• ۱۳۹۸ چهارشنبه ۲۷ شهريور
  • اِلأَربِعا ١٨ محرم ١٤٤١
  • Wednesday, September 18, 2019
کلیدواژه: 73259
تاریخ انتشار:۱۳۹۷ سه شنبه ۲ بهمن، ساعت 10:17
تاریخ بروزرسانی:۱۳۹۷/۱۱/۲
دکتر موسی میری زاده در مصاحبه تلفنی با خبرنگار هفته نامه تامین گفت :

در بیمارستان تامین اجتماعی شهدا شوشتر، جای سوزن انداختن نیست!

رییس بیمارستان تامین اجتماعی شهدای شوشتر طی مصاحبه تلفنی با خبرنگار هفته نامه تامین ، گزارشی از بافت شهر شوشتر ، پیشینه بیمارستان ، آمار عملکرد ، تخصصهای موجود و تنوع ارائه خدمات تشخیصی و درمانی ، چالش ها و راهکارهای برون رفت از مشکلات را ارائه نمود.

شوشتر یکی از شهرهای محروم و کم برخوردار استان خوزستان است. مردم منطقه وضعیت مالی بسیار ضعیفی دارند و اکثرا عرب، لر بختیاری و شوشتر و بیشتر آنها  کاسب، کارگر و کشاورز هستند. آمار بیکاری در این شهر غوغا می‌کند! با ایجاد شرایط اقتصادی نامساعد و گران شدن خدمات درمانی در مراکز خصوصی و همچنین دولتی؛ استفاده از بیمارستان‌های رایگان تامین‌اجتماعی برای بیمه‌شدگان بهترین راه برخورداری آنها از خدمات درمانی است. بیمارستان تامین‌اجتماعی شهدای شوشتر تنها مرکز تامین‌اجتماعی در این شهر است که سیل عظیمی از مراجعان را پذیرش می‌کند.
این بیمارستان در سال 1385 به صورت سرپایی افتتاح شد و از سال 1387 مبادرت به پذیرش بیماران بستری کرد. این مرکز درمانی 32 تخته بوده و شامل قسمت‌هایی مانند پاراکلینیک، رادیولوژی، داروخانه، دندانپزشکی و درمانگاه تخصصی و عمومی است. انواع تخصص‌ها مانند چشم، گوش، حلق و بینی، بیهوشی، زنان، داخلی، ارتوپدی، جراحی عمومی در این مرکز در حال فعالیت و خدمت‌رسانی هستند. 
رئیس این بیمارستان معتقد است شوشتر دومین شهر استان خوزستان از لحاظ تعداد بیمه‌شدگان تامین‌اجتماعی است و هر روز شاهد سیل عظیمی از مراجعان است بخصوص بعد از ایجاد شرایط نامساعد اقتصادی و گران شدن خدمات درمانی در مراکز دولتی و خصوصی، تعداد مراجعان به این مرکز بیشتر شده است. وجود ویزیت و داروی رایگان در این مرکز تعداد مراجعان را به شدت افزایش داده است به طوری‌که براساس آمارها، در سال گذشته 410 هزار مراجعه به بیمارستان(ماهانه 34 هزار مراجعه) صورت گرفته است که از این تعداد 45 هزار مورد مراجعه به پزشکان تخصصی و 365 هزار مورد نیز مراجعه به پزشک عمومی بوده است. همچنین در 9 ماهه سال جاری 320 هزار مراجعه انجام شده است که 25 هزار مراجعه به متخصص و 295 مورد پزشک عمومی بوده است. افزایش بار مراجعان نسبت به سال گذشته 12 و نیم درصد محاسبه شده است.
دکتر موسی میری‌زاده پزشک عمومی 24 سال سابقه خدمت در مراکز درمانی سازمان دارد. وی از سال 1390 ریاست این بیمارستان را برعهده دارد. وی می گوید: با افزایش تعداد مراجعان اما تعداد همکاران و حوزه‌های تخصصی به همان میزان باقی مانده‌اند و این امر فشار زیادی را بر همکاران تحمیل می‌کند به طوری‌که پزشکان با تمام وجود خود و بیشتر از ظرفیت تعریف شده مبادرت به ویزیت بیماران می‌کنند. در تابستان که اوج خلوتی بیمارستان است تعداد مراجعان به کمتر از 1200 نفر نمی‌رسد اما در فصل زمستان تعداد آنها به 1800 مورد نیز افزایش می‌یابد. 
