شناسه خبر: 59776
تاریخ انتشار:۱۳۹۷ چهارشنبه ۲۶ ارديبهشت، ساعت 18:29

سلام بر رمضان ماه هدایت و بصیرت
سلام بر ماه خوب و پر برکت رمضان ماهی که هزار بار فضیلت و برتری  برسایر ماه ها دارد، ماهی که در اولین شب آن درهای رحمت خدا گشوده شده و تا آخرین شب آن بسته نمی شود ،سلام بر رمضان ماهی که گناهان در آن می سوزد و آمرزیده می شود و توبه توبه کنندکان پذیرفته می شود.  در آستانه عزیزترین ماه خدائیم ماه مبارک رمضان ، طبق روایت از امام رئوف امام رضا(ع) چهار عمل مذکور باعث می شود انسان با اخلاص وارد ماه مبارک رمضان شود:
زیاد دعا کردن ، زیاد استغفار کردن و  توبه از گناهان زیاد تلاوت قرآن کردن و همچنین  ادای تمام امانت هایی که به گردن انسان است ، بیرون ریختن تمام کینه هایی که از مومنین در قلب انسان وجود دارد ‏، ریشه کن کردن گناهان از دل ، تقوای الهی پیشه کردن َتوکل بر خدا در امور پنهان و آشکار ِو  زیاد خواندن این دعا: اللَّهُمَّ إِنْ لَمْ تَکُنْ غَفَرْتَ لَنَا فِیمَا مَضَى مِنْ شَعْبَانَ فَاغْفِرْ لَنَا فِیمَا بَقِیَ مِنْهُ( : پروردگارا! اگر در ایام گذشته ماه شعبان ما را نبخشیده ای، در باقیمانده این ماه ما را ببخشای)  برای ورود به هر میهمانی  آدابی را باید  رعایت نماییم  و در این روزهای عزیز دعا می کنیم  خدایا اگر ما را به میهمانی پر نعمت خود فرامیخوانی پاکمان کن تا سعادت حضور در این ضیافت را داشته باشیم .

امام صادق علیه السلام از پدرانش روایت کرده اند که فرمودند: حضرت علی علیه السلام هنگامی که در کوفه بود برای دیدن هلال ماه رمضان از شهر خارج می شد و مردم با ایشان خارج می شدند، پس وقتی امام هلال را می دید، می فرمود: خدایا! این هلال را بر ما هلالی بگردان که همراه امنیت و ایمان و سلامت و اسلام و سلامتی از بیماری و فراغت برای طاعتت باشد و ما را به خواب اندک کفایت فرما ای مهربان
از آن حضرت روایت شده که فرمود: هنگامی که هلال ماه را دیدی، حرکت نکن و بگو: خدایا! از تو نیکی این ماه و گشایش و نور و شکوفایی و برکت و پاکی و روزی این ماه را خواستارم و از تو خیر آنچه در آن است و خیر بعد از آن را خواستارم و از شرّ آنچه در آن است و شرّ آنچه بعد از آن است، به تو پناه می برم.خدایا! این ماه را با امنیت و ایمان و سلامت و اسلام و برکت و توفیق برای آنچه دوست داشته و خشنود می شوی، بر ما وارد ساز.
رسول اکرم حضرت محمد صلی الله علیه و اله مردم را به نماز شب، انجام کار خیر، افطاری دادن، آسان گیری بر زیردستان و درخواست از خداوند در ماه مبارک رمضان سفارش فرموده‌ اند.
عبدالعظیم حسنی از امام جواد علیه السلام روایت کرده که در شبی که هلالِ ماه رمضان را دیدند نماز مغرب را خواندند، بعد از پایان نماز و نیت روزه، دست هایش را بلند کردند و فرمودند: خدایا! ای آنکه تدبیر امور به دست توست و بر هر کاری توانا هستی! ای آنکه به خیانت دیدگان و آنچه به سینه ها پنهان داشته و قلب ها پوشیده می دارند، آگاه هستی، تو مهربان و دانایی.
