زمان انتشار: ۱۳۹۷ سه شنبه ۱۹ تير ساعت 09:19 تاریخ بروزرسانی : ۱۳۹۷/۴/۱۹ ساعت 09:31    تعداد بازدید: 153    کد مطلب: 61969

مسئولیت اجتماعی، حلقه مفقوده در جامعه
جعفر سمساری، مدیرکل تامین اجتماعی آذربایجان شرقی


توسعه در ابعاد مختلف آن در سه حوزه بازار، دولت و نهادها پایه ریزی و مستحکم می گردد و در چنین فضایی بازارها از طریق رقابت، دولتها از مجرای قانونگذاری و نظارت و نهادها به عنوان هماهنگ کننده مناسبات اقتصادی، اجتماعی و ... نقش موثری ایفا می نمایند.
مطابق با شریعت مقدس اسلام و بر اساس تجارب جامعه بشری، تأمین اجتماعی یکی از بنیادی ترین و متعالی ترین  مفاهیم و نهادهای لازم جهت ایجاد و پایداری توسعه و تحقق عدالت اجتماعی در جامعه می باشد.
در ایران نیز سازمان تأمین اجتماعی به عنوان یک سازمان اقتصادی با برون داد اجتماعی، ضمن تأثیر گذاری در نظام بازار و سیستم اقتصادی کشور، به جهت کارکردهای بیمه ای و درمانی خود، نقش به سزایی در تأمین امنیت  آرامش فردی و اجتماعی ایفا می نماید.
سازمان تأمین اجتماعی به عنوان بزرگترین سازمان بیمه ای، اولین خریدار و دومین تولید کننده درمان کشور، به لحاظ ساختار جمعیتی و با امعان نظر به طول عمر سازمانی خود با چالشها و مشکلاتی مشابه هر صندوق و سازمان بیمه ای مواجه است که درک صحیح این مشکلات و چاره اندیشی برای آنها از اهم موضوعات کشور بوده و بایستی مورد توجه مسئولین، مدیران و آحاد مردم جامعه قرار گیرد.
تغییر در فرهنگ کار، عدم پذیرش مسئولیت اجتماعی از جانب اشخاص حقیقی و حقوقی در قبال جامعه و نیز اعمال برخی دیدگاه های حمایتی به سازمان تأمین اجتماعی از مهمترین مسائل قابل طرح می باشد.
در فضای رکود و بحران اقتصادی موجود در کشور، انتظار می رود بخش خصوصی و شخصیت های حقیقی و حقوقی با نگرشی مسئولانه و منطقی نسبت به مشکلات جامعه، وظایفی برای خود بازتعریف نموده و نقش موثری در جهت خروج از وضعیت موجود ایفا نمایند.
طرح کارورزی وطرح استاد شاگردی که به عنوان پیشنهادی برای رونق تولید و اشتغال و توانمندسازی نیروی کار جامعه طراحی شده و قوانین و مقررات آن وضع گردیده است، بایستی مورد توجه قرار گیرد، لیکن شاهد آن هستیم که این موضوع مغفول بوده و همگان در پی رفع مشکلات جامعه از مجاری سیستم دولتی بوده و شاید در برخی موارد امیدوار هستیم که دیگران برای ما چاره اندیشی نمایند و لذا این امر نه تنها محقق نخواهد شد، بلکه مشکلات موجود را عمیق تر و درمان آن را مشکل تر خواهد نمود.
با طرح این موضوع، به نظر می رسد سازمانها و نهادهای اجتماعی بایستی با همکاری و همراهی خود بستر حضور و شکوفایی بخش خصوصی را هر چه بیشتر فراهم آورند و در کنار آن نیز آحاد مردم در قبال جامعه مسئولیت پذیرفته و دردی از آلام جمعی را بکاهند.
در جهت تسریع این مهم، سیاستگذاری صحیح و کارشناسانه از جانب دولت و نهادهای تصمیم گیر و تصمیم ساز کشور مورد انتظار بوده و لازم است ضمن برخورد قاطع با متخلفین، مشوق های لازم برای فعالین اقتصادی فراهم آید.
خوشبختانه شاهد آن بودیم که طی سالهای اخیر، سازمان تأمین اجتماعی با درک صحیح از کارکردها و وظایف ذاتی و ایجابی خود و بواسطه تعامل سازنده و موثر با شرکای اجتماعی خویش، توانسته است گامهای بلندی در جهت حل و فصل مشکلات مرتبط به حوزه خود بردارد، هر چند در این مسیر با مشکلات جدی مواجه بوده و هست.
چنانکه اشاره شد، از جمله مشکلات پیش روی سازمان تأمین اجتماعی، اعمال برخی قوانین و مقررات غیرکارشناسانه به این سازمان در طول زمان می باشد که نه تنها خدمت رسانی در این سازمان را با مشکل مواجه ساخته، حتی گاهاً موجب خدشه دار شدن اعتماد عمومی شرکای این سازمان شده است.
از جمله این قوانین می توان به اجرای قانون مشاغل سخت و زیان آور و نیز قانون بیمه بیکاری اشاره نمود که علیرغم تغییرات بسیار گسترده در حوزه صنعت و خدمات و نیز عوامل محیطی و اجتماعی کار، کماکان برقرار بوده و بعضاً مورد سوء استفاده برخی افراد قرار می گیرد و لیکن علیرغم اذعان همگان بر ناکارآمدی این قوانین به تناسب وضعیت موجود در فضای کسب و کار، اقدام موثری در جهت اصلاح آن صورت نپذیرفته است و لذا ضرورت دارد سیاستگذاران کلان کشور این مهم را مورد توجه قرار داده و مطالبات کارفرمایان، کارگران و نهادهای اجتماعی را پاسخ دهند.
هفته تأمین اجتماعی سال 97، با رویکرد حمایت از کالای ایرانی در شرف برگزاری می باشد و این ایام فرصتی مغتنمی برای جامعه کارگری، کارفرمایی و کارفرمایی جامعه خواهد بود که با اتحاد هر چه بیشتر، ضمن بررسی مشکلات و ارائه راهکارهای عملی و اجرایی، در جهت تأمین اجتماع و آتیه جوانان و نسلهای آتی این مرز و بوم اقدام نمایند. 


 


کلید واژه
 

ارسال نظر
۱۰۰
captcha