زمان انتشار: ۱۳۹۷ يکشنبه ۱۰ تير ساعت 19:30 تاریخ بروزرسانی : ۱۳۹۷/۴/۱۱ ساعت 12:04    تعداد بازدید: 687    کد مطلب: 61581

شرایط سازمان تامین اجتماعی برای تقسیط جرائم بیمه ای کارفرمایان
مدیر کل وصول حق بیمه سازمان تامین اجتماعی اعلام کرد: به منظور مساعدت با کارفرمایان بدهی های بیمه به صورت تقسیط تا 60 قسط امکان پذیر خواهد بود.


به گزارش اداره کل روابط عمومی سازمان تامین اجتماعی، مهرداد قریب در برنامه گفتگوی روز 18.30 شبکه خبر گفت: کارفرمایانی که به هر علتی تاکنون موفق نشده‌اند برای ارائه درخواست خود برای بهره‌مندی از قانون بخشودگی جرایم بیمه‌ای به شعب تأمین اجتماعی مراجعه کنند، فقط امروز را برای تعیین تکلیف بدهی خود به این سازمان مهلت دارند.

وی افزود: با توجه به اینکه بخشی از کارفرمایان نتوانستند در سال 96 از بخشودگی جرایم استفاده کنند در سال 97 سازمان تامین اجتماعی برای بالا بردن توان کارفرمایان به هیئت وزیران پیشنهادی داد که در تاریخ نهم اردیبهشت 97 مصوبه به سازمان اعلام و در تاریخ 97/2/10 این بخشنامه صادر شد و تا امشب (97/4/10) فرصت داده شده تا از این بخشودگی جرائم استفاده کنند. تمام کارگاه های تولیدی، صنعتی، معدنی، پیمانکاری اعم از اشخاص حقیقی، حقوقی، دولتی و غیر دولتی می توانند از قانون بخشودگی جرائم بیمه ای استفاده کنند.

مدیرکل وصول حق بیمه سازمان تامین اجتماعی گفت: برخی کارفرمایان با مشکلاتی مواجه می شوند مثل نوسانات ارزی، تحریم، رکود، سیل و زلزله که کارفرمایان نمی توانند در مهلت مقرر قانونی حق بیمه را پرداخت کنند بنابراین سازمان تامین اجتماعی برای حمایت از کارفرمایان خوش حساب گذشته این بخشنامه را صادر کرد تا بتوانند از تسهیلات بخشودگی استفاده کنند.

وی افزود: بررسی های لازم در کمیته های مخصوص انجام می شود و با تایید نهایی و در صورت تائید خوش حساب بودن کارفرمایان می توان از بخشودگی استفاده کرد.

قریب گفت: افرادی که مراجعه و گواهی های لازم را ارسال می کنند بررسی ها انجام می شود و اگر از تاریخ اعلام دلایل ابرازی ظرف 18 ماه قبل از آن حق بیمه 4 ماه را به صورت کامل پرداخت کرده باشند می توانند از بخشودگی ها استفاده کنند. 

وی اظهار داشت: کارفرمایان می توانند به شعب سازمان تامین اجتماعی مراجعه کنند و درخواست را یا به سازمان ارجاع دهند یا در سیستم ثبت کنند بعد با مراجعه می توانند سایر مدارک را ارائه دهند.

قریب افزود: صد و چهل شعبه در کشور تا ساعت 20 امشب فعال هستند تا درخواست ها را دریافت کنند. سال گذشته 123 هزار کارفرما مراجعه کردند و درخواست های خود را ارائه دادند و تا شب گذشته نیز 60 هزار کارفرما درخواست خود را ثبت کرده اند و کمیته های مستقر در شعب مشغول بررسی درخواست ها هستند.