خدایا! ما را از کسانی قرار ده که نیت کردند و عمل نمودند و از کسانی قرار نده که سنگدل شدند و ملول گردیدند و از کسانی قرار نده که بر غیرِ عمل تکیه می کنند.
خدایا! بدن هایمان را از بیماری، سلامتی عطا کن و بر اعمالی که بر ما واجب ساخته ای یاریمان نما تا این ماهت از ما بگذرد، در حالی که واجباتت را در آن عمل کرده باشیم.
خدایا! ما را بر روزه اش یاری و به نمازش موفق گردان و ما را در آن برای نماز با نشاط بگردان، و از قرائت قرآن پوشیده مدار و دادن زکات را برای ما آسان گردان.
خدایا! آنچه از روزی ات نصیبمان ساخته ای برای ما آسان گردان و آنچه بر ما تقدیر فرموده ای، برایمان آسان نما و آن را حلال و پاک، خالی از گناهان و خالص از خطاها و آلودگی ها قرار ده.
خدایا! جز غذای پاک به ما خوراک نده، غذایی که آلوده و حرام نباشد؛ روزی ات را بر ما حلال گردان که ناپاکی و بیماری در آن نباشد. ای آنکه آگاهی اش به رازها و پنهانی ها همانند آنچه آشکار است، می باشد! ای آنکه بر بندگانش به احسان و نیکی عنایت می کند.
ای آنکه بر هر کار توانایی و به هر چیز دانا و آگاهی! یادت را به ما الهام کن و کارهای سختت را از ما دور ـ دار و کارهای آسانت را روزیمان فرما و به راه هدایت راهنماییمان کن، و به راهِ درست موفّقمان نما و از بلاها محافظت و از گناهان و خطاها باز دارمان.
پیام امام موسی صدر در ماه مبار رمضان نسبت به مومنان آنان را ترغیب می نماید که در در این ماه مبارک بصیرت افزایی را در کنار نماز و روزه و قرائت قرآن در دستور کار رار دهند ایشان میفرمایند : مؤمنان!
روزۀ ماه رمضان و دیگر عبادات و شعایر دینی تنها فعالیتی جسمانی نیستند، بلکه حرکاتی سرچشمه گرفته از عقل و دل‌اند که به قالب حس در می‌آیند و با آن در می‌‏آمیزند، از همین رو هر‌گاه به دور از دخالت عقل و دل انجام گیرند، اعمالی خشک، کم رنگ و تقلیدگونه‌اند که ما را به خود مشغول می‌کنند، ولی تأثیری نمی‌گذارند.
بر ماست تا در این تجربۀ تازه و این ماه مبارک و در روزه‏اش، عقل و دل را در کنار جسم فعال کنیم. باید تفکر و تأمل کنیم، باید عشق بورزیم و حساس باشیم. باید این عشق و آن تأمل را در متن روزۀ خود جاری سازیم.
امام امت رحمت اله علیه در خصوص توجه خاص به روزه داری و ماه مبارک فرموده اند : شما در این چند روزی که به ماه رمضان مانده، به فکر باشید، خود را اصلاح کرده، توجه به حق تعالی پیدا نمایید. از کردار و رفتار ناشایسته خود، استغفار کنید! اگر خدای نخواسته، گناهی مرتکب شده اید، قبل از ورود به ماه مبارک رمضان، توبه کنید! زبان را به مناجات حق تعالی عادت دهید! ....اگر با پایان یافتن ماه مبارک رمضان، در اعمال و کردار شما هیچ گونه تغییری پدید نیامد، و راه و روش شما با قبل از ماه صیام فرقی نکرد، معلوم می شود روزه ای که از شما خواسته اند، محقق نشده است. ... در این سی روز ماه مبارک رمضان، مراقب زبان، چشم، گوش و همه اعضاء و جوارح خود باشید. توجه بکنید که به آداب ماه مبارک رمضان عمل کنید؛ فقط دعا خواندن نباشد، دعا به معنای واقعی اش باشد.
