• ۱۳۹۸ سه شنبه ۲۶ شهريور
  • اِثَّلاثا ١٧ محرم ١٤٤١
  • Tuesday, September 17, 2019
کلیدواژه: 58642
تاریخ انتشار:۱۳۹۷ شنبه ۸ ارديبهشت، ساعت 00:38
تاریخ بروزرسانی:۱۳۹۷/۲/۱۰

سازمان بین المللی کار (ILO) از سال 2003 با هدف پیشگیری از حوادث وبیماریهای شغلی مراسمی را در این روز که در ایران مصادف با 8 اردیبهشت ماه است برگزار می کند. برگزاری این مراسم بخش مهمی از استراتژیهای جهانی سازمان بین المللی کار برای ارتقای ایمنی وسلامت شغلی در محیط های کاری است، که باعث ارتقای آگاهی های مردم و همچنین افزایش امنیت وسلامت در محیط کار می شود .شعار این سازمان در سال 2018 "بهبود ایمنی و سلامت کارگران جوان و خاتمه دادن به کار کودکان"  است.

سازمان تامین اجتماعی نیز به عنوان یک نهاد بیمه گر و یکی از متولیان سلامت کشور، ایمنی و بهداشت حرفه ای مشاغل را از دغدغه های خود دانسته و علاقمند به بهبود آنها در محیط های کاری است.به همین مناسبت دکتر سهرابی رئیس بیمارستان امام خمینی اراک با همراهی آقای فراهانی مدیر و جمعی از همکاران واحد های اداری در واحد بهداشت حرفه ای حضور یافته و از زحمات آقای خیراله عسگریان مهندس بهداشت حرفه ای این مرکز تقدیر و تشکر کردند.

روز بهداشت حرفه ای

  نوشته زیر ترجمه ای از متن منتشر شده در سایت سازمان جهانی کار به مناسبت روز جهانی ایمنی و بهداشت حرفه ای است که هدف های آن را تا سال 2030 بیان می کند:

روز جهانی ایمنی و بهداشت حرفه ای و روز جهانی مبارزه با کار کودکان به عنوان بخشی از یک برنامه جهانی مشترک در طول سال 2018 ، بر ضرورت پایان دادن به کار کودکان و بهبود ایمنی و بهداشت کار جوانان تمرکز خواهد کرد. همه کودکان حق دارند که از تمام اشکال مختلف کار رها شوند و تمام کارگران حق برخورداری از محیط کاری ایمن و سالم را دارند . در سطح جهانی، 541 میلیون کارگر نوجوان (بین 15 تا 24 سال) مشغول به کارند که 15 درصد از نیروی کار جهان را تشکیل می دهند . کارگران نوجوان 40 درصد بیشتر از کارگران بزرگسال (کارگران بالای 24 سال) از آسیب های شغلی غیر کشنده صدمه می بینند و حتی این خطرات محیط کار می تواند تهدیدی برای زندگی آنها باشد. از سوی دیگر حدود 152 میلیون کودک و نوجوان (در سن 5 تا 17 سالگی) در سرتاسر جهان مشغول به کار می باشند که 73 میلیون نفر از آنان در مشاغلی با ماهیت یا شرایط مخاطره آمیز قرار می گیرند. عوامل بسیاری در مخاطره آمیز بودن کار کودکان و افزایش آسیب و بیماری های مرتبط با کار در میان این کودکان و نوجوانان کار نقش دارند. آنچه مسلم است این است که چه مقدار کار می تواند و باید انجام شود.

اهداف این کمپین، تسریع در انجام اقداماتی برای دستیابی به هدف توسعه پایدار (SDG) هدف 8.8 : تا سال 2030 "حفاظت از حق کار و ارتقاء ایمنی وامنیت محیط های کار برای همه کارگران "است؛ و هدف SDG 8.7 : تا سال 2025 " انجام اقدامات فوری و موثر برای .... امنیت و از بین بردن و حذف بدترین اشکال کار کودک و پایان دادن به کار کودکان در تمام اشکال آن " است. دستیابی به این اهداف نیازمند تجدید و تجمیع تعهدات برای حذف کار کودکان و ترویج فرهنگ پیش گیرانه ایمنی و بهداشت کار، به ویژه برای کارگران نوجوان است.
این کمپین فراخوانی است برای انجام اقدامات هماهنگ در جهت:

