شناسه خبر: 56709
تاریخ انتشار:۱۳۹۶ چهارشنبه ۱۶ اسفند، ساعت 15:06

روز جمعه بیستم جمادی الثانی  سال دوم بعثت خداوند نوری آسمانی را برای الگو شدن برای تمامی زمینیان تقدیم بشریت نمود تا «تبارک الله احسن الخالقین» را  عینیت بخشد . زهرای اطهر ولادت یافت و جهان را نور باران نمود.بفرموده امام صادق ( ع) کوثر نبی چون در محراب می ایستاد نوری از او برای اهل آسمان درخشش می کرد همان طور که ستارگان برای اهل زمین درخشش دارند.
زندگی کوتاه اما درخشان و پربرکت حضرت فاطمه (س) دختر گرامی پیامبر (ص) تبدیل به الگویی جاودانی برای تمامی ابناء بشر و بخصوص بانوان مسلمان شده است. مطالعه و تفکر در سبک زندگی و سیره اخلاقی ایشان راهی روشن پیش روی ما برای رسیدن به قرب الهی قرار داده است. برای اشنایی بیشتر  از کتاب سیره اخلاق و سبک زندگی حضرت زهرا فراز هایی تقدیم میگردد
تقید به شریعت و اوامر خدا  رسول (ص)
معرفت و بصیرت حضرت فاطمه(س)به خداوند و یاد مرگ و آخرت از ایشان فردی متشرع و مطیع محض دستورات خدا و رسول پدید آورده بود؛ به گونه ای که نمونه های فراوانی از این دست در گزارش های تاریخی به چشم میخورد. ایشان هر چند از مال حلال خویش و حضرت علی (ع)برای خود زیور خرید و برای خانه اش پرده تهیه کرد ، اما به محض آگاهی از اکراه پدر آنها را به او تقدیم داشت تا میان فقرا تقسیم کند.حضرت فاطمه (س)ضمن آنکه خود دستورهای شرعی را از پدر گرامی اش فراگرفته بود و عمل می کرد، این دستورها را به دیگر زنان نیز آموزش می داد و بر عمل بدان ها تأکید می کرد.

