زمان انتشار: ۱۳۹۱ چهارشنبه ۱۴ تير ساعت 13:29 تاریخ بروزرسانی : ۱۳۹۴/۳/۱۷ ساعت 09:28    تعداد بازدید: 2454    کد مطلب: 4853

راهنمای خرید دوربین دست دوم


اگر برای ارزان‌تر تهیه کردن دوربین عکاسی می‌خواهید دوربین دست دوم خریداری کنید، توضیحات مفصلی را از نقطه‌نظر فنی به شرح زیر ارایه می دهیم تا به سادگی در انتخاب خود موفق باشید و دوربین دست دومی بدون دردسرهای بعدی تهیه کنید.

1- ظاهر دوربین: مطمئن شوید که بدنه دوربین دارای تورفتگی نباشد، در این صورت احتمال صدمه دیدن دوربین به خصوص در قسمت نورسنج بیشتر از جاهای دیگر است.

2- پوشش روی دوربین: این قسمت را بیشتر بررسی کنید، چون برای بازکردن دوربین لازم است. این پوشش را که معمولاً از نوعی پلاستیک سیاه – که بی‌شباهت به چرم نیست – باز کرده و دوربین را تعمیر کنید. اگر ناشیانه این پوشش را باز کرده باشد، معمولاً هنگام بستن دوربین مشخص خواهد بود که دوربین باز شده است. به هر صورت مطمئن شوید که دوربین زیردست تعمیرکار یا از آن بدتر تعمیرکار ناشی تعمیر نشده باشد.

3- رد چهارسو یا پیچ‌گوشتی روی پیچ‌ها: روی پیچ‌هایی که قابل دیدن هستند و زیرپوشش چرمی دوربین قرار نگرفته‌اند به دنبال آثار چهارسو یا پیچ‌گوشتی باشید. درصورت لزوم از یک ذره‌بین استفاده کنید. اگر جای رد پیچ‌گوشتی روی پیچ‌ها وجود داشته باشد و پوشش دوربین هم در گوشه‌ها خوب نچسبیده باشد، دال بر این است که یک مکانیک آماتور درحال تمرین تعمیرکاری روی این دوربین بوده و احتمالاً به جای رفع عیب، یکی دو نقص جدید هم به عنوان آثار جرم از خود باقی گذاشته است.

4- دقت کنید وضع قسمت‌های دوربین که قابل رؤیت هستند بدون خراشیدگی باشد، اگر دوربین از نوعی است که می‌توان موتور درایو به صورت مجزا روی آن نصب کرد، مطمئن شوید با آن هم خوب کار می‌کند.

5- سیستم فیلم پیچ در دوربین‌های آنالوگ: هنگام چرخاندن اهرم جلوبرنده فیلم باید قرقره ها نرم و بدون صدای اضافی کار کند.

6- غلطک‌های فلزی: مطمئن شوید غلطک‌های هدایت‌کننده فیلم در دوربین‌های آنالوگ به دور قرقره جمع‌کننده زنگ نزده باشد، چون درصورتی که این غلطک‌ها آسیب‌دیده باشد، باتوجه به اینکه همواره با امولسیون فیلم در تماس است، آن را به سادگی خط می‌اندازد که این خط در سراسر فیلم ادامه پیدا می‌کند.

7- کادر شمار: در دوربین‌های فیلمی هنگام بازکردن در دوربین مکانیسم شمارنده باید فوراً روی حرف «s» به علامت «start» یا علامت صفر بجهد. اکر سریع عمل نکند، به این معنی است که فنر آن شل شده یا از وجود گرد و خاک خبر می‌دهد که در هر صورت باید تعویض یا پاک شود.

9- سرعت‌های پلک «شاتر»: پلک را در تمام سرعت‌ها به کار بیندازید و مطمئن شوید که در سرعت‌های مختلف درست عمل می‌کند.

