زمان انتشار: ۱۳۹۷ سه شنبه ۱۶ مرداد ساعت 16:25 تاریخ بروزرسانی : ۱۳۹۷/۵/۱۶ ساعت 16:28    تعداد بازدید: 305    کد مطلب: 63951

خبرنگاران؛ شاه کلید ایجاد اعتماد در میان مردم و مسئولان
دکترمحمدرضا جعفریان، معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان تامین اجتماعی


در تقویم خورشیدی 17 مرداد به ‎خاطر شهادت محمود صارمی شهید عرصه خبر به ‎عنوان روز خبرنگار نام نهاده شده است. این روز مجالی است برای ارج نهادن زحمتکشانی که واقعیت را آنگونه که هست در صداقت و پایمردی به دست مردم می رسانند. خبرنگاران طلایه داران عرصه آگاهی و چشم بینا و زبان گویای مردم هستند. به راستی چه زیباست تفکری که در مقابل قلم زانو زند و کلماتی که در خدمت بیان حقیقت در این دنیای پر از تهمت و ناراستی برآید. 
اصول اخلاقى حرفه خبرنگاری این ذات جدانشدنی را در خود دارد که خبرنگاران در هر جایگاهی که باشند باید به خیر و مصلحت جامعه ایمان کامل داشته باشند. تلاش و کوشش براى تأمین منافع جامعه و کوشش براى پیش بردن منافع ملی، یک اصل حرفه ای در این شغل است. به نظر می رسد در دنیای کنونی که همگان سرگرم کار خویش اند و چندان به عملکرد مسئولان و نقد و بررسی آنها توجه ندارند، این خبرنگاران رسانه ها هستند که با تیزهوشی و دقت، نقش واسطه بین مردم و مسئولان را ایفا می کنند. آنها، از یک طرف سخن دل مردم را می شنوند و انتقال می دهند و از سوی دیگر، پاسخ های مسئولان را به آگاهی مردم می رسانند. نقد عملکرد خوب یا بد حاکمان در رسانه ها، از دیگر وظایف خبرنگاران است که به بالندگی نظام و نیز پاسخگو بودن مسئولان یاری می رساند.
در شرایط کنونی خبرنگاران شاه کلید ایجاد اعتماد در میان عموم مردم و مسئولان بوده و این پتانسیل را دارند تا همبستگی اجتماعی را فزونی بخشند. بدیهی است که خبرنگار واسطه ای برای از بین بردن حریم شخصی و خصوصی نبوده و قداست او به صداقتش در پرداخت به حقایق و به کارنبستن این ابزار و پرهیز جدی برای تسویه حساب اغراض شخصی و سیاسی است.
پیامبر خدا صلی الله علیه و آله در حدیثی فرموده است: قُلِ الحَقَّ و لا تأخُذکَ فِی اللَّهِ لَومَةُ لائمٍ. «حق را بگو و در راه خدا از ملامت هیچ ملامت گری نهراس». ویژگی حق محوری، حق طلبی و حق گویی، از مهمترین ویژگی های یک خبرنگار موفق و خداترس است و در مقابل، سخن چینی، انگها و تهمتها ، بدگویی و به جان هم انداختن مردمان، از ویژگی های نکوهیده ای است که هر انسان عاقلی از آنها بیزاری می جوید و باید سرلوحه اخلاق خبرنگاران باشد.
بر این باوریم که حمایت از خبرنگاران در برابر تندبادهای زیاده خواهی ها، مداخله گری ها و نادرستی ها، وظیفه ای بسیار سنگین برای مسئولان و مجریان است تا بتوانند روح آزاد اندیشی، صداقت و آرمانخواهی را در میان این قشر عزیز و زحمتکش ترویج و نهادینه کنند.
و چه نیکو سخن گفته است عارف بزرگ مولانا جلال الدین محمد در وصف و ارزش دانستن در دفتر دوم مثنوی معنوی:     جان نباشد جز خبر در آزمون               هر که را افزون خبر جانش فزون
روز خبرنگار بر همه این عزیزان مبارک

ارتباط مستقیم در فضای مجازی با سرپرست سازمان تامین اجتماعی
به صفحه اینستاگرام سازمان تامین اجتماعی بپیوندید
کلید واژه
 

ارسال نظر
۱۰۰
captcha