زمان انتشار: ۱۳۹۷ يکشنبه ۲۳ دي ساعت 16:10 تاریخ بروزرسانی : ۱۳۹۷/۱۰/۲۴ ساعت 09:13    تعداد بازدید: 85    کد مطلب: 72755

سیدمحمد علی جنانی، مدیر کل امور فنی مستمری های سازمان تامین اجتماعی
حادثه سانچی


بررسی حادثه: یک سال از حادثه غرق شدن نفتکش ایرانی سانچی در آبهای دریای چین گذشت.
نفتکش سانچی با ۳۲ خدمه (۳۰ ایرانی و ۲ بنگلادشی) در حدود ۳۰۰ کیلومتری ساحل شانگهای با یک کشتی فله‌بر چینی به نام «کریستال» حاوی ۶۴ هزار تن غله از مبدا آمریکا به مقصد جنوب چین برخورد کرد.
حادثه کشتی نفت‌کش سانچی، حادثه تصادف ۲ کشتی در آبهای چین بود. روز شنبه ۱۶ دی ۱۳۹۶ کشتی سانچی متعلق به شرکت ملی نفت‌کش ایران که از عسلویه حرکت کرده بود و قرار بود جهت تحویل میعانات گازی عازم کره جنوبی شود، در راه با یک کشتی فله‌بر چینی با ۶۴ هزار تن بار غله در سواحل چین برخورد کرد، محموله نفتکش سانچی نفت فوق سبک با درجه اشتعال بسیار بالا بود که این موجب آتش‌سوزی فوق‌سریع کشتی شد. نفتکش سانچی حامل ۱۳۶ هزار تن نفت خام و میعانات سبک نفتی بود طول این نفتکش ۲۷۴ متر بود و باپرچم پاناما بر روی دریا تردد می‌کرد. در مقابل کشتی کریستال صدمه اساسی ندید و تمام سرنشینان آن از این حادثه گذر کردند.
در پی این برخورد، آتش عرشه نفت‌کش را دربرگرفت و انفجار روی داد.
- پس از ۹ روز سوختن در آتشی که به گفته کارشناسان دمای آن در آخرین دقایق به ۹۰۰ درجه سانتیگراد رسیده بود،
در آبها دریای چین غرق شد.
روز یک‌شنبه ۲۴ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۳۰ صبح به وقت ایران تیم جستجوی بندر شانگهای چین اعلام کرد که کشتی سانچی پس از یک هفته آتش‌سوزی بطور کامل غرق شد.
روز دوشنبه ۲۵ دی گزارش شد یک لکه نفتی بزرگ به طول حدود ده کیلومتر در نزدیکی ساحل شانگهای چین دیده شده‌است. از چند روز پیش که نفتکش سانچی در آتش می‌سوخت این لکه نفتی تشکیل شد.
این حجم نشت مواد نفتی از سال ۱۹۹۱ میلادی بی‌سابقه بود، که در آن حادثه ده‌ها هزار تن نفت در آب‌های سواحل کشور آفریقای آنگولارها شد.
این نفت کش در لندن بیمه شده‌است. ۳۰ درصد محموله نفتی شرکت توسط شرکت بیمه ایرانی و ۷۰ درصد آن توسط ۱۱ شرکت بیمه بین‌المللی به رهبری شرکت بیمه نروژی بیمه شده‌است.

