شناسه خبر: 41606
تاریخ انتشار:۱۳۹۶ پنج شنبه ۴ خرداد، ساعت 13:44
در استقبال از حلول ماه مبارک رمضان

ماه تعالی و غفران الهی

"ای مردم شما در آستانه ماه خدا هستید که خداوند آن را ماه برکت و رحمت و مغفرت قرار داده است. خداوند این ماه را بهترین ماه و ایامش را بهترین روزها و شب ها قرار داده است. در این ماه همه شما در میهمانی خدا دعوت هستید"

ماه تعالی و  غفران الهی


غروب ماه پیمبر (ص)طلوع ماه دعا شد             بهار دلکش قرآن خزان غیر خدا شد            

ضیافتی شده برپا زسوی خالق هستی             که ضیف آن زهرآنچه به غیراوست جدا شد
پیامبر اکرم(ص) می فرماید: «انما سمی الرمضان لانه یرمض الذنوب؛ماه رمضان به این نام خوانده شده است، زیرا گناهان را می سوزاند.»
از روز شنبه  ماه مبارک و نورانی رمضان فرا میرسد و ماه میهمانی خداوند با میزبانی منحصر بفرد آغاز میگردد . ساده و بی تکلف ، هرکه اخلاص بیشتر برد ، دست پر تر از میهمانی برمی گردد و حضور میزبان را نیز درک می نماید . یکی از برنامه‏های متعالی اسلام در جهت  تزکیه نفس و اخلاق و بهداشت جسم ، روزه است. خداوند بر بندگان منّت نهاد و روزه را به عنوان یک فریضه بر آن واجب نمود.   بهانه خلقت و نور چشم پیامبر رحمت حضرت زهرا سلام الله علیها می‏فرمایند: خداوند روزه را برای تثبیت اخلاص واجب کرد  و در تاکید این امر مولای متقیان و امام عارفان علی علیه السلام می فرمایند : خداوند روزه را واجب کرد تا به وسیله آن اخلاص مردم را بیازماید. بنابراین روزه داری که سختی‏ها و مشکلات روزه را تحمل می‏کند، باید اخلاص داشته باشد، یعنی اعمالش فقط برای رضای خداوند باشد.
این میهمانی، ویژه  ایمان آورندگان است و  میزبان آداب  آنرا برای بهره مندی کامل عنوان می نماید " ای کسانی که ایمان آورده‏اید، روزه بر شما واجب شده، چنانکه بر کسانی که قبل از شما بودند واجب شد، شاید پرهیزگار شوید". (بقره، آیه 183)  مهمترین فلسفه روزه ، رسیدن به تقوا است. دستیابی به سجایای اخلاقی و خصلتهای انسانی مستلزم برپا داشتن این حکم واجب الهی است بعد اخروی روزه یادآوری روز قیامت است؛ یعنی انسانی که در این دنیا روزه می‏گیرد و گرسنگی و تشنگی را تحمل می‏نماید، گرسنگی و تشنگی روز قیامت را، به یاد می‏آورد. امام هشتم  حضرت علی بن موسی الرضا (ع) در این خصوص می فرمایند : اگر بپرسند چرا روزه واجب شده است؟ پاسخ آن است که درد گرسنگی و تشنگی را بدانند، و از این راه پی به فقر و بی‏زاد و توشه بودن آخرت ببرند،.... و تمرینی باشد برای انجام تکالیف، و راهنمایی باشد برای آنها در عالم دیگر، و بشناسند شدت مشکلات فقرا و بینوایان را در دنیا، و آنچه را که خداوند در اموالشان برای مساکین و تهیدستان واجب کرده ادا کنند.
روزه یک درس مساوات و برابری در میان افراد اجتماع است  و تمرینی برای برقراری عدالت اجتماعی در این خصوص شیخ امامان و صادق آل محمد حضرت امام صادق(ع)  فرموده اند : روزه به این دلیل واجب شده است که میان فقیر و غنی مساوات برقرار گردد، و این به خاطر آن است که غنی طعم گرسنگی را بچشد و نسبت به فقیر ادای حق کند، چرا که اغنیاء معمولاً هرچه بخواهند برایشان فراهم است؛ خدا می‏خواهد میان بندگان خود مساوات باشد، و طعم گرسنگی و درد و رنج را به اغنیا بچشاند تا به ضعیفان و گرسنگان رحم کنند.
آخرین پیامبر الهی که بشارت کامل ترین دین را به تمامی انسانهای پاک سرشت داد توصیه هایی برای بهترین بهره برداری از این فرصت مغتنم دارد که بطور خلاصه تقدیم میگردد.
     پیامبر اکرم (صل الله علیه وآله وسلم) فرمودند: "ای مردم شما در آستانه ماه خدا هستید که خداوند آن را ماه برکت و رحمت و مغفرت قرار داده است. خداوند این ماه را بهترین ماه و ایامش را بهترین روزها و شب ها قرار داده است. در این ماه همه شما در میهمانی خدا دعوت هستید و خداوند به همگی شما کرامت عنایت می کند. در این ماه تسبیح و خواب شما عبادت است، اعمال و دعای شما مورد قبول خدا قرار می گیرد،
... پس به فقرا صدقه بدهید، به بزرگان احترام بگذارید، به کودکان و زیردستان رحم کنید و از ارحام و نزدیکان دیدن کنید  مواظب دیدگان خود باشید، آنچه دیدن و شنیدنش گناه است انجام ندهید و به یتیمان رحم کنید تا به یتیمان شما رحم کنند. در وقت نماز دست به دعا بردارید و توبه کنید 
ای مؤمنین؛ هر کسی که در این ماه خوش اخلاق و خوش برخورد باشد، در روزیکه خیلی از قدم ها در پل صراط می لغزد خداوند اجازه عبور بر پل سراط را به او می دهد ... و هرکس بر من صلوات بفرستد خداوند میزان اعمال او را سنگین و پر ثواب قرار می دهد.
هرکس آیه ای از قرآن در این ماه تلاوت کند خداوند ثواب یک ختم قرآن در غیر ماه مبارک رمضان را به او می دهد.
ای مردم دربهای بهشت در این ماه باز است، پس از خداوند بخواهید که دربهای بهشت را برشما نبندد و دربهای آتش جهنم در این ماه بسته است، از خداوند منان بخواهید که بر شما باز نکند.
همچنین دستهای شیاطین در این ماه بسته است، از خدا بخواهید شیطان را بر شما مسلط نگرداند. "
خدمت به مردم با خوشرویی در این ماه مبارک که کفه اعمال ما را بسیار سنگین می نماید و خدمت به بهترین خلق خدا در سازمان تامین اجتماعی فرصتی است گرانبها آن را مغتنم شماریم  خوشا بسعادت عزیزانی که نهایت استفاده را از این ماه پرفیض و برکت ببرند. التماس دعا

آپارات سراسری - استان ها
اظهار نظرات | 0
captcha