شناسه خبر: 58781
تاریخ انتشار:۱۳۹۷ يکشنبه ۹ ارديبهشت، ساعت 10:00
دکترمحمدرضا جعفریان، معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان تامین اجتماعی:

انجام تعهدات نسبت به حقوق قانونی کارگران، مستلزم رعایت هنجارهاست

رسول‌اکرم صلّی‌ الله‌ علیه‌ وآله و سلم:
مَن ظَلَمَ أجِیراً أجْرَهُ أحبَطَ اللهُ عَمَلَهُ وحَرَّمَ عَلَیهِ رِیحَ الجَنَّةِ، وإنَّ رِیحَها لَیُوجَدُ مِن مَسِیرَةِ خَمْسِمِئَةِ عامٍ.
کسی که مزد کارگری را کم دهد، خداوند عملش را باطل گرداند و بوی بهشت را که از مسافت پانصد ساله به مشام می‌رسد، بر وی حرام کند. (من لا یحضره الفقیه، ‌ج ٤، ص ١٢)

روز جهانی کارگر فرصتی است تا سازمان تامین اجتماعی فرآیند ارائه خدمات و انجام تعهدات قانونی خود را به این قشر زحمت کش مرور نماید و با تقویت نقاط قوت، نسبت به برطرف شدن  نقاط ضعف اقدام نماید.
ارزیابی از انجام تعهدات نسبت به حقوق قانونی کارگران مستلزم نظارت بر اعمال و رعایت هنجارها و ایجاد مکانیسم نظارتی مناسب است. در کنار این مهم گفتمان سازی و برجسته سازی مسئولیت سازمان تامین اجتماعی در قبال تعهدات یکی از نکاتی است که سازمان را در دست یابی نسبی به وضعیت مطلوب کمک می کند.
رصد مسائل مرتبط با رضایت مندی ذی نفعان به ویژه کارگران همراه با آسیب شناسی و متعاقباً ارائه راهکارهای مرحله ای برای تحقق فرایند بهبود کیفی مستمر یکی از مهمترین اقدامات معاونت فرهنگی و اجتماعی در سال ١٣٩٧ می باشد. بر این اساس، ایجاد وحدت رویه در اعمال و اجرای آرای صادره هیات‌های عمومی و دیوان عدالت اداری، ایجاد سامانه جامع دریافت، درخواست و ارائه خدمات حاوی کلیه سرویس‌های ارائه خدمات الکترونیکی و ایجاد کلیه پورتال‌های مورد نیاز در فضای سامانه الکترونیک از جمله مواردی است که می تواند به عنوان اصلاح فرایندها مدنظر قرار گیرد.
در این راستا استقرار مشاوران متخصص بیمه‌ای درکارگزاری‌ها به منظور کاهش مراجعات بیمه‌شدگان به واحدهای اجرایی، برگزاری کلاس‌های آموزشی آنلاین برای بازآموزی مدیران و کارکنان به منظور اتخاذ رویه واحد در اجرای صحیح و یکسان بخشنامه‌ها‌، دستوراداری، شیوه‌نامه ها و آئین‌نامه های ارسالی توسط سازمان همراه با ایجاد وب ‌سرویس، ارتباط با اداره کار و سایر صندوق های بازنشستگی جهت کاهش فرآیند‌های بیمه بیکاری و نقل و انتقال سوابق بیمه ای ، به منظور کاهش مراجعات مکرر متقاضیان و تسریع در روند فعالیت های آنان و ایجاد پرونده الکترونیک بیمه شدگان،از قدمهای اساسی برای بهبود ارائه خدمات به کارگران و بیمه شدگان سازمان تامین اجتماعی به شمار می رود.
علاوه بر آنچه که بیان شد توسعه سامانه مرکز ارتباطات مردمی به منظور ارائه گزارش های تعاملی از رفتار کارکنان با ذینفعان، نظرسنجی منظم از مراجعان بیمه‌ای و مراکز درمانی و احصاء مشکلات و گلوگاه‌های مشکل زا در فرایندهای خدمت رسانی ازجمع بندی و دسته بندی شکایات مراجعین نقش بسزائی در افزایش رضایتمندی بیمه شدگان ایفا خواهد کرد.
معاونت فرهنگی و اجتماعی مصمم است با ارتقاء سطح رضایتمندی کارگران خود در سال ١٣٩٧ ، تلاش مضاعف خود را برای اصلاح فرایندها، گفتمان سازی و ایجاد بستر مناسب در سطح درون و برون سازمانی برای پیشبرد اهداف و برنامه های راهبردی سازمان تامین اجتماعی به کار بندد.

آپارات سراسری - استان ها
اخبار مرتبط
اظهار نظرات | 0
captcha