زمان انتشار: ۱۳۹۷ سه شنبه ۱ آبان ساعت 08:15 تاریخ بروزرسانی : ۱۳۹۷/۸/۱ ساعت 08:29    تعداد بازدید: 217    کد مطلب: 67669

براساس سیاست تعمیم وگسترش بیمه
زنان خانه دار و دختران مجرد هم بیمه تامین اجتماعی می شوند


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی تامین اجتماعی استان همدان ،بیمه تامین اجتماعی برای کلیه کسانی که در کارگاه‌ها و شرکت‌های خصوصی مشغول به کار هستند و تحت نظام استخدامی قانون کار قرار دارند، اجباری است. با توجه به اینکه قانون تامین اجتماعی نظام و سیستم کاملی را برای بیمه کردن افراد تدارک دیده است، این قابلیت را دارد که کلیه افراد جامعه را که تحت پوشش هیچ نظام حمایتی خاصی نیستند، تحت نظام خدمات بیمه‌ای خود قرار دهد.
از این رو، ممکن است گروه‌هایی باشند که تحت نظام حمایتی قانون کار قرار نداشته باشند، ولی تحت پوشش قانون تامین اجتماعی قرار بگیرند. همچنین بعضی از گروه‌ها یا موسسات با وجود آیین‌نامه استخدامی خاص می‌توانند از خدمات سازمان تامین اجتماعی برخوردار شوند.
در این چارچوب ممکن است برخی از مشاغل و گروه‌ها با تصویب قانون‌های خاص به طور اجباری مشمول مقررات تامین اجتماعی قرار بگیرند در حالی که تحت پوشش قانون کار نیستند (مانند بیمه رانندگان، طبق قانون بیمه اجباری رانندگان حمل‌ونقل بار و مسافر بین‌شهری مصوب ١٨/٢/١٣٧٩ مجلس شورای اسلامی). قانون مذکور، شاغلین در این صنف را به‌طور اجباری تحت پوشش تامین اجتماعی قرار می‌دهد. از طرف دیگر گروهی قرار دارند که با وجود عدم اشتغال می‌توانند خود را بیمه کنند. این گروه البته با اختیار و اراده خود می‌توانند تحت نظام بیمه‌ای تامین اجتماعی قرار بگیرند.
کار در خانه با بیمه
مطابق قانون ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی، این مشاغل شامل آن دسته از فعالیت‌هایی هستند که توسط عضو یا اعضای خانواده در فضای مسکونی در قالب یک طرح کسب‌وکار بدون مزاحمت و ایجاد اختلال در آرامش واحدهای مسکونی همجوار شکل می‌گیرد و منجر به تولید خدمت یا کالای قابل عرضه به بازار می‌شود.
صنایع‌دستی، فرش دستباف، امور تولیدات دامی، شیلات، صنایع تبدیلی و تکمیلی کشاورزی، عشایری، امور تولیدات گیاهی، تولیدی (صنعت و خدمات)، فعالیت‌های فرهنگی و هنری و...
در کسب‌وکار خانگی، کار صرفا توسط عضو یا اعضای خانواده در واحد مسکونی انجام می‌پذیرد. کاری که مجاز باشد و باعث سلب آسایش همسایگان نشود، آلودگی صوتی و زیست‌محیطی نیز ایجاد نکند. در چنین شرایطی افراد مذکور مشمول بیمه خویش‌فرما می‌شوند و توسط سازمان تامین اجتماعی مورد حمایت قرار می‌گیرند.
افرادی غیر از اعضای خانواده و کسانی که مشمول بیمه‌های دیگر می‌شوند یا تحت پوشش صندوق بیمه اجتماعی روستاییان و عشایرند از شمول این قانون خارج‌اند. افراد فوق از طرف وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و واحدهای تابعه، به سازمان تامین اجتماعی معرفی می‌شوند.
شرایط بیمه زنان خانه دار

 شرایط بیمه زنان خانه دار  بر اساس مقررات بیمه صاحبان حرف و مشاغل آزاد، این سازمان زنان خانه دار را تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار داده است.

 این سازمان به منظور گسترش و توسعه بیمه به آحاد افراد جامعه، زنان خانه دار را بر اساس مقررات بیمه صاحبان حرف و مشاغل آزاد، تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار داده است تا این گروه از جامعه، بتوانند با انعقاد قرارداد و پرداخت حق بیمه مقرر از تعهدات قانونی مربوطه بهره مند شوند.

