شناسه خبر: 75213
تاریخ انتشار:۱۳۹۷ چهارشنبه ۱ اسفند، ساعت 14:00
در این گردهمایی که روز دوشنبه مورخ 29/11/1397 با حضور مسئولان کانون عالی کارگران بازنشسته و مستمری بگیر سراسر کشور، کانونهای بازنشستگی استان و شهر تهران، شمیرانات، اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری همراه بود، سرپرست سازمان تامین اجتماعی، معاون فرهنگی و اجتماعی، مدیر کل و معاون امور فرهنگی و اجتماعی بازنشستگان، مدیر کل تامین اجتماعی غرب تهران و تنی چند از مدیران و مسئولان سازمان در جمع بالغ بر 900 نفر از بازنشستگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی استان تهران حضور داشتند.

به گزارش معاونت فرهنگی و اجتماعی سازمان تامین اجتماعی ،در ابتدای این همایش، محمد اسدی دبیر کانون عالی کارگران بازنشسته و مستمری بگیر سراسر کشور با ارائه مبسوطی از پیشینه ی طرح هماهنگ سازی حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران در سازمان تامین اجتماعی گفت: پرهیز از کلی گویی و ندادن وعده های غیر قابل اجرا و همچنین اطلاع رسانی پس از اجرای طرح ها و برنامه ها نکاتی است که باید مورد توجه قرار گیرند.
حسن صادقی رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری نیز در این نشست با بیان این که شرایط زندگی و معیشت بازنشستگان و مستمری بگیران به مرز بحران رسیده است افزود: بر اساس بسته معیشتی تهیه شده در شورای عالی کار، ضروری است دولت مشارکت لازم را با هدف ارتقای سطح معیشت بازنشستگان و مستمری بگیران داشته باشد. وی در ادامه به مهمترین خواسته های بازنشستگان در قالب بیانیه آخرین مجمع گردهمایی کانون کارگران بازنشسته و مستمری بگیر شهرستان تهران اشاره کرد. در بخشی از این بیانیه آمده است : با توجه به شرایط مالی بازنشستگان و مستمری بگیران، موضوع پرداخت بدهی دولت به سازمان تامین اجتماعی از اهمیت بالایی برخوردار است که باید عقب افتادگی موجود در این زمینه جبران شود. رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری با اشاره به نقصان موجود در پرداخت مرحله اول کمک های غیر نقدی خواستار پرداخت 2 مرحله دیگر از کمک های غیر نقدی به بازنشستگان و مستمری بگیران در آینده ای نزدیک شد. وی همچنین افزایش حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران در سال 98  را با توجه به افزایش نرخ تورم از نکات مهمی برشمرد که باید با عنایت به مواد قانونی 96 و 111 قانون تامین اجتماعی به منظور تقویت معیشت و متناسب با شاٌن و منزلت آنها در نظر گرفته شود.
صادقی هماهنگ سازی حقوق را یکی از خواسته های بحق و قانونی بازنشستگان و مستمری بگیران دانست و اذعان داشت: از نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی انتظار داریم همانگونه که منابع مورد نیاز این قانون را برای بازنشستگان و مستمری بگیران کشوری در بودجه سال 1398 کشور لحاظ نموده اند، اعتبارات لازم را برای بازنشستگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی نیز پیش بینی و محقق نمایند. وی با اشاره به موضوع حذف بند "و" تبصره 7 لایحه بودجه 1398 و بازگشت سهم درمان به سازمان تامین اجتماعی گفت: انتظار داریم قدم نهایی در این زمینه با طرح موضوع در صحن علنی مجلس شورای اسلامی و تصویب آن برداشته شود. اصلاح ساختار سازمان تامین اجتماعی از دیگر موارد بیانیه ی مذکور بود توسط رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری مطرح شد.
در ادامه این همایش رئیس کانون کارگران بازنشسته و مستمری بگیر شهر تهران تصویب افزایش حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران متناسب با تورم را در کنار اجرای دقیق قانون هماهنگ سازی حقوق از مطالبات مهم و اساسی بازنشستگان و مستمری بگیران برشمرد و گفت: البته ما خود را جدای از سازمان نمی دانیم اما انتظار داریم در عرصه عمل انتظارات و مطالبات ما اجرایی شود.
دهقان کیا تحمیل 26 مورد از قوانین  مصوب بدون پیش بینی منابع مالی را عامل بروز بسیاری از مشکلات سازمان تامین اجتماعی برشمرد و ادامه داد: در حوزه درمان شاهد خروج 79 قلم از داروهای تحت پوشش هستیم ضمن آنکه قبل از طرح جامع رفاه، بازنشستگان 10% فرانشیز پرداخت می کردند اما امروزه با وجود پوشش خدمات بیمه تکمیلی درمان 100% فرانشیز و حتی 30% هزینه های عمل های جراحی را پرداخت می کنند که وضعیت بسیار نامساعدی است. وی همچنین سهمیه پرداخت تسهیلات و وام های پرداختی به بازنشستگان و مستمری بگیران توسط سازمان را ناکافی دانست و خواستار افزایش آن متناسب با جمعیت آنها شد.
در خاتمه این همایش سرپرست سازمان تامین اجتماعی ضمن گرامیداشت یاد و خاطره مرحوم دکتر نوربخش، مدیر عامل فقید سازمان و مرحوم تاج الدین، معاون حقوقی و پارلمانی سازمان گفت: اگر امروز سازمان تامین اجتماعی پابرجاست، مرهون زحمات بازنشستگان و مستمری بگیران است.
محمد حسن زدا با ارائه خبری خوش به بازنشستگان و مستمری بگیران افزود: انشاا.. تا 10 اسفند عیدی کلیه بازنشستگان و مستمری بگیران را پرداخت خواهیم کرد. وی همچنین با اعلام موافقت با موضوع بازنگری و اصلاح ساختار تامین اجتماعی و احیای شورای عالی، خواستار مساعدت کانونها و تشکلات در این خصوص شد. سرپرست سازمان تامین اجتماعی با بیان این مطلب که برای اولین بار هماهنگ سازی  حقوق های بازنشستگان با همکاری کانون عالی کارگران بازنشسته و مستمری بگیر در دست اقدام می باشد گفت: شخصا موضوع را با آقای لاریجانی، رئیس محترم مجلس شورای اسلامی در میان گذاشته و خدمت ایشان عرض کردم که در سال 1398 باید هماهنگ سازی حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی انجام شود که امیدواریم در سال 1398 این مطالبه مهم بازنشستگان و مستمری بگیران بطور کامل محقق شود. وی همچنین از طرح امکان خرید اعتباری توسط بازنشستگان و مستمری بگیران خبر داد و افزود: با اجرای این طرح عزیزان بازنشسته و مستمری بگیر می توانند به میزان حقوق و مستمری یک سال خود از فروشگاه های طرف قرارداد مایحتاج خود را در قالب لوازم خانگی خریداری کنند. سرپرست سازمان تامین اجتماعی افزایش امید به زندگی و همچنین کاهش متوسط سن بازنشستگی را در سالهای اخیر بعنوان یکی از دلایل مهم افزایش هزینه های سازمان عنوان کرد و گفت: امیدواریم با پیگیری طرح اصلاحات پارامتریک در مجلس شورای اسلامی شاهد کاهش مشکلات سازمان در این خصوص باشیم.

آپارات سراسری - استان ها
اظهار نظرات | 0
captcha