شناسه خبر: 54655
تاریخ انتشار:۱۳۹۶ چهارشنبه ۱۱ بهمن، ساعت 10:37

امروز به روایتی  شهادت دخت گرامی نبی اکرم و سرور زنان عالم حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها است در روز عزای این شافی روز جزا ، بایستی به فرزندان وی بویژه آخرین ذخیره الهی امام منتظر ( عج ) تسلیت گفت . در خصوص شخصیت و نقش متعالی این بانوی گرامی قلم را یارای نوشتن و عبارات را توان بیان نیست ولی اسوه تمامی مومنین و ائمه اطهار ایشان بودند و هستند و این در کلام منجی عالم تجلی یافته که فرمودند : فی إبنَةِ رسُولِ اللهِ (صل الله علیه و آله) لِی أسوَهٌ حَسَنَهٌ(برای من بهترین الگو دختر رسول خداست.) در این مجال به چند ویزگی حضرت اشاره مختصری می نماییم تا انشااله چراغی برای هدایت بیشتر ما در این مسیر باشد .
خداشناسی
رفتار و گفتار و سیره حضرت فاطمه(سلام الله علیها) به گونه ای بود که غیر از خدا هیچ چیز برایش جلوه نمی کرد آن جا که رسول خدا بیان داشت: فاطمه جان جبرئیل می گوید: خداوند به تو سلام رسانده و فرمود: به فاطمه بگویید که هر حاجتی دارد از من درخواست کند. هر چه می خواهد بگوید، حضرت زهرا یک مقداری فکر کرد، سرش را بالا آورد و عرض کرد: شَغَلَنی عَن مَسئَلَتِهِ لَذَّۀُ خِدمَتِهِ، لا حاجَۀَ لِی غَیرُ النَّظَرِ اِلی وَجهِهِ الکَرِیمِ ؛ "لذّتی که از خدمت حضرت حق می‏برم، مرا از هر خواهشی باز داشته است. حاجتی جز این ندارم که پیوسته ناظر جمال زیبا و والای خداوند باشم"
ایثار و انفاق
یکی از خصلت¬هایی که جلوه بسیار زیبایی در زندگانی حضرت زهرا(سلام الله علیها) گذشت از حق خویش در جهت نفع رساندن به دیگران و ایثار است که در زندگی حضرت فاطمه(سلام الله علیها) نمونه-های فراوان دارد. نمونه بارز آن ادای نذر سه روز روزه حضرت فاطمه(سلام الله علیها) برای سلامتی بیماری حسنین(علیهما السلام) است که ایشان، حضرت علی(علیه السلام)، حسنین(علیهما السلام) و فضه خادمه، در هر سه روز غذای خویش را به یتیم، اسیر و مسکین داده و خود با آب افطار نمودند که نتیجه آن نزول سوره انسان در تمجید از اقدام خالصانه این خانواده بود
تربیت فرزندان
توجه به تربیت به عنوان رکن اصلی و وظیفه اساسی مادر حتی در آخرین لحظات که بسوی معبود پر می کشید از آینده فرزندانش غافل نبود و سخت نگران حال آنان بود در روایتی مشهور از امام حسن مجتبی(ع) که نقل می کنند مادر بزرگوارشان در عبادات شبانه خود اول برای همسایه دعا می کردند و بعد برای خودشان. این دعا علاوه بر رابطه بندگی و خداوندی، اصول اخلاقی و تربیتی را نیز به فرزندان می آموزد که شب تا صبح برای همسایه خود دعا کنید. این تربیت فرزندان با نگاه به لزوم تعهد اجتماعی در آنان است. در فضای تربیتی خانوادگی حضرت زهرا(س) مواردی از این نمونه را شاهد هستیم، که از دامن ایشان چهره های بزرگی با نقش اجتماعی سازنده پرورش یافتند.
حضور سیاسی و اجتماعی حضرت زهرا سلام الله علیها
حضرت زهرا (س) همزمان با وظایف دینی ، خانوادگی و ... ، به هنگام ضرورت حضوری اثربخش در عرصه های سیاسی و اجتماعی جامعه داشتند و بدین وسیله به تناسب جایگاه خویش در این امور مشارکت داشتند، نقش آفرینی های تاثیرگذار حضرت زهرا (س) برای مردان و زنان مؤمن نمونه هایی برای سرمشق گیری است، به ویژه برای زنان در عرصه های اجتماعی و سیاسی جامعه.
ایشان در زمان حیات پیامبر(ص) پس از غزوه ها ، یار و غمخوار پدر و همسر بوده و نقش امدادگری را ایفا می نمودند. نقش ایشان در ماجرای مباهله مسیحیان نجران به همراه پیامبر(ص)، حضرت علی(ع) و حسنین(ع) که در قرآن نیز بدان اشاره شده است حضور مهم سیاسی ایشان در زمان پیامبر(ص) است. اقدامات اجتماعی، سیاسی حضرت فاطمه(س) پس از رحلت پیامبر(ص) در حمایت از جریان حامی امامت نیز نمونه هایی دیگر از این حضور اثرگذار است.