10- دیافراگم: معمولاً در مکانیسم دیافراگم چیزی وجود ندارد که به سادگی آسیب ببیند. اگر دوربین در جای گرم نگهداری شده باشد، ممکن است پرده‌‌های دیافراگم به هم چسبیده باشد. در دوربین‌های فیلمی با بازکردن در پشت دوربین و قرار دادن سرعت پلک روی حرف B و نگه‌داشتن شاتر و بازوبسته کردن روزنه دیافراگم به سادگی می‌توان آن را امتحان کرد.

11- وضعیت سطح لنز: اگر سطح لنز دارای خراش باشد که به چشم دیده شود، از قبول لنز خودداری کنید، زیرا باعث کاهش وضوح تصویر می‌شود و دقت آن را پایین می‌آورد، دقت کنید برای آزمایش لنز آن را درمقابل نور بگیرید و از پشت نیز به خوبی بررسی کنید که خراشی در آن وجود نداشته باشد و همچنین می‌توانید در جلوی نور، دیافراگم لنز را باز و بسته کنید و از سالم بودن آن اطمینان حاصل نمایید.

12- حلقه‌های لنز: وضع ظاهری بدنه لنز را به دقت بررسی کنید. درصورت مشاهده خراش یا ساییدگی ممکن است لنز به زمین یا جاهای دیگر اصابت کرده باشد. رزوه‌های جلوی لنز را بررسی کنید که هرز نشده یا به جایی اصابت نکرده باشد، در غیر این صورت نمی‌توانید فیلتر یا عدسی کلوزآپ را روی لنز نصب کنید.

12- نورسنج:‌ اگر دوربین مجهز به نورسنج داخلی است، حتماً آن را با نورسنج دیگری که از دقت عمل آن اطمینان دارید مطابقت دهید. تفاوت نباید بیشتر از نیم توقف باشد.

14- مکانیسم همزمان‌کننده فلاش در دوربین‌های فیلمی: برای امتحان این قسمت فلاش را روی دوربین قرار دهید، سرعت مناسب فلاش را که معمولاً 60 است، انتخاب کنید. در دوربین را باز کرده و دوربین را به طرف دیوار سفید می‌گیریم و سپس شاتر دوربین را فشار می‌دهیم. باید تمام پرده پلک باز شده و شما انعکاس نورفلاش را از داخل پرده دوربین مشاهده کنید. در دوربین‌های دیجیتال با گرفتن چند عکس و دیدن آن مطمئن شوید که نوردهی به تصویر حاصله به صورت کامل انجام می‌شود.

15- زمان‌سنج کوکی یا الکترونیکی: به دلیل وجود گرد و غبار ممکن است این قسمت از کار بیفتد. بعضی از دوربین‌ها که دارای زمان‌سنج الکترونیکی هستند، معمولاً مجهز به چراغی هستند که هنگام به کار انداختن این سیستم شروع به چشمک زدن می‌کند. چندبار این قسمت را امتحان کنید.

16- مکانیسم شاتر دوربین‌های دیجیتال حرفه‌ای طوری برنامه‌ریزی و ساخته شده است که تعداد مشخصی می‌توانید با آن عکاسی نمایید و این تعداد در بروشور آنها ذکر شده است و بررسی آن نشان‌دهنده این موضوع است که دوربین چقدر کارکرده است و چقدر از عمر شاتر آن باقی مانده است، برای فهمیدن این موضوع ابتدا یک عکس با دوربین بگیرید و از طریق برنامه نرم‌افزاری photome beta – release یا speed shuter که در اینترنت موجود است، به راحتی می‌توانید با وارد کردن عکس گرفته شده به برنامه مذکور میزان کارکرد دوربین را پیدا کرده و آن را با قیمت مناسب‌تری خریداری کنید.

آزمایش‌های فوق شاید حدود یک ‌ساعت وقت شما و فروشنده را بگیرد، ولی باعث می‌شود که از خریدتان پشیمان نشوید.

 

تهیه شده در : اداره کل روابط عمومی سازمان تأمین اجتماعی

تهیه و تنظیم: سیدمحمود دادمرزی

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است

 

 

به صفحه رسمی اینستاگرام سازمان تامین اجتماعی بپیوندید
کلید واژه
 

ارسال نظر
۱۰۰
captcha