شناسه خبر: 75296
تاریخ انتشار:۱۳۹۷ شنبه ۴ اسفند، ساعت 13:17
تاریخ بروزرسانی:۱۳۹۷/۱۲/۴
مدیر کل اتباع سازمان تامین اجتماعی در سفر به منطقه ویژه اقتصادی لامرد گفت: تمام اتباع خارجی که در کشور اقامت و اشتغال قانونی دارند یعنی هم پروانه اقامت و هم پروانه کار دارند مشمول قانون تامین اجتماعی هستند.

دکتر احمدرضا خزاعی در دیدار با مدیر عمران و خدمات شهری منطقه ویژه اقتصادی لامرد گفت: سازمان تامین اجتماعی ، سازمانی درآمد هزینه ای است که قریب به 3 میلیون و 700 هزار نفر مستمری بگیر و 13 میلیون نفر بیمه پرداز اصلی دارد و بیش از 43 میلیون نفر در کشور تحت پوشش آن هستند .
دکتر خزاعی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه تا قبل از تشکیل این اداره کل تعداد بیمه شده‌های اتباع خارجی در داخل کشور 3 هزار و 300  نفر تا سال 1394 بوده است، افزود: از سال 94 تاکنون نزدیک به 50 هزار نفر بیمه‌پرداز اصلی اتباع خارجی تحت پوشش تامین اجتماعی هستند که با خانواده‌هایشان نزدیک به 90 هزار نفر می‌شوند و بیش از 2 هزار و 500 نفر هم بازنشسته تامین اجتماعی از کشورهایی مانند عراق، بنگلادش، پاکستان، هندوستان، روسیه، کانادا و افغانستان هستند که ماهانه مستمری بازنشستگی دریافت می نمایند.
مدیرکل اتباع سازمان تامین اجتماعی با تاکید بر اینکه در مناطق و سرزمین های اصلی محدودیتی برای بیمه  افراد نداریم و قانون کار و حمایت آن جاری است خاطرنشان کرد: در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، ماده 46 مقررات نیروی انسانی، بیمه و تامین اجتماعی، مناطق آزاد را مکلف کرده است که رأساً یا با مشارکت سازمان تامین اجتماعی صندوق یا صندوقهایی را به منظور ارائه خدمات بیمه ای و درمانی اعم از غرامت دستمزد ایام بیماری و بارداری، از کارافتادگی کلی و جزئی، مستمری بازنشستگی  و فوت و سایر موارد به آنان ارایه بدهند.
دکتر خزاعی پرداخت حق بیمه را برای اتباع خارجی امری اجباری دانست و تاکید کرد: در واقع بیمه کارگران، حمایتِ سازمان از کارفرمایان است چرا که در موقع بروز حوادث ناشی از کار، سازمان تامین اجتماعی، خدمات خود را  از درمان تا بهبود و برقراری مستمری از کار افتادگی و فوت به بیمه شدگان ارایه می دهد و کارفرما از این بابت متحمل هزینه نخواهد شد.
عبدالکریم نباتی، مدیرکل تامین اجتماعی فارس، نیز در این جلسه با بیان اینکه سازمان تامین اجتماعی یک سازمان درآمد هزینه‌ای غیر دولتی است و تامین منابع را باید خودش انجام دهد، گفت: حتی یک ریال از بودجه عمومی کشور در اختیار تامین اجتماعی قرار نمی‌گیرد برخلاف اینکه مطالبات زیادی هم از دولت دارد.
نباتی افزود: در ادوار گذشته مجموعه قوانینی برای این سازمان تدوین شد و سازمان را مکلف به اجرای آن کردند یعنی این سازمان به کسانی خدمات ارائه می‌دهد که هیچ حق بیمه ای پرداخت نکردند .
مدیرکل تامین اجتماعی فارس ادامه داد: به 174 هزار خانوار مستمری بگیراستان فارس ماهانه بیش از 240 میلیارد تومان ازبیستم تا سی ام هر ماه به صورت نقدی پرداخت می‌شود .
مدیرکل تامین اجتماعی فارس با اشاره به اینکه مواردی در گذشته بوده که به دلیل عدم اطلاع به بازرس سازمان، آن کارگر دچار حادثه منجر به فوت شده و کارفرما مجبور شده مبلغ سنگینی برای خسارت پرداخت کند، بیان کرد: ما همه دنبال یک هدف هستیم که رضایتمندی مخاطبین و ارائه خدمات مناسب است.
سید محمد باقر امینی نژاد،  مدیر امور زیر ساخت، عمران و خدمات شهری منطقه ویژه اقتصادی لامرد نیز در این دیدار گفت:  این منطقه در طرح آمایش سرزمین، تاثیرپذیر از پارس جنوبی بوده زیرا خط چهارم و هشتم کشوری که روزانه 85 میلیون متر مکعب گاز از آنجا رد می‌شود در فاصله 3 کیلومتری سایت لامرد است و در حال حاضر نیز یکی از راه‌های توسعه صادرات در دنیا بحث تبدیل انرژی گاز به برق است .


