زمان انتشار: ۱۳۹۸ سه شنبه ۲۴ ارديبهشت ساعت 11:43 تاریخ بروزرسانی : ۱۳۹۸/۲/۲۸ ساعت 12:28    تعداد بازدید: 38    کد مطلب: 79868

معاون بیمه ای اداره کل تامین اجتماعی خراسان جنوبی:
وصول به موقع حق بیمه ها در ارائه خدمات بهینه به بیمه شدگان موثر است
علی اکبری متولد سال 1343 در شهرستان قائن از توابع استان خراسان جنوبی ، دارای مدرک فوق لیسانس مدیریت دولتی است .از فروردین ماه 1372 در سازمان تأمین اجتماعی و در واحد فنی مستمریهای شعبه یک بیرجند مشغول بکار شده و پس از تقسیم استان خراسان به سه استان در سال 1383 در پست رئیس و کارشناس ارشد مستمری های اداره کل خراسان جنوبی انجام وظیفه نموده و همزمان علاوه بر انجام امور مستمریها، امور نامنویسی و حسابهای انفرادی و امور فنی بیمه شدگان را نیز عهده دار بوده است . از سال 1391 تا 1397 نیزبه مدت 6سال به عنوان رئیس تأمین اجتماعی شعبه دو بیرجند در خدمت بیمه شدگان و شرکای اجتماعی سازمان بوده و هم اکنون به عنوان معاون امور بیمه ای اداره کل تأمین اجتماعی خراسان جنوبی مشغول به فعالیت است. مصاحبه با علی اکبری را در زیر می خوانید:


چالش‌های فعلی و آتی سازمان وحوزه محل خدمت خود را تشریح کنید.

 تأمین اجتماعی بزرگترین سازمان بیمه گر در خاورمیانه محسوب می شود که بالغ بر 42 میلیون نفر را تحت پوشش خدمات درمانی و بیمه ای خود دارد . ارائه خدمات و خدمتگزاری به مراجعان و تکریم ارباب رجوع و احترام به آنان ، محرومیت زدایی ، تحقق عدالت و رفاه اجتماعی ، خدمت به قشر عظیمی از نیروهای مولد وتأثیر گذار جامعه ،مسئولیت خطیری است که فرا روی مدیران و کارکنان پرتلاش و زحمتکش این مجموعه عظیم قرار دارد .
مدیرانی که برای خدمت به خانواده بزرگ تأمین اجتماعی دین باوری ، دانش محوری و خدمتگزاری را سرلوحه کار خود قرار داده اند خواهند توانست درسالی که به فرمایش مقام معظم رهبری سال رونق تولید نامگذاری شده است ، سازمان را به عنوان سازمانی پیشرو در تحقق این شعار ملی تبدیل کنند. 
در استان خراسان جنوبی که قریب به بیست سال گریبانگیر خشکسالی است و سرمایه گذاری زیر بنایی خاصی با توجه به محرومیت ، پراکندگی جمعیتی و کویری بودن منطقه صورت نگرفته است می توان جهت تحقق شعار سال و سیاستهای اجرایی سازمان در سطح استان با استفاده از کارکان پرتلاش و با بکارگیری از استعداد ، خلاقیت ، همکاری و همدلی به دستاوردهای مطلوبی دست یافت.
• کاهش وجود طرحهای عمرانی و غیرعمرانی در سطح استان و تاثیر آن در وصول حق بیمه پیمانها
• روند رو به رشد متقاضیان بازنشستگی پیش از موعد در قالب کارگاههای سطح استان
• پایین بودن میزان اشتغال درسطح شهرستانهای استان به ویژه مناطق کم برخوردار از جمله چالشهای پیش روی این استان است . و امکان جذب بیمه شدگان اتباع خارجی ، تقویت موسسه حسابرسی با توجه به ظرفیت مطلوب بازرسی از دفاتر قانونی کارگاههای حقوقی سطح استان خراسان جنوبی ، وجود ظرفیت مطلوب برای ایجاد وتوسعه خدمات غیر حضوری در استان، قناعت پیشگی اغلب مردم و احترام به قوانین و مقررات سازمان و قانع شدن در قبال پاسخگویی صحیح از فرصتهای پیش روست که  می توان به خوبی جهت تحقق اهداف سازمان از آن استفاده کرد و می تواند دراین استان مفید واقع شود.

 عوامل محیطی موثر بر حوزه محل خدمت، فرصتها و تهدیدهای محیطی و نقاط ضعف و قوت درون سازمانی و نحوه مواجهه با این عوامل را تشریح کنید.

