زمان انتشار: ۱۳۹۷ يکشنبه ۱۴ مرداد ساعت 13:42 تاریخ بروزرسانی : ۱۳۹۷/۵/۱۴ ساعت 16:49    تعداد بازدید: 729    کد مطلب: 63831

شماره ۱۶۳ هفته نامه آتیه نو منتشر شد
شماره یکصد و شصت و سوم هفته نامه «آتیه نو»، نشریه تخصصی حوزه رفاه و تامین اجتماعی، صبح امروز، یکشنبه 14 مرداد 1397 توسط موسسه فرهنگی هنری آهنگ آتیه منتشر شد.


«دوراهی تغییرات» عنوان گزارشی است که روی جلد این شماره از هفته نامه آتیه نو نشسته است. در این گزارش تلاش شده به این سئوال پاسخ داده شود که «در جاده سیاست‌های اجتماعی و رفاهی کشور، مهم تغییر راننده است یا هموارکردن راه؟»

به نوشته هفته نامه آتیه نو، «روزها و هفته‌های پرتلاطم اقتصاد ایران همچنان ادامه دارد. بخش‌هایی از رویکردهای اقتصادی دولت دوازدهم مدت‌هاست زیر تیغ برخی انتقادهاست. شواهد گویای آن است که دولت به سوی تغییراتی موثر پیش می‌رود تا کنترل اوضاع را بار دیگر به دست گیرد. آن هم پس از اتفاقاتی که در بازار رخ داد و قیمت دلار و سکه رکوردشکنی کردند. حالا و در میانه این تغییر و تحولات و در شرایطی که مردم و ناظران منتظر اثربخشی سیاست‌های کنترلی و نظارتی‌ دولت روی قیمت‌‌ها هستند، میل به تغییرات ساختاری فروکش نکرده است. نمایندگان مجلس، هم‌زمان با فراخوانی رئیس‌جمهور به بهارستان برای پاسخ‌دهی به برخی پرسش‌ها، استیضاح وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی را نیز با 50 امضا کلید زده‌اند و از او خواسته‌اند راهی خانه ملت شود. علی ربیعی که وزارتخانه‌ تحت تصدی‌اش  هفته گذشته از ایده تفکیک به دو وزارتخانه مجزا خلاص شد و حدود پنج ماه قبل هم از همین مجلس رای اعتماد گرفت ظاهرا دوباره باید رودرروی نمایندگان مجلس قرار بگیرد و از آن‌ها رای اعتماد بگیرد. اما سوال این است که با وجود حق قانونی مجلس، آیا در شرایط کنونی اقتصادی کشور، به مجلس خواندن دوباره وزیر کار می‌تواند کمکی به بهبود کارآمدی این وزارتخانه کند یا خیر؟ و اصولا اینکه دلایل نمایندگان برای عوض‌کردن وزرای دولت در شرایط کنونی چیست و چرا وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی کاندیدای این تغییر شده است؟ و بسیار مهم‌تر اینکه قطار سیاست‌گذاری اجتماعی در این شرایط بیشتر به چه اصلاحاتی نیاز دارد؛ تغییر راننده یا هموارکردن مسیر؟»

درد اقتصاد ایران چیست؟

«درد اقتصاد ایران چیست؟» عنوان گزارشی است از نشست بیم‌ها و امیدهای اقتصاد ایران که با حضور احمد حاتمی یزد و حسین راغفر برگزار شد. به نوشته هفته نامه آتیه نو، «با اوج گرفتن نوسانات در بازارهای مختلف از جمله بازار ارز، سکه، مسکن، خودرو و کشیده‌شدن دامنه این نوسان‌ها به بازارِ کالاهای اساسی و ارزاق و... احزاب سیاسی نیز به تحرکات خود سرعت بخشیده‌اند تا تحلیل‌هایی از چرایی وضعیت بحرانی موجود و راهکارهای برون‌رفت از آن به افکارعمومی ارائه کنند. این تحرکات هرچند منعکس‌کننده دیدگاه سیاسی احزاب به مسائل روز کشور است، اما به هر حال از این جهت که به شفافیت رویکردهای اقتصادی و رفاهی احزاب می‌انجامد، اتفاقی میمون محسوب می‌شود. چهارشنبه سوم مرداد، دفتر سیاسی حزب کارگزاران سازندگی استان تهران به همین سیاق، میزبان دکتر احمد حاتمی یزد، عضو شورای مرکزی حزب و از مدیران مطرح اسبق اقتصادی کشور و دکتر حسین راغفر، اقتصاد‌دان نهادگرا و استاد اقتصاد دانشگاه الزهرا(س) بود که تحلیل‌های این دو چهره نام‌آشنای اقتصاد سیاسی را در ادامه می‌خوانید.»

کفالت بیمه‌ای والدین و فرزندان

در این شماره از آتیه نو، محمد حاجی بابایی، کارشناس تامین اجتماعی به سوال هایی درباره کفالت بیمه‌ای والدین و فرزندان؛ چند پرسش دیگر پاسخ گفته است.

عنوان برخی دیگر از مطالب شماره 163 هفته نامه آتیه نو

راه‌های بازگشت به توازن درآمد و هزینه

مشکلات حوزه رفاه را ریشه‌ای حل کنیم

تاب‌آوری اجتماعی را تقویت کنیم

استیضاح نه؛ قوانین را اصلاح کنید

دیدوبازدید نامتوازن شهروندان ایران وترکیه

هزینه 15درصدی نظام سلامت برای درمان دیابت

کسب‌وکاری برای توانمند کردن گروه‌های آسیب‌پذیر

رفاه از نوع نوردیک

برای مشاهده آرشیو هفته نامه آتیه نو کلیک نمایید

ارتباط مستقیم در فضای مجازی با سرپرست سازمان تامین اجتماعی
به صفحه اینستاگرام سازمان تامین اجتماعی بپیوندید
کلید واژه
 

ارسال نظر
۱۰۰
captcha