زمان انتشار: ۱۳۹۳ پنج شنبه ۱۵ آبان ساعت 09:45 تاریخ بروزرسانی : ۱۳۹۴/۳/۳۱ ساعت 08:38    تعداد بازدید: 940    کد مطلب: 7594

سه پایه (tripod)


یکی از عوامل مهم در محو شدن عکس‌ها، لرزش دوربین هنگام عکاسی است.
برای جلوگیری از تکان خوردن دوربین در مواقعی که سرعت پلک دوربین طولانی‌تر از یک سی ام ثانیه است، باید آن را روی سه پایه عکاسی قرار داد. درواقع عکاس با استفاده از سه پایه امکان بیشتری برای کارکردن پیدا می‌کند. عکاسی در شب، عکاسی از فواصل نزدیک «closeup» که وضوح و عدم وضوح تصویر به کسری از سانتی‌متر بستگی دارد، عکاسی در داخل ساختمان‌ها که استفاده از لنزهای واید «زاویه باز»‌ و دیافراگم بسته برای افزایش عمق میدان عکس و به دست آوردن وضوح بهتر را طلب می‌کند که بالطبع باید از سرعت‌های پایین دوربین استفاده کرد، عکاسی از نمای بیرونی ساختمان‌ها و بناهای مختلف برای کنترل بهتر پرسپکتیو، عکاسی از فواصل دور با لنزهای تله که وزن زیادی دارند، عکاسی با نورهای مصنوعی و تهیه کپیه از عکس و... همه موارد فوق استفاده از سه‌پایه را اجتناب‌ناپذیر می‌کند.
بهترین سه پایه، محکم‌ترین و غیرقابل انعطاف‌ترین نوع آن است که نسبتاً سنگین وزن نیز است. وزن سه پایه تنها هنگامی باعث دردسر می‌شود که عکاس بخواهد بیرون استودیو یا منزل عکس بگیرد. ارتفاع سه پایه‌ها معمولاً متناسب با وزن آنها است. سعی کنید در هنگام خرید سه پایه، علاوه بر درنظر گرفتن موارد فوق سه‌پایه‌ای را انتخاب کنید که بتوان دوربین را هم به حالت افقی و هم به حالت عمودی روی آن نصب کرد. همچنین برای تنظیم ارتفاع سه‌پایه پیچ یا اهرم‌هایی بر روی پایه‌های آن قرار دارد، دقت کنید که جنس آنها حتماً فلزی باشد. در بعضی از سه‌پایه‌ها تراز نیز نصب شده است که درمواقع خاص می‌تواند به عکاس کمک کند. در برخی دیگر هر پایه توسط اهرمی به پایه مرکزی اتصال دارد که موجب استحکام بیشتر سه‌پایه می‌شود. رعایت نکات گفته شده می‌تواند برای انتخاب یک سه‌پایه خوب به شما کمک کند.

 

تهیه شده در : اداره کل روابط عمومی سازمان تأمین اجتماعی

تهیه و تنظیم: سیدمحمود دادمرزی

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است

 

 

 

به صفحه رسمی اینستاگرام سازمان تامین اجتماعی بپیوندید
کلید واژه
 

ارسال نظر
۱۰۰
captcha