زمان انتشار: ۱۳۹۶ پنج شنبه ۱۹ بهمن ساعت 09:51 تاریخ بروزرسانی : ۱۳۹۶/۱۱/۲۴ ساعت 10:29    تعداد بازدید: 174    کد مطلب: 55280

شماره 141 هفته نامه آتیه نو منتشر شد
یکصد و چهل و یکمین شماره هفته نامه «آتیه نو»، نشریه تخصصی حوزه رفاه و تامین اجتماعی، توسط موسسه فرهنگی هنری آهنگ آتیه منتشر شد. این شماره از هفته نامه آتیه به مناسبت سالروز پیروزی انقلاب اسلامی استثنائا چند روز زودتر از موعد هفتگی خود در یکشنبه ها، منتشر شده است.


«انقلابی برای عدالت» به همراه تصویری از حضور پرشور مردم در روزهای انقلاب بر تارک یکصد و چهل و یکمین شماره هفته نامه «آتیه نو» نشسته است. آتیه نو در این شماره ویژه نگاهی به نقش کارگران و کارفرمایان در به ثمر نشستن انقلاب اسلامی و واکاوی انتظارات آنها برای تحقق کامل آرمان‌های انقلابی که این روزها سی‌و‌نهمین سالگرد پیروزی آن داشته است.

فرصتی برای وصول مطالبات بیمه‌شدگان

«فرصتی برای وصول مطالبات بیمه‌شدگان» دومین تیتری است که روی جلد این شماره از هفته نامه آتیه نو قرار گرفته است. آتیه‌نو در چندین مطلب، سویه‌های مثبت و پرسش‌ها درباره جزئیات مصوبه اخیر مجلس برای بازپرداخت دیون دولت به تامین‌اجتماعی را بررسی کرده است. به نوشته این هفته نامه، «هفته گذشته مجلس شورای اسلامی، دست به اقدام بی‌سابقه‌ای زد و در مصوبه‌ای که بسیاری آن را تاریخی می‌خوانند، بالاخره تکلیف بخشی از بدهی‌های دولت به سازمان تامین‌اجتماعی را روشن کرد. نمایندگان در جلسه علنی بررسی جزئیات لایحه بودجه سال آینده کشور، با بند الحاقی ۲ تبصره ۵ لایحه در بخش درآمدی موافقت کردند. در این بند که کمیسیون تلفیق پیشنهاددهنده آن بوده، گفته شده دولت نسبت به تادیه بدهی‌های خود تا سقف 50 هزار میلیارد تومان به تامین‌اجتماعی، با سه روش مختلف اقدام کند. روش‌هایی که نمایندگان پیشنهاد داده‌اند، یکی «حق‌الامتیاز، انحصارات و حقوق مالکانه پس از محاسبات دقیق کارشناسی با اولویت مالکیت و حقوق مالکانه در سواحل و جزایر به شرط اجرای پروژه‌های توسعه‌ای» است. دومی «تامین خوراک انرژی، ایجاد و ارائه امتیازات منطقه ویژه انرژی در مناطق نفت‌خیز با اولویت بالابردن بازدهی نفت در داخل کشور با قیمت‌های ترجیحی» است و سومی نیز واگذاری پروژه‌ها و طرح‌های تملک دارایی‌های سرمایه‌ای مهم در دست اجرای کشور. اگرچه روشن است که اجرایی‌شدن چنین مصوبه‌ای، به تایید شورای نگهبان هم نیاز دارد، بسیاری نفس طرح چنین موضوعی و روش‌های پیشنهادشده را گامی رو به جلو در نوع رابطه دولت و تامین‌اجتماعی و نشانه‌ای آشکار از تغییر نگاه‌ها به تامین‌اجتماعی می‌دانند.»