تقسیم بندی حادثه: با توجه به تعریف سازمان‌ بهداشت جهانی و سازمان بین‌المللی کار در خصوص تقسیم بندی حوادث، حادثه سانچی از نظر نوع حادثه، تصادم و تصادف اشیا، وسایل حمل و نقلدریایی، مواد قابل انفجار و قابل احتراق، داخل محیط کار، طبیعت صدمه و جراحت جسمی، سوختگی و مرگ بوده است.
از عوامل موثر در بروز حوادث، میتوان به سابقه اجتماعی، عوامل محیطی، صفات شخصی، شرایط نا ایمن، اعمال نا ایمن، اشتباه فردی، ضعف مدیریت، تحصیلات، وسایل حفاظت فردی و خط مشی مدیریت اشاره نمود.
عمل نا ایمن:کار بدون مجوز، استفاده از ابزار معیوب، عدم توجه به اخطارها، عدم استفاده از وسایل حفاظت ‌فردی، سرعت زیاد ماشین‌آلات، بلند کردن غلط بار، شوخی و تعمیر ماشین حین حرکت نمونه‌هایی از اعمال نا ایمن است.
شرایط نا ایمن:مواد خطرناک، ابزار و دستگاههای معیوب، بی‌نظمی در کار، عدم وجود علایم هشدار دهنده، صدای زیاد، روشنایی کم، فقدان تهویه و عدم وسایل اطفاییه مواردی از شرایط نا ایمن هستند.
عوامل محیطی:عوامل محیطی تاثیر گذار بر حادثه شامل حرارت، رطوبت، سرما، فشار، صدا، نور، طبیعت کار و .... را می‌توان نام برد. منطقه وقوع تصادف دریایی جایی است که ۴۰ درصد سوانح دریایی در آن رخ می‌دهد که در مرداد ماه سال 1396 نیز دو ناو آمریکایی در همین منطقه با کشتی نفتکش و تجاری دچار تصادف شده و ۱۷ نفر کشته شدند.
عوامل متاثر ازحوادث:عوامل تاثیر پذیر از یک حادثه شغلی بیمه شده، کارفرما و جامعه (کاهش درآمدخانواده، کاهش درآمد به دلیل خروج فرد ازنیروی کار و...) است. این حادثه بر هر 3 مورد اثر داشته و در خصوص اثر اجتماعی بدلیل نوع فاجعه دولت یک روز عزای رسمی اعلام نمود.
آثار حوادث:آثار حوادث، شامل صدمات جانی (مرگ 32 نفر که 20 نفر مشمول بیمه تامین اجتماعی بودند) و صدمات مالی(زیاد، ۱۳۶ هزار تن میعانات گازی و معادل حدود یک میلیون بشکه نفت با ارزش محموله حدود ۶۰ میلیون دلار و ارزش خود نفتکش حدود ۶۰ میلیون دلار) است.
نتایج کلی بررسی حوادث:با بررسیهای مختلف حوادث شغلی موارد زیر مشترک و مشهود هستند:
1- حادثه به دلیل عمل غیرایمن، وضع ناایمن، ماشین بی‌حفاظ و نقص بهداشتی محیط کاربه وجود می‌آید.
2- عمل غیرایمن افراد، مسئول اکثرحوادث است.اعمال ناایمن همواره سبب آسیب یا آزار جسمی نمی‌شود.
3- وقوع حادثه قابل پیشگیری است.
4- چهار روش اصلی پیشگیری حادثه بازبینی مهندسی، ترغیب وتشویق، انضباط و تطبیق کارکنان با شرایط است. روشهای پیشگیری ازحوادث مشابه روش کنترل کیفی وکمی تولید است.
5- مسئولیت عمده وقایع نامطلوب به عهده مدیران است.سرپرستان و استادکاران افراد کلیدی در پیشگیری ازحوادث هستند.
پیشگیری ازحوادث:مراحل پیشگیری حوادث شغلی شامل: روشن بودن خط مشی وسیاست ایمنی، وجود قوانین وآیین‌نامه‌های حفاظتی، بازرسی ایمنی، بررسی حوادث، آموزش، استفاده از وسایل حفاظت فردیو انگیزه‌های ایمنی است.
دیدگاه انجمن بین‌المللی تامین اجتماعیبه مقوله پیشگیری:دامنه فعالیتهای ISSAدرهفت گروه تقسیم‌بندی شده است که یکی ازاین 7گروه بحث پیشگیری است. فعالیتهای پیشگیری درسیاست کلی انجمن بین‌المللی تامین اجتماعیهمیشه ازاولویت بالایی برخوردار بوده است.
درچارچوب برنامه‌های این انجمن، کمیته‌ای تخصصی برای مقاصد فعالیتهای پیشگیری درسطح بین‌المللی درجهت هماهنگی واجرا برای ارتقای پیشگیری به ویژه پیشگیری ازحوادث شغلی و بیماریها طراحی شده است.
حفاظت وحراست ازسلامت انسانی یکی ازاصول انسانی وبنیادی ودرنتیجه یکی ازاهداف اصلی تامین اجتماعی است.
پیشگیری به عنوان یکی ازاستراتژیهایی است که درچارچوب سیاست تامین اجتماعی بکارگرفته شده وهدف آن درحفاظت ازسلامت انسانها واطمینان ازایمنی آنها درتمام سطوح زندگی است.
بنظر می‌رسد با توجه به اهمیت موضوع، در سازمان تامین اجتماعی ایران نیز باید به مقوله پیشگیری توجه بیشتری نمود.