میری‌زاده ادامه می‌دهد: این بیمارستان حتی بیمه شدگان سایر شهرهای اطراف مانند مسجدسلیمان،شوش، دزفول و ... را نیز پوشش می‌دهد که اکثرا برای اعمال جراحی به این مرکز مراجعه می‌کنند. سهم بیمارستان تامین‌اجتماعی در ارائه خدمات درمانی به مردم شوشتر بیش از 50 درصد است.
وی یکی از مشکلات این مرکز را جذب در پزشکان متخصص عنوان می‌کند و می‌گوید: منطقه بسیار محروم است و اکثر پزشکان متخصص کار در شهرهای مرکزی را بر مناطق محروم ترجیح می‌دهند هرچند سازمان مزایایی برای پزشکان مناطق محروم در نظر گرفته است اما متاسفانه این مزایا رغبتی را در آنها ایجاد نکرده است. در حال حاضر تعداد مراجعان برای پزشکان متخصص بیش از تعداد متخصصان حاضر در بیمارستان است.
این رئیس بیمارستان به نبود متخصص رادیولوژیست اشاره می‌کند و می‌گوید: در سطح شهر یک یا دو رادیولوژیست آن هم در مراکز دانشگاهی و شبکه بهداست خدمت‌رسانی می‌کنند که قطعا پاسخگوی نیاز مردم منطقه نیست. در بیمارستان بخش رادیولوژی وجود دارد اما به دلیل نبود متخصص بنده به عنوان مسئول فنی بیمارستان، مسئول رادیولوژی نیز هستم اما اقدامات تخصصی‌تر در این مرکز صورت نمی‌گیرد.
وی امکانات و تجهیزات این مرکز را در حد مناسب عنوان می‌کند و ادامه می‌دهد: پیشنهاد می‌شود تشکیلات بیمارستان به روز و تعداد همکاران براساس تعداد مراجعان پیش‌بینی شوند. در حال حاضر بخش پشتیبانی و درمان بیمارستان با کمبود نیرو مواجه شده است. خوشبختانه با وجود 14 پزشک عمومی مشکل خاصی در این زمینه وجود ندارد.
میری‌زاده به آمار بیماران سرپایی و بستری اشاره می‌کند و می‌افزاید: در سال 1396 حدود 4300 بستری و در 9 ماهه سال جاری 3 هزار بستری ثبت شده است. همچنین در سال گذشته 2400 مورد جراحی و در سال جاری 2300 مورد صورت گرفته است. تعداد مراجعان و استفاده از خدمات پاراکلینیک نیز در 9 ماهه سال 97 حدود 305 هزار بوده است.
این پزشک همکار در ادامه می‌گوید: در حال حاضر روزانه 1600 بیمار در سالن انتظار 100 متری تجمع می‌کنند که جایی برای تردد سایر همکاران وجود ندارد. خوشبختانه با پی‌گیری‌های مدیریت درمان استان، بزودی مشکل محدودیت فضای فیزیکی بیمارستان رفع خواهد شد زیرا قرار است 5 هزار و 300 متر به زیربنای ساختمان افزوده شود. همچنین احتمالا تا سال آینده تخت‌های بیمارستان به 64 تخت افزایش خواهند یافت.
وی تاخیر در پرداخت حقوق و مزایای پزشکان و متخصصان را باعث کاهش انگیزه در آنها عنوان می‌کند و می‌گوید: پرداخت‌های به موقع نه تنها باعث افزایش انگیزه همکاران بلکه منجر به بالا رفتن کیفیت امور و خدمات نیز می‌شود.
میری‌زاده اضافه می‌کند: خوشبختانه از سال 94 سیستم ‌HIS راه‌اندازی و نسخ به صورت الکترونیکی صادر می‌شود. همچنین بیمه شدگان از طریق نوبت‌دهی تلفنی و اینترنتی برای مراجعه اقدام می‌کنند. اما به دلیل کمبود متخصص گاهی مجبورند مدتها در انتظار بمانند.

 

لینک خبر در سایت هفته نامه تامین: https://weekly.tamin.ir/?nid=946&pid=10&type=0

آپارات سراسری - استان ها سروش سراسری - استانها
اظهار نظرات | 0
captcha