زمان انتشار: ۱۳۹۷ شنبه ۵ آبان ساعت 16:32 تاریخ بروزرسانی : ۱۳۹۷/۸/۵ ساعت 16:32    تعداد بازدید: 235    کد مطلب: 67937

حذف دفترچه های کاغذی
دفترچه کاغذی درمان به تاریخ می‌پیوندد
تا پایان سال جاری، تمامی مراکز طرف قرارداد تامین‌اجتماعی در سراسر کشور، به طرح حذف دفترچه درمانی و تولید نسخ الکترونیکی می‌پیوندند.


به گزارش خبرنگار تامین، مشاور ارشد مدیرعامل سازمان تامین‌اجتماعی در امور درمان با اعلام این خبرگفت:  این طرح ابتدا در مطب‌ها و سپس در کلینیک‌ها، دی‌کلینیک‌ها و درمانگاه‌های خصوصی و خیریه اجرا خواهد شد.
دکتر محمدعلی بیطرف با بیان اینکه طرح حذف دفترچه در مراکز طرف قرارداد تامین‌اجتماعی از 3 سال پیش در استان یزد و در برخی تخصص‌های خاص و نسخ گران‌قیمت اجرا شده بود، گفت: زیرساخت‌های انجام این کار بسیار حایز اهمیت است و پزشکان در مطب‌هایشان باید سیستم قابل قبولی برای اجرای این طرح داشته باشند.
وی با اشاره به اینکه این طرح پیش از این در مراکز درمانی طرف قرارداد تامین‌اجتماعی در استان‌های گیلان، قزوین، همدان، سمنان، اردبیل، خراسان جنوبی، یزد، اصفهان و مازندران مورد بهره‌برداری قرار گرفته است، گفت: بهره‌برداری از سامانه نسخه الکترونیک در استان‌های خراسان رضوی، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، تهران، ایلام، لرستان، زنجان، کرمانشاه و کردستان نیز آغاز شده است.
دکتر بیطرف افزود: در مرحله بعد نیز 9 استان دیگر وارد این طرح خواهند شد و درنهایت در بهمن سال جاری، سایر استان‌های کشور که 5 استان هستند، وارد این طرح شده و پروژه به پایان می‌رسد.
وی تصریح کرد: اجرای این طرح در مراکز طرف قرارداد درحال حاضر اختیاری است. پزشکان برای استفاده از این طرح ابتدا باید ثبت نام کنند و در صورت تایید اسناد پزشکی، آموزش‌های کلی را می‌گذرانند و وارد عمل می‌شوند.وی با بیان اینکه هر پزشک داوطلب با هر تخصصی حتی پزشکان عمومی، می‌توانند در صورت تمایل وارد این طرح شوند، گفت: نکته حایز اهمیت در این طرح آن است که به محض انجام ویزیت، 60 درصد وجه نسخه در حساب پزشک شارژ می‌شود و 40درصد مابقی نیز پس از رسیدگی اسناد پزشکی، واریز خواهد شد.دکتر بیطرف خاطر نشان کرد: پرداخت 60 درصد به پزشکان در صورتی انجام می‌شود که از سوی سازمان نظام پزشکی امضای دیجیتال داشته باشند و در غیر این صورت  پرداخت این مبلغ امکان‌پذیر نیست.
مشاور ارشد مدیرعامل سازمان در امور درمان درباره مقاومت‌ برخی پزشکان درخصوص صدور نسخ به صورت الکترونیکی گفت: هر طرح بزرگی مشکلات خود را دارد. قاعدتاً به دنبال احصای مشکلات هستیم که تا حدود زیادی با اجرای آزمایشی محقق شده است. با راهکارهای دیده شده اشکالات را به حداقل می‌رسانیم.
