شناسه خبر: 42024
تاریخ انتشار:۱۳۹۶ شنبه ۱۳ خرداد، ساعت 18:45
بمناسبت سالروز ارتحال جانسوز امام خمینی ( ره)

پرتوی از کلام امام راحل (ر ه) در باب خدمتگذاری به مردم

ما امروز مفتخریم که میخواهیم مقاصد قرآن و سنت را پیاده کنیم و اقشار مختلفه ملت ما در این راه بزرگِ سرنوشت ساز سر از پا نشناخته، جان و مال و عزیزان خود را نثار راه خدا میکنند.

پرتوی از کلام امام راحل (ر ه)  در باب خدمتگذاری به مردم


با عرض تسلیت سالروز ارتحال جانسوز معمار کبیر انقلاب حضرت روح اله که عشق او به مردم و عشق امت نسبت به او  پس از معصومین در طول تاریخ بی بدیل است . کلام او در زمان جاریست و صدق گفتار و نوشتارش جانبخش است چرا که جز مسیر ترسیمی نبی اکرم و ائمه اطهار نیست . خدا  را در هر توصیه اش دیده و کلامش را معطر به کلام وحی نموده تا توشه اش  برای قرب الهی سنگین و پیروانش افق روشنی از نور را در حرکت بسوی تعالی شدن دنبال نمایند در این مجال بخشی از توصیه های گوهر بار  این عالم وارسته را در باب اهمیت مردم و خدمتگذاری شایسته به آنان تقدیم می نماییم انشااله با عمل به ین فرمایشات رهرو خوبی برای آن فقید سعید باشیم .
حکومت صالحان طی مسیر انبیاست
اما حکومت حق براى نفع مستضعفان و جلوگیرى از ظلم و جور و اقامه عدالت اجتماعى، همان است که مثل سلیمان بن داوود و پیامبر عظیمالشأن اسلام – صلی اللَه علیه و آله - و اوصیاى بزرگوارش براى آن کوشش میکردند؛ از بزرگترین واجبات و اقامه آن از والاترین عبادات است، چنانچه سیاست سالم که در این حکومتها بوده از امور الزمه است.
ما امروز مفتخریم که میخواهیم مقاصد قرآن و سنت را پیاده کنیم و اقشار مختلفه ملت ما در این راه بزرگِ سرنوشت ساز سر از پا نشناخته، جان و مال و عزیزان خود را نثار راه خدا میکنند.
... اینک که به توفیق و تأیید خداوند، جمهورى اسلامی با دست تواناى ملت متعهد پایهریزى شده، و آنچه در این حکومت اسالمى مطرح است اسالم و احکام مترقى آن است، بر ملت عظیمالشأن ایران است که در تحقق محتواى آن به جمیع ابعاد و حفظ و حراست آن بکوشند که حفظ اسلام  در رأس تمام واجبات است.
( بخشی از وصیت نامه سیاسی و عبادی امام راحل (ره))
ملت ایران امروز برای همین معنی که اسلام را زنده کند، و احکام اسلام را زنده کند، قیام کرده است؛ و قیامی کرده است که در تاریخ اسلام، در تاریخ ایران، سابقه ندارد .(صحیفه امام،ج4، ص 61)
وقتی حکومت حکومت عادلانه شد، حکومت در خدمت مردم شد، سایه این حکومت بر قلوب مردم است؛ و یک همچو حکومتی می‌تواند حکومت کند. (صحیفه امام، ج7، صص 527 و 528)
در جمهوری اسلامی عدل اسلامی جریان پیدا می‌کند، عدالت الهی بر تمام ملت، سایه می‌افکند آن چیزهایی که در طاغوت بود در جمهوری اسلامی نیست.(صحیفه امام، ج6،ص 525)
مسئولیت در نظام یعنی وقف خود برای مردم
به همه در کوشش براى رفاه طبقات محروم وصیت میکنم که خیر دنیا و آخرت شماها رسیدگى به حال محرومان جامعه است که در طول تاریخ ستمشاهى و خان خانى در رنج و زحمت بوده اند
وصیت اینجانب به رهبر و شوراى رهبرى در این عصر که عصر تهاجم ابرقدرتها و وابستگان به آنان در داخل و خارج کشور به جمهورى اسالمى و در حقیقت به اسالم است در پوشش جمهورى اسالمى و در عصرهاى آینده، آن است که خود را وقف در خدمت به اسلام و جمهورى اسلامى و محرومان و مستضعفان بنمایند.