1-ارتقاء مصوبات جهانی و بکارگیری مفاد کنوانسیون های سازمان بین المللی کار در زمینه ایمنی و بهداشت کار و کار کودک، به ویژه :
- کنوانسیون ایمنی و بهداشت کار، 1981 (شماره 155 ؛)
- کنوانسیون ایمنی و بهداشت کار در کشاورزی، 2001 (شماره 184 ،)
- کنوانسیون چارچوب های توسعه ایمنی و بهداشت کار 2006 (شماره 187 ؛)
- کنوانسیون حداقل سن، 1973 (شماره 138 )؛ و
- کنوانسیون بدترین اشکال کار کودک، 1999 (شماره 182 )

2 - ارتقاء استراتژی های یکپارچه در تمام سطوح برای پایان دادن به کار خطرناک کودکان و رفع خطرات ایمنی و بهداشت کار بویژه در مواردی که نوجوان با آن مواجه هستند .
3 - اطمینان از آموزشهای لازم و کافی برای همه کودکان و ادغام ایمنی و بهداشت کار در برنامه های آموزش عمومی و حرفه ای .
4 - تقویت پایگاههای اطلاعاتی (مبتنی بر شواهد عینی) برای بهبود سیاست ها و اقدامات لازم برای حذف واز بین بردن کار خطرناک کودکان و بهبود وضعیت ایمنی و بهداشت کار نوجوانان .
5 - اطمینان از اینکه کارگران نوجوان به عضویت تشکلهای کارگری درآمده تا در احقاق حقوق خود و با شرکت در مذاکرات دسته جمعی با کارفرمایان از حق ایمنی و بهداشت کار در شغل خود برخوردار گردند.
6 - مشخص نمودن آسیب پذیری های خاص کودکان و ممانعت از ورود کودک به کار.
7 - تقویت فعالیتهای سه جانبه گرایی برای بهبود ایمنی و بهداشت کار نوجوانان و حذف مخاطرات حرفه ای برای کودکان کار، مبتنی بر تجارب تشکل های کارفرمایی و کارگری.
کارگران نوجوان و کودکان در محیط کار در مواجهه با خطرات قابل توجهی هستند
کارگران نوجوان و کودکان به صورت ویژه در معرض مخاطرات شغلی در محل کار هستند. این گروه از کارگران بسیار کمتر از بزرگسالان قادر به شناسایی و ارزیابی ریسک خطرات هستند و چون هنوز در حال رشد هستند، در مقابل خطرات، آسیب پذیری بیشتری دارند. البته نباید کودکان کارهایی را انجام دهند که از حداقل سن قانونی مشخص شده برای کار مورد نظر، سن پایین تری داشته باشند. با این حال، کودکان بالاتر از حداقل سن قانونی کار و نوجوانان زیر 18 سال و کارگران جوان تا سن 24 سالگی، به توسعه قابلیت های خود از نظر فیزیکی و روانی- اجتماعی باید ادامه دهند. این گروه از کارگران در مرحله توسعه فردی به دو دلیل "تجربه محدود کاری " و "کمبود مهارتهای شغلی" در معرض افزایش صدمات وآسیب در کار می باشند. علاوه بر این، کارگران نوجوان و کودکان، نسبت به همه کارگران، توانایی کمی برای صحبت کردن در مورد مخاطرات کاری خود دارند. در نتیجه، سطح ایمنی و بهداشت کار برای آنها باید بالاتر از سایر گروه های سنی کارگران باشد، و با فوریت بیشتر، سطح ایمنی و بهداشت کار برای
افرادی که به دلیل سن کم از وضعیت نامتناسب خود رنج می برند، ارتقاء یابد.

حذف مخاطرات در کار کودکان و بهبود وضعیت ایمنی و بهداشت کار نوجوانان باید انجام گیرد تا نسل بعدی بتوانند زندگی کاری خود را با بهره وری بیشتر و درآمد قابل قبول بدلیل مشارکت در عدالت اجتماعی و توسعه اقتصادی، آغاز کنند. این امر همچنین شرایط کار تمام کارگران را بهبود می بخشد و با کمک به تامین معیشت والدین و اعضای خانواده از کار کردن کودکان جلوگیری می کند.
ضرورت اتخاذ یک استراتژی یکپارچه برای پایان دادن به کار کودکان و ترویج کار ایمن و سالم برای نوجوانان:

