
مدیر درمان تامین اجتماعی خوزستان و هیأت همراه سپس جهت شرکت درهمایش بزرگ فاتحان خرمشهر رهسپار مسجد جامع خرمشهر شد .  مسجدی که بعد از جنگ تحمیلی ، جایگاهی ویژه در بین ایرانیان برای خود به عنوان نماد مقاومت ایجاد کرده است. چون این مسجد در زمان مقاومت و قبل از اشغال ، مرکز فرماندهی و تدارکات و گردهمایی مدافعان شهر بود، لقب نماد مقاومت را به خود گرفت. این مسجد که حالا سمبل مقاومت در خرمشهر است ، در مدت 35 روز مقاومت مردم ، ستاد مردمی ، مرکز تبادل اخبار، اورژانس مجروحان و محل نگهداری موقت شهدا بوده است.
در مراسم تجلیل از فاتحان خرمشهر ، مسجد مملو از جمعیت بود ، جمع کثیری از مسئولین ، پیشکسوتان و فرماندهان هشت سال دفاع مقدس و اقشار مختلف مردم در مسجد جامع خرمشهر حاضر شده بودند . همه آنهایی که 37 سال پیش با همرزمان شهیدشان جانانه از این مسجد که نماد خرمشهر و ایران بود ، دفاع کرده بودند ، امروز به یاد آن روزها گرد هم آمده بودند . هر چند سر و ریششان سفید شده بود ولی چون گذشته محکم و استوار و با صلابت و اقتدار یادآور روزهای رزم و جنگ بودند . سخنرانان از رشادتها و خاطرات روزهای مقاومت میگفتند ولی مدافعان این کارزار در لابلای جمعیت دنبال همرزمان خود میگشتند و همدیگر را در آغوش میگرفتند و اشک می ریختند و یاد همرزمان شهیدشان را گرامی میداشتند .
در این همایش غلامرضا شریعتی استاندار خوزستان، سردار سرتیپ پاسدار حسن شاهوارپور فرمانده سپاه حضرت ولیعصر (عج) خوزستان، سردار محمد علی پور مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خوزستان، و جمع کثیری از مسئولین و فرماندهان و نیروهای مدافع و فاتحان خرمشهر حضور داشتند .
در حاشیه این مراسم ، مدیر درمان خوزستان با استاندار ، امام جمعه آبادان ، فرماندار و امام جمعه خرمشهر دیدار کرد در این دیدار کورش مودت فرماندارویژه خرمشهر و حجت‌الاسلام‌ والمسلمین محمدجواد عادل‌پور امام جمعه خرمشهر  از دکتر جلیلی و هیأت همراه بخاطر حضور در این مراسم تقدیر و تشکر کردند .
مدیر درمان تامین اجتماعی خوزستان و هیأت همراه بعد از نماز مغرب و عشاء ، به شکرانه جشن سالگرد آزاد سازی خرمشهر در مسجد جامع این شهر و در کنار مردم و فاتحان خرمشهر روزه خود را افطار کردند .

به صفحه رسمی اینستاگرام سازمان تامین اجتماعی بپیوندید
کلید واژه
 

ارسال نظر
۱۰۰
captcha