زمان انتشار: ۱۳۹۷ دوشنبه ۱۸ تير ساعت 14:15 تاریخ بروزرسانی : ۱۳۹۷/۴/۱۷ ساعت 16:15    تعداد بازدید: 87    کد مطلب: 61915

53 درصد هرمزگانی ها زیر چتر تامین اجتماعی
سیدفاضل حیدری بلوکی، مدیرکل تامین اجتماعی هرمزگان


سازمان تأمین‌اجتماعی که مهم‌‌ترین و محوری‌‌ترین نهاد بیمه گر اجتماعی و دومین تولید‌کننده خدمات درمانی در کشور به ‌شمار می‌رود، تاکنون نقش و تأثیر بسزایی در تأمین آینده خانواده‌ها ایفا کرده و هدف غایی آن تأمین امنیت اجتماعی جامعه ایران اسلامی و دلگرم ساختن جامعه به آینده‌ای روشن است.
بزرگترین سازمان بیمه گر اجتماعی کشور در حال حاضر نیمی از جمعیت کشور را تحت پوشش خود دارد و 18 نوع خدمات را به افراد تحت پوشش خود ارایه می دهد.
این سازمان متعلق به همه نسلهاست و کانون امید اقشار مولد جامعه است؛ بر همین اساس، کارگران و مستمری بگیران آینده خود را در گروی استمرار خدمات بیمه ای و درمانی این سازمان می دانند که دامنه آن پیش از تولد و پس از مرگ گسترده شده است.‏
تأمین اجتماعی سازمان درآمد هزینه است و مثل دستگاه های دولتی نمی‌تواند در صورت نبود منابع مالی، پروژه را متوقف کند و به هر ترتیبی باید مستمری و خدمات به جمعیت زیرپوشش خود ارایه کند.
این سازمان معظم با پشتوانه بیش از شش دهه تجربه و امیدآفرینی در این سرزمین، همواره حامی زحمتکش‌ ترین اقشار جامعه به‌ ویژه کارگران شریف و خانواده‌های آنان بوده و هم‌اکنون افتخار دارد که میلیون ها نفر ایرانی را به عنوان بیمه‌شده و مستمری‌بگیر اصلی و تبعی، تحت‌پوشش خدمات متنوع خود قرار دهد؛ خدمات بیمه‌ای و درمانی که ضمن حفظ حرمت و عزت‌نفس افراد تحت پوشش، سهمی در خور اعتنا در تحقق آرمان "عدالت اجتماعی" وتثبیت و تداوم "امنیت اجتماعی" ایفا می‌کند.
در همین راستا، مجموعه تامین اجتماعی استان هرمزگان همواره کوشیده است تا با اتکال به خداوند متعال و با تبعیت از راهبردهای سازنده مدیران ارشد این سازمان، بدون هیچ تأخیر یا کاستی در خدمت رسانی به جامعه تحت پوشش خود که بیش از 53 درصد جمعیت استان را تشکیل می دهد، گام هایی موثر در جهت رضایتمندی شرکای اجتماعی بردارد و افزایش کیفیت خدمات نوین در قالب ارائه خدمات الکترونیکی را نیز در سرلوحه کاری خود قرار دهد. 
خدمات الکترونیک تامین اجتماعی از جمله اجرای لیست های اینترنتی، پرداخت متمرکز بیمه بیکاری و مستمری ها، اجرای طرح ساختار نوین ارائه خدمات و سایر خدمات الکترونیک به عنوان بخشی از دستاوردهای سال های اخیر این سازمان محسوب می شود.
در حال حاضر 504 نفر از کارکنان تأمین اجتماعی استان هرمزگان در 17 شعبه اصلی، 12 شعبه اقماری، 4کارگزاری اصلی و اقماری و همچنین 4کارگزاری جدید در حال راه اندازی در اقصی نقاط استان خدمات دهی به بیش از 942 هزارنفر- معادل 53 درصد از جمعیت استان- را بر عهده دارند، و تمامی مساعی و همت خود را در راه تحقق آرمان عدالت اجتماعی و بستر سازی رفاه و شکوفایی نسل های آینده به کار گرفته اند.
بر اساس آخرین تجزیه و تحلیل آماری صورت گرفته تا فصل بهار سال جاری، 315هزار و 697 نفر تعداد بیمه شدگان اصلی و 550 هزار و 236 نفر تعداد بیمه شدگان تبعی زیر چتر امیدآفرین تامین اجتماعی قرار دارند که در مجموع 865 هزار و 933 نفر را شامل می‌شود.
از سوی دیگر، تعداد مجموع مستمری بگیران تحت پوشش تأمین اجتماعی در این استان 76 هزار و 133 نفر است که از این تعداد 17 هزار و 555 بازنشستگان هستند. در مورد مستمری‌بگیران خدماتی در بخش های درمانی، بن خواربار، هزینه مسکن، کمک به بیمه تکمیلی و سفرهای رفاهی و زیارتی در حد توان سازمان تامین اجتماعی ارایه می‌شود.
مهمترین شاخص های تعادل چرخه منابع و مصارف در این سازمان نسبت جامعه پرداخت کننده به جامعه دریافت کنندگان است که ضریب پشتیبانی نامیده می شود؛ روند این نسبت در سال های اخیر رو به کاهش بوده و در حال حاضر در هرمزگان برابر با 11 می باشد که به معنای پشتیبان هر 11 نفر بیمه شده از یک پرونده مستمری بگیر است.
تعداد کارگاه های فعال در استان هرمزگان 26 هزار و 600 واحد است که بخشی از آنها مهم ترین و بزرگترین بنگاه های اقتصادی و تولیدی کشور در حوزه بنادر، کشتی سازی، فولاد، آلومینیوم و ... محسوب می شوند.
امیدوارم با تلاش و سختکوشی کارکنان و مدیران و همراهی و مشارکت همیشگی شرکای اجتماعی، بتوانیم در راستای جلب اعتماد و رضایتمندی ذینفعان و دستیابی به اهداف کلان سازمانی، گام هایی استوارتر برداریم.


کلید واژه
 

ارسال نظر
۱۰۰
captcha