برای کودکان زیر 18 سال:
باید کودکانی که به حداقل سن قانونی کار نرسیده اند از تمام اشکال کار خارج شوند، و امکان رفتن به کلاس های درسی تضمین گردد. ریشه کنی کار کودکان در شرایط خطرناک باید به عنوان بخشی از یک رویکرد یکپارچه در اولویت قرار گیرد. از سال 2012 تا کنون به کم سن ترین کودکان کار (5 تا 11 ساله ها) که در شرایط خطرناک کار می کنند توجه بیشتری شده است. ما نمی توانیم به کار کودکان پایان دهیم تا زمانی که کودکان همچنان به کار ورود پیدا می کنند.
فهرست ملی کارهای خطرناک که برای کودکان ممنوع می گردد باید شامل کارهایی باشند که یا ماهیت آنها یا شرایطی که در آن کار انجام می شود، خطرناک باشد.
همه کودکان زیر 18 سال و مشغول به کار هایی که به عنوان کار خطرناک شناخته می شوند باید از آن کار، کنار گذاشته شوند. اگر کار به طور ذاتی خطرناک باشد یا اگر دارای شرایط عمومی یا محیطی ریسک پذیری باشد، باید کودک را از محل کار کاملا" دور نمود. حتی برای حفاظت از یک کودک و نوجوان بالاتر از حداقل سن قانونی کار صدور مجوز برای اشتغال به کارهای بدون مخاطرات شغلی الزامی است. در هر دو مورد، کودک یا نوجوان حق دارد که تحصیلات اجباری )ابتدایی ( را کامل کند و در صورت لزوم آموزش فنی و حرفه ای با کیفیت ببیند و دوره های مهارت آموزی را طی کند.
با سه جانبه گرایی، مقامات ملی/ مسئولین کشوری لازم است فهرست انواع کارهای مخاطره آمیز برای تامین سلامت جسمی و روانی، ایمنی نوجوانان 16 ساله و یا بالاتر را برای حفاظت کامل آنان تصویب و دریافت آموزشهای کافی فنی و حرفه ای در شاخه های مربوط به فعالیت کاری آنان را تضمین نمایند. این کار، کارگران نوجوان را قادر می سازد الزامات مورد عمل را در مشاغلی که نیاز به استفاده از ابزار بالقوه خطرناک دارد بشناسند و به درستی کار کنند. علی رغم اینکه وسایل حفاظت فردی حداقل چیزی است که در
حفاظت از فرد در محیط کار مورد استفاده قرار می گیرد ولی این وسایل برای کودکان و نوجوانان مناسب نیستند: برای کودک یا نوجوان استفاده از یک کلاه ایمنی در سایز کوچک امکان استخراج از معادن زیرزمینی و یا با یک دست لباس کار ایمنی در سایز کوچک امکان اسپری آفت کشها را قابل قبول نمی کند.

برای کارگران جوان (18 تا 24 ساله ) :
در اصل باید در مورد کارگران جوان 24 - 18 ساله همانند سایر کارگران حق نپذیرفتن کارهایی که انجام آنها خطری حتمی برای ایمنی و سلامت آنها دارد را بپذیریم . بکارگیری کارگران جوان در مشاغل خطرناک مجاز باید تحت مدیریت سختگیرانه ریسک خطر ، و نظارت و آموزش دقیق انجام گیرد.
در هر شغلی همه کارگران جوان باید با یک استراتژی یکپارچه، نفعشان را در ارتقاء فرهنگ پیشگیری بدانند و به دنبال شناسایی و حذف خطرات ایمنی و بهداشت کار، یا اقدام به مداخلات بهداشتی متناسب با سن آنان، یا کنترل ریسک های مخاطرات شناسایی شده، گردند.


کارگران جوان قبل از شروع بکار باید در زمینه ایمنی و بهداشت کار وظایف محوله آموزش ببینند.
کارگران جوان باید به طور کامل در زمینه وظایف شغلی خود آموزش ببینند و در هنگام کار، نظارت مناسب بر کار آنها انجام شود.
حق کارگران جوان برای عدم پذیرش کارهایی که خطر حتمی برای ایمنی و سلامت آنان دارد، باید محفوظ شود.

آپارات سراسری - استان ها سروش سراسری - استانها
اظهار نظرات | 0
captcha