آزمونی تازه برای عدالت‌محوری

ابراهیم رستمیان مقدم، مدیرمسئول و رئیس‌شورای سیاستگذاری آتیه‌نو نیز در سرمقاله این شماره این نشریه به مساله مصوبه تاریخی مجلس پرداخته و نوشته است که دولت، پرچم حمایت از نیروهای مولد را به دیگران واگذارنکند! به نوشته مدیر مسئول هفته نامه آتیه، «مصوبه تاریخی مجلس برای بازپرداخت بخشی از مطالبات سازمان تامین‌اجتماعی در هفته گذشته (14بهمن ماه 96)، با واکنش‌های متفاوتی روبه‌رو شد. یکی از این مباحث، درباره میزان سهم سازمان تامین‌اجتماعی (به عنوان بزرگ‌ترین و محوری‌ترین سازمان بیمه‌گر اجتماعی کشور با حدود 42 میلیون بیمه‌شده) در قیاس با سهم سایر صندوق‌های بازنشستگی از سقف مبلغ 50 هزارمیلیارد تومان اعتباری است که از سوی مجلس، برای بازپرداخت بدهی‌های دولت به این صندوق‌ها تعیین شده است. گمانه‌زنی در این زمینه، طیف وسیعی از برداشت‌ها را دربرمی‌گیرد. اما این واقعیت، در میان اظهارنظرهای متفاوت در این زمینه برجسته است که سازمان تامین‌اجتماعی، بزرگ‌ترین طلبکار نهاد دولت در این حوزه است؛ چرا که نهاد دولت -نه لزوما این یا آن دولت- به عنوان یکی از ارکان شکل‌دهنده صندوق تامین‌اجتماعی، مطابق قانون باید سه‌درصد از 30 درصد حق‌بیمه هر نیروی کار تحت‌پوشش سازمان را از نخستین‌ماه استخدام وی، به حساب تامین‌اجتماعی واریز کند (7 درصد از حق‌بیمه، توسط نیروی کار و20 درصد دیگر، توسط کارفرمای او به سازمان پرداخت می‌شود). اما شوربختانه، دولت‌ها از دیرباز و طی چنددهه، در پرداخت سهم خود، تاخیر، تعلیق و بدحسابی رواداشته‌اند و بدهی‌های تلنبارشده از این بابت را به اعدادی بزرگ (مطابق برخی محاسبات قانونی، بالغ بر 150هزارمیلیارد تومان) مبدل کرده‌اند. بدهی‌هایی که درواقع باید صرف بهبود خدمات بیمه‌ای، درمانی و انواع مقرری‌ها و مستمری‌ها شود. این درحالی است که سایر صندوق‌های بازنشستگی (مانند صندوق بازنشستگی کشوری، صندوق تامین‌اجتماعی نیروهای مسلح و صندوق بیمه اجتماعی روستاییان و عشایر) اساسا یا مطالباتی از این جنس از نهاد دولت ندارند و یا میزان مطالبات‌شان در قیاس با تامین‌اجتماعی، بسیار محدود است.»

عنوان برخی دیگر از مطالب شماره 141 هفته نامه آتیه نو

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، بر بازگشت به متن اول انقلاب و حمایت از محرومان تاکید کرد؛ وجه اصلی انقلاب، حمایت از محرومان است

تاکید دبیرکل خانه کارگر، بر ضرورت احیای گفتمان عدالت‌خواهی در کشور؛ دادخواهی محرومان، انقلاب را زنده نگه می‌دارد

نگاهی تازه به شیوه های دریافت مطالبات تامین اجتماعی

حرکتی مثبت در حل بحران نقدینگی

دانسته‌هایی برای کاهش اختلاف‌های کاری

افتتاح و کلنگ‌زنی ٣٣ پروژه بیمه‌ای و درمانی در ١٩ استان

دستاوردهای نظام سلامت،وامدارمنابع بیمه شدگان

سیمای زنی ایستاده کنار یک رهبر

برای مشاهده آرشیو هفته نامه آتیه نو کلیک نمایید

به صفحه رسمی اینستاگرام سازمان تامین اجتماعی بپیوندید
کلید واژه
 

ارسال نظر
۱۰۰
captcha