وی با اشاره به مساحت این منطقه اظهار داشت: منطقه ویژه اقتصادی لامرد 8 هزار و 500 هکتار مساحت دارد که حدود یک هشتمِ مساحت تهران بزرگ است  و پتانسیل هایی مانند کارخانه صنایع آلومینیوم جنوب، کارخانه تولید ورق عریض آلومینیوم ، احداث نیروگاه‌های خورشیدی ،کارخانه تولید محصولات سیمان خاکستری ، ایجاد 30 کیلومتر جاده دسترسی و 35 کیلومتر خط انتقال برق و 22 کیلومتر خط انتقال آب ، ساخت بزرگترین اسکله تجاری بازرگانی خاورمیانه در منطقه ویژه اقتصادی پارسیان و در نهایت مشوق‌های معافیت از مالیات بر ارزش افزوده و ... زمینه لازم را حتی برای جذب سرمایه گذاری های کوچک در این منطقه فراهم می نماید.
ابراهیم زاده، معاون اداره کل اتباع سازمان تامین اجتماعی نیز در این جلسه صحبت‌های خود را با طرح این پرسش آغاز کرد؛ آیا در این منطقه اتباع خارجی‌ای هستند که اقامت طولانی مدت همراه با خانواده داشته باشند؟
در پاسخ به این پرسش عنوان شد که بیشتر اتباع حاضر در منطقه ویژه اقتصادی لامرد نیروهایی هستند که بدون خانواده در خوابگاه اقامت دارند و اغلب مدیران آنها در حال تردد هستند؛ با این حال از طرف شرکت چینی حق‌بیمه پرداخت می‌شود اما به این شکل که سال‌های متمادی مثلا 5 سال حضور داشته باشند نیرویی نداریم و اقامت آنها به مدت اجرای پروژه بستگی دارد و متغیر است.
معاون بیمه اتباع خارجی افزود؛ تاکنون تعداد 121 کشور به مقاوله نامه شماره 19 سازمان بین المللی کار ملحق شده‌اند و قانون الحاق کشور ایران به مقاوله نامه مذکور در سال 1351 به تصویب رسیده است .
به موجب این مقاوله نامه که موضوع آن تساوی رفتار با آسیب دیدگان حوادث ناشی از کار می باشد، کشور ایران و به تبع آن سازمان تأمین اجتماعی در برابر مجامع بین المللی مسئول بوده و می بایست پاسخگو باشد . بنابراین لازمست کارفرمایانی که اتباع خارجی مشمول مقاوله نامه فوق را به خدمت می گیرند 3 درصد حقوق و دستمزد آنان را به عنوان حق بیمه حوادث ناشی از کار کسر و به سازمان پرداخت نمایند.

 

 

آپارات سراسری - استان ها سروش سراسری - استانها
اظهار نظرات | 0
captcha
*اطلاعیه مهم* بخشودگی جرائم کارفرمایان خوش حساب تا پایان اسفند ماه 95 *اطلاعیه مهم*