زمان انتشار: ۱۳۹۸ پنج شنبه ۱۹ ارديبهشت ساعت 12:05 تاریخ بروزرسانی : ۱۳۹۸/۲/۱۹ ساعت 12:05    تعداد بازدید: 157    کد مطلب: 79482

برای اولین بار در بیمارستان دکتر شریعتی اصفهان:
عمل آشالازی(تنگی مری به معده) به روش میوتومی هلر و فوندوپلیکاسیون در بیمارستان دکترشریعتی اصفهان انجام شد.


به گزارش اداره روابط عمومی مدیریت درمان: انجام  ٢ عمل آشالازی ( تنگی مری به معده) به روش میوتومی هلر و فوندوپلیکاسیون به روش لاپاراسکوپی در  اردیبهشت  ماه ٩٨ در دو بیمار آقای ٤٠ ساله و ٣٠ ساله در بیمارستان شریعتی اصفهان انجام شد.
دکتر بهنام یزدانی فوق تخصص جراحی ریه و قفسه سینه  در باره این عمل گفت: بیمار آقای با سن ٤٥ سال از حدود ٨ سال پیش بدلیل اختلال در بلع غذا به پزشک مراجعه نموده که یکبار به کمک آندوسکوپی بالون زده شده ولی بهبودی کامل پیدا نکرده که پس از مراجعه و بررسی های انجام شده تشخیص آشالازی تائید و کاندید عمل جراحی میوتومی هلر و فوندوپلیکاسیون شد که در چند روز گذشته به روش لاپاراسکوپیک عمل جراحی وپس ازبهبودی کامل ترخیص شد
دکتر یزدانی افزود:بیمار٣٠ ساله دیگری نیز به دلیل اختلال در بلع غذا و با تشخیص آشالازی در سالهای اخیر ٢ بار بالون تراپی شده بود که به دلیل عدم بهبودی ازسوی فوق تخصص گوارش به ایشان ارجاع داده شد. که پس از بررسی ایشان نیز تحت عمل جراحی لاپاراسکوپی و میوتومی،فوندوپلیکاسیون قرار گرفت و پس از بهبودی با حال عمومی ترخیص شدند .
آشالازی بیماری نادری است که شیوع آن ۱ در ۱۰۰۰۰۰ نفر است. این بیماری اغلب در سنین ۲۵-۶۰ سالگی تشخیص داده میشود. در واقع آشالازی نوعی بیماری گوارشی است که مبتلایان به آن دچار اختلالات حرکتی مری هستند و به علت اختلال در بازشدن دریچه بین مری و معده آنان دچاراختلال در بلع غذا می‌شوند و در نتیجه وزن کم می‌کنند؛ هر چند عملکرد این دریچه را می‌توان با آندوسکوپی یا جراحی اصلاح کرد، اما اختلال در بلع هم می‌تواند نشانه‌ای از آشالازی باشد.

میوتومی مدرن با حداقل تهاجم به بافت و به روش لاپاروسکوپیک به انجام می‌رسد که کمترین خطر را دارد و از زمان ریکاوری کمتری برخودار است.

مزایای جراحی لاپاروسکوپی:
پنج برش کوچک به‌جای یک برش بزرگ بروی شکم و جای زخم وجود خواهد داشت.
بیمار درد کمتری پس از عمل جراحی تجربه خواهد کرد.
مدت بستری شدن در بیمارستان کمتر است.
بازگشت به فعالیت‌های عادی در این روش سریع‌تر است.

به صفحه رسمی اینستاگرام سازمان تامین اجتماعی بپیوندید
کلید واژه
 

ارسال نظر
۱۰۰
captcha