اولویت امور توجه به مشکلات مردم
گمان نمى‏کنم عبادتى بالاتر از خدمت به محرومین وجود داشته باشد.» (صحیفه امام، ج‏20، ص: 342)
وصیت اینجانب به وزراى مسئول در عصر حاضر و در عصرهاى دیگر آن است که علاوه بر آنکه شماها و کارمندان وزارتخانه ها بودجه اى که از آن ارتزاق میکنید مال ملت، و باید همه خدمتگزار ملت و خصوصاً مستضعفان باشید، و ایجاد زحمت براى مردم و مخالف وظیفه عمل کردن حرام و خداى نخواسته گاهى موجب غضب الهى میشود، همه شما به پشتیبانى ملت احتیاج دارید. با پشتیبانى مردم خصوصاً طبقات محروم بود که پیروزى حاصل شد و دست ستمشاهى از کشور و ذخائر آن کوتاه گردید. و اگر روزى از پشتیبانى آنان محروم شوید، شماها کنار گذاشته میشوید و همچون رژیم شاهنشاهى ستمکار به جاى شما ستم پیشگان پستها را اشغال مینمایند. بنابر این حقیقت ملموس، باید کوشش در جلب نظر ملت بنمایید و از رفتار غیر اسلامی - انسانى احتراز نمایید.
با توجه به اینکه بار سنگین انقلاب بر دوش قشر مستضعف است... وظیفه داریم فعالیت و توجه را به نواحى محروم، خصوصاً جنوب شهر، که در رژیم گذشته توجهى به آنها نشده، معطوف کنیم.» (صحیفه امام، ج‏15، ص: 273)
نظام برای این است که رفاه مردم را تهیه کند.(صحیفه امام، ج7، ص 236)
محبت به مردم اساس حکومت اسلامی
وقتی با مردم خوبی کردید، مَحبّت کردید، خدمتگزار مردم بودید، وقتی که بروید شب منزل، آرامش برای قلبتان هست؛ وجدانتان ناراحت نیست.(صحیفه امام، ج6،ص 443)
آن روزی که شما احساس کردید مَحبّت و برادری بین شما و سایر قشرهای خدمتگزار زیادتر می‌شود، بدانید که ایمانتان زیادتر گردیده است.(صحیفه امام، ج17،ص 14)
کاری بکنید که دل مردم را به دست بیاورید. پایگاه پیدا کنید در بین مردم. وقتی پایگاه پیدا کردید، خدا از شما راضی است؛ ملت از شما راضی است؛ قدرت در دست شما باقی می‌ماند، و مردم هم پشتیبان شمایند.(صحیفه امام،ج7،ص 512)
حکومت نیست، باید همه خدمتگزار باشیم برای این ملت، برای این جوانها و برای این پیرها و زنها و مردها.(صحیفه امام، ج20، ص 55)
در رژیم اسلامی، دولت و ملت از هم جدا نیستند، با هم‌اند، دوست و برادرند. برادر باشید با مردم.(صحیفه امام،ج9،ص 221)
حکومتها باید خدمتگزار ملتها باشند؛ چنانچه در اسلام این سیره بود که حکومت در خدمت مردم بود و ارتش در خدمت مردم بود.(صحیفه امام،ج7،ص 117)
«خدا نیاورد آن روزى را که سیاست ما و سیاست مسئولین کشور ما پشت کردن به دفاع از محرومین و رو آوردن به حمایت از سرمایه دارها گردد و اغنیا و ثروتمندان از اعتبار و عنایت بیشترى برخوردار شوند. معاذ اللَّه که این با سیره و روش انبیا و امیر المؤمنین و ائمه معصومین- علیهم السلام- سازگار نیست.» (صحیفه امام، ج‏20، ص: 341)
و کلام آخر اینکه
وصیت من به همه آن است که با یاد خداى متعال به سوى خودشناسى و خودکفایى و استقلال، با همه ابعادش به پیش، و بی تردید دست خدا با شما است.
بی تردید دست خدا با شما است، اگر شما در خدمت او باشید
براى ترقى و تعالى کشور اسلامی به روح تعاون ادامه دهید.
با دلى آرام و قلبى مطمئن و روحى شاد و ضمیرى امیدوار به فضل خدا از خدمت خواهران و برادران مرخص، و به سوى جایگاه ابدى سفر میکنم.

 

 

آپارات سراسری - استان ها
اظهار نظرات | 0
captcha