وی درباره برآورد بدهی گفت: کل بدهی کارفرمایان بخش خصوصی به سازمان تامین اجتماعی  18 هزار میلیارد تومان است که تعدادی که بدهکار هستند می توانند از امکان تقسیط نیز استفاده کنند.برخی از کارفرمایان که توان پرداخت دارند می توانند با پرداخت اصل بیمه از بخشودگی صد درصدی جرایم استفاده کنند، اگر در 12 قسط پرداخت کنند نیز می توانند از بخشودگی 100 درصدی و در صورت 18 قسط از 85 درصد و در صورت پرداخت 24 قسط از 75 درصد، در صورت استفاده از 30 قسط از 60 درصد و صورت 36 قسط از پنجاه درصد بخشودگی جرائم استفاده خواهند کرد.

مدیر کل وصول حق بیمه سازمان تامین اجتماعی درباره اجرای قانون حمایت از تولید ملی گفت: در این فرصت کارفرمایان می توانند از نقدینگی در بخش تولید و اشتغال استفاده کنند و توان مالی کارفرمایان بالا می رود و بخشودگی بیشتری شامل حال آنها می شود تا بتوانند از کلیه تعهدات سازمان تامین اجتماعی استفاده کنند.

وی درباره دیگر سیاست های تشویقی گفت: سازمان اجتماعی اخیرا بخشنامه ای تحت عنوان مشوق های بیمه ای برای فارغ التحصیلان دانشگاهی در نظر گرفته است که در صورت جذب فارغ التحصیلان دانشگاهی کارفرمایان می توانند از معافیت بیمه ای سهم کارفرما استفاده کنند و از خدمات سازمان تامین اجتماعی بدون پرداخت حق بیمه کارفرما استفاده کنند.

قریب درباره پرداخت نکردن حق بیمه ای کارفرمایان نیز گفت: در صورت پرداخت نکردن بدهی بیمه بازهم فرصت دیگری داده خواهد شد که به این منظور بدهی کارفرمایان به صورت تقسیط تا 60 قسط امکان پذیر خواهد بود اما وقتی سازمان اجتماعی جرائم را بخشید بنابراین کارفرمایان نیز باید اقساط را به موقع پرداخت کنند تا مجدد مشمول جریمه نشوند.

وی درباره خدمات غیر حضوری و تسهیل در پرداخت ها نیز گفت: سازمان تامین اجتماعی در سال های اخیر اقدامات موثری انجام داده است؛  اولین اقدام این است که پرداخت و ارسال لیست بیمه از طریق اینترنت صورت می گیرد. ما یک میلیون و 400 کارفرما داریم که 99 درصد ارسال لیست و پرداخت حق بیمه به صورت اینترنتی صورت می گیرد. سازمان تامین اجتماعی با این کار هزینه ها را کاهش داد و بهره وری را بالا برد.  در صدور دفترچه خدمات درمانی نیز بر اساس کد ملی می توانند خدمات دریافت کنند و به مرور در مراکز دولتی نیز استفاده از دفترچه درمانی از بین می رود و می توانند از این خدمات استفاده کنند. میز خدمت برای پاسخ گویی به مستمری بگیران و بیمه شدگان به جهت تکریم عملی ارباب رجوع  ایجاد شده است.

قریب درباره بازرسی الکترونیکی از کارگاهها نیز گفت:  بازرسی ها قبلا به صورت دستی صورت می گرفت . در حال حاضر از آذر ماه سال 96 بازرسی ها هم به صورت آنلاین و آفلاین صورت می گیرد و بازرسان از طریق تبلتی که در دست دارند بازرسی را انجام می دهند که این امر بهره وری را افزایش داده است که با این کار کلیه کارگرانی که مشغول کار هستند تحت پوشش خدمات بیمه ای قرار دهیم و به صورت انلاین بتوانند از خدمات تامین اجتماعی بهره مند شوند.

ویدیو حضور مهرداد قریب مدیر کل وصول حق بیمه سازمان در برنامه گفتگوی روز شبکه خبر با موضوع بخشودگی جرائم بیمه ای کارفرمایان

 

به صفحه رسمی اینستاگرام سازمان تامین اجتماعی بپیوندید
کلید واژه
 

ارسال نظر
۱۰۰
captcha