زمان انتشار: ۱۳۹۷ شنبه ۵ آبان ساعت 08:20 تاریخ بروزرسانی : ۱۳۹۷/۸/۵ ساعت 08:20    تعداد بازدید: 161    کد مطلب: 67879

اول ایمنی، بعد کار
خسارات حوادث کار 4 تا 6 درصد تولید ناخالص ملی است
با هدف شناسایی، نقد و بررسی کارشناسی مسائل، چالش‌ها و موضوع‌های روز سازمان تامین‌اجتماعی، یکی دیگر از سلسله جلسات هم‌اندیشی با عنوان «حوادث ناشی از کار» در سالن شهید معیری برگزار شد که در آن مهدی شکوری، رئیس گروه نظارت فنی و احتساب امور بیمه‌شدگان اداره کل وصول حق بیمه معاونت بیمه‌ای سازمان مطالبی بیان کرد.


به گزارش روابط عمومی مدیریت درمان تامین اجتماعی استان البرز و به نقل از هفته نامه تامین : با هدف شناسایی، نقد و بررسی کارشناسی مسائل، چالش‌ها و موضوع‌های روز سازمان تامین‌اجتماعی، یکی دیگر از سلسله جلسات هم‌اندیشی با عنوان «حوادث ناشی از کار» در سالن شهید معیری برگزار شد که در آن مهدی شکوری، رئیس گروه نظارت فنی و احتساب امور بیمه‌شدگان اداره کل وصول حق بیمه معاونت بیمه‌ای سازمان مطالبی بیان کرد.
وی در این نشست گفت: نگاهی اجمالی به ساختارهای تامین‌اجتماعی از گذشته تا امروز نشان می‌دهد موضوع «جبران خسارت وارده بر کارگران در اثر حوادث ناشی از کار» از جایگاه خاصی برخوردار است، به طوری که ارائه حمایت در مقابل حوادث در تمامی راهبردهای تامین‌اجتماعی دیده می‌شود.
رئیس گروه نظارت فنی و احتساب امور بیمه‌شدگان اداره کل وصول حق بیمه افزود: براساس گزارش سازمان بین‌المللی کار (ILO) زیان‌های ناشی از حوادث ناشی از کار در حدود 4 تا 6 درصد تولید ناخالص ملی کشورها را مورد هدف قرار می‌دهد. متاسفانه این حوادث سومین علت مرگ و میر در جهان را هم تشکیل می‌دهند.
وی تصریح کرد: حوادث ناشی از کار با لطمه زدن به کارگران، به عنوان اصلی‌ترین عنصر محرک بنیان فعالیت اجتماعی، صدمات جبران‌ناپذیری به مجموعه حقوق کار اعم از کارگر، کارفرما و بدنه اجتماع وارد می‌آورند که در این خصوص توجه به نقش و تعهدات سازمان تامین‌اجتماعی در زمینه جبران و پیشگیری از این حوادث ضروری می‌نماید.
شکوری افزود: بر همین اساس کاهش حوادث ناشی از کار با هدف صیانت و حفظ سلامت جسمی و روانی نیروی کار، وظیفه‌ای قانونی و رسالتی اخلاقی محسوب می‌شود. از این رو، بیمه‌شدگان تحت پوشش سازمان تامین‌اجتماعی در مقابل عوارض و آسیب‌های جسمی و روحی ناشی از حوادث کاری از حمایت این سازمان برخوردار می شوند.
وی با بیان این که با توجه به اهمیت حوادث ناشی از کار، فصل چهارم قانون کار و مواد60 ، 65 و 66 قانون تامین‌اجتماعی به طور مستقیم به این دسته از حوادث اختصاص یافته است، افزود: به استناد ماده 60 قانون تامین‌اجتماعی حادثه ناشی از کار حادثه‌ای است که در حین انجام وظیفه و به سبب آن برای بیمه شده اتفاق می‌افتد و مقصود از حین انجام وظیفه تمام اوقاتی است که بیمه شده در کارگاه یا مؤسسات وابسته یا ساختمان‌ها و محوطه آن مشغول کار یا به دستور کارفرما در خارج از محوطه کارگاه عهده دار انجام دادن ماموریتی باشد.
وی ادامه داد: همچنین «اوقات مراجعه بیمه شده به درمانگاه یا بیمارستان یا برای معالجات درمانی و توانبخشی، اوقات رفت و برگشت بیمه شده از منزل به کارگاه و حین اقدام برای نجات سایر بیمه‌شدگان و مساعدت به آنان» نیز زمان‌هایی است که مشمول ماده 60 قانون تامین‌اجتماعی می‌شود.
به گفته شکوری، حادثه ناشی از کار با دو ویژگی مشخص می‌شود: اول این که در حین انجام وظیفه رخ داده و دوم این که به سبب شغل موظف برای بیمه شده اتفاق افتاده باشد.
وی با ارائه آمار حوادث ناشی از کار بر اساس نتیجه حادثه در فاصله سال‌های 91 تا 95 گفت: در سال 91 مجموع تعداد فوتی‌های ناشی از حوادث کار، ازکارافتاده کلی و جزئی، غرامت نقص عضو و آسیب‌دیدگان بهبود یافته به طور کامل، 20 هزار و 532 مورد بوده که این رقم در سال 95 به 18 هزار و 522 مورد رسیده و می‌توان نتیجه گرفت که تعداد وقوع حوادث در سال‌های مذکور، روندی نزولی داشته است.
رئیس گروه نظارت فنی و احتساب امور بیمه‌شدگان اداره کل وصول حق بیمه افزود: بر اساس آمارهای ما بیشترین فراوانی در وقوع حوادث مربوط به استان‌های اصفهان، شهرستان‌های استان تهران، مرکزی، خوزستان، البرز، فارس، قزوین و کمترین آن مربوط به استان‌های اردبیل، خراسان شمالی و گلستان است.
وی همچنین به ماده 66 قانون تامین‌اجتماعی اشاره کرد و گفت: طبق این ماده در صورتی که ثابت شود وقوع حادثه به طورمستقیم ناشی از رعایت نکردن مقررات حفاظت فنی و ایمنی یا رعایت نکردن احتیاط لازم از طرف کارفرما یا نماینده او باشد، سازمان تامین‌اجتماعی تعهدات خود را در قبال بیمه شده انجام می‌دهد، ولی هزینه‌های مربوطه را از کارفرمای مقصر به نسبت درصد قصور تعیین شده مطالبه خواهد کرد.  شکوری افزود: بنابراین گزارش‌هایی که در این خصوص از سوی مراجع ذی‌صلاح تهیه و چگونگی وقوع حادثه را با درج علل، میزان مسئولیت و تقصیر مشخص می‌کند، برای اجرای این ماده قانونی نزد سازمان تامین‌اجتماعی بسیار حایز اهمیت است.

به صفحه رسمی اینستاگرام سازمان تامین اجتماعی بپیوندید
کلید واژه
 

ارسال نظر
۱۰۰
captcha