شناسه خبر: 50529
تاریخ انتشار:۱۳۹۶ سه شنبه ۱۶ آبان، ساعت 12:06
اربعین دل های عاشورائیمان را جلا داده و ما را بسوی حرم یار میخواند این جاذبه پر کشش ، نه جوان می شناسد ونه کهنسال

ماه محرم که میرسد همه منتظر عاشورا ئیم و انگار آماده لبیک به ثار ا... ،که ای حسین ما آماده و در رکابیم ، تا قبل از علی اکبرت به میدان برویم وشاید غربت تنهایت بی تابمان کرده ، گویی ندای "هل من ناصرت" در هر عصری فراخوانی برای عشاق بوده و اینک این مائیم که بایستی به این کاروان نور ملحق شویم تا لایق همراهی آخرین  ذخیره الهی باشیم  .
اربعین دل های عاشورائیمان را جلا داده و ما را بسوی حرم یار میخواند این جاذبه پر کشش ، نه جوان می شناسد ونه کهنسال ، پای عشق که باشد طی طریق ، همت میخواهد و شوق دیدار ، شنیده ایم در روایات صحیح که مولایمان  امام زمان(ع) به وقت ظهور، خود را به واسطه امام حسین(ع) به جهان معرفی می کنند و در نخستین جمله خود روضه امام حسین(ع) را می خوانند. بنابراین همه عالم باید امام حسین(ع) را بشناسند.
آیت الله العظمی بهجت پیاده روی اربعین را بهترین فرصت برای معرفی امام حسین(ع) به جهانیان دانسته، بر این نکته تأکید می کردند که الان هنوز همه مردم عالم، حسین(ع) را نمی شناسند و این تقصیر ماست؛ چون ما برای سیدالشهدا(ع) طوری فریاد نزدیم که همه عالم صدای ما را بشنود .
آیت الله جوادی آملی معتقد است اهمیت زیارت اربعین، تنها به این نیست که از نشانه های ایمان است؛ بلکه طبق این روایت، در ردیف نمازهای واجب و مستحب قرار گرفته است. بنابراین همان گونه که نماز، ستون دین و شریعت است، زیارت اربعین و حادثه کربلا نیز ستون ولایت است، امّا مهم آن است که دریابیم نماز و زیارت اربعین انسان را چگونه متدین می کند.
و باز از بزرگان دیگر همچون آیت الله میرزا جواد آقا ملکی تبریزی، با استناد به حدیث علامت های پنج گانه مؤمن - حضرت امام حسن عسکری علیه السلام فرمودند: علامات مؤمن پنج چیز است 1- اقامه ی پنجاه و یک رکعت نماز فریضه و نافله در شبانه روز2- زیارت اربعین 3- انگشتر به دست راست کردن 4- جبین را در سجده بر خاک گذاشتن 5- در نماز بسم الله الرحمن الرحیم را بلند گفتن -   می فرمودند:بر مراقبه کننده لازم است که بیستم صفر (اربعین) را برای خود روز حزن و ماتم قرار داده، بکوشد که امام شهید را در مزار حضرتش زیارت کند؛ هرچند تنها یک بار در تمام عمرش باشد.
بزرگترین اجتماع شیعیان در عالم روز اربعین است بقولی بیش از بیست میلیون زائر در این ایام به زیازت سیداشهدا مشرف میشوند و این بزرگترین مانور جدی برای پیشواز از منجی عالم بشریت است .
وقتی به کمک روایات معصومان علیهم السلام، به زندگی مردمان دوران نظام مقدس مهدوی می‌نگریم، می‌بینیم مقو‌له‌های مثبت، نظیر عبادات، بندگی حق، کارهای خوب، اعمال شایسته، عدالت، اضمحلال ظلم و ستم و غیره در آن جامعه رونق می‌یابد؛و مردم نسبت به یکدیگر رئوف و مهربانند و به یاری هم می شتابند ، در این  روزها شاهدیم که نه تنها  در میسر نجف به کربلا بلکه از همان محل شروع  حرکت  زائرین  همه در تکاپویند تا به عشق شهید کربلا برای شرکت کنندگان در راهپیمایی اربعین  قدمی بردارند هرچند اندک واین روحیه فداکارانه و مخلصانه پنجرهای برای رویت واقعیت زمان ظهور است . هزاران موکب که از هزینه های شخصی افراد راه اندازی شده و هزاران عاشق شیفته امام حسین (ع) منازل و امکانات خودرا در این مسیر بدون هیچ چشم داشتی و با اصرار و التماس در اختیار راهپیمان قرار میدهند واین نوید نزدیک شدن قلبها ، بدون توجه به هویت ظاهری، ملی یا قومی و یا زبانیست ، تنها حب حسین (ع) فصل مشترکی است که هر بیگانگی را برطرف می نماید .اگر همین اجتماع بزرگ را با این همه خادم داوطلب با اجتماع حج تمتع مقایسه نماییم که حدود سه میلیون از مسلمین با مدیریت نابخردانه  خائنین حرم سعودی چه مشکلاتی را برای امر واجبی برای حجاج بوجود می آورند وحتی در روزهای قبل از عزیمت حجاج به عرفه امکانات نقلیه عمومی را جمع می نمایند و برای عزیمت به مسجد الحرام افراد مجبورند تا بیست برابر رقم واقعی کرایه پرداخت نمایند واگر مدیریت خود کاروانها نباشد خدا میداند چه مشقتی دچار این حجاج میگردد .مامورین سعودی در مسیر مشعر تا منا تنها زبان زور و پر خاشگری نسبت به محرمین بیت ا... را بلدند و  نه حرمتی و نه احترامی زبان هل دادن و داد زدن و تهدید تنها ابزار  راهنمایی است چرا که از باب وظیفه بخدمت گرفته شده اند ولی  در مسیر کربلا  هر چه می بینید خدمت خالصانه ، داوطلبانه و همراه با شعور و به نیت عرض ادب و خدمت در مسیر عشق به سید الشهداست و این تفاوت آاشکار مسیر عشق است و نوید آمادگی دلها برای همراهی قافله سالار عدالت گستر جهانی .
  اگر در صحرای عرفات به امید حضور ولی خدا عرفه نورانیست ، مسیر نجف تا کربلا نیز به یاد پیام آوران کربلا و لبیک به سربازی مهدی موعود  ( عج) سبز و نورانیست .و چه زیبا گفت شهید آوینی که :  حقیقت وجود انسان روح الهی اوست که چون خورشیدی منیر در پس حجاب بدن حیوانی و تعلقات گران بار دنیایی اش پنهان مانده است. چگونه می توان بی واسطۀ حجب ، چشم در نور خورشید دوخت؟
امروز بعد از یازده قرن که از تولد آخرین حجت‏‌ خدا در کره زمین می‌‏گذرد  نشانه‌‏هاى صدق وعده‌‏هاى قرآن و احادیث ظهور بیشترى یافته است، عصر جاهلیت ثانى تاریک‌ترین روزهاى خویش را نیز سپرى کرده و این خود نشانه‌‏اى دیگر است مگر نه اینکه فجر صادق هنگامى فرا می‌رسد که شب کامل شده باشد؟
امام زمان(عج) می فرمایند: "من دعا می کنم برای هر مومنی که به یاد جد شهیدم می افتد و برای فرج من دعا کند" رایحه ظهور موعود، دل شیفتگان حق را بى‌‏تاب کرده و آنان را به صحنه حضور کشانده است و اربعین طلوع فجریست و تجلی حضور منتظران منجی انشااله

آپارات سراسری - استان ها
اظهار نظرات | 0
captcha