 زنان خانه داری که کمتر از ٥٠ سال تمام سن دارند، می توانند نسبت به ارائه تقاضا و انعقاد قرارداد بیمه اقدام کنند و چنانچه سن متقاضی در زمان ثبت تقاضا بیش از ٥٠ سال باشد، پذیرش درخواست وی منوط به دارابودن سابقه پرداخت حق بیمه قبلی معادل مدت مازاد سنی مقرر خواهد بود.
وی افزود: زنان خانه داری که حداقل دارای ١٠ سال سابقه پرداخت حق بیمه هستند نیز می توانند بدون لحاظ شرط سنی، نسبت به ارائه تقاضا و انعقاد قرارداد بیمه اقدام کنند.
با اینکه نرخ حق بیمه و حمایت های بیمه ای در این نوع بیمه، همانند ضوابط بیمه صاحبان حرف و مشاغل آزاد خواهد بود، باید اظهار داشت: نرخ حق بیمه ١٤ درصد (١٢ درصد سهم بیمه شده و ٢ درصد سهم دولت) شامل بازنشستگی و فوت بعد از بازنشستگی، نرخ حق بیمه ١٦درصد (١٤درصد سهم بیمه شده و ٢ درصد سهم دولت) شامل بازنشستگی و فوت قبل و بعد از بازنشستگی و نرخ حق بیمه ٢٠ درصد (١٨ درصد سهم بیمه شده و ٢ درصد سهم دولت) شامل بازنشستگی، فوت و ازکارافتادگی است.

لذا دختران مجرد هم می توانند به عنوان مشمولان بیمه زنان خانه‌دار از خدمات این سازمان بهره مند شوند.

از دیگر ویژگی های خاص بیمه زنان خانه دار امکان انتخاب نرخ پرداخت حق بیمه و دستمزد مبنای پرداخت حق بیمه است. متقاضیانی که کمتر از ٥ سال دارای سابقه پرداخت حق بیمه هستند می توانند دستمزد مبنای پرداخت حق بیمه خود را بین حداقل دستمزد مصوب شواری عالی کار تا حداکثر دستمزد مصوب انتخاب کنند. در سال جاری حداقل دستمزد روزانه مبنای پرداخت حق بیمه معادل ٣٧٠ هزار و ٤٢٣ ریال و حداکثر آن نیز ٧ برابر حداقل دستمزد است.

 انتخابی بودن استفاده از خدمات درمانی از دیگر مزایای طرح بیمه زنان خانه دار است. به عبارت دیگر در صورتی که زنان متقاضی استفاده از این نوع بیمه تحت تکفل پدر، مادر یا همسر خود بوده و از این طریق از مزایای درمانی سازمان تأمین اجتماعی برخوردار باشند، نیازی به پرداخت سرانه درمان نمی باشد و در غیر این صورت می توانند با پرداخت سرانه درمان مصوب از خدمات درمانی سازمان تأمین اجتماعی نیز برخوردار شوند.

حق سرانه درمان هر ســال بــه تصویب هیــأت وزیران می رســد و در سال ١٣٩٧  نیز ٤٤ هزار تومان برای هر نفر تعیین شده است.

 با حدود 750 هزار نفر بیمه شده و مستمری بگیر درسطح استان همدان ، این سازمان ١٨ نوع خدمت بیمه ای و درمانی به افراد زیرپوشش ارائه می دهد.
این سازمان دارای مراکز مختلف بیمه ای و درمانی است و 8بیمارستان و درمانگاه تامین اجتماعی در استان همدان  بخش قابل توجهی از خدمات درمانی مورد نیاز بیمه شدگان را به صورت رایگان تامین می کند.
بخش بیمه ای تامین اجتماعی استان نیز دارای 13 شعبه ثابت در استان همدان است و خدمات بیمه ای این سازمان از طریق این واحدها به جامعه تحت پوشش ارائه می شود. همچنین برای تسهیل امور و دسترسی آسان تر مردم به خدمات تامین اجتماعی، شعب اقماری و کارگزاری های این سازمان نیز به عنوان واحدهای وابسته به شعب، مشغول فعالیت هستند.

به صفحه رسمی اینستاگرام سازمان تامین اجتماعی بپیوندید
کلید واژه
 

ارسال نظر
۱۰۰
captcha