زمان انتشار: ۱۳۹۷ يکشنبه ۲۱ بهمن ساعت 08:40 تاریخ بروزرسانی : ۱۳۹۷/۱۱/۲۱ ساعت 08:49    تعداد بازدید: 103    کد مطلب: 74500

ناهید حیدری، مدیرکل تامین اجتماعی غرب تهران بزرگ
دستاوردهای تامین اجتماعی در چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی


دربررسی نهضت‌ها و قیام‌های تاریخی ملت ایران "برقراری عدالت اجتماعی" یکی از مهمترین آرمان‌های رهبران و اقشار مختلف مردم بوده است که در دوران مبارزات انقلاب و حتی پس از آن بارها مورد تاکید قرار گرفت.
وقتی به سخنان حضرت امام خمینی (ره) معمار کبیر انقلاب اسلامی در طول مبارزه و پس از تاسیس نظام جمهوری اسلامی توجه می‌کنیم، دفاع از محرومان و مستضعفان و"برقراری عدالت اجتماعی" به عنوان یکی از اهداف مهم ترسیم شده است و تردیدی وجود ندارد که مسئولان و خدمتگذاران هیچگاه از آن غافل نبودند و حتی در دوران دفاع مقدس، دوران سازندگی و برنامه‌های اقتصادی در اجرای آن سعی و کوشش وافری داشتند.
سازمان تامین اجتماعی افتخار دارد که همواره در خدمت به مردم و اهداف انقلاب اسلامی بوده و بر اساس قانون با ارائه خدمات متنوع بیمه‌ای و درمانی به بیش از 40 میلیون افراد تحت پوشش که اکثریت از زحمتکشان جامعه می‌باشند، بخش مهمی از آرمان‌های انقلاب  یعنی"برقراری عدالت اجتماعی" را جامه عمل پوشانده است.
اهم دستاوردهای انقلاب  در امور بیمه‌ای تامین اجتماعی عبارتند از:
گسترش بیمه‌های اجتماعی
یکی از اهداف مهم سازمان تامین اجتماعی که در آرمان‌های انقلاب اسلامی متجلی شده، تحت پوشش قرار دادن آحاد کارگران و شاغل است. البته این موضوع هم از نظر سطح دستمزد نیروی کار و ضریب پوشش و ضریب نفوذ بیمه‌ای قابل بررسی و تحلیل است. در سال 1332 تعداد بیمه‌شده اصلی 142 هزار و 499 نفر، در سال 1356 تعداد بیمه‌شده اصلی 1 میلیون و 765 هزار و 526 نفر، در سال 1372 تعداد بیمه‌شده اصلی 3 میلیون و 709 هزار و 530 نفر و در شهریور سال 1397 این تعداد 13 میلیون و 958 هزار و 935 نفر افزایش یافت. به عبارتی ضریب نفوذ بیمه در سال 1356 از 19% در سال 1397 به بیش از 59% ارتقاء یافت.
تعمیم بیمه‌های اجتماعی به گروه‌های مختلف مشاغل 
در سال‌های پیش از انقلاب بیمه‌شدگان اغلب از طریق موسسات و کارگاه‌های مشمول قانون تامین اجتماعی یا رابطه استخدامی و مزدبگیری تحت پوشش تامین اجتماعی قرار می‌گرفتند که پس از انقلاب و با توجه به ماهیت و نوع مشاغل و تغییرات گسترده در سطح بازار پوشش بیمه‌ای به بیش از 30 گروه شغلی تسری پیدا کرد که از آن جمله می‌تواند به پزشکان، مددجویان، طلاب و روحانیون، خادمان ثابت مساجد، اعضای انجمن‌های گوناگون، بیمه اتباع، زنان خانه‌دار و ... اشاره نمود.
گسترش و تنوع در ارائه حمایت‌های قانونی (تعهدات کوتاه‌مدت و بلندمدت)
تعهدات و خدمات درمانی سازمان تامین اجتماعی برابر با استانداردهای سازمان بین‌المللی کار و اتحادیه بین‌المللی تامین اجتماعی تنظیم شده است که بسیاری از این تعهدات پس از انقلاب و جهت رفاه و امنیت و آسایش بیمه‌شدگان شکل گرفت. به عنوان مثال بیمه بیکاری در سال 1366 و جهت حمایت از فرد بیمه‌شده و خانواده او به تصویب و اجرا درآمد. سازمان تامین اجتماعی از نظر تنوع و تعداد ارائه خدمات و تعهدات حایز اهمیت می‌باشد و حدود 18 نوع خدمت به بیمه‌شده ارائه می‌دهد.
ارتقاء کیفیت خدمات به مخاطبان
در دهه هفتاد تغییرات گسترده‌ای در سازمان تامین اجتماعی رخ داد و کلیه امور خدمت‌رسانی از روش سنتی به مکانیزه تبدیل گشت. تامین اجتماعی خود یکی از پیشگامان آی.تی در ایران است و عمده‌ترین تحول ساختاری در سال 1383 و با اجرای طرح ساماندهی سوابق بیمه‌شدگان به اجرا درآمد و کلیه سوابق بیمه‌شدگان از سال 1332 تاکنون متمرکز، ثبت و ساماندهی شد. این تغییرات در دوره مرحوم دکتر نوربخش، شکل جدی‌تری (در قالب نهضت آی. تی)  به خود گرفت.
حمایت از تولیدکنندگان
در سال 1332 تعداد کارگاه‌های فعال در ایران 934 کارگاه، در سال 1357 این تعداد 187 هزار و 93 کارگاه و در سال 1372 به بیش از 472 هزار و 568 کارگاه افزایش یافت و در سال 1396 کارگاه‌های فعال، نیمه‌فعال، پیمانکاری‌ها و ... به 1 میلیون و 212 هزار و 903 کارگاه رسید. تامین امنیت‌خاطر کارفرمایان و نیروی کار و حمایت از کارفرمایان و تولیدکنندگان در شرایط خاص از جمله در دوران دفاع مقدس و بلایای طبیعی و بحران‌های اقتصادی از جمله اقدامات این سازمان در پس از انقلاب می‌باشد. از جمله می‌توان به گسترش طرح کارگاه‌های مشمول معافیت از پرداخت حق بیمه سهم کارفرما در دهه شصت و بخشودگی جرایم طی دهه اخیر نیز اشاره نمود.

به صفحه رسمی اینستاگرام سازمان تامین اجتماعی بپیوندید
کلید واژه
 

ارسال نظر
۱۰۰
captcha