زمان انتشار: ۱۳۹۷ چهارشنبه ۲۰ تير ساعت 08:43 تاریخ بروزرسانی : ۱۳۹۷/۴/۲۰ ساعت 08:35    تعداد بازدید: 160    کد مطلب: 62088

سازمان تامین اجتماعی، متولی اصلی اداره حوزه ‌بیمه‌های اجتماعی
محمد علی عباس زاده وحید، مدیرکل تامین اجتماعی خراسان شمالی


سازمان تأمین اجتماعی بزرگترین مؤسسه اجتماعی و اقتصادی کشور و با بیش از نیم قرن سابقه، به عنوان متولی اصلی اداره حوزه ‌بیمه‌های اجتماعی محسوب می‌گردد. با توجه به اصل مشارکت در بحث بیمه‌های اجتماعی و تأمین اکثریت منابع مالی سازمان بوسیله کارگران و کارفرمایان، این سازمان از همان ابتدای تأسیس بوسیله قانونگذار، دارای شخصیت حقوقی و استقلال اداری و مالی بوده است که در نهایت این سازمان را به‌ عنوان یک مؤسسه عمومی غیردولتی معرفی می‌نماید. می‌توان گفت: فلسفه تایید چنین شخصیت حقوقی این است که اولا: درصدبالایی از منابع مالی سازمان از منابعی غیر از بودجه عمومی تأمین می‌شود. دوم اینکه، کارگران و کارفرمایان علاوه بر دولت، به ‌عنوان شرکای ذینفع در سازمان محسوب شده و حق دخالت در اداره و سیاستگذاری کلان سازمان را دارند.
سوم اینکه، اداره امور بیمه‌گری به ‌عنوان فعالیت اصلی سازمان و انجام فعالیت های سرمایه‌گذاری به‌ عنوان ضرورتی در کنار فعالیت اصلی، اقتضاء دارد که این سازمان از مقررات عمومی دولتی مستثنی باشد. در واقع سازمان از یک سو عهده‌دار یک عمل حاکمیتی (ارائه خدمات در قالب بیمه‌های اجتماعی) و از سوی دیگر اعمال تصدی‌گری(سرمایه‌گذاری اقتصادی) است. بنابراین جایگاه حقوقی سازمان باید به نحوی باشد که علاوه بر برخورداری از یک قدرت عمومی برای ادای یک حق و امرعمومی، از آزادی عمل کافی برای انجام فعالیتها و سرمایه‌گذاری های اقتصادی نیز برخوردار باشد، درعین حالیکه نظارت قانونی قوای سه‌ گانه براین سازمان نیز لازم و مسلم است اما با عنایت به شرایط کنونی سازمان و با درنظر گرفتن رقم بالای بدهی دولتها به سازمان تامین اجتماعی لازمه ایجاد تحول بنیادی و فراهم آوردن بستری امن برای ادامه خدمات رسانی سازمان به جمعیت بالای 40 میلیون نفری کشور یقینا تعامل، همکاری و اقدام عاجل تمامی مسئولین و متولیان امر در خصوص تعیین تکلیف پرداخت این مطالبات به سازمان است. اینک و  همزمان با فرارسیدن هفته تامین اجتماعی در سال1397 می باست اعلام نمود که با روند فعلی، یقینا ادامه فعالیت سازمان و ارائه مطلوب خدمات به بیمه شدگان و مستمری بگیران و تعامل با کارفرمایان با چالشی بسیار جدی مواجه خواهد شد. بنابراین لازمه تغییر شرایط و گذر از این مسیر پرتلاطم، قطعا تعامل بیشتر با نمایندگان محترم مجلس بعنوان بازوی اصلی قانونگذاری ایران و تلاش در جهت تغییر دیدگاه دولتمردان محترم است. امیدواریم با تلاش مسئولین محترم، نمایندگان گرامی و دولت محترم شاهد ارتقاء سطح خدمات رسانی به ملت شریف ایران اسلامی باشیم.


کلید واژه
 

ارسال نظر
۱۰۰
captcha