• ۱۳۹۸ يکشنبه ۲۷ مرداد
  • اِلأَحَّد ١٦ ذو الحجه ١٤٤۰
  • Sunday, August 18, 2019
کلیدواژه: 74734
تاریخ انتشار:۱۳۹۷ سه شنبه ۲۳ بهمن، ساعت 16:32
تاریخ بروزرسانی:۱۳۹۷/۱۱/۲۳
دستاوردهای انقلاب اسلامی در حوزه بهداشت و درمان در طول 4 دهه عمر پر برکت انقلاب

فاز دوم توسعه بیمارستان شهدای شوشتر در حال احداث است و بیمارستان شهدای شوشتر به ۶۴ تخت ارتقاء می یابد

شوشتر دومین شهر استان خوزستان از لحاظ تعداد بیمه‌شدگان تأمین اجتماعی است و بیمارستان تامین اجتماعی شهدای شوشتر هر روز شاهد سیل عظیمی از مراجعان است. به گزارش روابط عمومی بیمارستان شهدا شوشتر و پایگاه اطلاع رسانی مدیریت درمان تامین اجتماعی خوزستان :

برای دیدن شهری که قلبش با آب می‌تپد لازم نیست راه دوری تا ایتالیا و ونیز بروید. کافی است یک سری به شوشتر در استان خوزستان بزنید .شهری تاریخی که آثار نخستین سکونتگاه بشری با قدمت ١٠ هزارساله در آن یافت شد . آنچه این شهر را جذاب تر میکند رودخانه کارون است که از دل آن عبور میکند باستان‌شناسان گمانه می‌زنند که در دوره هخامنشی اقتصاد وابسته به کشاورزی سبب شد سنگ بنای این آبشارها برجا گذاشته شود. حفر نهرهای ساخته دست بشر «گرگر» و «داریون» را هم به این دوره نسبت می‌دهند.پس از هخامنشیان، ساسانیان بودند که تحولی عظیم در منطقه ایجاد کردند و بی‌نظیرترین شبکه آبیاری در اعصار کهن را در این منطقه بنا نهادند. محوطه این آبشارها مجموعه‌ای است از سدها، تونل‌ها، کانال‌های فرعی و آسیاب‌های آبی . هرچند آبشارهای شوشتر را با هدف کشاورزی بنا نهادند ، اما اهداف صنعتی ، بازرگانی ، دفاعی و معماری هم به راحتی در سایه کشاورزی به دست آمد. در منطقه شوشتر ده‌ها آسیاب ساخته شده که بزرگترین مجموعه صنعتی تا پیش از انقلاب صنعتی به شمار می‌رود . شهر دارالمومنین در طول دو دهه ی قبل از انقلاب به دلیل داشتن ارتباطات گسترده با دزفول و اهواز ، از حوادث این دو شهر در کنار سایر جریانات کلی کشور در دوران انقلاب اسلامی تأثیر زیادی پذیرفته است و همانند بسیاری از شهرهای ایران تحولات این منطقه پس از درگذشت آیت‌الله بروجردی و با آغاز نهضت روحانیت به رهبری حضرت امام خمینی (ره) آغاز گردید
دکتر موسی میری‌زاده پزشک عمومی با ۲۴ سال سابقه ی خدمت در مراکز درمانی سازمان، از سال ۱۳۹۰ ریاست این بیمارستان را بر عهده دارد.  وی در آستانه ی چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در خصوص دستاوردهای بهداشت و درمان در طول ۴ دهه عمر انقلاب اسلامی گفت: «یکی از اهداف انقلاب اسلامی، بهبود و ارتقای سطح کیفی و کمی خدمات سلامت و ایجاد شرایط لازم برای دسترسی عادلانه و فراگیر مردم به خدمات بهداشتی - درمانی مناسب بود و به همین منظور، از آغاز انقلاب متولیان بهداشت و درمان با حمایت و همکاری سازمان ها و دستگاه های مکمل از جمله سازمان تأمین اجتماعی سعی در حفظ و ارتقای سلامت مردم داشته اند و در این مسیر دشوار برای رسیدن به اهداف خود و نیل به استقلال در این زمینه، اقدام به آموزش نیروی انسانی متعهد و ورزیده، تأسیس مراکز درمانی پیشرفته، ارتقای سطح کیفیت خدمات و تجهیزات پزشکی و همچنین افزایش سطح دانش سلامت مردم از طریق آموزش روش های پیشگیری و مراقبت از بیماری ها نموده اند.» وی افزود: «از دیگر دستاوردهای انقلاب در حوزه ی بهداشت و درمان پوشش گسترده و کامل واکسیناسیون، افزایش امید به زندگی ، کاهش