زمان انتشار: ۱۳۹۷ يکشنبه ۲ ارديبهشت ساعت 10:08 تاریخ بروزرسانی : ۱۳۹۷/۲/۲ ساعت 11:21    تعداد بازدید: 373    کد مطلب: 58387

شماره ۱۴۸ هفته نامه آتیه نو منتشر شد
شماره یکصد و چهل و هشتمین هفته نامه «آتیه نو»، نشریه تخصصی حوزه رفاه و تامین اجتماعی، یکشنبه 2 اردیبهشت 1397 توسط موسسه فرهنگی هنری آهنگ آتیه منتشر شد.


تیتر «مزد پایه رفاه» به همراه تصویری خندان از یک کارگر روی جلد این شماره هفته نامه آتیه نو نشسته است. این تیتر، گزارشی را نمایندگی می کند که در آن تلاش شده، نقش دستمزد در مهار فقر و گسترش بستر رفاهی با نگاهی به دیگر متغیرهای تاثیرگذار بر معیشت و زندگی نیروی کار بررسی شود.

به نوشته این هفته نامه، «بحث و مجادلات در مورد تعیین دستمزد در اقتصاد کشورمان، تبدیل به یکی از تکراری‌ترین موضوعات اقتصادی شده است. هر چند در پنج سال گذشته با پشتیبانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، افزاش نرخ دستمزدها همواره بیشتر از نرخ تورم بوده، اما بخش وسیعی از کارشناسان اقتصادی عمدتا نهادگرا، با مورد توجه قراردادن ویژگی‌های خاص اقتصاد ایران، به‌دنبال یافتن یک فرمول برتر برای استفاده صحیح از حداقل مزد وبه طور کلی تبیین نقش دستمزد در کاهش فقر و بهبود رفاه جامعه هستند.  دیدگاه‌های اقتصاددان‌های نهادگرای داخلی البته در دنیا هم طرفدار کم ندارد و می‌توان گفت یک پویش علمی و اجتماعی در این حوزه، در جهان شکل گرفته است. خلاصه دیدگاه‌های طرفداران این نظریه این است که رشد اقتصادی زمانی خوب و به نفع جامعه است که اثرات آن در زندگی اقشار ضعیف‌تر خصوصا کارگران که اتفاقا موتور محرک این رشد هستند، دیده شود در غیر این‌صورت باید در روند اقتصادی تجدیدنظر کرد. آن‌ها تاکید دارند نمی‌توان منتظر شد رشد، شکل بگیرد و توزیع ثروت از بالا انجام شود و بعد که گروه‌های خاصی سودهایشان را بردند اگر چیزی ماند بین نیروی کار توزیع شود، بلکه نیروی کار باید به تناسب نقش، در راس این چرخه باشد.»

«دستمزد» گام اول رفع فقر

آتیه نو در یک گزارش مرتبط با عنوان جلد این شماره خود با عنوان «دستمزد گام اول رفع فقر»، نظرات هانس برند شفر درباره گزینه‌های پیش‌روی دولت‌های رفاه‌باور در رهانیدن مردم از فقر را نیز بررسی کرده است. به‌گفته شفر، تمام کشورهای توسعه‌یافته با افزایش دستمزدها به رشد اقتصادی رسیده‌اند. وی رفع فقر را وظیفه‌ای حاکمیتی می‌داند که باید از قالب شعاری بیرون بیاید. شفر همچنین با ذکر نمونه‌های فراوان، خط‌بطلانی کشید بر آن دسته از تئوری‌هایی که مشاغل خرد و کارآفرینی کوچک‌مقیاس را میانبری در کاهش فقر و دستیابی به توسعه می‌دانند. نسخه‌ای که مدت‌هاست در ایران نیز با جدیت پیگیری می‌شود، اما هنوز نتیجه‌ای نداده است.

سیاست های کلان بیمه های اجتماعی در مجمع تشخیص

هفته نامه آتیه نو، در گزارشی دیگر به نقل از دکتر سید تقی نوربخشف مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی از تدوین و ارسال سیاست‌های کلان حوزه بیمه‌های اجتماعی به مجمع تشخیص مصلحت نظام خبر داده است. به گفته مدیرعامل سازمان تامین‌اجتماعی «طرح اولیه این سیاست‌ها به مجمع تشخیص مصلحت نظام برای بررسی و اظهارنظر ارسال شده که اگر تصویب و با ابلاغ مقام معظم رهبری، اجرایی شود، در آن صورت، نسخه‌ای شفابخش برای برون‌رفت صندوق‌های بازنشستگی از وضع فعلی در اختیار خواهیم داشت.»

صندوق‌ها ورشکسته نمی‌شوند

در همین حال، مدیرعامل سازمان تامین‌اجتماعی در بخشی از سخنان خود با تاکید بر اینکه ورشکستگی صندوق‌های بیمه‌ای در ایران به‌دلیل ضمانت‌های دولتی عملا معنایی ندارد، اظهارکرده است: «نگرانی ما پرداخت‌های آینده تامین‌اجتماعی و تعهدات آتی‌مان است. متاسفانه در صندوق‌های بازنشستگی، ضریب پشتیبانی‌ به مرز نگران‌کننده 5 رسیده که مرحله‌‌ بحرانی در حیات این نهادهاست. به همین منظور لازم است برای برون‌رفت از این وضعیت، برنامه‌ریزی کرد.» نوربخش با تاکید بر اهمیت اصلاح قوانین در صندوق‌های بازنشستگی و پایدارسازی آن‌ها، تصریح کرد: «میانگین پرداخت‌های تامین‌اجتماعی از درآمدهای این سازمان بسیار بیشتر است که باید با کمک اهالی فن و متخصصان و کارشناسان و همراهی دولت، در اصول و قواعد حاکم بازنگری صورت گیرد.»

کدام حق بیمه‌های واریزشده قابل استرداد است؟

در این شماره از آتیه نو محمد حاجی بابایی، کارشناس تامین اجتماعی به سوالات بیمه ای خوانندگان و مخاطبان درباره «استرداد حق بیمه های واریز شده» پاسخ گفته است. تصور عموم بر این است که وقتی پولی به حساب تامین‌اجتماعی واریز می‌شود، دیگر باید آن را از دست رفته حساب کرد و به هیچ‌وجه قابل برگشت نیست، در حالی‌که این‌گونه نیست و در برخی موارد حق بیمه‌های واریزی به تامین‌اجتماعی قابل استرداد (پس دادن) هستند. آتیه نو در این شماره و شماره بعد به برخی موارد استرداد حق بیمه در تامین‌اجتماعی پرداخته و به پرسش‌هایی در این زمینه پاسخ می‌دهد.

عنوان برخی دیگر از مطالب شماره 148 هفته نامه آتیه نو

فقرزدایی، جوهر خشکیده بر کاغذ نیست

افزایش دستمزد یعنی رونق تقاضای موثر

کاروبار کساد دهه شصتی‌ها

نقشه راه عبور از پیچ رکود؟

موفقیت در صنایع «های‌تک»، نیازمند چابکی در تصمیم‌گیری است

حتی هزار تومان هم وام نگرفتم!

برای مشاهده آرشیو هفته نامه آتیه نو کلیک نمایید

به صفحه رسمی اینستاگرام سازمان تامین اجتماعی بپیوندید
کلید واژه
 

ارسال نظر
۱۰۰
captcha