زمان انتشار: ۱۳۹۷ يکشنبه ۱۶ ارديبهشت ساعت 10:02    تعداد بازدید: 235    کد مطلب: 59228

نقش سه‌گانه کارگران در تولید کالای باکیفیت
آرمان خالقی، عضو هیات‌مدیره خانه صنعت، معدن و تجارت ایران


اگر بخواهیم بحث تولید کالای باکیفیت ایرانی و نقش نیروی کار و سرمایه انسانی در این بخش را بررسی کنیم، باید از چند منظر به این مسئله نگاه کنیم. در بخش طراحی و برنامه‌ریزی، در خط تولید و فرایند تولید، همچنین در بخش کنترل کیفی محصول، نقش کارگران و نیروهای انسانی بسیار حائز اهمیت است. نیروهای انسانی که در بخش طراحی محصولات و برنامه‌ریزی کار می‌کنند، نقش جدی در تولید کالای باکیفیت ایرانی دارند. نقش مهارتی این نیروها در تشخیص سلیقه مشتری و شناخت نیاز بازار از جمله مسائلی هستند که باید در بدو امر به آن توجه شود تا کیفیت مورد انتظار برای محصول نهایی، از همان مرحله طراحی محصول، پیش‌بینی شود. همچنین در این مرحله، روند تولید را باید طوری برنامه‌ریزی کنند تا مشخص شود که محصول با چه کیفیتی، چه مواد اولیه‌ای و طی چه مدتی، تولید می‌شود.

بخش دوم فرایند تولید کالای باکیفیت ایرانی در خط تولید اتفاق می‌افتد. اگر کارگران خط تولید نسبت به تولید کالای ایرانی که طراحی شده است، عِرق و تعصب داشته باشند و کارشان را ارزشمند بدانند، همچنین تلاش کنند تا کمترین ضایعات را در مرحله تولید داشته باشند و خروجی استانداردی داشته باشند، قطعا محصول باکیفیتی تولید خواهد شد. در مرحله تولید، کارگر در هر بخشی از خط تولید، اعم از مونتاژ یا نظارت که قرار دارد، اگر تلاش کند کارش را به بهترین شیوه ممکن انجام دهد، در آن صورت باید انتظار داشت محصول نهایی از کیفیت مطلوبی برخوردار است. بخش سوم فرایند تولید کالای باکیفیت ایرانی مربوط به بخش کنترل کیفیت است که در این مرحله هم کارگران نقش پراهمیتی دارند. کارگرانی که در بخش کنترل کیفی هستند، باید محصولی که به‌دلیل خطای انسانی، فاقد استاندارد و کیفیت لازم است را شناسایی و  از مدار تولید خارج کنند تا محصول بی‌کیفیت به‌دست مشتری نرسد.

کارگرانی که در این بخش کار می‌کنند، می‌توانند حافظ و ضامن آبرو و اعتبار یک مجموعه تولیدی باشند. البته در این مسیر، مدیران واحدهای تولیدی و کارفرمایان نیز می‌توانند نقش مهمی در ارتقای کیفیت کالای ایرانی ایفا کنند. اگر انتظار داریم کارگر با وجدان کاری بالا، با تمام توان و با انضباط به کارش ادامه دهد و کالای باکیفیت ایرانی تولید کند، این کار مستلزم این است که کارفرما نیز از کارگر حمایت کافی کند. باید شرایطی فراهم شود که کارگر آموزش ببیند تا صاحب مهارت شود، برای ارتقای تجربه کارگر هم می‌توان دوره‌های عملی متعددی برای آن‌ها برگزار کرد. همچنین اگر می‌خواهیم کارگر ایرانی، بدون دغدغه به تولید محصول باکیفیت ایرانی مشغول باشد، باید امنیت شغلی کارگر تامین شود و دستمزدهای عادلانه برای کارگران تعیین شود تا بابت تداوم شغل و معیشت خانواده، خیالش راحت باشد. تامین سلامت، پوشش هزینه‌های درمانی، بیمه‌های مسئولیت و انجام کارهای انگیزشی نیز می‌توانند کارگر را نسبت به محیط کار، دلگرم کنند، طوری که احساس کند عضوی از خانواده یک بنگاه اقتصادی است و کار را متعلق به خود بداند و نسبت به کالای تولید شده، تعصب داشته باشد. البته وقتی یک بنگاه اقتصادی در شرایط نامطلوب باشد، طوری که بنگاه فقط بتواند به زحمت هزینه‌های بنگاه و حقوق پرسنل را پرداخت کند، شاید دیگر این امکان فراهم نباشد که یکسری از ابتکارات مدیریتی برای ایجاد انگیزه در نیروی کار فراهم شود، در این حالت باید کارگر از شرایط نامساعد مالی در محیط کار آگاه شود تا درک متقابلی بین کارگر و کارفرما ایجاد شود. اگر پرسنل یک بنگاه اقتصادی، احساس کند که با بهتر کارکردن آن‌ها، یک بنگاه اقتصادی به حیاتش ادامه خواهد داد و معیشت و امنیت شغلی‌شان بهتر فراهم خواهد شد، در آن شرایط نیز تولید کالای باکیفیت ایرانی، دور از دسترس نخواهد بود.

منبع: هفته نامه آتیه نو شماره 149

به صفحه رسمی اینستاگرام سازمان تامین اجتماعی بپیوندید
کلید واژه