شناسه خبر: 72484
تاریخ انتشار:۱۳۹۷ شنبه ۲۲ دي، ساعت 06:00
أُبَلِّغُکُمْ رِسَالَاتِ رَبِّی وَأَنَا لَکُمْ نَاصِحٌ أَمِینٌ ﴿اعراف/۶۸﴾ پیام های پروردگارم را به شما می رسانم و برای شما خیرخواهی اَمینم.

خیر خواهی ، شرط اصلى در تربیت و تبلیغ است
أُبَلِّغُکُمْ رِسَالَاتِ رَبِّی وَأَنَا لَکُمْ نَاصِحٌ أَمِینٌ ﴿اعراف/۶۸﴾
پیام های پروردگارم را به شما می رسانم و برای شما خیرخواهی اَمینم.

امیرالمؤمنین علی ( علیه‌السلام):
هیچ دوست باعطوفتی برای انسان مانند دوست خیرخواه و بی‌‌غِل و غِش نیست. (غرر الحکم، ج 2، ص834، حدیث 112)
تفسیر المیزان
" أُبَلِّغُکُمْ رِسالاتِ رَبِّی وَ أَنَا لَکُمْ ناصِحٌ أَمِینٌ" یعنى من از جهت اینکه فرستاده‏اى هستم به سوى شما، کارى جز تبلیغ پیام‏هاى پروردگارم ندارم، و از آنچه شما در باره‏ام مى‏پندارید، بکلى منزه هستم. آرى، من در آنچه شما را به سوى آن مى‏خوانم حیله‏گر نبوده، نسبت به آن دین حقى که به آن مبعوث شده‏ام، خائن نیستم، و چیزى از آن را زیر و رو نکرده، جز تدین شما را به دین توحید یعنى دینى که نفع و خیر شما در آن است چیز دیگرى نمى‏خواهم. و در برابر اینکه آنان او را دروغگو شمردند، خود را" امین" نامید
تفسیر هدایت
نزاهت رسول برهان صدق اوست
[68] هود مردم را به خود نمى‏خواند، به پروردگارش مى‏خواند و دعوتش کارى نبود که براى منافع شخصى‏اش باشد بلکه دعوت او به سود مردم بود و در راه مصالح آنان. در چنین شرایطى بر مردم واجب بود که به سوى او روى نهند.
أُبَلِّغُکُمْ رِسالاتِ رَبِّی وَ أَنَا لَکُمْ ناصِحٌ أَمِینٌ- پیامهاى پروردگارم را به شما مى‏رسانم و شما را اندرزگویى امینم.»
امانت دارى در انسان حقیقتى است آشکار، بنا بر این نمى‏تواند آن را بر خود بندد و به وجود آن تظاهر کند، بلکه آن نیز همانند دیگر صفات نفسانى اعم از نیک و بد در افعال و اقوال فرد ظهور مى‏یابد، چه بخواهد و چه نخواهد. از این رو پیامبران- علیهم السلام- براى صدق نبوتشان به وجود این صفت در وجود خویش استدلال مى‏کنند و کسى هم از قومشان در این باب منکرشان نمى‏شود، زیرا صفتى است آشکار.
بشر آن دسته از حقایقى را که با آنها الفت دارد، به آسانى تصدیق مى‏کند در حالى که حقایقى را که کمتر با آنها آشنایى دارد به آن آسانى تصدیق نمى‏کند. مثلا تصدیق به انقلابات و تحولات بزرگ اجتماعى آسان نیست و چنین است تصدیق به مرگ یکى از عزیزان. در هر حالى هر دو اینها حقایقى واقعى و سنتهایى فطرى هستند. از این رو یکى از موانع بزرگ در طریق ایمان مردم به نبوت پیامبران خدا، این است که آنها هم از وقایع معهود و مألوف نیستند. پیامبران، به بشر تذکر مى‏دهند که امر نبوت آنها حقایقى فطرى است که و جدان بشرى آن را تصدیق مى‏کند و از سنتهایى است که هر چند گاه آشکار مى‏گردد ولى مردم نمى‏توانند به زودى بپذیرند.
بی قرارم گرچه می دانم می آئی عاقبت
حلقه های بسته راخودمی گشائی عاقبت
باوجودتیرگی هادرشبستانی خموش
ماه رویت رابه عالم می نمائی عاقبت
ازغمت مانده سراپا شیشه ی دل پرغبار
گرد دلتنگی زدلها می زدائی عاقبت
گرچه دردام بلازندانی ام اما چه غم؟
می رسد بامقدمت فصل رهائی عاقبت
تک سوارعرصه ی عدل خدا،موعودما
حتم دارم، حتم دارم تو می آئی عاقبت

آپارات سراسری - استان ها
اظهار نظرات | 0
captcha