نظر به اینکه بخش عمده ای از منابع سازمان به منظور ایفای تعهدات پیش بینی شده در قانون تامین اجتماعی از محل وصول حق بیمه ها تامین می شود از این رو وصول به موقع مطالبات سازمان در ارائه خدمات مطلوب به خانواده بزرگ تامین اجتماعی نقش حیاتی و اساسی دارد که در این خصوص به نظر می رسد بایستی اقداماتی را به شرح ذیل انجام داد:

1 – با توجه به اینکه مطالبات سازمان در صورت عدم وصول به صورت معمول از طریق هیاتهای تشخیص مطالبات بدوی و تجدید نظر پیگیری می شود لازم است پرونده ها در کوتاهترین زمان ممکن طبق ضوابط جاری مورد رسیدگی قرار گرفته و قطعیت یابد.
2 – از جمله منابع مهم درآمدی سازمان ، وصولی ناشی از حق بیمه پیمانکاران است که رسیدگی سریع به پرونده هایی که دوره اجرایی آن خاتمه یافته است می بایست به صورت جدی در دستور کار قرار گیرد.
3 – بازرسی یکی از مهمترین مجاری مطالبات می باشد . برخی از مشکلات سازمان در زمینه بازرسی کارگاهها مربوط به کارگاههای مشمول کمک دولت است که انتظارمی رود با پیش بینی تمهیدات لازم از فرار بیمه ای و ارسال لیست من غیرحق جلوگیری شود و در خصوص مطالبات شرکتها نیز بازرسی از دفاتر قانونی آنها مد نظر قرار گیرد.
4 -  با توجه به انباشت چکهای برگشتی بابت حق بیمه ، به منظور افزایش قابلیت وصول ویا به هر نحو مناسب اخذ ضمانتهای لازم در زمان دریافت چکها مدنظر قرار گیرد.
نقطه نظرات و برنامه‌های خود در خصوص توسعه منابع انسانی، انگیزش کارکنان، ارزیابی عملکرد، شایسته سالاری، ضابطه‌مند نمودن امور، مدیریت مشارکتی، بهبود مستمر، تکریم ارباب‌رجوع و ... را توضیح دهید.

یکی از سیاستهای عمده در هر سازمانی حمایت از زیر مجموعه خود می باشد . سازمانی که مبتنی بر مطالعه و دانش ، آینده نگری ، و دید مناسب نسبت به شرایط و امکانات موجود وهمچنین مشارکت همه جانبه همه گروهها در کارآمدی و پاسخگوبودن باشد مطمئناً  خیلی موفق تر است .
کارکنانی که بیشتر انگیزه داشته باشند احساس امنیت و ثبات شغلی  بیشتری خواهند داشت و در نتیجه  مشارکت موثر در تحقق اهداف سازمانی و بهره وری عملکرد سازمان  و همچنین رضایت شغلی بهتری خواهند داشت .
ارزیابی مستمر عملکرد کارکنان طی دوران کاری ضروری می باشد . در سازمان تامین اجتماعی ارزیابی عملکرد کارکنان در قالب مزایای انگیزشی در چارچوب شاخصهای مقرر و در راستای خط مشی سازمان تعیین شده است .که در این زمینه باید فرد مورد بررسی و سنجش قرار گیرد و کارکنان قوی مورد تشویق , کارکنان ضعیف مورد تقویت و آموزش قرار گیرند.

نحوه تعامل با شرکای اجتماعی و ذینفعان درون وبرون سازمانی در راستای دستیابی به اهداف سازمانی را تشریح کنید.

باتوجه به ضرورت همگرایی منافع پرسنل و مخاطبان سازمان وبا مد نظر قرار دادن شرایط متغیر جامعه و آینده نگری و مشارکت گروهها وهمچنین  شفافیت عملکرد ها ونیز  پاسخگو بودن سازمان ، ارتباط مستمر وپویا و همچنین تعامل بهنگام با شرکای اجتماعی امری لازم وضروری است .
انجام اقدامات مشترک برای رسیدن به سازمانی پویا و چابک در روند پاسخگویی مناسب به ذینفعان و تعامل مناسب و بهنگام  ، برقراری ارتباط و همکاری در اجرای ضوابط و طرح ها ومقرررات برای بازدهی بهتر و تلاش جهت رفع نقاط ضعف و تقویت نقاط قوت از مهمترین اهداف دستیابی به اهداف کلان سازمان است . واین امر با جلسات مشترک هم اندیشی می تواند مثمر ثمر باشد . 

 برنامه های تان جهت توسعه فردی ، ارتقاء مهارتها و تقویت شایستگی های فردی چیست؟
برای ایجاد انگیزه به کارمندان بایستی هر گونه اطلاعات مورد نیاز کارمندان را که درکارآمدی آنان موثر است با آنها در میان بگذاریم. فرصت تعامل و برقراری ارتباط جهت مطرح کردن ایده ها یشان به آنها داده شود . ایجاد فرصت برای اینکه بتوانند مهارتها و توانای های خود را توسعه دهند. تقدیر از عملکرد کارمندان و دادن قدرت جهت مدیریت کاری کارمند در حوزه عملکردی وی یکی دیگر از این برنامه ها است.

تهیه و تنظیم:مهدی تیزکاری سرپرست و کارشناس ارشد روابط عمومی اداره کل خراسان جنوبی

به صفحه رسمی اینستاگرام سازمان تامین اجتماعی بپیوندید
کلید واژه
 

ارسال نظر
۱۰۰
captcha