زمان انتشار: ۱۳۹۶ دوشنبه ۱۴ اسفند ساعت 09:39 تاریخ بروزرسانی : ۱۳۹۶/۱۲/۱۶ ساعت 14:32    تعداد بازدید: 212    کد مطلب: 56577

شماره ۱۴۴ هفته نامه آتیه نو منتشر شد
یکصد و چهل و چهارمین شماره هفته نامه «آتیه نو»، نشریه تخصصی حوزه رفاه و تامین اجتماعی، توسط موسسه فرهنگی هنری آهنگ آتیه منتشر شد.


«دلواپسی‌های درمان کارگران» عنوان نخست این شماره هفته نامه آتیه است. هفته نامه آتیه نو در این شماره «آثار احتمالی واریز بودجه درمان تامین‌اجتماعی به خزانه بر کارکردهای سیستم درمان بیمه‌شدگان» را بررسی کرده است.

به نوشته آتیه نو، «بالاخره شورای نگهبان بر خلاف انتظار سازمان تامین‌اجتماعی و شرکای آن، مصوبه مجلس  درباره واریز سهم بیمه درمان کارگران به خزانه را تایید کرد. سخنگوی شورای نگهبان دیروز در نشستی خبری موضع این شورا را درباره تغییر حساب تمرکز وجوه درمان کارگران موضوع بند «ز» تبصره 7 لایحه بودجه 97 اعلام کرد و گفت که از نظر فقها و حقوقدان‌های این نهاد نظارتی چنین بندی از آنجا که فقط درباره تغییر حساب حرف زده و با اجرایی شدن آن شفافیت بیشتر می‌شود، خلاف قانون و شرع نیست. گرچه تا لحظه تنظیم این گزارش هنوز به صورت رسمی اعلام نشده نظر نهایی شورا چیست و از سویی دیگر هم در برخی خبرها آمده که مجمع تشخیص مصلحت نظام برخی مفاد لایحه را خلاف سیاست‌های اصل 44 قانون اساسی تشخیص داده، جریان‌های خبری فرض را بر قطعی بودن واریز سهم درمان کارگران به خرانه می‌دانند. حالا و در شرایطی که فعالان کارگری و کارشناسان حوزه رفاهی در بهت به سر می‌برند، باید شاهد موج تازه‌ای از اظهارنظرها و موضوع‌گیری‌ها بود. اظهارنظرهایی که مخرج مشترک همه آنها تقریبا یکی است.مغایرت‌های قانونی، تهدید  استقلال و یکپارچگی تامین‌اجتماعی، و به حاشیه رفتن اصل سه‌جانبه‌گرایی. روایت عینی‌تر و در عین حال نگران‌کننده‌تری هم وجود دارد که تقصیر کار را گردن متولیان نظام سلامت و فشارهای آنها برای تامین منابع مالی طرح تحول سلامت می‌اندارد. این دسته از منتقدین معتقدند انتقال حساب‌ها راه را برای جدایی کامل بخش درمان تامین‌اجتماعی باز می‌کند. اگرچه نقدهای وارده به این مصوبه موارد دیگری را هم دربرمی‌گیرد، پرسش  این است که آیا ارزش طرحی که ضعف‌های آن بر همگان مبرهن است، به اندازه‌ای هست که ساختار نسبتا جامع نظام رفاه و تامین‌اجتماعی به هم بریزد؟ آیا اجرای مصوبه‌ای با این حواشی، به منزله تقابل دو حوزه رفاه و سلامت و نحیف‌ترشدن یکی به سود دیگری، نیست؟ با اجرای مصوبه باید انتظار چه پیامدهایی را داشت؟»