همسر داری
موضوعی که باید امروزه بسیار مورد توجه قرار گیرد سبک زندگانی حضرت زهرا(سلام الله علیها) است تا زنان ما با الهام از آن بزرگوار زندگی های خود را کانون عشق و محبت قرار دهند. احترام به همسر و خوب همسرداری نکته ای اساسی و اصولی است که در زندگی زناشویی نقش بسزایی ایفا می نماید تا آن اندازه که نبی رحمت(صل الله علیه و آله) هنگام عروسی حضرت زهرا(سلام الله علیها) به او فرموده بود: "دخترم! با همسرت رفتار نیکو کن، و در هیچ کاری از دستورش سرپیچی نکن. علامه مجلسی آورده پیامبر(صل الله علیه و آله) از حضرت علی(علیه السلام) راجع به رفتار حضرت فاطمه(سلام الله علیها) سوال نموده و فرمودند: "زهرا(سلام الله علیها) را چگونه همسری یافتی؟." حضرت علی(علیه السلام) بهترین پاسخ را دادند که: "نِعْمَ الْعَوْنُ عَلی طاعَةِ اللّهِ؛ او را در راستای اطاعت خداوند یاوری نیکو یافتم. "
ساده زیستی حضرت زهرا سلام الله علیها
دوران زندگی بانوی آب و آیینه هر چند کوتاه اما سراسر درس زندگی بود تا ما با بهره برداری از سبک زندگی فاطمی،سعادتمندی را برای خود و اطرافیانمان به ارمغان بیاوریم.
یکی از جلوه های سبک زندگی فاطمی ساده زیستی و پرهیز از هر گونه تجمل بود که از نکات مهم دوران زندگی حضرت زهرا(س) است، همچنانکه در زیارت نامه ی حضرت می خوانیم: یا خلیفه الورع والزهد؛ ای هم پیمان با پارسایی و زهد؛مقام معظم رهبری نیز با توجه به این نکته می فرمایند: " ساده زیستی دختر پیامبر یک نمونه برای زنان امروز جامعه ماست. ما روحیه مصرف گرایی را کنار بگذاریم و در زندگی به حد لزوم اکتفا کنیم و از افراط بپرهیزیم و آرزوهای حقیر و کوچک را فدای ارزش های بزرگ بکنیم؛ نمونه کامل آن را در زندگی فاطمه زهرا (علیهاالسلام) می توان در تاریخ مشاهده کرد. جهیزیه دختر پیامبر، فقیرانه ترین جهیزیه ای بود که در آن روز در بین مردم رایج بود."
امروزه پس از گذشت سالیان متمادی همچنان مزار حضرت زهرا سلام الله علیها، سرور بانوان جهان مخفی است و کسی از محل آن آگاه نیست. مسلمانان و بخصوص شیعیان در انتظار ظهور امام مهدی (عجل الله تعالی فرجه الشریف) بزرگترین منجی الهی و یازدهمین فرزند از نسل حضرت زهرا سلام الله علیها در میان ائمه می‌باشند تا او مزار مخفی شده مادر خویش، فاطمه زهرا (س) را بر جهانیان آشکار سازد و به ظلم و بی عدالتی در سراسر گیتی، پایان دهد
و کلام آخر سوگنامه مولای متقیان  و درد دلی است با صاحب امانتی که در روز ازدواج سفارش دختر به مولا کرده بود .
"سلام بر تو ای رسول خدا صلی الله علیه و آله، سلامی از طرف من و دخترت که هم اکنون در جوارت فرود آمده و شتابان به شما رسیده است
ای پیامبر خدا، صبر و بردباری من با از دست دادن فاطمه سلام الله علیها کم شده، و توان خویشتنداری ندارم اما برای من که سختی جدایی تو را دیده و سنگینی مصیبت تو را کشیده‌ام، صبر کردن ممکن است. این من بودم که با دست خود، تو را در میان قبر نهادم و هنگام رحلت، جان گرامی‌ات میان سینه و گردنم پرواز کرد «پس همه ما از آنِ خدائیم و به سوی او بازمی‌گردیم» پس امانتی که به من سپرده بودی برگردانده شد و به صاحبش رسید، از این پس اندوه من همیشگی و شب‌هایم شب زنده‌داری است تا آن روز که خدا خانه زندگی تو را برای من برگزیند.
به زودی دخترت تو را آگاه خواهد ساخت که امت تو چگونه در ستمکاری بر او اجتماع کردند، از فاطمه بپرس و احوال اندوهناک ما را از او خبرگیر که هنوز روزگاری سپری نشده و یاد تو فراموش نگشته است.
سلام من به هر دوی شما، سلام وداع کننده‌ای که از روی خشنودی یا خسته دلی سلام نمی‌کند. اگر از خدمت تو بازمی گردم از روی خستگی نیست و اگر در کنار قبرت می‌نشینم از بدگمانی بدانچه خدا صابران را وعده داده، نمی‌باشد".»

آپارات سراسری - استان ها
اظهار نظرات | 0
captcha