شناسه خبر: 79103
تاریخ انتشار:۱۳۹۸ يکشنبه ۱۵ ارديبهشت، ساعت 09:20

به گزارش معاونت فرهنگی و اجتماعی  سازمان تامین اجتماعی، متن پیام دکتر جعفریان به شرح ذیل است:

شَهْرُ رَمَضَانَ الَّذِی أُنْزِلَ فِیهِ الْقُرْآنُ هُدًى لِلنَّاسِ وَبَیِّنَاتٍ مِنَ الْهُدَى وَالْفُرْقَانِ (بقره/185)
ماه مبارک رمضان، ماه خودسازی و بندگی است. تنها ماهی که از بین ماههای دوازده گانه سال، نامش در قرآن کریم، ذکر شده است. ماهی با فضیلت بسیار، که پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله) در خطبه شعبانیه خطاب به روزه داران آن فرمود:"نَفَس‏هایتان در آن، تسبیح است، خوابتان در آن، عبادت، عملتان در آن، پذیرفته و دعایتان در آن، مورد اجابت است". مومنین باید از لحظه به لحظه این ماه بهره ببرند و برای آخرت خود، توشه برگیرند.
روزه، همچنانکه در آیه 183 سوره مبارکه بقره آمده، مختص مسلمانان نیست، بلکه پیش از آن نیز بر دیگر اقوام و پیروان انبیاء قبل(علیهم السلام)، واجب گشته بود. روزه، میزانی برای اخلاص بندگان است. دیگر عبادات، مانند نماز، حج، زکات و ... قابل پنهان داشتن نیستند، اما روزه را می توان پنهان داشت. روزه دار، در خلوت نیز نمی خورد و نمی آشامد و بر ادامه روزه استقامت می نماید و با این استقامت، پایبندی خود را به این باور که "عالم محضر خداست"، نشان می دهد. روزه در حقیقت اوج اخلاص در بندگی است. این عبادت بزرگ، تنها عبادتی است که خداوند، اعطای پاداش آن را به خود منتسب فرموده است: الصَّوْمُ لِی وَ أَنَا أجْزَی بِه. (روزه برای من است و من پاداش آن‌را خواهم داد)
ماه مبارک رمضان، آنچنان که در روایات اولیای دین(علیهم السلام)ذکر شده است، عید بندگان خداست و آنها در این عید، مانند هر عید دیگر، وظایفی دارند، وظایفی که اهم آنها را می توان در کلام شیوای امام زین العابدین(علیه السلام) در دعای 44 صحیفه سجادیه(علیه السلام) مشاهده نمود. در این ماه مبارک حفظ اعضاء و جوارح ازگناهان، مانند پاکیزه نگاهداشتن گوش از گفتار لغو و بیهوده، چشم از تماشاى لهو و دست، از مال و عمل حرام، بر ما لازم است. شایسته است تا به سوى آنچه ممنوع شده، گام برنداریم، شکمها را جز به حلال پر نکنیم و زبان را جز در خیر نگشاییم. در این ماه بر اوقات نمازهاى پنجگانه مواظبت کنیم، به خویشاوندان خود نیکى کنیم و پیوند برقرار نمائیم، به همسایگان از راه احسان و بخشش رسیدگى کنیم، اموال خود را از مظالم پاک نمائیم و با پرداخت زکات و سایر وجوهات شرعی، آن را پاکیزه کنیم، با آن کس که با ما قهر کرده آشتى کرده و با کسى که به ما ستم نموده، راه بخشش پیش گرفته، یا حداقل به انصاف برخیزیم. اینها، نمونه هایی از اعمال و رفتار شایسته روزه‌داران است، که امام زین العابدین(علیه السلام) در قالب دعا، بر آنها تاکید فرموده اند.
اینجانب، فرا رسیدن ماه مبارک رمضان را خدمت خانواده بزرگ تامین اجتماعی و بویژه همکاران محترم، هم در حوزه بیمه و هم در حوزه درمان، که با وجود روزه بودن، به امور مراجعین محترم رسیدگی می فرمایند، تبریک و تهنیت عرض می نمایم و سلامتی و توفیق روزافزون خود و خانواده محترم شان را از خداوند متعال، مسألت دارم.

 

آپارات سراسری - استان ها
اظهار نظرات | 0
captcha