زمان انتشار: ۱۳۹۷ شنبه ۲۳ تير ساعت 09:57 تاریخ بروزرسانی : ۱۳۹۷/۴/۲۳ ساعت 09:57    تعداد بازدید: 182    کد مطلب: 62319

دسترسی به خدمات بهداشتی و درمانی پیش زمینه ایجاد عدالت در جامعه است
دکتر هوشنگ فولادی، مدیر درمان تامین اجتماعی کردستان


دسترسی عادلانه و مناسب همه شهروندان به خدمات عمومی شهری از جمله اصول اولیه در برنامه ریزی شهری می باشد که با پیدایش رویکردهای عدالت محور در دهه های اخیر اهمیتی مضاعف یافته است. در این میان دسترسی به کاربری های درمانی به عنوان یکی از خدمات عمومی حیاتی از حساسیت بیشتری برخوردار است. عدالت در سلامت و برخورداری از خدمات بهداشتی درمانی از مسائل بسیار مهم است و اغلب نظام های بهداشتی درمانی آن را به عنوان یکی از اهداف اساسی خود قرار داده اند. به گونه ای که می توان ادعا کرد که دسترسی به خدمات بهداشتی درمانی پیش زمینه ایجاد عدالت در جامعه است و در واقع حق برخورداری از مراقبت های بهداشتی و درمانی باعث ایجاد فرصت های برابر در جامعه می شود. 
از دیدگاه عدالت فضایی، عدالت دربرگیرنده مفاهیمی چون توزیع متناسب عملکردها و خدمات، دسترسی مناسب به مراکز خدماتی و فعالیتی، بدون تبعیض و تفاوت بین ساکنان یک استان یا منطقه بزرگتری همچون کشورها می باشد. یعنی کسی که در یک روستای دور دست زندگی می کند باید با کسی که در شهر بزرگی چون تهران زندگی می کند از یک نوع امکانات دارویی و درمانی استفاده کند. نگاه دیگر این مقوله فراهم بودن دسترسی آسان و ارزان به امکانات بهداشتی و دارویی برای عموم مردم است. به گونه ای که یک بیمار نباید دغدغه ای جزء سلامتی داشته باشد و بتواند امکانات بهداشتی و دارویی مورد نیاز خود را در کمترین زمان و با کمترین هزینه دریافت نماید. گرچه در راستای کاهش عدم تعادل فضایی، توجه به مناطق محروم پس از انقلاب نقطه عطفی است که نظام جمهوری اسلامی در دستور کار خود قرار داده است اما باید اذعان داشت که نبود توازن در جریان توسعه و توزیع نابرابر شاخص های بهداشتی، درمانی و تامین اجتماعی در گستره فضایی موجب ایجاد شکاف و نابرابری های منطقه ایی بعنوان اصلی ترین مانع در مسیر توسعه گردیده است.
مطالعه نابرابری های منطقه ایی، تلاش برای رفع نابرابری و دسترسی به استانداردها یکی از اقدامات ضروری متولیان امر جهت تحقق عدالت اجتماعی و نیل به توسعه پایدار است. هر چند اجرای این امر از دو منظر جغرافیایی و جمعیتی همواره تفاوت های فاحشی را در بحث مسائل بهداشتی و درمانی؛ نه تنها درکشور ما بلکه در کشورهای توسعه یافته نیز داشته است ولی باید ا‌ذعان کرد که اجرای طرح نظام سلامت بالاخص در چند سال اخیر توانسته است تا اندازه زیادی از این فاصله بمیزان قابل توجه ای کاسته و بحث توزیع مولفه های بهداشتی و درمانی را در کشور ما سامانی نو ببخشد. و اما آنچه در این مبحث قابل ذکر و تامل است پشتیبانی سازمان تامین اجتماعی از طرح تحول نظام سلامت و اقدامات اخیر این سازمان در زمینه های مختلف بهداشتی درمانی و بویژه در خصوص توزیع مراکز درمانی در شهرهای کوچک است که توانسته است شعار «عدالت در سلامت» را در سطح گسترده تری در کشور تحقق بخشد و این در نوع خود بی نظیر و بی سابقه است چرا که سازمان تامین اجتماعی در چند سال اخیر و بالاخص از سال ٩٢ با اهتمام جدی به بحث عدالت در نحوه توزیع مراکز درمانی توانسته است خدمات حوزه سلامت را در سطح وسیعی از کشور و بویژه در شهرهای کوچک و کم جمعیت آغاز نماید به شکلی که امروز می توان گفت خدمات سازمان تامین اجتماعی در این حوزه در طی چند سال اخیر در مقایسه با خدمات قبلی آن تقریبا ٢ برابر شده است و این خود پاسخی محکمی است به چرایی های قبلی تعداد زیادی از بیمه شدگان شهرهای کوچکی که  همواره از خود می پرسیدند چرا در حالی که همپای بیمه شدگان پایتخت و دیگر کلان شهرها، بیمه پرداخت می کنند، از امکانات بهداشتی و درمانی مشابه برخوردار نیستند؟

 


کلید واژه
 

ارسال نظر
۱۰۰
captcha