مرگ ومیر مادران باردار و نوزادان را می توان نام برد و مضاف بر آن پیشرفت در حوزه ی صنایع دارویی، نوآوری ها و اختراعات پزشکی نیز چشمگیر بوده اند.» رئیس بیمارستان شهدای شوشتر در ادامه به معرفی بیمارستان و ارائه ی آمار عملکرد آن پرداخت و افزود: « این بیمارستان با  ۳۲ تخت شامل واحدهای رادیولوژی ، داروخانه ، دندانپزشکی ، درمانگاه عمومی و تخصصی ، اورژانس و بخشهای بستری ، زایشگاه و اتاق عمل  و با بهره گیری از تخصص‌های چشم ، گوش و حلق و بینی ، بیهوشی ، زنان ، داخلی ، ارتوپدی و جراحی عمومی در سال ۱۳۸۵ به صورت سرپایی افتتاح شد و از سال ۱۳۸۷ مبادرت به پذیرش بیماران بستری کرد. »
میری زاده  در خصوص دستاوردهای انقلاب اسلامی در بیمارستان شهدای شوشتر گفت : طرح هتلینگ بیمارستانی ، در راستای تکریم و رفاه بیماران و ارج نهادن به خواسته های بحق بیمه شدگان با توسعه امکانات رفاهی ، تجهیزاتی ، بهداشتی و تاسیساتی که چهار محور اصلی طرح هتلینگ میباشند اجرایی شد. از طرفی اجرای دقیق استانداردهای اعتبار بخشی که متضمن ارتقاء کیفیت و حفظ ایمنی بیمار می باشد نیز به عنوان طرحی بسیار مهم و ماندگار در این بیمارستان پیاده و عملیاتی گردیده و امید است استانداردهای بهداشتی درمانی کشور با اجرای کامل و دقیق این طرح با سرعت و شتاب زیادتری به استانداردهای جهانی برسد. وی بیان کرد شوشتر دومین شهر استان خوزستان از لحاظ تعداد بیمه‌شدگان تأمین اجتماعی است و این مرکز هر روز شاهد سیل عظیمی از مراجعان است . ارائه ی خدماتی چون ویزیت و داروی رایگان در این مرکز تعداد مراجعان را به شدت افزایش داده است؛ به طوری که براساس آمارها در سال گذشته ۴۱۰ هزار مراجعه به بیمارستان (متوسط ماهیانه ۳۴ هزار نفر) صورت گرفته است که از این تعداد ۴۵ هزار مورد مراجعه به پزشکان متخصص و ۳۶۵ هزار مورد نیز مراجعه به پزشکان عمومی بوده است. همچنین در نه ماهه ی ابتدای سال جاری ۳۲۰ هزار مراجعه صورت گرفته است (متوسط ماهیانه ۳۶ هزار نفر) که نشان دهنده ی افزایش ۵/۱۲ درصدی نسبت به سال گذشته است.
وی در ادامه به آمار بیماران بستری اشاره کرده و افزود : «در سال گذشته ۲۴۰۰ جراحی (متوسط ماهیانه ۲۰۰ جراحی) و در نه ماهه ی اول سال جاری ۲۳۰۰ جراحی (متوسط ماهیانه ۲۵۰ جراحی) انجام شده است و شاهد افزایش ۲۵ درصدی عمل های جراحی در این مرکز بوده ایم.»
رئیس بیمارستان شهدای شوشتر  تصریح کرد : «در حال حاضر روزانه ۱۶۰۰ بیمار در یک سالن انتظار صدمتری پذیرش می شوند که به قول معروف جایی برای سوزن انداختن وجود ندارد . خوشبختانه با پیگیری‌های مجدانه ی مدیر محترم درمان استان و تلاش وافر نماینده ی محترم شهرستان در مجلس شورای اسلامی ، به زودی مشکل محدودیت فضای فیزیکی بیمارستان از طریق پروژه ی در حال ساخت فاز دوم توسعه در پنج طبقه و زیربنای  ۵۳۰۰ متر حل خواهد شد و تخت‌های بیمارستان از ۳۲ تخت به ۶۴  تخت افزایش خواهند یافت.»
دکتر میری زاده در پایان به سیستم  HIS بیمارستانی اشاره کرد و گفت :  خوشبختانه از سال ۹۴  سیستم ‌HIS بیمارستان راه‌اندازی گردیده و نسخ به صورت الکترونیکی صادر می‌شوند همچنین در راستای تکریم ارباب-رجوع ، سیستم نوبت‌دهی تلفنی و اینترنتی راه اندازی شد  و رادیوگرافی دیجیتال و سیستم پکس (PACS) برای خدمت رسانی بهتر به بیمه شدگان عزیز دایر و فعال گردید .

آپارات سراسری - استان ها سروش سراسری - استانها
اظهار نظرات | 0
captcha