اعمال مستحبی شب اول ماه رمضان
١_استهلال؛ یعنى جستجوى هلال ماه و بعضى استهلال این ماه را واجب دانسته‌‏اند
٢_ چون رؤیت هلال کرد، به هلال اشاره نکند، بلکه رو به قبله کرده و دست‌ها را به آسمان بردارد و هلال را خطاب کرده و بگوید:
رَبِّی وَ رَبُّکَ اللَّهُ رَبُّ الْعَالَمِینَ اللَّهُمَّ أَهِلَّهُ عَلَیْنَا بِالْأَمْنِ وَ الْإِیمَانِ وَ السَّلامَةِ وَ الْإِسْلامِ وَ الْمُسَارَعَةِ إِلَى مَا تُحِبُّ وَ تَرْضَى اللَّهُمَّ بَارِکْ لَنَا فِی شَهْرِنَا هَذَا وَ ارْزُقْنَا خَیْرَهُ وَ عَوْنَهُ وَ اصْرِفْ عَنَّا ضُرَّهُ وَ شَرَّهُ وَ بَلاءَهُ وَ فِتْنَتَهُ
٣- غسل شب اول ماه
٤_ زیارت قبر امام حسین(ع): هر که امام حسین(ع) را زیارت کند، گناهانش ریخته شود و ثواب حجاج و معتمران آن سال را دریابد
٥_ دو رکعت نماز در شب‏ اول: در هر رکعت سوره «حمد» و سوره «انعام» بخواند و از خدا بخواهد تا او را کفایت کند و از دردها و آنچه مى‏ترسد، نگهداری کند.
٦_ خواندن دعای امام جواد(ع) بعد از نماز مغرب:
مِنَّا وَ سَلِّمْنَا فِیهِ حَتَّى یَنْقَضِیَ عَنَّا شَهْرُ رَمَضَانَ وَ قَدْ عَفَوْتَ عَنَّا وَ غَفَرْتَ لَنَا وَ ....
٧_ خواندن دعای دیگری از امام صادق(ع) در شب اول ماه رمضان:
اللَّهُمَّ رَبَّ شَهْرِ رَمَضَانَ مُنَزِّلَ الْقُرْآنِ هَذَا شَهْرُ رَمَضانَ الَّذِی أَنْزَلْتَ فِیهِ الْقُرْآنَ وَ أَنْزَلْتَ ....
٨_ خواندن دعایی از رسول اکرم(ص) در شب اول ماه مبارک رمضان:
الْحَمْدُلِلَّهِ الَّذِی أَکْرَمَنَا بِکَ أَیُّهَا الشَّهْرُ الْمُبَارَکُ اللَّهُمَّ.....
اعمال روز اول ماه مبارک رمضان
١_ معطر کردن خود به گلاب
٢_ نماز مخصوص این روز: دو رکعت نماز کند، در رکعت اول سوره «حمد» و سوره «فتح» و در رکعت دوم سوره «حمد» و هر سوره که خواهد بخواند
٣_ دعای بعد از طلوع فجر:
اللَّهُمَّ قَدْ حَضَرَ شَهْرُ رَمَضَانَ وَ قَدِ افْتَرَضْتَ عَلَیْنَا صِیَامَهُ وَ أَنْزَلْتَ فِیهِ الْقُرْآنَ هُدىً لِلنَّاسِ وَ بَیِّناتٍ مِنَ الْهُدى‏ وَ الْفُرْقانِ اللَّهُمَّ أَعِنَّا عَلَى صِیَامِهِ وَ تَقَبَّلْهُ مِنَّا وَ تَسَلَّمْهُ مِنَّا وَ سَلِّمْهُ لَنَا فِی یُسْرٍ مِنْکَ وَ عَافِیَةٍ إِنَّکَ عَلى‏ کُلِّ شَیْ‏ءٍ قَدِیرٌ
٤_ دعاى ٤٤ صحیفه کامله را اگر در شب قبل نخوانده بخواند.
ضمن تبریک پیشاپیش ماه میهمانی خدا از همه همکاران التماس دعا داریم.

آپارات سراسری - استان ها
اظهار نظرات | 0
captcha