دکتر بیطرف افزود: مشوق پرداخت آنلاین هم تاثیر خوبی خواهد داشت. تجربه ما در حذف دفترچه‌ها در مراکز ملکی نشان داده است که در ابتدا کمی مقاومت وجود دارد، اما در نهایت کسانی که وارد این طرح می‌شوند، دیگر نمی‌خواهند از آن خارج شوند؛ زیرا باعث تسهیل روند درمان می‌شود و پزشکان خودشان طرفدار طرح می‌شوند.
وی اضافه کرد: به نظر می‌رسد اگر این طرح تعمیم یابد، مشوق پرداخت 60 درصدی به صورت آنلاین نیز می‌تواند تعمیم یابد. در این صورت مشکل دیرکرد در پرداخت مطالبات هم تا حدود زیادی حل می‌شود.
دکتر بیطرف ذخیره اطلاعات بیماران به شکل طبقه‌بندی شده در مطب‌ها و تولید نسخه الکترونیک در داروخانه‌ها و مراکز پاراکلینیکی و دریافت 60درصد آنلاین توسط این مراکز را از دیگر مزایای این طرح برشمرد و افزود: درحال حاضر 13 داروخانه در استان البرز به صورت پایلوت در این طرح ثبت نام کرده‌اند و سازمان تامین‌اجتماعی آمادگی گسترش این پروژه به سایر استان‌ها را نیز دارد.
وی ارتقای کیفیت درمان و بهینه کردن درمان مردم از مراکز درمانی، مدیریت مصارف و کاهش هزینه‌ها در موارد غیرضروری و درنهایت کاهش اتلاف زمانی بیمار، پزشک و کارکنان را 3 هدف عمده این طرح بیان کرد و اظهار داشت: از مهمترین ویژگی‌های این پروژه می‌توان به انجام صفر تا صددرصدی کارها توسط مهندسان و شرکت‌های IT داخل کشور و سازمان اشاره کرد.
مشاور ارشد مدیرعامل سازمان در امور درمان تصریح کرد: در خصوص اجرای این طرح هیچ گونه وابستگی نداریم و امکان تجمیع اطلاعات و به‌روز کردن آنها وجود دارد.
دکتر بیطرف گفت: تولید نسخه الکترونیک هیچ‌گونه محدودیتی برای پزشکان ایجاد نمی‌کند و صرفاً هدف از انجام این کار، جلوگیری از اتلاف بی مورد منابع و نظم دادن به نسخ و پیشگیری از خطاها است.
وی اظهار امیدواری کرد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی که مهمترین بخش تولید درمان در کشور است نیز وارد این طرح شود و سایر بیمه‌ها به‌خصوص بیمه سلامت، نیروهای مسلح و کمیته امداد امام خمینی(ره) هم این طرح را به کار گیرند.
دکتر بیطرف توسعه سامانه نسخه الکترونیک را تکلیفی قانونی بر اساس برنامه پنجم و ششم توسعه دانست و گفت: سرمایه‌گذاری سازمان تامین‌اجتماعی در این مسیر نیز با توجه به تکلیف قانونی بوده است.
مشاور ارشد مدیرعامل سازمان  در امور درمان خاطر نشان کرد: تا پایان شهریور سال جاری، 130 میلیون نسخه الکترونیک در بخش درمان مستقیم این سازمان صادر شده و حذف دفترچه در تمامی مراکز ملکی سازمان تامین‌اجتماعی به طور کامل به اجرا درآمده است.
وی افزود: چنانچه طرح حذف دفترچه تا پایان سال جاری در مراکز طرف قرارداد تامین‌اجتماعی نیز اجرایی شود، در سال آینده این طرح از حالت اختیاری خارج خواهد شد و سازمان تامین اجتماعی تنها با مراکز و پزشکانی طرف قرارداد خواهد بود که نسخه الکترونیک داشته باشند.

به صفحه رسمی اینستاگرام سازمان تامین اجتماعی بپیوندید
کلید واژه
 

ارسال نظر
۱۰۰
captcha