تأکید بر رعایت حرمت والدین و دفاع منصفانه از آنان
حضرت فاطمه (س)منزلت مادر را بسی والا می دید و خدمت به او را لازمه رسیدن به بهشت می دانست و می فرمود: « ملازم پای مادر باش که بهشت زیر پای اوست.»
یکی از معانی محتمل برای ملازم پای مادر بودن، اوج خضوع و کرنش در برابر او می باشد که مطلوب خداوند و راه رسیدن به بهشت است.
شیوه رفتار با فرزندان
خانواده کانون گرم و مستحکمی است که وجود فرزندان گرمی و رونق بیشتری به آن می دهد. حضرت فاطمه (س)دارای چهار فرزندبود. شیوه رفتاری صدیقه کبری (س)با فرزندانش برای تمامی مادران در طول تاریخ درس آموز است. در سیره فرزند داری حضرت فاطمه (س) تربیت معنوی و طهارت اخلاقی هدف اصلی بود و البته تأمین نیازهای عاطفی و جسمانی آنان نیز از لوازم نیل به این هدف به شمار می آمد.
حضرت فاطمه (س)در مکتب رسول خدا (ص)پرورش یافته بود و فرزندانش را نیز بر اساس تعالیم نبوی تربیت می کرد.
احسان و نیکی به خویشان در حال حیات و پس از مرگ
انسان ها پس از حیات فردی و روی آوردن به زندگی جمعی بیش از دیگر آحاد جامعه با خویشان و اقوام نسبی و سببی ارتباط برقرار می کنند. دو نکته اساسی در سیره اخلاقی آن حضرت در این باره این است که: ایشان تا حد امکان در دوره حیات بستگانش احسان و صله رحم را به جای می آورد و پس از وفات نیز آنان را فراموش نمی کرد. و دیگر آنکه، خویشی و رابطه خانوادگی او مانع از امر به معروف و نهی از منکر و فراخوانی آنان به اطاعت الهی نمی شد.
حضور مؤثر در عرصه های اجتماعی
از جمله ویژگی های مربوط به اخلاق اجتماعی حضرت فاطمه (س)حضور او در عرصه های اجتماعی در راستای دفاع از حق بود. این نحوه رفتار فاطمی، معیارو سرمشق خوبی برای یک زن مسلمان درباره حضور اجتماعی است و حاکی از آن است که اسلام نه با اصل حضور زنان در جامعه، که با حضور آمیخته با خودنمایی و تبرج مخالف است.
از نمونه های شایان ذکر در این باره، حضور ایشان در جریان مباهله است که آن حضرت به همرا پدر، همسر و دو فرزندش در صحنه مباهله حضور یافت تا سندی بر حقانیت اسلام باشد.
مباهله یعنی طلب لعنت و عذاب الهی برای کسی که بر طریق باطل خود اصرار دارد. هنگامی که نصارای نجران به مدینه آمدند و احتجاجات رسول خدا (ص)در برابر تعصبات باطل آنان کارساز نیفتاد، رسول خدا (ص)آنها را به مباهله دعوت کردتا عزیزترین کسان خود را در معرض لعنت و عذاب الهی قرار دهند. در جریان مباهله نصارای نجران از مباهله منصرف گشتند و به پرداخت جزیه راضی شدند. در این جریان، حضور پاک و معصومانه حضرت فاطمه (س)نقشی اساسی در اثبات حقانیت دعوت رسول خدا (ص)داشت.
رعایت حقوق دیگران و پرهیز از اذیت آنان
رعایت حقوق دیگران، پرهیز از اذیت آنان و تلاش در احسان و نیکی به مردمان از اصول اخلاق اجتماعی است. این امور در سیره حضرت فاطمه (س)که تربیت یافته مکتب پدری همچون رسول خداست، به روشنی دیده می شود. بنا بر روایت ابن مسعود، مردی از فاطمه (س)آموزه ای از تعالیم نبوی را طلب کرد. آن حضرت نیز از خدمتکارش خواست نوشته ای را که سخنانی از رسول خدا (ص)در آن بود، بیاورد. اما خادم نوشته را نیافت. صدیقه کبری (س)با نگرانی اظهار داشت: « آن نوشته رابیاب؛ چرا که ارزش آن نزد من با حسن و حسینم برابری می کند.» در آن نوشته چنین آمده است:
محمدپیامبر (ص)چنین گفت: از مؤمنان نیست کسی که همسایه اش از اذیت های او ایمن نباشد. کسی که ایمان به خدا و روز جزا دارد، همسایه اش را اذیت نکند. آن که مؤمن به خدا و روز جزاست، یا نیکو سخن بگوید یا سکوت اختیار کند. همانان خداوند فرد خیر عفیف حلیم را دوست دارد و فرد بدزبان تنگ نظر و سائل اصرار کننده را دشمن می دارد. همانا حیا از ایمان است و ایمان در بهشت است و فحش و بدزبانی از هرزگی و پلیدی است و در آن آتش است.
انفاق و ایثار
یکی از مهم ترین راههای خروج از خودمحوری و گرایش به دیگر گرایی و نوع دوستی انفاق و ایثار است. این اصل اخلاقی، آثار عظیم تربیتی و اجتماعی به دنبال دارد و نمونه های بیساری از آن در حیات معصومان (ع) به چشم می خورد. خانواده متشکل از حضرت فاطمه (س) و حضرت علی (ع)و فرزندانشان نمونه عالی از انفاق و ایثار هستند که حتی تحسین و تمجید الهی را برانگیختند.
این خانواده در آراسته نمودن نفس به خصلت زیبای انفاق و ایثار بدانجا رسیدند که غذای آماده خود را در سه شب و سه نوبت به مسکین، یتیم و اسیر بخشیدند و سوره «انسان» در شأن آنها نازل شد که بلندترین فراز قرآنی در ترسیم چهره انفاق و اهل نفاق است.
عدالت گرایی و ظلم ستیزی
یکی از آثار دوستی و دشمنی در راه خدا عدالت گرایی و ظلم ستیزی است. بر این اساس انسان عدالت گرا و ظلم ستیز همواره طرفدار فکر، مکتب، حزب و گروهی است که عدالت گر و ظلم ستیز باشد. در سخنان و سیره فاطمی، شواهد بسیاری بر وجود این خصلت در آن حضرت در کامل ترین شکل و مرتبه به چشم می خورد.
در سلوک اجتماعی حضرت فاطمه (س)نمونه های بسیاری از ظلم ستیزی و عدالت گرایی به چشم می خورد. این رفتارها گاه ر سطح محدود و جزئی و گاه در سطح کلان (درگیری با حاکمیت سیاسی)بروز کرده است.
خدمات علمی و فرهنگی
جلوه دیگر اخلاق اجتماعی صدیقه کبری (س)نقش علمی و فرهنگی آن حضرت و شیوه رفتاری او در مسیر تعلیم و تربیت آحاد جامعه بود. مهم ترین نقش ایشان در این مسیر، برجای نهادن مجموعه ای از رفتارهای اصیل و منطبق با حقایق ترسیم شده انبیای الهی به ویژه حضرت رسول خاتم (ص)بود تا الگو گیران، به ویژه زنان در طول تاریخ اسوه ای راستین فراروی خود داشته باشند.
ایشان در سایه طاعت و عبودیت به مقام والای محدثه بودن نایل شد. به گونه ای که فرشتگان بر ایشان نازل شده و با حضرت فاطمه (س) سخن می گفتند.

آپارات سراسری - استان ها
اظهار نظرات | 0
captcha