اقدامات انجام شده در اداره کل امور فنی مستمری‌ها در خصوص حادثه سانچی:
پس از وقوع حادثه تاسف بار غرق شدن کشتی سانچی و جان باختن تعدادی از هموطنان ما که در این کشتی مشغول به فعالیت بودند، اداره کل امور فنی مستمریها در روز 25 دی 1396 ضمن عرض مراتب تسلیت به مدیر عامل شرکت ملی نفتکش ایران، فهرست اسامی و مشخصات هویتی و بیمه‌ای جان باختگان را استعلام نمود که شرکت مذکور در تاریخ 4 بهمن فهرست اسامی را اعلام نمود. بر همین اساس مستمری نامبردگان که در طول مراحل پیگیری فوق مقدماتش فراهم شده بود بر اساس تبصره 4 ماده 80 قانون تامین اجتماعی در اسفند ماه 96 برقرار گردید.
تعداد جان باختگان این حادثه که از کارکنان قراردادی و مشمول مقررات سازمان تامین اجتماعی بوده اند 20 نفر بود که از این تعداد 14 نفر متاهل و 6 نفر مجرد بودند. همچنین سابقه بیمه‌ای آنها از یک تا پانزده سال متغیر بوده است.
بر اساس ماده 60 قانون تامین اجتماعی، حادثه ای ناشی از کار تلقی می‌شود که در محیط کار و به سبب کار و در حین انجام وظیفه رخ دهد. در اوقاتی که بیمه شده از محل سکونت به محل کار مراجعه کند و دچار حادثه شود حادثه ناشی از کار تشخیص داده می‌شود و همچنین اگر بیمه شده برای کمک به کارگر حادثه دیده دچار آسیب شود نیز حادثه ناشی از کار تعریف می‌شود.
بیمه‌شدگان مشمول درصورتی که بر اثر حادثه ناشی از کار مصدوم و یا فوت شوند، تعهدات قانونی به آنها تعلق می‌گیرد. درمان، پرداخت غرامت دستمزد ایام بیماری درصورت عدم اشتغال به کار و استراحت، در صورت نیاز تحویل پروتز و اروتز، پرداخت غرامت نقص عضو، هزینه کفن و دفن، پرداخت مستمری از کارافتادگی جزئی یا کلی ناشی از کار و پرداخت مستمری بازماندگان از تعهدات قانونی قابل ارائه به بیمه‌شدگان حادثه دیده ناشی از کار است.
در خصوص تعهدات قانونی فوق به بیمه‌شده حادثه‌دیده ناشی از کار، سابقه پرداخت حق‌بیمه در احراز شرایط لحاظ نشده و به بیمه‌شده با هرسال سابقه پرداخت حق‌بیمه، کمک‌های قانونی ارائه می‌گردد.
بر اساس تبصره 4 ماده 80 قانون تامین اجتماعی، درمواردی که بیمه شده بر اثر حادثه ناشی از کار یا بیماری های حرفه‌ای فوت نماید، بازماندگان واجد شرایط بیمه شده متوفی مستمری بازماندگان دریافت خواهند نمود.

به صفحه اینستاگرام سازمان تامین اجتماعی بپیوندید
کلید واژه
 

ارسال نظر
۱۰۰
captcha