هزینه‌های اجتماعی سیاستگذاری یک‌جانبه برای نظام سلامت

آتیه نو در مطلب دیگری با عنوان «هزینه‌های اجتماعی سیاستگذاری یک‌جانبه برای نظام سلامت»  شرایط کلی نظام سلامت را بررسی کرده است. به نوشته این هفته نامه«نظام سلامت کشور، در سال‌های اخیر با مشکلات گوناگونی همراه بوده که سبب بروز برخی نارضایتی‌های مردم و بخش‌های مختلف نظام سلامت شده است. رشد انتظارات و توجه مردم نسبت به پیشگیری، کیفیت و عدالت درمانی، باعث شکل‌گیری و تدوین طرحی توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، در دوران دولت یازدهم، به‌عنوان «طرح تحول نظام سلامت» شد. طرح تحول نظام سلامت، طرحی برای بهبود سیستم‌های سلامت ایران است. این طرح که به دنبال «محافظت مالی» مردم در قبال هزینه‌های سلامت، ارتقای کیفیت و افزایش دسترسی به خدمات درمانی است، از ۱۵ اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۹۳، در بیمارستان‌های دولتی سراسر کشور به اجرا در آمد. ایران (در سال 2014 میلادی) پس از تایلند (سال 2003) و ترکیه (سال 2002) طرح‌های تحول سلامت را تجربه کرده ‌است. نظام سلامت، در سال‌های گذشته توانسته است با استفاده از راهبرد مراقبت‌های بهداشتی اولیه، به پیشرفت‌های چشم‌گیری در سطح کلی سلامت مردم و بالارفتن شاخص‌های مربوط به آن برسد، اما همچنان یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های سیاستگذاران، برقراری عدالت در سلامت و دسترسی به خدمات سلامتی است. شایان ذکر است که وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، به عنوان متولی سلامت در کشور، با عنایت به وظایف و ماموریت‌های کلی و اسناد بالادستی، به‌ویژه سند چشم‌انداز ۲۰ ساله، سیاست‌های کلی سلامت ابلاغی مقام معظم رهبری، مواد قانونی مرتبط با سلامت در برنامه پنجم توسعه و برنامه‌های دولت یازدهم، اجرای برنامه تحول سلامت را پس از یک مرحله مطالعاتی شش‌ماهه، از اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۳ آغاز کرده است. تحول در نظام سلامت، با سه رویکرد حفاظت مالی از مردم، ایجاد عدالت در دسترسی به خدمات سلامت و نیز ارتقای کیفیت خدمات، اجرا می‌شود. بدیهی است که وضعیت بهداشتی در ایران، نسبت به دودهه قبل، بهبود پیدا کرده ‌است. ایران، به‌واسطه برپایی شبکه وسیع خدمات بهداشتی اولیه، توانست خدمات پیشگیری بهداشت عمومی را عرضه کند؛ در نتیجه، سطح مرگ‌ومیر مادر و کودک، به‌طور قابل‌توجهی کاهش پیدا کرده و جالب اینکه متوسط طول عمر زندگی از زمان تولد، افزایش پیدا کرده ‌است. از این رو، از اهداف نهایی طرح تحول نظام سلامت، می‌توان به کاهش میزان پرداختی بیماران بستری در بیمارستان‌های دولتی، حمایت از ماندگاری پزشکان در مناطق محروم، حضور پزشکان متخصص مقیم در بیمارستان‌های دولتی، ارتقای کیفیت هتلینگ در بیمارستان‌های دولتی، ارتقای کیفیت خدمات ویزیت در بیمارستان‌های دولتی، برنامه ترویج زایمان طبیعی، برنامه حفاظت مالی از بیماران صعب‌العلاج، خاص و نیازمند و ... اشاره کرد. »

چه زمانی برای درخواست بازنشستگی مناسب‌تر است؟

در این شماره از آتیه نو محمد حاجی بابایی، کارشناس تامین اجتماعی به سوالات بیمه ای خوانندگان و مخاطبان درباره «زمان مناسب برای درخواست بازنشستگی» پاسخ گفته است.

عنوان برخی دیگر از مطالب شماره 144 هفته نامه آتیه نو

تصویب طرح‌های مهم برای توسعه اشتغال

تمهیدات خاص برای پوشش بیمه‌ای نیروی کار اعزامی به خارج کشور

هشداردرباره نظام رفاهی کشور

این بودجه، سهم درمان کارگران است

تلاش آمریکا برای اختلال در تجارت ایران و اروپا

آلودگی هوا یک چالش اجتماعی است

ایرانیان، تشنگان امیدند

زندگی خاکستری در بوتیک‌های رنگارنگ

و.....

برای مشاهده آرشیو هفته نامه آتیه نو کلیک نمایید

به صفحه رسمی اینستاگرام سازمان تامین اجتماعی بپیوندید
کلید واژه
 

ارسال نظر
۱۰۰
captcha